Προς το περιεχόμενο

Φαξ μεσω υπολογιστη


MASTORAS1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγινε το ΘΑΥΜΑ !!!

 

Όταν άνοιξα τον υπολογιστή σήμερα, πρόσεξα ότι άναψε το led του USR και ταυτόχρονα εμφανίστηκε μήνυμα για την επιτυχή εγκατάσταση των drivers του USR !!! Αν με ρωτήσετε πως έγινε αυτό, δεν έχω την απάντηση, αλλά πιστεύω ότι σε κάποια από τις προσπάθειες, εγκαταστάθηκαν κάποιοι drivers οι οποίοι ενεργοποιήθηκαν μετά το κλείσιμο αι άνοιγμα του pc.

 

Έκανα μια γρήγορη δοκιμή αποστολής ενός κειμένου σε άλλο φαξ και στάλθηκε με επιτυχία. Θα δοκιμάσω και τις υπόλοιπες δυνατότητες (σάρωση μέσω scanner και αποστολή, λήψη κλπ) ώστε να έχω πλήρη εικόνα της χρήσης του προγράμματος.

 

Θέλω να ευχαριστήσω, αρχικά, τον TS με αφορμή το μήνυμα του οποίου άρχισα να ψάχνω το θέμα και για τη δική μου περίπτωση και, κυρίως, τον corrupted, με την υπομονή και επιμονή του οποίου συνέχισα τις προσπάθειες, ακόμη και όταν είχα απογοητευτεί από τις αποτυχίες. Τέλος, ευχαριστώ και όλους όσοι συμμετείχαν σ' αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην κανεις ποτέ format, χαχαχα! :P

Αφου δουλεψε τελικα, ολα καλα.

 

Με βαλατε στη πριζα και θα παω να αγορασω 56K modem μου φαινεται μετα απο πολλα χρονια! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έστειλα κι εγώ δύο φαξ από το λαπτοπ, ένα με το ενσωμετωμένο modem κι ένα με το εξωτερικό αναστημένο USRobotics 5633.  Αύριο τα αποτελέσματα, που θα πάω στη δουλειά και θα δω αν ήρθαν :) Πάντως στο status μου έγραψε και στα δύο ότι ήταν επιτυχής η αποστολή. Δυστυχώς το USR αρνείται να δουλέψει με το MacMini γιατί δνε το αναγνωρίζει καν.

 

Μια ερώτηση μόνο: αφού έστειλα τα φαξ άρχισα να σκαλίζω λίγο τις ρυθμίσεις των δύο modem και είδαι ότι και τα δύο είχαν άλλη περιοχή στο region, το ένα είχε ΗΠΑ και το άλλο Ηνωμένο Βασίλειο.  Υπάρχει περίπτωση να αλλάζει κάτι στην αποστολή/παραλαβή ενός φαξ από αυτές τις ρυθμίσεις; Πάντως τα γύρισα και τα δύο Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα arxaggele, παιζει κανονικα το modem σε VoIP?

Για... διαφωτισε μας λιγο, αν θελεις. :-)

 

Το region δε πιστευω να επηρεαζει σε κατι την αποστολη/ληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα arxaggele, παιζει κανονικα το modem σε VoIP?

Για... διαφωτισε μας λιγο, αν θελεις. :-)

 

Το region δε πιστευω να επηρεαζει σε κατι την αποστολη/ληψη.

 

Το Fax & Scan βγαλε μήνυμα ότι εστάλη, αύριο το πρωί θα δω στο φαξ της δουλειάς αν είναι εκεί αυτά που έστειλα και θα ενημερώσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μόνο: αφού έστειλα τα φαξ άρχισα να σκαλίζω λίγο τις ρυθμίσεις των δύο modem και είδαι ότι και τα δύο είχαν άλλη περιοχή στο region, το ένα είχε ΗΠΑ και το άλλο Ηνωμένο Βασίλειο.  Υπάρχει περίπτωση να αλλάζει κάτι στην αποστολή/παραλαβή ενός φαξ από αυτές τις ρυθμίσεις; Πάντως τα γύρισα και τα δύο Ελλάδα.

 

Μιας και το ανέφερες, άνοιξα τα properties του δικού μου και γράφει Ελλάδα.

Φαίνεται ότι έτσι ήταν ρυθμισμένο από την εποχή που το χρησιμοποιούσα, αν και, όπως λέει ο corrupted και είναι λογικό, δεν επηρεάζει τη λήψη/αποστολή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν δε βρισκει dial tone τι μπορει να φταιει? μηπως εχω κανει λαθος τη συνδεση?

 

 

                                          |-----adsl router

πριζα τοιχου----adsl splitter

                                          |-----pci fax/modem (θυρα line η phone)

 

πρεπει να μεσολαβησει πουθενα και φιλτρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το καταλαβω. το καλωδιο που φευγει απο τον τοιχο θα πηγαινει πρωτα στο fax/modem και απο εκει θα διακλαδωνει και θα πηγαινει στο router? το ρωταω γιατι η συνδεση που εχω σχεδιασει την ειδα στο help ενος προγραμματος φαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Όπως το έχεις στο διάγραμμα, απλά διόρθωσα τη διατύπωση "pci fax/modem (θυρα line η phone)", όπως την έχω περιγράψει, για λόγους ξεκαθαρίσματος της συνδεσμολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o makfil εννοεί τέτοιο splitter, εκεί που συνδέεις την τηλ. συσκευή. ;)

 

fyVMtP8A

 

Ακριβώς αυτό εννοώ, που θα μπει στην έξοδο phone ή line του splitter adsl (την οποία ονομάζεις pci fax/modem στο διάγραμμά σου).

 

Από τις δύο εξόδους που έχει ο διαχωριστής αυτός, η μία θα πάει στο τηλέφωνο/α και η άλλη στο modem 56K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευπειθώς αναφέρω ότι και τα δύο φαξ εστάλησαν επιτυχώς :) Το ένα με το ενσωματωμένο μοντεμ του λαπτοπ μου, το άλλο με το USR5633.  Έχω Double Play HOL, πιθανότατα VOiP γιατί το τηλέφωνο είναι πάνω στο ρούτερ.  Συνέδεσα το τηλεφωνικό καλώδιο ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ αλλά στην ελεύθερη θύρα τηλεφώνου του ρούτερ (έχει 2, στην άλλη είναι το τηλέφωνο).  Σετάρισα το Win Fax & Scan, πάτησα αποστολή και voila.

 

Σημειώσεις: στο τηλέφωνο-λήπτη αρχικά είχα βάλει +30 αλλά τελικά ήθελε κατευθείαν το 10ψήφιο τηλεφωνικό νούμερο.  Επίσης, στο σετάρισμα του fax account έβαλα απλά τη λέξη Fax και αυτή βγηκε ως αποστολέας στο ληφθέν φαξ.  Αν θέλετε να φαίνεται το νούμερο ή το τηλέφωνό σας, βάλτε αυτά. Χωρίς να είμαι σίγουρος.  Περισσότερα όταν έρθει ο λογαριασμός και δω πόσο με χρέωσε η HOL :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...