Προς το περιεχόμενο

ρόφημα σοκολάτας


stroumfita1995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερωτηση:

 

μπαρες μαυρης σοκολατας που πουλανε;

επισης καποια συγκεκριμενη μαρκα που πρεπει να διαλεξω;

 

παντου πουλανε προτιμησε να εχουν τουλαχιστον 55% κακαο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πόσες φορες εχεις φαει ροδακινα?

 

Ελάχιστες γιατί ανατριχιάζω μόλις τα αγγίξω (όπως και οτιδήποτε βελούδινο, μπορεί να με κάνει να ανατριχιάσω για ώρες :P ).

 

Δεν σε ρώτησα ειρωνικά για την ηλικιά σου, απλά μου έκαναν εντύπωση οι διατροφικές σου συνήθειες και είπα να ρωτήσω! B)

 

ερωτηση:

 

μπαρες μαυρης σοκολατας που πουλανε;

επισης καποια συγκεκριμενη μαρκα που πρεπει να διαλεξω;

 

Στα περισσότερα super market εκεί που έχουν τις κουβερτούρες έχουν και λευκή. Στα ΑΒ έχουν πολλές επιλογές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε ρώτησα ειρωνικά για την ηλικιά σου, απλά μου έκαναν εντύπωση οι διατροφικές σου συνήθειες και είπα να ρωτήσω! B)

Σε τουτη την περιπτωση: 46 ετων.

Δεν ειπα οτι υπακουω την λογικη και την σωστη/υγιεινη διατροφη. Ειπα ποια ειναι η σωστη διατροφη. Ακριβεστερα, ειπα οτι η ζαχαρη και η σοκολατα ειναι σκουπιδια που δεν πρεπει να τα τρωμε εαν ενδιαφερομαστε για την υγεια μας.

 

Αυτο δεν συνεπαγεται οτι δεν τρωω σοκολατα ή οτι δεν τρωω ζαχαρη. Σοκολατα βασικα εφαγα τελευταια φορα απο 15-20 χρονων, δεν θυμαμαι ακριβως πότε τις εκοψα. Εχω να φαω δηλαδη καμια 25+ χρόνια, αλλά οι λογοι δεν ειναι μόνο περι της της υγιεινιστικης αντιληψης περι της ποιοτητας των τροφων σε σχεση με την διατηρηση της καλης υγειας, αλλά ειναι οτι δεν μου αρεσει καθολου. Σοκολατες, σοκολατακια, τρουφες, τουρτες κλπ κλπ με σοκολατα εκτός του παγωτου με σοκολατα και εκτός της "υγρης" σοκολατας στην οποια αναφερεται και το παρον τοπικ, οταν τα τρωω ολα αυτα ΑΚΟΜΑ και σε πολυ μικρες ποσοτητες(ενα σοκολατακι πχ) μετα μου φερνουν μια αηδια και μια ανακατωσουρα, ενα βαρος στο στομαχι και η γευση τους δεν με ενθουσιαζει. Μια που δεν μου αρεσουν λοιπον, ειναι και δηλητηρια** για τον οργανισμο, οποτε τα αποφευγω τελειως.

 

**προκαλουν καταστροφη του σε καποιο βαθμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σοκολατα δεν ειναι γλυκια btw.

 

 

To κακαο (μιας και αυτο ειναι το δεντρο) δεν βγαζει γλυκους σπορους. Ειναι πικροι. Το προβλημα στην σοκολατα ειναι οι υδατανθρακες που εχει στις πιο πολλες τις μορφες (λακτοζη και γλυκοζη) και οχι στο κακαο αυτο καθε αυτο. Υπαρχει τροπος για να φας σοκολατα και να μην "παιξεις" με αυτα (εδω εχω 85% σοκολατα με 8γραμμαρια υδατανθρακες στα 100 γραμμαρια προιοντος), ενα τυπικο μου γλυκο με αυτη θα ειναι 20 γραμμαρια υλικου, οταν θελω σκετη σοκολατα τρωω ενα πλακακι 10 γραμμαριων.

http://www.ncbi.nlm....pubmed/21470061

 

Επισης γιατι η κρεμα γαλακτος ειναι πιο "καλη" απο το γαλα. Τα λιπαρα αντικαθιστουν την λακτοζη που εχει παει στο γαλα, αρα εχεις λιγοτερους υδατανθρακες. Στο γιαουρτι και στο τυρι εχουμε λιγοτερους υδατανθρακες και παλι επειδη την εχουν φαει τα βακτηριδια.

