Προς το περιεχόμενο

AMD Athlon II X4 740 3.2GHz Socket FM2....αξίζει?


alexkoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για το αν αξίζει η αγορά αυτού το Link.png Site: επεξεργαστή που σκέφτομαι να πάρω παρέα με την αυτήν την Link.png Site: μητρική

post-229841-0-93894300-1354360672_thumb.jpg

post-229841-0-48374900-1354360675_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το αν αξιζει η δεν αξιζει ειναι μια ερωτηση πολυ φλου...!!

 

για μενα, σε πρωτη αναγνωση δεν αξιζει διοτι, ειναι ενας επεξεργαστης χωρις γραφικα, ο οποιος μπαινει σε ενα σοκετ FM2 (κατ΄επεκταση chipset), που ο στοχος του στην αγορα ειναι να προσφερει ενσωματωμενα γραφικα!

 

αρα τα 130€ που κοστιζουν τα 2 κομματια ειναι χωρις καρτα γραφικων. για συνυπολογισε και το κοστος μιας καρτας....!!!

 

πιο πολυ αξιζει να παρεις τον Α8-5600K!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτός ο επεξεργαστής είναι διαμάντάκι, κάτι που έχει περάσει απαρατήρητο και εν μέρη φταίει η ονομασία του.

Το ξέρετε ότι είναι ένας τετραπύρηνος piledriver? Δεν έχει καμμία σχέση με τους κλασικούς athlon II με propus. Είναι στα 32νμ και 65w tdp. Kαι αν η amd του είχε δώσει μια άλλη ονομασία (atlhon II plus ή athlon III), θα είχε προκαλέσει μεγάλο σούσουρο στην μικρή κατηγορία. Το θέμα είναι οτι δεν πολυ υπάρχει στοκ και ειλικρινά δεν μπορώ να την καταλάβω αυτή την αντιμετώπιση εκ μέρους της amd.

 

έχω μια απλή κάρτα 7600MSI οπότε δεν με πειραζει και πολύ για onboard...για κάνα απλό παιχνιδάκι (PES2013) θα το σηκώνει άνετα?

Φίλε μου, η 7600, είναι πολύ παλιά κάρτα. Δεν νομίζω να μπορεί να σηκώσει κανένα σύγχρονο παιχνίδι. Οπότε θα συμφωνήσω με τον cabdik και θα σου συνηστούσα να ανέβεις λίγο και να πάς προς a8-5600k μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτός ο επεξεργαστής είναι διαμάντάκι, κάτι που έχει περάσει απαρατήρητο και εν μέρη φταίει η ονομασία του.

Το ξέρετε ότι είναι ένας τετραπύρηνος piledriver? Δεν έχει καμμία σχέση με τους κλασικούς athlon II με propus. Είναι στα 32νμ και 65w tdp. Kαι αν η amd του είχε δώσει μια άλλη ονομασία (atlhon II plus ή athlon III), θα είχε προκαλέσει μεγάλο σούσουρο στην μικρή κατηγορία. Το θέμα είναι οτι δεν πολυ υπάρχει στοκ και ειλικρινά δεν μπορώ να την καταλάβω αυτή την αντιμετώπιση εκ μέρους της amd.

 

Oντως φαινεται πολυ ανταγωνιστηκη επιλογη στην τιμη αυτη. Απεναντι στον Phenom II X4 965 BE ξερεις πως τα πηγαινει? Σιγουρα ενα μειον ειναι οτι δεν δεχεται OC.

 

Όμως δεν περισσεύουν πολλά φράγκα γι'αυτό επέλεξα τον συγκεκριμένο επεξεργαστή

 

Η διαφορα απο τον 5600Κ ειναι 30 ευρω. Αναλογη βελτιωση στα γραφικα με 30 ευρω δεν προκειται να βρεις. Απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις. Φαινεται καλος επεξεργαστης για την τιμη του, αλλα δεν εχω δει ακομη benchmarks και reviews για να καταλαβω που περιπου κινειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι εφόσον με 20€ παραπάνω παίρνεις Phenom II 965, με chipset που υποστηρίζει περισσότερους επεξεργαστές, δεν έχει πολύ νόημα ο συγκεκριμένος Athlon. Ουσιαστικά "βρίσκει τοίχο" ποντάροντας στο ίδιο αγοραστικό κοινό με τον Phenom...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι εφόσον με 20€ παραπάνω παίρνεις Phenom II 965, με chipset που υποστηρίζει περισσότερους επεξεργαστές, δεν έχει πολύ νόημα ο συγκεκριμένος Athlon. Ουσιαστικά "βρίσκει τοίχο" ποντάροντας στο ίδιο αγοραστικό κοινό με τον Phenom...

τον επεξεργαστη τον θελει και για παιχνιδια οπως pes που αναφερει αρα σε fm2 ειναι μονοδρομος

ομως πρεπει να ανεβασει λιγο το budget ωστε να παει σε Α8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτός ο επεξεργαστής είναι διαμάντάκι, κάτι που έχει περάσει απαρατήρητο και εν μέρη φταίει η ονομασία του.

