Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα και τα sleeved καλώδια τελικά.Κρατήθηκα λιγότερο απ' όσο περίμενα. ^_^

Νομίζω πως πραγματικά δε θέλει κάτι άλλο, μόνο να το χαρώ επιτέλους!

Μόνο χτένια δεν ξέρω αν θέλει.Η γνώμη μου είναι πως μάλλον δεν τα χρειάζεται.Οι υπόλοιποι που έχετε εμπειρία από τέτοια μαραφέτια τι λέτε;Αξίζει τον κόπο;Είναι και πιασικωλέ τα άτιμα κιόλας.Γενικά βλέπω πολύ καλό επίπεδο στο φόρουμ πάντως...  B)

(Η πρώτη φωτό είναι από το πριν, ενδεικτικά.)

post-64677-0-35964600-1462485345_thumb.jpg

post-64677-0-79380600-1462485346_thumb.jpg

post-64677-0-73297100-1462485351_thumb.jpg

post-64677-0-08071800-1462485358_thumb.jpg

post-64677-0-29323300-1462485365_thumb.jpg

post-64677-0-78961000-1462485368_thumb.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Άλλαξε και led στην κάρτα, λευκό να ταιριάζει με την υδρό. Τα χτένια περιττά,τα έχεις ήδη ομοιόμορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

whitefanged, εμένα ρωτάς;Όχι, γιατί να bootάρω από δισκέτα;

radiohead, δεν είχα ιδέα ότι μπορώ να αλλάξω χρώμα στο led, νόμιζα ότι στη συγκεκριμένη δε γινόταν.Για τις msi ήξερα.Αυτή είναι έκδοση g1 της gigabyte.Γίνεται και σε αυτή δηλαδή;

 

edit: μόλις κοίταξα.Τζίφος, πρέπει να αλλάξω την ταινία led, είναι μονόχρωμη αυτή που έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν είναι ακριβώς ταινία, δύο led smd αλλάζεις. Εδώ έχει την διαδικασία http://www.overclock.net/t/1519475/gigabyte-g1-gaming-geforce-gtx-960-970-980-led-swap και δεν χρειάζεται να είναι τα συγκεκριμένα που βάζει αυτός γιατί είναι πανάκριβα. Εγώ έβαλα λευκά στη δική μου και συγκεκριμένα τα παρακάτω τα οποία είναι βέβαια ψείρες αλλα την δουλειά μου την έκανα και μου έμειναν και άλλα 98 :P  http://www.electrodragon.com/product/0805-smd-leds-pack-kit-5-color-20-each/.

 

μόνο άν έχεις παλαβομάρα θα το κάνεις

post-182716-0-50416000-1462522269_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό το νήμα στο overclock βρήκα κι εγώ.Δεν ξέρω, πιο πολύ φοβάμαι μην γίνει τπτ με την κάρτα και χρειαστεί να τη στείλω και μου πουν φιλαράκι, άκυρη η εγγύηση, έχεις βάλει χέρι...Δεν ξέρω κατά πόσο θα φαίνεται δηλαδή η όποια αλλαγή επάνω στην κάρτα. : /

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε με, μη με βάζεις στα αίματα κι εσύ πάλι.Λέω να μην του πειράξω τίποτα για καιρό ακόμα! 

Μόνο για χτένια ίσως να το σκεφτόμουν.Και το led θα το ήθελα άλλο χρώμα, αλλά δε θα μπω στη διαδικασία να ρισκάρω 5,5 κατοστάρικα κάρτα για ένα led.Είμαι και γκαντέμης! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτές παιδιά έγινε το απίστευτο! Είχε διαρροή το σύστημα! 1 L υγρό έπεσε μέσα στο pc και έξω! Της πόπης! Πληκτρολόγιο,σκληροί δίσκοι γεμάτοι υγρά! Bluray μέσα έγινε μ.....ι,ανεμιστήρες, και όλα αυτά από ένα ρακόρ! Βγήκε το λάστιχο από το ρακόρ! Άσχετα άμα ήταν σφιγμένο τέρμα το ρακόρ.Τώρα έβαλα ένα καινούργιο ρακόρ EK.