 

Btw, με κρεμες βουτυρα μπεικονια κλπ -8 κιλα σε 3 βδομαδες (οσα πειρα σε 2 μηνες συμβατικης διατροφης. Τα macros μου ειναι 65:30:5 (fat:protein:carbs). Δεν πειναω αναμεσα στα γευματα, δεν εχω sugar crush, δεν ειμαι σαν zombie μιση ωρα μετα το φαγητο, αλλα παντα γεματος ενεργεια. Επισης παω στοιχημα οτι τρωω πιο πολλα λαχανικα απο αρκετους εδω μεσα. Την προηγουμενη βδομαδα και μονο εφαγα 4 κιλα σπανακι, μισο κιλο καυτερες πιπεριες, 2 κιλα ντοματες, 2 κεφαλια κουνουπιδι και 3 κολοκυθακια.

http://en.wikipedia.org/wiki/Medical_research_related_to_low-carbohydrate_diets

 

 

Αυτα απο μενα στο thread.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γενετικό χάρισμα των Ελλήνων να πάνε ΠΑΝΤΑ μία συζήτηση από το ένα θέμα στο άλλο (εστω και παρεμφερές) και στο τέλος να "τσακώνονται"/αντιδιαλέγονται;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Σοκολατες, σοκολατακια, τρουφες, τουρτες κλπ κλπ με σοκολατα εκτός του παγωτου με σοκολατα και εκτός της "υγρης" σοκολατας στην οποια αναφερεται και το παρον τοπικ, οταν τα τρωω ολα αυτα ΑΚΟΜΑ και σε πολυ μικρες ποσοτητες(ενα σοκολατακι πχ) μετα μου φερνουν μια αηδια και μια ανακατωσουρα, ενα βαρος στο στομαχι και η γευση τους δεν με ενθουσιαζει. Μια που δεν μου αρεσουν λοιπον, ειναι και δηλητηρια** για τον οργανισμο, οποτε τα αποφευγω τελειως.

 

**προκαλουν καταστροφη του σε καποιο βαθμο.

 

Εντάξει και γω το παθαινω αυτο μετα τη σοκολάτα αλλα δεν φταίει το "δηλητήριο της", φταίει η ατιμη γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση. Παρόλα αυτα 1-2 φορες του μήνα αγνοώ τα συμπτώματα και βουτάω στην αμαρτία. Μαζι με τη σοκολάτα ο σαδιστής γιατρός μου "έκοψε" και το κόκκινο κρασί αλλά σε αυτό τον αγνόησα εντελώς (δεν πινω πολύ απλά θεωρώ το καλό κρασί ...μαγεία). Εξάλλου με τις απλές αλλαγές στη διατροφή μετα την ΓΟΠ, ήρθα στα ίσα μου ως προς τα κιλά (1.79 67kg).

 

Επι της ουσίας: την πιο γ@μηστερή σοκολάτα (μαύρη και πηχτή) την ήπια σε ενα καφέ που ειναι δίπλα στην είσοδο του Αττικα στον πεζόδρομο.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μπουλη επειδη εσυ εχεις προβλημα με το στομαχι σου και τα taste buds θα μας βγαλεις την σοκολατα δηλητηριο; δλδ το κυανιο τι ειναι; αν νομιζεις οτι γλιτωνεις καποιο φοβερο δηλητηριο με το να μην τρως σοκολατα εισαι γελασμενος. τα περισσοτερα δηλητηρια τα αναπνεεις καθε ωρα και στιγμη, γι αυτα ομως δεν σε βλεπω να παιρνεις μετρα, επισης κατεβα απο το καλαμι, το να μην τρως κατι που ουτως η αλλως δεν σου αρεσει δεν σε κανει γαματο και υγειηνιστη.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Επι της ουσίας: την πιο γ@μηστερή σοκολάτα (μαύρη και πηχτή) την ήπια σε ενα καφέ που ειναι δίπλα στην είσοδο του Αττικα στον πεζόδρομο.

