Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Firefox 17 browser με ενσωματωμένο Facebook Messenger


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το tab mix plus γιατί δεν το ανανεώνουν ακόμα ;

 

ο developer δεν ξέρει πόσο εξαρτιόμαστε από αυτό το πρόσθετο;

Όντως η επίσημη έκδοση του TMP απενεργοποιήθηκε με τον νέο Firefox (όταν το κατάλαβα έπαθα ένα μικρό σοκ), ωστόσο δουλεύει μια πρώιμη ανεπίσημη έκδοση (tab_mix_plus-0.4.0.4pre.120724b.xpi). Παρενέργειες δεν είδα μέχρι στιγμής, αλλά απ' όταν την έβαλα δεν έκλεισα ακόμα τον Firefox...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

don't worry, μια χαρα δουλευει η ανεπισημη εκδοση του tmp, ακομη και στον FF20 που την εχω.

στο φορουμ λενε οτι ο developer ετοιμαζει το νεο session manager feature του tmp γιαυτο και δεν εχει βγαλει νεα εκδοση, αν και κατι μου λεει οτι κατι αλλο χειροτερο συμβαινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχή, να ευχαριστήσω τους mixalis@ και KilliK για την τόσο άμεση και σωστή ανταπόκρισή τους, σε ερώτημά μου εδώ, σχετικά με λοιπές (πλην του FB) δυνατότητες της νέας έκδοσης.

Γενικότερα, συγνώμη για αυτήν την άσκοπη ερώτησή μου, δεδομένου ότι θα μπορούσα να τα είχα βρει και μόνος μου, αν βέβαια πριν, αφιέρωνα λίγο παραπάνω χρόνο να ψάξω εκεί που έπρεπε.

 

 

Να πω ότι, χτες βράδυ, εγκατέστησα κι εγώ τελικά τη νέα έκδοση στα 8άρια μου και μάλιστα, την ακόμα νεότερη (ως beta), την "17.0b6"!

Αν και αρκετά νωρίς ακόμα, οφείλω να ομολογήσω ότι, ως τώρα, έχω μείνει πάρα πολύ ικανοποιημένος από τη χρήση γενικότερα! Κανένα πρόβλημα!

 

 

Τώρα, σχετικά με τη νέα του δυνατότητα, αυτή του FB messenger, να πω πως πραγματικά είναι πάρα πολύ καλή και σαν υλοποίηση και σαν ιδέα. Κατ' επέκταση, αρκετά χρήσιμη αλλά βέβαια, ούτε για όλους, ούτε πάντα.

Προσωπικά, δεν προτιμώ να τρώω σχεδόν "μόνιμα", κάποιον σεβαστό χώρο από την επιφάνεια της κάθε ιστοσελίδας μου για τέτοια χρήση. Το θέλω όλο αυτό αλλά, πρακτικά, κυρίως όταν είναι η ώρα που ασχολούμαι με το ίδιο το FB και, πάντως, όχι και με οτιδήποτε άλλο. Μου αποσπά προσοχή και χρήσιμο λειτουργικό χώρο άσκοπα τότε.

Αλλά εντάξει, κατανοώ ότι, κάποιοι άλλοι, θα τους είναι συνεχώς ή έστω πολύ πιο χρήσιμο με αυτήν την προσέγγιση.

Ωστόσο, πρέπει να επισημάνουμε πως, όταν είναι κανείς ήδη στην ίδια την FB ιστοσελίδα, το εργαλείο αυτό το έχει και πάλι αλλά μόνο εκεί, από την ίδια δηλαδή την FB ιστοσελίδα. Σε αυτή μάλιστα την περίπτωση, συνυπάρχει (σε επιπλέον τέτοιο χώρο δεξιά) τελείως άσκοπα και καταχρηστικά με το άλλο, αυτό του FF άρα θα "πρέπει" και να απενεργοποιείς το ένα από τα δύο τότε.

Ένα αρνητικό που είδα να έχει ο messenger του FF σε σχέση με τον άλλον, αυτόν της FB ιστοσελίδας είναι ότι, στον FF messenger, όταν πατάς πάνω σε μιά επαφή - φίλο, στο header - title του μικρού παραθύρου που ανοίγει για την επικοινωνία, λείπουν κάποιες επιλογές. Μια από τις σημαντικότερες (για εμένα τουλάχιστον) που λείπει από εκεί, είναι αυτή της βιντεοκλήσης που πραγματικά με έχει βολέψει πάρα πολύ στον messenger της FB ιστοσελίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η επίσημη έκδοση του TMP απενεργοποιήθηκε με τον νέο Firefox (όταν το κατάλαβα έπαθα ένα μικρό σοκ), ωστόσο δουλεύει μια πρώιμη ανεπίσημη έκδοση (tab_mix_plus-0.4.0.4pre.120724b.xpi). Παρενέργειες δεν είδα μέχρι στιγμής, αλλά απ' όταν την έβαλα δεν έκλεισα ακόμα τον Firefox...

 

αυτή ήταν η πρώτη σκέψη μου σήμερα και εμένα όταν έκατσα να δω αυτό το θέμα, να ψάξω τις beta versions, ευχάριστο που την έχετε τσεκάρει ήδη για εμάς.

 

να δώσουμε και το λινκ για να μην ψάχνει κόσμος

https://bitbucket.or...xplus/downloads

 

και να προσθέσω ότι μετά την εγκατάσταση του πρόσθετου και με δυο ρηστάρτ σερί, δουλεύει μια χαρά η αλεπού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένω να βγει κάνα update που να βασίζεται επιτέλους στις επιδόσεις του browser και όχι σε μαλακίες...Ας τον κάνουν πιο γαμάτο να περάσει τον chrome και να ξανακερδίσει το μονοπώλιο..όπως παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο εμενα μου φαινεται οτι απο τοτε που βγηκε η ομαλη κινηση στο scrolling σερνεται?? :P

 

Αυτό παρατήρησα μόλις τώρα στις προηγούμενες εκδόσεις δεν το είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια μπορουμε να το βγαλουμε απο τις επιλογες-για προχωρημενους και ξετσεκαρουμε την χρηση αυτοματης κυλισης και χρηση ομαλης κυλησης ;) εδςω και αρκετες εκδοσεις το εχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εγκατέστησα και όταν τον ανοίγω μου εξαφανίζει από το Bookmark Toolbar όλα τα links μου... για να τα ξαναεμφανίσει κάνω πάνω στην μπάρα δεξί κλικ και τσετσεκάρω πχ το Menu Bar ή το Add-on bar και μετά το ξανάτσεκάρω και τα links εμφανίζονται! Εχεις κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ισχυει αυτο που λες.

 

Ισχυει φιλε.

Επαιζα grepolis αν το ξερεις.Ειναι παιχνιδι μεσο site.(browser game)

 

Εκει οι επιθεσεις παιζουν στα δευτερολεπτα.Εκει αλλαξα τον firefox και εβαλα τον chrome.Ψαξ'το λιγο και θα δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...