Προς το περιεχόμενο

Φαξ μεσω υπολογιστη


MASTORAS1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν εχεις voip συνδεεις το ρουτερ με το fax.αν εχεις tdm τοτε το συνδεεις στην tdm telephony.η χρεωση ειναι αναλογα το προγραμμα που εχεις.ειναι σαν να επαιρνες τηλεφωνο.

Αν έχεις πακέτο με δωρεάν αστικά υπεραστικά, είναι δωρεάν τελείως έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις πακέτο με δωρεάν αστικά υπεραστικά, είναι δωρεάν τελείως έτσι;

συνηθως ναι.καποτε της κλησεις του συναγερμου και τα φαξ δεν τα επιαναν στα δωρεαν τηλεφωνηματα αλλα πλεον δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα,

Είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε σχέση με το φαξ που λέμε.

Έχω ένα πολυμηχάνημα http://www.lexmark.com/el_GR/products/all-in-one/21C2026.shtml

και θέλω να στέλνω και να λαμβάνω μέσω Η/Υ fax. διάβασα και κατάλαβα ότι μάλλον η συνδεσμολογία έχει ως εξής: τοίχος--->splitter--->router+Πολυμηχάνημα (από εκεί θα βγάζω για το τηλέφωνο)

τώρα μου είπαν ότι δεν θα χρειάζομαι modem στο Η/Υ. Ισχύει;  Είναι σωστή η συνδεσμολογία που αναφέρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε σχέση με το φαξ που λέμε.

Έχω ένα πολυμηχάνημα http://www.lexmark.com/el_GR/products/all-in-one/21C2026.shtml

και θέλω να στέλνω και να λαμβάνω μέσω Η/Υ fax. διάβασα και κατάλαβα ότι μάλλον η συνδεσμολογία έχει ως εξής: τοίχος--->splitter--->router+Πολυμηχάνημα (από εκεί θα βγάζω για το τηλέφωνο)

τώρα μου είπαν ότι δεν θα χρειάζομαι modem στο Η/Υ. Ισχύει;  Είναι σωστή η συνδεσμολογία που αναφέρω;

τοιχος παμε στο splitter.απο το phone του splitter πας τηλεφωνο και φαξ η πας φαξ και πανω απο το φαξ στο τηλεφωνο και απο το adsl πας στο adsl router.

δεν χρειαζεσαι modem στον υπολογιστη.αν θες να στελνεις απο το Pc απλα περνας το πολυμηχανημα στο pc σου με το cd εγκαταστασης και το συνδεεις usb το πολυ μηχανημα ή ethernet .αναλογως τι εχει.εκτος αν εχεις voip τηλεφωνια οποτε πας πανω απο το ρουτερ στο φαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παλιότερα είχα βάλει και εγώ fax μέσο υπολογιστή, πρέπει να ήμουν με xp και δούλευε μια χαρά.

 

Δεν ξέρω αν είναι εν' ζωή ακόμα κακόβουλα προγράμματα που έκαναν κλήση στα modem και χρεωνοσουν κλήσεις!

 

Υπήρχαν και μοντεμακια με in & out line οπότε στην out πήγαινε το τηλέφωνο.

 

Καλό είναι πάντως στις ρυθμίσεις να βάλετε να ακούγετε η κλήση του φαξ/γραμμής.

 

Μου αρέσει που στην εποχή των email /chat/smedia κάποιοι ενδιαφέρονται για το φαξ. Στο φαξ δεν υπάρχει η δικαιολογία " δεν το διάβασα,δεν το είδα"

 

Πλέον έχω ένα πολυμηχανημα, εκτυπωτής/σκανερ/αντιγραφικο/φαξ και το έχω μόνιμα στην τηλεφωνική γραμμή. Που κ που στέλνω κάνα φαξακι!

 

Αν έχεις πακέτο με δωρεάν αστικά υπεραστικά, είναι δωρεάν τελείως έτσι;

Για χρήση εντός Ελλάδας εννοείτε ότι είναι δωρεάν σ'εσέα και η αποστολή φαξ. Είναι σαν να παίρνεις τηλέφωνο. Αν έχεις στο πακέτο σου δωρεάν και εξωτερικό πάλι το ίδιο ισχύει.

Πάντως και δωρεάν κλήσεις να μην έχει κάποιος από τον πάροχο του δεν κοστίζει κάτι το φαξ. Σαν να μίλησες το πολύ 1 λεπτό ( σαν ελάχιστο χρόνο ομιλίας)

Όσο χρόνο είναι κατειλημμένη η γραμμή για να σταλεί το φαξ τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλημέρα, ξεθάβω το θέμα γιατί ψάχνω λύση για fax μέσω υπολογιστή σε windows 7. Έχω προσπαθήσει με προγράμματα efax , myfax κτλπ αλλά δεν γίνεται με επιτυχία. Στέλνω περίπου 5 επισυναπτώμενα pdf + 2 επισυναπτώμενα doc. Γνωρίζει κάποιος , τι θα μπορούσε να με βοηθήσει καλύτερα εκτός από τον κλασικό τρόπο του fax (από το πολυμηχάνημα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...