 

:)

Ζοnars? Γενικα κανει φοβερα ροφηματα αλλα με εκνευριζει αφανταστα το υφος των σερβιτορων.

 

Σχετικοασχετο, ημουν σε ενα ξενοδοχειο στο Μιλανο το οποιο ειχε μπουφε για πρωινο. Εκει λοιπον ειχε τρια δοχεια με "βρυσακι" και απ'ολα που εβγαζαν μαυρη, γαλακτος και λευκη αντιστοιχα, πηχτη μεχρι θανατου. Ημουν ο μονος που οσο εμενα εκει εκανα mix και των τριων και η καθε γουλια ηταν απολαυση! Μετα βεβαια δεν μπορουσες να ξεκινησεις την ημερα απο την αισθηση της υπερπληροτητας :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Ζοnars? Γενικα κανει φοβερα ροφηματα αλλα με εκνευριζει αφανταστα το υφος των σερβιτορων.

 

Σχετικοασχετο, ημουν σε ενα ξενοδοχειο στο Μιλανο το οποιο ειχε μπουφε για πρωινο. Εκει λοιπον ειχε τρια δοχεια με "βρυσακι" και απ'ολα που εβγαζαν μαυρη, γαλακτος και λευκη αντιστοιχα, πηχτη μεχρι θανατου. Ημουν ο μονος που οσο εμενα εκει εκανα mix και των τριων και η καθε γουλια ηταν απολαυση! Μετα βεβαια δεν μπορουσες να ξεκινησεις την ημερα απο την αισθηση της υπερπληροτητας :lol:

 

Οχι, δεν θυμάμαι το όνομα, ειναι απο την πλαϊνη πλευρά στον πεζόδρομο. Εχει τα τραπέζια πανω σε ξύλινες εξέδρες στον πεζόδρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτή τη συνταγή και ψήνομαι να την δοκιμάσω αυτή τη βδομάδα όταν το θυμηθώ:

 

Ιδού λοιπόν η ιδανική συνταγή (για 2 άτομα):

  • 450ml πλήρες γάλα
  • 70g σοκολάτας με περιεκτικότητα 70% σε κακάο, καλά κομμένης ή και τριμμένης
  • 30g καλής ποιότητας σοκολάτας γάλακτος, καλά κομμένης ή τριμμένης
  • 75ml κρέμα γάλακτος
  • ¼ κουταλάκι του γλυκού κανέλα
  • ένα μυτάκι του κουταλιού αλάτι

Ζεστάνετε 150ml γάλα, σε κατσαρόλα σε μεσαία φωτιά και ανακατέψτε μέσα τη σοκολάτα. Συνεχίστε να ανακατεύετε μέχρι η σοκολάτα να λιώσει μες στο γάλα, κι έπειτα προσθέστε το υπόλοιπο γάλα και την κρέμα γάλακτος.

 

Συνεχίστε να βράζετε, μέχρι το μείγμα να γίνει ζεστό (χωρίς όμως να βράσει) και στη συνέχεια προσθέστε την κανέλλα και το αλάτι. Δοκιμάστε, και όταν θεωρήσετε ότι είναι έτοιμο, σερβίρετε. Για ένα αφρώδες αποτέλεσμα, ανακατέψτε γρήγορα πριν το σερβίρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι...

έχει δοκιμάσει κανένας την σκόνη σοκολάτας από τα max perry??? τους ρώτησα και μου είπαν ότι είναι αρκετά πηχτή (τι άλλο θα μου έλεγαν??)...

και είδα 1 ακριβή σοκολάτα στο souper, ξένη με καραμέλα μέσα (δεν θυμάμαι το όνομα),αλλά ψήθικα να την πάρω..λες επειδή θα είναι ακριβή να είναι και καλή??Χαχαχαχα.....

βασικά και εγώ ψάχνω κάτι εύκολο...μην μου παίρνει όλη μέρα για να απολαύσω 1 σοκολάτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...