Προς το περιεχόμενο

ZYXEL NSA-210 NAS 500GB στα 59.00 €


geopro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον  rohas  για τις πολυτιμες υπηρεσίες του, χωρις αυτές το ΝΑS θα ήταν απλά ενας εξ. δίσκος ή θα κοσμούσε την ανακύκλωση..... να 'σαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

H μεταφορά από τον υπολογιστή προς το zyxel και αντίστροφα ειναι πολυ αργη, γυρω10 ΜΒ/sec .

 

Αυτό που με ενοχλούσε ήταν η αργή μεταφορά από τον υπολογιστή προς το zyxel και αντίστροφα, περίπου 10 ΜΒ/sec.

Σύνδεσα τον υπολογιστή και το zyxel στο switch και το switch στο router. Πλέον οι ταχύτητες μου κυμαίνονται στα 40+ για μεταφορά από το pc προς το zyxel και στα 34+ από το zyxel προς το pc.

 

Ο γρηγορότερος τρόπος μεταφοράς αρχειών PC - NAS ειναι με ftp. Βάλτε το FileZilla free στο PC, δηλώστε την IP του NAS, username & password και μεταφέρεται τα αρχεία σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 .H μεταφορά από τον υπολογιστή προς το zyxel και αντίστροφα ειναι πολυ αργη, γυρω10 ΜΒ/sec .

 

Εάν δεν έχεις gigabit δίκτυο εννοείται ότι η ταχύτητά σου θα έχει όριο το fast ethernet (~11 MB/sec).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν έχεις gigabit δίκτυο εννοείται ότι η ταχύτητά σου θα έχει όριο το fast ethernet (~11 MB/sec).

Εγώ έχω 100αρι δίκτυο, όχι gigabit, αλλά η ταχύτητα δεν είναι ούτε καν κοντά σε αυτή που αναφέρεις. Αντιγράφω αρχεία από τον υπολογιστή στο NAS με σταθερή ταχύτητα ~1,2 MB/sec μόνο. Υπάρχει καμία ρύθμιση που μπορώ να ελέγξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η ταλαιπωρία με το eshop συνεχίζεται! Με έχουν 1 εβδομάδα στο περίμενε απ τη στιγμή που επέστρεψα το κακομεταχειρισμένο zyxel και τελικά με ενημερώνουν ότι θα μου εγκρίνουν πιστωτικό! Για να πάρω επιστροφή χρημάτων πρέπει να κάνω νέο αίτημα και να περιμένω να εγκριθεί! Μ αρέσει που μερικοί εδω μέσα γράφουν ότι για τα χρήματα που πλήρωσαν δεν περίμεναν κάτι καλύτερο και όλα οκ! Αυτές οι ξεφτίλες μόνο Ελλάδα !!! :-(

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους.

Είμαι και εγώ κάτοχος ενός Zyxel 210 με αγορά από το eshop ,cd δεν ειχε στην συσκευασία

αλλά μετά από αίτημα μου μου το προμήθευσαν σχεδόν άμεσα. Δεν βοήθησε ιδιαίτερα γιατί και πάλι δεν περιλάμβανε quick start . Περισσότερη βοήθεια δέχθηκα μέσα από αυτές τις σελίδες.

Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος (πάντα στα πλαίσια του ποσού που έδωσα)

Τρέχω το trasmission με usb ακολουθώντας τις οδηγίες σας και δουλεύει άψογα.

Μια βοήθεια θέλω σχετικά με την διαγραφη αρχείων απο τον φάκελο downloads με διαχείριση μέσω των windows. Και πάλι χρόνια πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους.

Είμαι και εγώ κάτοχος ενός Zyxel 210 με αγορά από το eshop ,cd δεν ειχε στην συσκευασία

αλλά μετά από αίτημα μου μου το προμήθευσαν σχεδόν άμεσα. Δεν βοήθησε ιδιαίτερα γιατί και πάλι δεν περιλάμβανε quick start . Περισσότερη βοήθεια δέχθηκα μέσα από αυτές τις σελίδες.

Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος (πάντα στα πλαίσια του ποσού που έδωσα)

Τρέχω το trasmission με usb ακολουθώντας τις οδηγίες σας και δουλεύει άψογα.

Μια βοήθεια θέλω σχετικά με την διαγραφη αρχείων απο τον φάκελο downloads με διαχείριση μέσω των windows. Και πάλι χρόνια πολλά.

Επειδή κι εγώ με το tip του fylatos δεν έκανα δουλειά, έδωσα ένα:

 

#chown -R admin:everyone /mnt/HD_a2/downloads

 

(όπου admin το account που χρησιμοποιείς) και πλεον μπορώ να κάνω τα πάντα με το συγκεκριμένο account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ χθες από το eshop, αν και προβληματισμένος αρχικά με όσα διάβασα εδώ για γρατζουνιές. Λοιπόν, παιδιά, δεν υπάρχουν γρατζουνιές στην πρόσοψη του Zyxel, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ.  Αυτή είναι που έχει γρατζουνιές και η παρουσία της δεν είναι τόσο ευδιάκριτη. Για δείτε το, για να μην αδικούμε και το eshop. 'Οχι ότι δεν έχουν δώσει αντίστοιχα δείγματα γραφής στο παρελθόν... Εν πάσει περιπτώσει, θα επανέλθω μετά από δοκιμές. Ούτε εγώ είχα CD και manual στη συσκευασία, αλλά δεν το θεωρώ και σημαντική απώλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τον Fylatos για τον οδηγό, παίζει μια χαρά, βέβαια έκανα έκανα 2 λαθάκια αλλά με λίγο παίδεμα τα διόρθωσα και είμαι οκ. Τώρα για όσους δεν έχουν δικαιώματα από τα Windows στον φάκελλο Downloads εγω έτρεξα # chmod -R 777 /mnt/HD_a2/downloads και διαγράφω μια χαρά. Περιμένουμε και τις τροποποιήσεις για να παίζει Onboard γιατι μου την δίνουν τα flashakia :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα απο το thread αυτο αγορασα απο το amazon to NAS310 . απο λαθος η παραγγελια εγινε 2 φορες και μολις μου ηρθε και το 2ο πακετο, ενω το πρωτο εδω και 4 ημερες παιζει στο LAN μου. Πριν μπω στην διαδικασια να το στειλω πισω εαν καποιος ενδιαφερεται να το παρει ας με ενημερωσει σχετικα. το πακετο εννοείται οτι ειναι σφραγισμενο. μονο την κουτα του amazon ανοιξα για να δω τι περιεχει.

 

ειναι στις 41,16 λιρες και παραθέτω το μαιλ του amazon.

 

nasq.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα απο το thread αυτο αγορασα απο το amazon to NAS310 . απο λαθος η παραγγελια εγινε 2 φορες και μολις μου ηρθε και το 2ο πακετο, ενω το πρωτο εδω και 4 ημερες παιζει στο LAN μου. Πριν μπω στην διαδικασια να το στειλω πισω εαν καποιος ενδιαφερεται να το παρει ας με ενημερωσει σχετικα. το πακετο εννοείται οτι ειναι σφραγισμενο. μονο την κουτα του amazon ανοιξα για να δω τι περιεχει.

 

ειναι στις 41,16 λιρες και παραθέτω το μαιλ του amazon.

 

nasq.jpg

 

Μα καλά, γιατί δεν έβαλες Free Super Saver Delivery;

Είχες το δικαίωμα με αυτήν την τιμή. Και το πήρες 41 ευρώ, το πρόλαβες πριν πάει στα 48 ευρώ...

Εγώ δεν το πρόλαβα... :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...