Προς το περιεχόμενο

Φαξ μεσω υπολογιστη


MASTORAS1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια ηθελα να ρωτησω αν μπορω να στειλω/λαβω φαξ μεσω του υπολογιστη με λιγο ψαξιμο βρηκα αυτο το site http://www.myfax.com/free/ και ηθελα να ρωτησω τα εξης: α) χρεωνομαι κανονικα απο τον παροχο μου (ΟΤΕ στην περιπτωση μου) οπως αν εστελνα ενα φαξ κανονικα ή ειναι τσαμπα? β) επειδη το φαξ που θελω να στειλω προοριζεται για εκτος ελλαδος και εκτος εε (παει ασια) οι χρεωσεις ειναι οπως με τα τηλεφωνα ? γ) το φαξ που θα μου στειλουν σε τι μορτφη θα ειναι ? και τελος εκτος απο τη σελιδα που βρηκα υπαρχουν και προγραμματα που να κανουν αυτο το πραγμα ετσι ωστε να μην μπλεξω με ιστιοσελιδες κλπ κλπ. Αυτα

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σου μαστορα. :)

 

Ενα 56Κ modem εχει 5 ευρω.

http://www.e-shop.gr...l?id=PER.532076

 

Παρ'το και καθαρισες.

 

Βεβαια, δεν βλεπω να αναφερονται τα Windows 7 ως υποστηριζομενο λειτουργικο, αλλα υποθετω οτι μαλλον αναγνωριζεται αυτοματα στα 7. Μπορεις να το ψαξεις.

 

Ειναι κριμα να παιδευεσαι με τετοιες υπηρεσιες...

Τα windows εχουν ενσωματωμενο προγραμμα για fax, οποτε χρησιμοποιεις αυτο.

 

winfax.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση φιλε corrupted αλλα εχω καποια θεματακια με α) αναφερες 56Κ modem δηλαδη με τη γραμμη του adsl που εχω δεν μπορω? β) εχω laptop οποτε κατι τετοιο (η προσθηκη 56Κ modem) ειναι λιγο δυσκολη γ) δεν μου ειπες τιποτα για τις χρεωσεις το λεω και δινω εμφαση επειδη το φαξ προοριζεται για ασια και δεν ξερω αν θεωρηται κληση οποτε χρεωνεται ΠΟΛΥ παραπανω ή εχουν την ιδια τιμη με τα ενχωρια φαξ ή ειναι δωρεαν λογω του οτι στελνεται απο interneτικη γραμμη.

Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To fax στελνεται απο την συχνοτητα της τηλεφωνικης γραμμης που δεν χρησιμοποιει το ADSL.

Δεν εχει καμια σχεση δηλαδη το αν εχεις ADSL ή οχι.

 

Τα ADSL modems δεν εχουν λειτουργιες fax και δεν θα μπορουσαν ποτέ να εχουν λειτουργιες fax, αφου δεν χρησιμοποιουν αυτη τη συχνοτητα της γραμμης για να επικοινωνησουν με τον εξω κοσμο.

 

Τα παλια καλα 56K modems ομως, εχουν ενσωματωμενο fax και μπορεις απλα συνδεοντας το καλωδιο του τηλεφωνου απευθειας στο modem, να στειλεις και να λαβεις fax, ανεξαρτητα απο το αν εχεις ή οχι Internet.

 

Υπαρχουν και USB 56Κ modems αφου εχεις laptop, αλλα δεν ξερω κατα ποσο σε συμφερει να αγορασεις ενα, αν ειναι για μια επικοινωνια που θα περιοριστει σε μια ανταλλαγη μερικων fax και μετα θα τελειωσει, και δεν θα ξαναχρησιμοποιηθει ποτε το modem.

 

Μεσω του skroutz.gr, το πιο φτηνο ειναι αυτο...

http://monoware.gr/index.php?target=products&product_id=40063

 

Οι χρεωσεις ειναι κανονικης τηλεφωνικης συνδεσης/ζευξης για οση ωρα κανει να σταλει το fax.

