Προς το περιεχόμενο

AMD Athlon II X4 740 3.2GHz Socket FM2....αξίζει?


alexkoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλος ειναι αλλα θελω να κανω και λιγο rendering σε 3d.οχι πως θα μου προσφερει τρομερες δυνατοτητες ο amd σε αυτο το τομεα απλλα θα ειναι καλυτερος απο τον δικο μου. αλλα δεν δινω 80ευρω σε celeron.τουλαχιστον το fm2 θα εχει καναδυο χρονια αναπτυξης ακομα οποτε θα εχει και δυνατοτητες μελοντικης αναβαθμισης cpu.Ειμαι και amd fan γιατι να το κρυψω...amd k6-2 300mhz,amd sempron 2600,amd x2 64 4200.με τον τελευταιο επαιξα τα cod black ops 2, dead space 3, far cry 3 χωρις κανενα προβλημα και στα δυο τελευταια χωρις ιδιαιτερες υποχωρησεις στα γραφικα..και ειναι και επεργαστης 7ετιας.amd ολε φθηνα και τιμια.

 

 

Σε renderring η AMD τα πηγαίνει θαυμάσια αλλά όχι στα συστήματα που κοιτάς !!!

 

Εγώ στην θέση σου θα κοιτούσα για έναν AMD FX 6100 με 105€ !!!  ή για έναν AMD PHENOM II X6 1045T !

 

Μητρική ASROCK 970 PRO 3 με 64€ ή ASROCK 970 EXTREME 3 με 75€  που είναι και πάρα πολύ καλή !!! 

 

Για τα υπόλοιπα ανάλογα το budget !

 

AMD ATHLON II X4 750K είναι το ίδιο πράγμα με τον AMD A10-5700 σε ότι έχει να κάνει το CPU μέρος !!! Ενώ είναι και ξεκλείδωτος ! Από εκεί μπορείς να δεις τι κάνει ... 

Ναι αυτούς τους επεξεργαστές τους έχουν θάψει ... είναι αλήθεια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε renderring η AMD τα πηγαίνει θαυμάσια αλλά όχι στα συστήματα που κοιτάς !!!

 

Εγώ στην θέση σου θα κοιτούσα για έναν AMD FX 6100 με 105€ !!!  ή για έναν AMD PHENOM II X6 1045T !

 

Μητρική ASROCK 970 PRO 3 με 64€ ή ASROCK 970 EXTREME 3 με 75€  που είναι και πάρα πολύ καλή !!! 

 

Για τα υπόλοιπα ανάλογα το budget !

 

AMD ATHLON II X4 750K είναι το ίδιο πράγμα με τον AMD A10-5700 σε ότι έχει να κάνει το CPU μέρος !!! Ενώ είναι και ξεκλείδωτος ! Από εκεί μπορείς να δεις τι κάνει ... 

Ναι αυτούς τους επεξεργαστές τους έχουν θάψει ... είναι αλήθεια ...

 

 

Σε renderring η AMD τα πηγαίνει θαυμάσια αλλά όχι στα συστήματα που κοιτάς !!!

 

Εγώ στην θέση σου θα κοιτούσα για έναν AMD FX 6100 με 105€ !!!  ή για έναν AMD PHENOM II X6 1045T !

 

Μητρική ASROCK 970 PRO 3 με 64€ ή ASROCK 970 EXTREME 3 με 75€  που είναι και πάρα πολύ καλή !!! 

 

Για τα υπόλοιπα ανάλογα το budget !

 

AMD ATHLON II X4 750K είναι το ίδιο πράγμα με τον AMD A10-5700 σε ότι έχει να κάνει το CPU μέρος !!! Ενώ είναι και ξεκλείδωτος ! Από εκεί μπορείς να δεις τι κάνει ... 

Ναι αυτούς τους επεξεργαστές τους έχουν θάψει ... είναι αλήθεια ...

