Προς το περιεχόμενο

Φαξ μεσω υπολογιστη


MASTORAS1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις δυο επιλογες:

 

1. Βαζεις XP/Vista σε VirtualBox και δοκιμαζεις ετσι.

2. Βαζεις Linux και ψαχνεις τις πληροφοριες στο δικτυο για το πως μπορεις να λαβεις/στειλεις fax μεσω Linux.

Δυστυχως δεν το εχω ψαξει καθολου το fax σε Linux για να σε βοηθησω, αλλα ειμαι 100% σιγουρος πως θα παιζει μια χαρα το μοντεμακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο όλη αυτή η ιστορία. Παρακολουθώντας το θέμα από την αρχή, είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι θα μπορέσω εύκολα να ενεργοποιήσω τη δυνατότητα των win7 αλλά βλέπω ότι η δυσκολία να βρεθούν drivers για τα παλιά Modem οδηγεί σε λύσεις που αξίζουν τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν "ψαχνεσαι" με το δευτερο modem που εχεις (να βρεις το chipset), μηπως παιζουν drivers για αυτο?

 

Ειναι παντως φυσιολογικο να μην δινουν υποστηριξη οι εταιριες (με νεους drivers) και εφοσον εχουμε περασει στην εποχη του cable και του dsl εδω και αρκετα χρονια.

 

Πολλοι απο εμας εχουν και μια εγκατασταση Linux προχειρη, οποτε θα ηταν πιο ευκολο για εμας να το ψαξουμε. Σε Linux δεν χρειαζεται extra driver για να παιξει ενα USB modem, υπαρχει εν γενει υποστηριξη στον πυρηνα του λειτουργικου και ενας "generic driver" που παιζει με ολα τα μοντεμ.

 

Παρ'ολ'αυτα κι'εγω το βρισκω τραβηγμενο να κανεις ολοκληρη φασαρια για ενα... fax.

Εγω βεβαια θα το εψαχνα, μονο και μονο για την γνώση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο είναι το Crypto F200 usb που έδινε η 4νετ στα πέτρινα χρόνια του dialup.

Έψαξα για drivers και γιαυτό αλλά, δυστυχώς, φαίνεται ότι η εταιρεία το εγκατέλειψε πολύ νωρίς ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι ποιο ειναι το chip που εχει μεσα το F200 (μοντελο και σε ποια εταιρια ανηκει).

 

Επειδη ειναι δυσκολο να βρεθει αυτη η πληροφορια στο δικτυο, εγω θα το ανοιγα και θα εβλεπα τι γραφει πανω στο chip.

Και θα εκανα μετα ενα google search για drivers.

 

ΥΓ: Καθολου πετρινα δεν ηταν τα χρονια του dial-up, εμενα μου λειπουν φασεις οπως με την X-Τreme που εδινε δωρεαν προσβαση και γινοταν χαμος για να βγαλεις γραμμη, και με το fix που υπηρχε για να μην βλεπεις τις διαφημισεις... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι μιλας για "κανονικη" TDM τηλεφωνία και οχι για VoIP τηλεφωνία, ετσι?

Οχι ρε συ, τι σημασια να εχει... σε οποια τηλεφωνικη γραμμη μπορεις να συνδεσεις τηλεφωνο, μπορεις να συνδεσεις και modem.

 

Με την VoIP τηλεφωνια δεν ξερω τι γινεται, ισως ενας poulinos μας διαφωτισει... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι ποιο ειναι το chip που εχει μεσα το F200 (μοντελο και σε ποια εταιρια ανηκει).

 

Επειδη ειναι δυσκολο να βρεθει αυτη η πληροφορια στο δικτυο, εγω θα το ανοιγα και θα εβλεπα τι γραφει πανω στο chip.

Και θα εκανα μετα ενα google search για drivers.

 

ΥΓ: Καθολου πετρινα δεν ηταν τα χρονια του dial-up, εμενα μου λειπουν φασεις οπως με την X-Τreme που εδινε δωρεαν προσβαση και γινοταν χαμος για να βγαλεις γραμμη, και με το fix που υπηρχε για να μην βλεπεις τις διαφημισεις... :D

 

Άνοιξα το Crypto και βρήκα ότι το chip είναι το

Conexant

AccessRunner

CX82320-13

43001139

0438 KOREA

ARM

 

Έψαξα στη μαμά (ε το ίδιο logo) αλλά ενώ αναφέρει ένα σωρό άλλα, αυτό όχι.

Έψαξα σαν AccessRunner δεν βρήκα drivers αλλά σε ένα forum κάποιος ανέφερε το συγκεκριμένο.

 

 

Ερώτηση:

Έχω συνδέσει το μοντεμ με την πρίζα του τηλεφώνου μέσω ενός καλωδίου που είχα. Μήπως το καλώδιο είναι λάθος;

Επίσης, είναι περίεργο ότι δεν έχει ανάψει ποτέ το led ούτε του USR ούτε του Crypto.

 

 

ΥΓ Ξέχασα να αναφέρω ότι παλεύοντας να το ανοίξω, διαπίστωσα ότι είναι ADSL USB Modem και όχι Dialup όπως νόμιζα, αλλά αυτό δεν έχει σημασία νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ Ξέχασα να αναφέρω ότι παλεύοντας να το ανοίξω, διαπίστωσα ότι είναι ADSL USB Modem και όχι Dialup όπως νόμιζα, αλλά αυτό δεν έχει σημασία νομίζω.

Αυτο θα σου ελεγα κι'εγω τωρα γιατι το εψαξα.

Ειναι ADSL modem οποτε μην προσπαθεις αδικα.

Δεν φτανει να ειναι USB, πρεπει να ειναι 56Κ modem.

Τα ADSL modems δεν εχουν δυνατοτητες φαξ, το ειχα γραψει και σε αλλο post αν κοιταξεις την προηγουμενη σελιδα.

 

@arxaggelos: Ο poulinos θα ξερει, οποτε περιμενουμε απαντηση.

Βεβαια δεν εχει κανει subscribe στο θεμα οποτε δεν ξερω αν θα δει τα posts...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, αλλά το USR 5633 είναι σίγουρα γιατί το γράφει επάνω "56K Faxmodem USR"

Αλλά δεν βρίσκουμε drivers. Λες να έχει μέσα chip άλλης εταιρείας; Μάλλον απίθανο.

Αλλά, γιατί, πάλι, δεν ανάβει το δικό του led όταν το συνδέω με το usb ή θα ανάψει όταν συνδεθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα USR εχουν... USR μεσα.

Η US Robotics ειναι απο μονη της κατατασκευαστρια εταιρια στα 56K modems.

 

Το led δεν αναβει γιατι πρεπει να εγκατασταθει πρωτα το modem για να αναψει. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα dial up modem και με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα fax μέσω υπολογιστή... Το έχω σετάρει κανονικά το modem και θέλω να ρωτήσω τα εξής... Για να στείλω πρέπει πρώτα να αποσυνδεθώ από το dsl στον υπολογιστή ή όχι; 

Τι γίνεται όταν είναι να μου στείλουν fax?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν χρειαζεται να αποσυνδεθεις απο το DSL.

 

Οταν ειναι να σου στειλουν, εχεις συνδεδεμενο το modem με την τηλεφωνικη γραμμη και ανοιχτο το "fax and scan" των windows και πατας το κουμπι "Receive a Fax Now" οταν δεχτεις την κληση.

 

Πιθανοτατα να υπαρχουν και εφαρμογες που να γινεται αυτοματα ολο αυτο και να οριζεις μετα απο ποσους χτυπους του τηλεφωνου να γινεται η ληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...