Προς το περιεχόμενο

ρόφημα σοκολάτας


stroumfita1995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης, να ευχαριστήσω την author για την ευκαιρία να βρω αυτή την φωτό:

 

 

Γιατί όμως έκοψε μόνο το κεφάλι και δεν άφηνε και το άλλο σώμα στο avatar της... δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Tits or gtfo? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To "απαγορευεται δια ροπαλου να λεμε..." δεν ειναι συσταση.

Ειναι.

 

Πριν απο μια ωρα δεν ειχα ιδεα πως υπηρχε ο παραπανω αντιλογος.

Μου εκανε κακο που το εμαθα και μπορω πλεον να το ψαξω παραπανω και να παρακολουθησω αν θελω τις εξελιξεις?

Ναι αλλά εαν δεν υπηρχα πχ εγω να απαντησω, εσυ ή οποιοσηδποτε αλλος θα μπορουσε να θεωρησει οτι πραγματι η LDL και οι τροφες πλουσιες σε LDL δεν βλαπτουν σοβαρα την καρδια και την υγεια. Πραγμα που οπως ειπα δεν ισχυει συμφωνα με την επιστημη(την επικρατουσα αποψη της επιστημης, αλλο εαν και ισως σε 5-10-20-40 χρονια αλλαξει αυτη η αποψη οταν πχ οι διαφωνουντες επ'αυτου θα εχουν δειξει οτι δεν ισχυει και το εχει ενστερνιστει πλεον η επιστημονικη(ιατρικη συγκεκριμενα) κοινοτητα).

Οποτε ηταν επικινδυνη και ΜΟΝΟΜΕΡΗΣ αποψη.

 

Να σου πω τι γινεται. Παρουσιαστηκε ΤΕΛΕΙΩΣ μονομερως το γεγονος. Αυτο ειναι το μεγα σφαλμα. Στην επιστημη υπαρχουν διαφωνιες και διχογνωμιες παρα πολλες φορες και επικρατουσες θεωριες για πολλα πολλα χρονια καταρριφθηκαν και καταρριπτονται. Αλλά 1ον δεν μπορω εγω για μια τετοια περιπτωση να δειξω μόνο τα επιχειρηματα της μιας πλευρας και να πω "κοιταξτε! αυτο ισχυει!". Ειναι πληρως αντιεπιστημονικο και ντροπη και αυτο εγινε εδω.

Και 2ον, ακομα παραπανω, 7000000000 φορες παραπανω, οταν μιλαμε για θεματα υγειας και μιλαμε για την μια πλευρα που δεν ειναι καν η επικρατουσα πεποιθηση της επιστημης. Αν αρχισουν να υπαρχουν πχ σοβαρες ερευνες που αθωωνουν τα τηγανιτα και τα κορεσμενα λιπη πχ δεν μπορω εγω να βγω να πω "α κοιταξτε τρωτε τηγανιτα φαγητα οσο θελετε γιατι ειναι αθωα!". Βασικα μπορω να το κανω αλλά θα ειμαι ηλιθιος. ΠΡΕΠΕΙ(για να μην ειμαι ηλιθιος) να δωσω και την αλλη αποψη που στην συγκεκριμενη περιπτωση θα ηταν οχι 10-20 νεες ερευνες αλλά 8000-10000 ερευνες που λεγαν εως τωρα το αντιθετο.

Παντα πρεπει να βλεπουμε και τις 2 πλευρες τι εχουν να πουν. Ποιά δεχομαστε? Την επικρατουσα αποψη εκτός αν μιλαμε για θεματα υγειας που πρεπει να ειμαστε εξτρα επιφυλακτικοι(πχ αν η επικρατουσα αποψη αθωωνει ενα πραγμα ενω οι λιγοστες νεες ερευνες το καταδικαζουν οτι κανει κακο στην υγεια μας, τοτε πρεπει να γινουμε επιφυλακτικοι ως προς αυτο παρολο που η επικρατουσα επιστημονικη αποψη λεει το αντιθετο)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα πρεπει να βλεπουμε και τις 2 πλευρες τι εχουν να πουν. Ποιά δεχομαστε? Την επικρατουσα αποψη εκτός αν μιλαμε για θεματα υγειας που πρεπει να ειμαστε εξτρα επιφυλακτικοι(πχ αν η επικρατουσα αποψη αθωωνει ενα πραγμα ενω οι λιγοστες νεες ερευνες το καταδικαζουν οτι κανει κακο στην υγεια μας, τοτε πρεπει να γινουμε επιφυλακτικοι ως προς αυτο παρολο που η επικρατουσα επιστημονικη αποψη λεει το αντιθετο)!

 

Το προβλημα σου βεβαια δεν καταλαβαινω που ειναι, γιατι συμφωνα με το παραπανω καλα εκανε και τα εδωσε.

Εκτος αν εννοεις οτι για να δωσει αυτα τα λινκ, επρεπε πρωτα να μας εξηγησει και την επικρατουσα επιστημονικη αποψη.

Λιγο περιττο ομως, απο την στιγμη που ειναι επικρατουσα και ολοι μεσες ακρες την ξερουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με συμπυκνωμένο αν θυμάμαι καλά είχα δοκιμάσει και δεν είδα διαφορά.

 

η λευκή σοκολάτα είναι πολύ γλυκιά (σαν εμένα :-) ). προτιμώ την κλασική.

 

Timonkaipumpa:

εδώ μιλάμε για την υπέρτατη απόλαυση (σοκολάτα) κι εσύ ασχολείσαι με τη φωτό.

 

παιδιά στο θέμα μας.

εγώ νόμιζα ότι απλά χρησιμοποιούν κάποια άλλη σκόνη για περισσότερο πηχτή σοκολάτα.

ούτε έχω όρεξη να παιδευτώ πολύ με περίεργες συνταγές.

 

πάντως θα κάνω κάποιες δοκιμές και θα κρίνω.

 

ααα, και δεν έχω πρόβλημα με τις θερμίδες. (σε λογικά πλαίσια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με σκόνη λίγο δύσκολο να πετύχεις πηχτο ρόφημα. Εκτος και αν εχει μεσα κορν φλαουρ! (Ασχετο, το έχουμε συζητήσει πως το δικό μας "άνθος αραβοσιτου" ειναι απλά μια αποτυχημένη μετάφραση του φλάουρ σε ...φλάουερ; :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον σκαστε, ως ειδικη σοκολατολογος εχω να πω οτι οι μοναδικες σωστες συνταγες εδω ειναι του τουφα με το colloid (αλλα αυτα ειναι φτηνα κολπα γλυκε μου) και η συνταγη με την κρεμα γαλακτος. προς θεου οχι λαιτ μαλακιες αν ειναι να κανεις την γουρουνια κανε την σωστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες φορες εχεις φαει ροδακινα?

φιλε τα εχεις μπερδεψει..εδω κολλαει το:"ποσο με κανεις???"

 

τα ροδακινα κολλανε σε αλλου ειδους ερωτησεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...