Το ξέρετε ότι είναι ένας τετραπύρηνος piledriver? Δεν έχει καμμία σχέση με τους κλασικούς athlon II με propus. Είναι στα 32νμ και 65w tdp. Kαι αν η amd του είχε δώσει μια άλλη ονομασία (atlhon II plus ή athlon III), θα είχε προκαλέσει μεγάλο σούσουρο στην μικρή κατηγορία. Το θέμα είναι οτι δεν πολυ υπάρχει στοκ και ειλικρινά δεν μπορώ να την καταλάβω αυτή την αντιμετώπιση εκ μέρους της amd.

 

αυτο -κατα την προσωπικη μου αποψη- το κανει ακομα χειροτερο το πραμα, και μου δειχνει οτι στην AMD εχουν χασει το μπουσουλα!!

το βρισκω εντελως λανθασμενο, να φτιαξεις εναν piledriver επεξεργαστη για socket FM2! παντελως ηλιθια κινηση!! τον ιδιο επεξεργαστη επρεπε να τον βγαλει σε AM3+ socket, ωστε να εχει ενα πραγματικο διαμαντι σε τιμη λουκουμι για φθηνα συστηματακια!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο -κατα την προσωπικη μου αποψη- το κανει ακομα χειροτερο το πραμα, και μου δειχνει οτι στην AMD εχουν χασει το μπουσουλα!!

το βρισκω εντελως λανθασμενο, να φτιαξεις εναν piledriver επεξεργαστη για socket FM2! παντελως ηλιθια κινηση!! τον ιδιο επεξεργαστη επρεπε να τον βγαλει σε AM3+ socket, ωστε να εχει ενα πραγματικο διαμαντι σε τιμη λουκουμι για φθηνα συστηματακια!!

'Ολη η σειρά trinity, τον piledriver χρησιμοποιεί ρε cabdik. Απλά στους fx (am3+) έχει κάποια επιπλέον "καλούδια".

Απο κει και πέρα, το a85 chipset (fm2) και ειδικά τα μοντέλα 100-120 ευρώ δεν έχουν να ζηλέψουν και πολλά απο μια am3+ στα ίδια χρήματα, πέρα απο το ίσως λίγο καλύτερο overclock potential, που έχουν οι am3+.

 

Πιστεύω ότι εφόσον με 20€ παραπάνω παίρνεις Phenom II 965, με chipset που υποστηρίζει περισσότερους επεξεργαστές, δεν έχει πολύ νόημα ο συγκεκριμένος Athlon. Ουσιαστικά "βρίσκει τοίχο" ποντάροντας στο ίδιο αγοραστικό κοινό με τον Phenom...

O athlon 740, μην ξεχνάς οτι έχει και turbo boost μέχρι 3,7Ghz και λογικά κοντράρει τον Phenom 965 stock. Aν συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι είναι και πιο δροσερός (32nm, 65w) και κατα 20ε πιο φθηνός απο έναν 965, για κάποιον που δεν τον πολυενδιαφέρει το overclock/αναβαθμισημότητα και θέλει πιο "πράσινο" αλλά αποδοτικό επεξεργαστη, δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα ο athlonάκος.

Άσε που τα 20ε δέν είναι ακριβώς εν'τέλει τόσα, γιατί αν πρόσεξες, σε όλες τις προτάσεις που κάνουν τα παιδιά στο forum, με βάση τον 965, πάντα βάζουν και έξτρα ψύκτρα, πράγμα που ο athlon, λόγω χαμηλού tdp, δεν χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O athlon 740, μην ξεχνάς οτι έχει και turbo boost μέχρι 3,7Ghz και λογικά κοντράρει τον Phenom 965 stock. Aν συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι είναι και πιο δροσερός (32nm, 65w) και κατα 20ε πιο φθηνός απο έναν 965, για κάποιον που δεν τον πολυενδιαφέρει το overclock/αναβαθμισημότητα και θέλει πιο "πράσινο" αλλά αποδοτικό επεξεργαστη, δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα ο athlonάκος.

+1 από εμένα... λάθος μου που ξέχασα να αναφέρω πως δεν θα ασχολειθώ και πολύ με O.C......αν και έχω μια Link.png Site: τέτοια ψήκτρα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα. piledriver ειναι η αρχιτεκτονικη που χρησιμοποιει η AMD στου τελευταιας γενιας επεξεργαστες.

 

να κανω πιο σωστα τη διατυπωση λοιπον. η πλατφορμα trinity λοιπον, εχει διαφημιστει και λανσαριστει για τα ΑPU που εχουν ενσωματωμενα γραφικα και οχι για σκετες CPU. αλλωστε εκει ειναι και το πλεονεκτημα της!!

ποιος ο λογος λοιπον να βγαλει η AMD τωρα, εναν CPU για την πλατφορμα trinity? αυτη ειναι η απορια μου και η αντιρηση μου!!

 

θα προτιμουσα να τον εβγαζε για το AM3+! ωστε να εχει και εναν ανταγωνιστικοτατο αντικαταστατη του 965, που καποια στιγμη, η λογικη λεει οτι θα σταματησει να υπαρχει. δεν νομιζω να συμφερει να κραταει γραμμη παραγωγης για εναν παλιο CPU!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...