Το ρακόρ αυτό ήταν στο ψυγείο για αυτό και η πλημμύρα. Για αυτό guys τα ρακόρ του ψυγείου να είναι μακρυά από μητρική και κάρτες γραφικών. Άμα το ψυγείο το είχα από την άλλη πλευρά θα είχαν καεί τα πάντα! 12 ώρες συνεχόμενα καθάριζα χθες. Έβγαλα τα κουμπιά από το πληκτρολόγιο,το καθάρισα εσωτερικά,άνοιξα το bluray να το καθαρίσω,πάλι καλά λειτουργεί.Το καλό είναι ότι δεν πήρα τίποτα στο χέρι. Δεν κάηκε τίποτα. Απλώς τεράστια ταλαιπωρία. Κάποια στιγμή έτσι όπως έπαιζα βλέπω ξαφνικά να στάζουν υγρά από το pc! Εγκεφαλικό! Δεν μπορούσα να σταματήσω τη ροή με τίποτα! 1L υγρό έχασα στο μπαμ μπαμ! Το ρακόρ ήταν koolance.Τώρα είναι όλα πεντακάθαρα με λεπτομερή καθαρισμό. Πρώτη φορά το έπαθα αυτό,από το 2009 που έβαλα πρώτη φορά custom υδρόψυξη.

Για αυτό guys πολύ προσοχή το που βάζετε τα ψυγεία. Το καλύτερο σημείο είναι τέρμα κάτω εάν έχει το κουτί χώρο. Όχι πάνω και τα ρακόρ να κοιτάνε την μητρική. Γιατί ένα τέτοιο να πάθετε,τα κάψατε όλα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

μετά την αλλαγή επεξεργαστή και μητρικής 

 

Τους ανεμιστήρες της ψύκτρας γιατί τους έβαλες ανάποδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προχτές παιδιά έγινε το απίστευτο! Είχε διαρροή το σύστημα! 1 L υγρό έπεσε μέσα στο pc και έξω! Της πόπης! Πληκτρολόγιο,σκληροί δίσκοι γεμάτοι υγρά! Bluray μέσα έγινε μ.....ι,ανεμιστήρες, και όλα αυτά από ένα ρακόρ! Βγήκε το λάστιχο από το ρακόρ! Άσχετα άμα ήταν σφιγμένο τέρμα το ρακόρ.Τώρα έβαλα ένα καινούργιο ρακόρ EK.

Το ρακόρ αυτό ήταν στο ψυγείο για αυτό και η πλημμύρα. Για αυτό guys τα ρακόρ του ψυγείου να είναι μακρυά από μητρική και κάρτες γραφικών. Άμα το ψυγείο το είχα από την άλλη πλευρά θα είχαν καεί τα πάντα! 12 ώρες συνεχόμενα καθάριζα χθες. Έβγαλα τα κουμπιά από το πληκτρολόγιο,το καθάρισα εσωτερικά,άνοιξα το bluray να το καθαρίσω,πάλι καλά λειτουργεί.Το καλό είναι ότι δεν πήρα τίποτα στο χέρι. Δεν κάηκε τίποτα. Απλώς τεράστια ταλαιπωρία. Κάποια στιγμή έτσι όπως έπαιζα βλέπω ξαφνικά να στάζουν υγρά από το pc! Εγκεφαλικό! Δεν μπορούσα να σταματήσω τη ροή με τίποτα! 1L υγρό έχασα στο μπαμ μπαμ! Το ρακόρ ήταν koolance.Τώρα είναι όλα πεντακάθαρα με λεπτομερή καθαρισμό. Πρώτη φορά το έπαθα αυτό,από το 2009 που έβαλα πρώτη φορά custom υδρόψυξη.

Για αυτό guys πολύ προσοχή το που βάζετε τα ψυγεία. Το καλύτερο σημείο είναι τέρμα κάτω εάν έχει το κουτί χώρο. Όχι πάνω και τα ρακόρ να κοιτάνε την μητρική. Γιατί ένα τέτοιο να πάθετε,τα κάψατε όλα.