Ειναι σα να παρεις τηλεφωνο κανονικα στην Ασια.

Οι χρεωσεις για τις διεθνεις κλησεις αναφερονται εδω...

http://oteshop.ote.gr/portal/page/portal/OTESHOP/charges_pricelists/DiethneisKlhseis

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις Windows XP ή Vista έχω για χάρισμα ένα εξωτερικό modem USB που δε χρειάζεται τροφοδοτικό, αρκεί να έλθεις να το παραλάβεις από Νέα Σμύρνη.

Δεν υπάρχουν οδηγοί για Windows 7 και δεν έχω δοκιμάσει αν λειτουργούν οι οδηγοί των Vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση;

Fax σε iPhone υπάρχει;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Δεν εχω ιδεα απο iPhone, αλλα επειδη το θεμα modem το ξερω πολυ καλα, θα σου πω εναν ευκολο τροπο για να το καταλαβεις.

 

Αφου το σεταρεις μεσα απο τα Windows, πας στις ιδιοτητες του, πατας στα "διαγνωστικα" και βλεπεις τι γραφει στο πεδιο AT+FCLASS.

 

Οι εντολες για το φαξ, ειναι Class 1 / Class 2.

Αν υποστηριζει Class 1 / Class 2, θα το γραφει.

(To Class 0 ειναι τα data.)

 

Με εβαλες στο τρυπακι να τσεκαρω το δικο μου Samsung Galaxy Mini 2, και σ'ευχαριστω γι'αυτο γιατι με γυρισες πισω πολλα χρονια... :-)

 

Οπως θα δεις, υποστηριζει Class 1 fax.

 

modem01.png

 

Eτρεξα κι'ενα Ηyper Τerminal για να το επιβεβαιωσω.

(Στα Vista/7/8 δεν υπαρχει το Hyper Terminal, πρεπει να "ξηλωσεις" αυτο των XP και να το μεταφερεις στο συστημα σου).

 

Στο Hyper Terminal μπορεις να δωσεις εντολες στο modem (AT commands).

Πραγματι λοιπον, δεν μπορει να μπει σε λειτουργια Class 2 (βγαζει ERROR οπως θα δεις).

 

modem02.png

 

Εφαρμοσε τα παραπανω για οποιοδηποτε κινητο και θα παρεις την πληροφορια που θες σχετικα με τις λειτουργιες fax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παιδεύεστε, υπάρχουν σελίδες στο νετ, οπου κανεις κοπυ πειστ το κειμενο και το στέλνουν αυτές ως "φαξ", δωρεάν.

 

edit, μολις ειδα πως το ανέφερες στο 1ο ποστ. Δουλεύουν μια χαρά πάντως. Και δε θυμάμαι τίποτε για εξτρα χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παιδεύεστε, υπάρχουν σελίδες στο νετ, οπου κανεις κοπυ πειστ το κειμενο και το στέλνουν αυτές ως "φαξ", δωρεάν.

 

edit, μολις ειδα πως το ανέφερες στο 1ο ποστ. Δουλεύουν μια χαρά πάντως. Και δε θυμάμαι τίποτε για εξτρα χρεώσεις.

Μηπως εχεις υποψην καμια σελιδα να μου στειλεις ; Και β) μου φαινεται λιγο περιεργο να ειναι δωρεαν ενω οι συγκεκριμενες σελιδες χρεωνονται οποτε μηπως χρησιμοποιουν "καπως" τα στοιχεια που τους δινεις εννοω διαφημιστικα ή ισως και κρυφες χρεωσεις που αργοτερα τις βρω στο λογαριασμο του ΟΤΕ; Εσυ εχεις δοκιμασει να στειλεις φαξ κατα αυτον τον τροπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

To fax στελνεται απο την συχνοτητα της τηλεφωνικης γραμμης που δεν χρησιμοποιει το ADSL.