Καλα δεν το συζητω τα μοντελα που αναφερεις σιγουρα ειναι αρκετα ανωτερα απλα θα ηθελα να ειναι λιγοτερο ενεργοβορα..το καλο με τον 740 ειναι οτι ειναι 65w μονο.Μας εχει σκισει η δεη ασε γιατι μετα προβλεπω τον λογαριασμο να ανεβαινει συνεχως θα μου πεις με 35watt?Ε οτι και να ειναι εδω λεω να κοψω οτι μπορω..Παιδια την asrock δεν την θεωρουσα σοβαρη εταιρεια αλλα τον τελευταιο καιρο την βλεπω παντου.Με τρομαζε και το γεγονος βεβαια οτι εδινε 2 χρονια εγγυηση αντι 3 της gigabyte ή της asus.Τεσπα ευχαριστω πολυ τον χρονο και τις προτασεις σας μαλλον θα παρω τον 740 με 8 μπορει και 16gb ram.Αυτο που με πειραζει ειναι αυτη η ρημαδα η amd τους εθαψε τους επεξεργαστες της...Κριμα εριξα αναθεμα οπως τοτε που ειχε βγει το rage για pc και οι drivers της ati ειχαν τα προβληματα,...Τι να πεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 τα W που βλεπεις διπλα στον επεξεργαστη ΔΕΝ ειναι η καταναλωση του, αλλα το TDP.

2 η ASRock δεν ειναι μια τυχαια εταιρια που ξεφυτρωσε απο το πουθενα...!!   ειναι θυγατρικη της ASUS!!!!

 http://en.wikipedia.org/wiki/Asrock

 

διαβαστε και λιγο..!! το ιντερνετ ειναι μια αστειρευτη βιβλιοθηκη....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επεξεργαστές δουλεύουν με δυναμικά προγράμματα διαχείρισης της τάσης = έντασης = κατανάλωσης σε συνάρτηση με το φορτίο τους (το έργο που τους ζητάς να κάνουν) !!

 

Οταν δεν κάνεις κάτι το cool n quiet, c1e, c6 states αναλαμβάνουν και χαμηλώνουν την συχνότητα του επεξεργαστή, κλείνουν πυρήνες , cache και χαμηλώνουν τάση ώστε οι επεξεργαστές να καταναλώνουν το ελάχιστο δυνατό !!! 

 

Αρα αυτό που λες για την κατανάλωση δεν ισχύει ... γιατί ότι παραπάνω θα καταναλώσει σε full load θα σου το δώσει σε έργο !!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι σε ποιον ανήκει ! Το θέμα είναι πως έχει αρχίσει να βγάζει καλύτερες μητρικές και από ASUS ! Ειδικά για τα μεσαία πορτοφόλια ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οσο αναφορα τα watt ξερω οτι σε full load υπαρχει διαφορα απο idle ως προς την καταναλωση απλα η επεξεργαστικη ισχυς των fx 6100 6300 δεν εχει και τοοοσο μεγαλη διαφορα απο τον 740 και εχουν αρκετη διαφορα ομως στο tdp και στα χρηματα βεβαια.πιο ενεργειακα οικονομικος ο 740 για την ιδια δουλεια, πανω κατω στην ιδια ωρα αποπερατωσης.

 

Οσο για την asrock για το φιλο που λεει διαβαστε και λιγο μην με βαρας δεν πολυασχολουμαι πλεον απλα δεν μου αρεσει το γεγονος της διετους εγγυησης.Εχω μια ζωη gigabyte 3 χρονια δινει 3 διαφορετικες εχω φορεσει στα 3+ χρονια η μια κρατησε μετα τα εφτυσε, η δευτερη τα επαιξε στα δυομιση χρονια και μου την αλλαξαν με μια ανωτερη am2+ το 2009 και 4 χρονια μετα ακομα δουλευει απροσκοπτα. Οσο μεγαλυτερη η εγγυηση τοσο το καλυτερο.Αν δεν ειχε 3 χρονια η gigabyte και ειχε 2 θα αναγκαζομουν να αγορασω εκ νεου καινουρια.Οποτε την εγγυηση την παιρνω πολυ στα υποψη και η gigabyte δεν μου εχει δημιουργησει προβληματα.Εκτος απο μια φορα που ισως ομως να εφταιγα και εγω(αυτο ομως δεν τους το ειπα οταν το πηγα για αλλαγη΄΄ :devil: ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά επεξεργαστικής ισχύος μεταξύ 740 και 6100 ... Πολύ πολύ μεγάλη... 