Από την εμπειρία μου 2 πράγματα μου λέει εμένα, αρχικά κατά 99%εχεις barb fitting, μετά επίσης κατά 99%δεν έβαλες κάποιον σφυκτυρα, αν είχε σφυκτυρα και πάλι έφυγε παίζουν 2 περιπτώσεις είτε λάθος μέγεθος σωλήνα/ρακορ, είτε ο σφυκτυρας δεν εσφυξε για να ασφάλισει σωστά τον σωλήνα πάνω στο ρακορ, αν πάλι είχες compresion fitting και έφυγε τότε είτε διάλεξες μάπα fitting που το δακτυλίδι που σφίγγει στην ουσία δεν σφίγγει το σωλήνα και είναι διακοσμητικό είτε πάλι ερχόμαστε στο ενδεχόμενο λάθους σωλήνα

Από το 2000-2001 περίπου που ασχολήθηκα με υδροψυξη 1 φορά είχα θέμα και αυτό με περιστοφικες 45 και 90 αρες γωνίες της feser που εχαναν από το εσωτερικό oring

Το να φύγει σωλήνας πάνω από ρακορ πραγματικά το ακούω πρώτη φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρία μου 2 πράγματα μου λέει εμένα, αρχικά κατά 99%εχεις barb fitting, μετά επίσης κατά 99%δεν έβαλες κάποιον σφυκτυρα, αν είχε σφυκτυρα και πάλι έφυγε παίζουν 2 περιπτώσεις είτε λάθος μέγεθος σωλήνα/ρακορ, είτε ο σφυκτυρας δεν εσφυξε για να ασφάλισει σωστά τον σωλήνα πάνω στο ρακορ, αν πάλι είχες compresion fitting και έφυγε τότε είτε διάλεξες μάπα fitting που το δακτυλίδι που σφίγγει στην ουσία δεν σφίγγει το σωλήνα και είναι διακοσμητικό είτε πάλι ερχόμαστε στο ενδεχόμενο λάθους σωλήνα

Από το 2000-2001 περίπου που ασχολήθηκα με υδροψυξη 1 φορά είχα θέμα και αυτό με περιστοφικες 45 και 90 αρες γωνίες της feser που εχαναν από το εσωτερικό oring

Το να φύγει σωλήνας πάνω από ρακορ πραγματικά το ακούω πρώτη φορά

Τίποτα δεν ισχύει. Και μένα πρώτη φορά μου έτυχε. Compression fitting είχα koolance.και οι διαστάσεις είναι οι κατάλληλες...Και εγώ δεν το πίστευα,αλλά έλα που έτυχε...  7061 είναι το pc

 

Τέρμα δεξιά πάνω δίπλα από το Disconnect. 

 

ΥΓ μη νομίζεις ότι βγήκε τελείως..Είχε βγει λίγο και έριχνε αρκετά. προσπαθούσα  εκείνη την ώρα να κλείσω το pc,να το κουμπώσω ξανά,αλλά δεν έμπαινε.προσπαθούσα να το ξεβιδώσω αλλά δεν μπορούσα να το ξεβιδώσω εκεί που ήταν και έτσι όπως ήμουν εγώ (στάση σώματος) + ήταν πάρα πολύ σφιχτό. και έγινε ότι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τίποτα δεν ισχύει. Και μένα πρώτη φορά μου έτυχε. Compression fitting είχα koolance.και οι διαστάσεις είναι οι κατάλληλες...Και εγώ δεν το πίστευα,αλλά έλα που έτυχε... 7061 είναι το pc

 

Τέρμα δεξιά πάνω δίπλα από το Disconnect.

 

ΥΓ μη νομίζεις ότι βγήκε τελείως..Είχε βγει λίγο και έριχνε αρκετά. προσπαθούσα εκείνη την ώρα να κλείσω το pc,να το κουμπώσω ξανά,αλλά δεν έμπαινε.προσπαθούσα να το ξεβιδώσω αλλά δεν μπορούσα να το ξεβιδώσω εκεί που ήταν και έτσι όπως ήμουν εγώ (στάση σώματος) + ήταν πάρα πολύ σφιχτό. και έγινε ότι έγινε.

Έτσι και σφιξει το compresion δεν βγαίνει ο σωλήνες αν είναι σωστό μέγεθος, ποιο πιθανό σενάριο είναι να μην μπήκε εξαρχής μέχρι τέρμα ο σωλήνας πάρα να αποφάσισε στην πορεία να φύγει

 

Για εμένα το ποσό καλό είναι ένα compresion fitting το καταλαβαίνεις όταν σφίγγεις το δακτυλίδι αν καταφέρεις να τι σφιξεις μέχρι τέρμα τότε να ξέρεις ότι κάτι είναι λάθος γιατί απλά κρατάει το σωλήνα δεν τον σφίγγει

Πχ στα Alphacool που έχω τα θεωρώ καλύτερα από τα ek που δοκίμασα βάζοντας το δακτυλίδι σφίγγει 2 με 3 πάσα δεν τερματίζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...