Δεν εχει καμια σχεση δηλαδη το αν εχεις ADSL ή οχι.

 

Τα ADSL modems δεν εχουν λειτουργιες fax και δεν θα μπορουσαν ποτέ να εχουν λειτουργιες fax, αφου δεν χρησιμοποιουν αυτη τη συχνοτητα της γραμμης για να επικοινωνησουν με τον εξω κοσμο.

 

Τα παλια καλα 56K modems ομως, εχουν ενσωματωμενο fax και μπορεις απλα συνδεοντας το καλωδιο του τηλεφωνου απευθειας στο modem, να στειλεις και να λαβεις fax, ανεξαρτητα απο το αν εχεις ή οχι Internet.

 

Υπαρχουν και USB 56Κ modems αφου εχεις laptop, αλλα δεν ξερω κατα ποσο σε συμφερει να αγορασεις ενα, αν ειναι για μια επικοινωνια που θα περιοριστει σε μια ανταλλαγη μερικων fax και μετα θα τελειωσει, και δεν θα ξαναχρησιμοποιηθει ποτε το modem.

 

Μεσω του skroutz.gr, το πιο φτηνο ειναι αυτο...

http://monoware.gr/index.php?target=products&product_id=40063

 

Οι χρεωσεις ειναι κανονικης τηλεφωνικης συνδεσης/ζευξης για οση ωρα κανει να σταλει το fax.

Ειναι σα να παρεις τηλεφωνο κανονικα στην Ασια.

Οι χρεωσεις για τις διεθνεις κλησεις αναφερονται εδω...

http://oteshop.ote.gr/portal/page/portal/OTESHOP/charges_pricelists/DiethneisKlhseis

 

Μμε αφορμή την ανάρτηση αυτή, αποφάσισα να ασχοληθώ περισσότερο με το θέμα του φαξ.

Έχω win7 32, βρήκα και δύο παλιά modem (USR 5633 και Crypto F200 που έδινε η 4νετ) από την εποχή του dialup και άρχισα σήμερα την περιπέτεια.

 

Σύνδεσα πρώτα το ένα και ύστερα το άλλο, με καλώδιο από την κεντρική πρίζα στο modem και από αυτό στο pc με usb ανοίγοντας το Windows Fax ad Scan προσπάθησα να βρει το λειτουργικό κάθε modem αλλά δεν είχα αποτέλεσμα. Προσπάθησα να βρω drivers, αρχικά για win7, αλλά δεν βρήκα. Έψαξα και παλαιότερα λειτουργικά, βρήκα για το usr, τους κατέβασα και από τα properties τα έτρεξα ως συμβατά με το λειτουργικό που αναφερόντουσαν αλλά και πάλι το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό.

 

Ήδη απογοητεύτηκα και, πριν τα παρατήσω, ζητάω βοήθεια μήπως έχω κάνει κάτι λάθος ΄ξ κάτι μου διαφεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αναγνωριζονται απο τα Windows και δεν υπαρχουν drivers, ειναι δυσκολα τα πραγματα.

 

Μπορεις να ανεβασεις καπου (π.χ στο zippyshare.com) τους drivers του USR, να τους ριξω μια ματια?

 

Επισης το google, μου δινει ως αποτελεσμα ενα Crypto F200 ADSL modem.

Υπαρχει και F200 56K modem?

Αν ναι, πρεπει να βρεθει το chipset που φοραει.

Αν π.χ ειναι Conexant, ισως να μπορεις να βρεις generic drivers και να παιξει.

Το ιδιο αν ειναι και καποιο αλλο chipset...

Το ψαχνω κι'εγω και αν βρω κατι, θα το ποσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το USR5633b-v173.046-FCCx86.exe από την ιστοσελίδα http://www.usr.com/support/product-template.asp?prod=5633a

και από τα properties επέλεξα compatibility με win7 αλλά και με άλλα λειτουργικά αλλά δεν γίνεται τίποτε.

 

Υπάρχει ελπίδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...