 

Μην ακούω τέτοια ...

Και ομως ψιλοισχυει μου εστειλε ο φιλος millenium ενα review του 740 και του 750Κ ειναι στα πολωνικα βεβαια αλλα με λιγο translate σε autocad adobe photoshop και after effects ειναι καλυτεροι απο τον 6100 ή σχεδον ισαξιοι καπου, σε 3ds blender ο 6100 ειναι καλυτερος αλλα ειναι και ακριβοτερος κατα 40 ευρω τα οποια μπορω να τα επενδυω σε μνημη.

και στα παιχνιδια οι athlon ειναι ή καλυτεροι ή ελαφρως χειροτεροι.

http://pclab.pl/art51678-8.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον 6100 τον ανεβάζεις στα 4,5-4,7Ghz και τελειώνεις τα πάντα γύρω σε αυτές τις τιμές . 

 

Ο 750Κ άντε να παει μέχρι 4-4,2

 

ο 6100 σε ότι δεν εκμεταλεύεται πολλούς πυρήνες θα είναι στα ίδια με τον 750Κ ... 

 

 

Ο 6100 είναι με b/dzer πυρήνα + L3 CACHE 8MB και χρονισμένος στα 3,3Ghz και ο 750K είναι χρονισμένος στα 3,4Ghz με πυρήνα Vishera χωρίς L3 CACHE ! 

 

 

Αλλά σε overclock ο 6100 ανεβαίνει πολύ ποιο ψιλά ! 

 

Σε οτιδήποτε εκμεταλεύεται πυρήνες είναι πολύ μπροστά (εκεί είναι που βλέπεις και μεγάλη διαφορά στα cpu)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ?

 

Εδώ ο 5800Κ που είναι και μαμά στα 4 πάει μέχρι 4,4 με το ζόρι ...  και πάει ο 750 από τα 3,4 στα 4,5 ? 

 

Ασε που το παλικάρι σκέφτεται και για τον κλειδωμένο 740 ... που δεν πάει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον 6100 τον ανεβάζεις στα 4,5-4,7Ghz και τελειώνεις τα πάντα γύρω σε αυτές τις τιμές . 

 

Ο 750Κ άντε να παει μέχρι 4-4,2

ναι δεν με ενδιαφερει το overclocking ομως απλα λεω πως για την τιμη τους και για το βαρυ σιγουρα ονομα fx και την ιστορια του η σειρα της amd δεν εκανε και πολυ καλη δουλεια μεχρι τον 8120 τουλαχιστον απο οτι διαβαζω.απλα συγκρινω δυο επεξεργαστες εναν εξαφανισμενο και ασημο 750Κ που δεν γινεται λογος πουθενα με εναν fx και διατυπωνω την σκεψη απο το review που διαβασα οτι για τα λεφτα τους δεν διαφερουν και πολυ.επισης ο ενας ανηκει σε τελειωμενο socket ενω ο αλλος σε socket που θα εχει μελλον λογικα(?) καναδυο χρονια ακομη.Αλλωστε αυτο δεν ειναι η amd?Δινω λιγοτερα λεφτα σημερα με προοπτικες αναβαθμισης 3 χρονια αργοτερα αν θες παλι με λιγα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα από τα δυο δεν είναι τελειωμένο socket ! Το AM3+ θα πάρει και τους επόμενους vishera και μάλλον και τους Steamroller αν δεν πάμε σε DDR4 μνήμες , που μάλλον δεν θα πάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...