Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και έφτιαξα καινούργιο συστηματάκια ποιο απο τα phanteks που μου αρέσουν πολύ απο τα κουτία εχει το καλύτερο airflow ? πάντα μιλάω για αερόψυξη

Δεν νομίζω να ξέρει κανείς με ακρίβεια.Πάντος η σειρές Entho πέρνουν απο 2-3 μπροστά/πάνω και φυσικά ένα πίσω οπότε οποιο και να πάρεις τέλειο θα είναι.

Τσέκαρε Entho Pro M αν δεν θές και τέρας κουτί.Το απλό ή το acrylic window αν θές να δείξεις και το εσωτερικό καλύτερα

review http://www.kitguru.net/components/cases/leo-waldock/phanteks-enthoo-pro-m-chassis-review/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένα μαγαζί γενικά στην αθήνα που να μπορούμε να δούμε απο κοντά αρκετά κουτάκια ? γιατι οχι ωραίο μπορεί να ειναι ενα κουτί αλλα αμα δεν το δείς ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και έφτιαξα καινούργιο συστηματάκια ποιο απο τα phanteks που μου αρέσουν πολύ απο τα κουτία εχει το καλύτερο airflow ? πάντα μιλάω για αερόψυξη

το θεμα ειναι για τι λεφτα μιλαμε και αν θες midi η full tower ...

σε midi θα προτεινα αυτο της υπογραφης μου ...αλλα μονο αν δεν χρειαζεσαι dvd..(για να μπορεις να βαλεις ενα κοντρολερ)

και δεν εχεις υπερβολικα πολλους δισκους (τους οποιους περνει μεν) απλα θα χρειαστεις εχτρα brackets...

αλλιως πας στο παλαιοτερη εκδοση

http://www.e-shop.gr/case-phanteks-enthoo-pro-black-window-p-PER.812242

που εχει παραπανω θεσεις μπροστα για dvd κλπ

 

σε full tower ενα ομορφο αν και παλιο κουτι αλλα με πολλα εχτρα και καλη τιμη σχετικα και κοντρολερ χωρους για δισκους κλπ κλπ

https://www.skroutz.gr/s/316932/Aerocool-XPredator-Black-Edition.html

 

και φυσικα παλι σε phantek πεζει και αυτο 

αλλα στα 160-170ε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένα μαγαζί γενικά στην αθήνα που να μπορούμε να δούμε απο κοντά αρκετά κουτάκια ? γιατι οχι ωραίο μπορεί να ειναι ενα κουτί αλλα αμα δεν το δείς ....

Χλωμό..Τα μεγαλοκαταστήματα στυλ public-plaisio ίσως έχουν κάποια να δεις αλλά προφανός δεν θα έχουν τεράστια γκάμα και ίσως να μην έχουν αυτό που θές..

Αλλά με τόσα review youtube μπορείς να πάρεις μια καλή ιδέα για το τι πέρνεις.Αν και γενικά δεν έχω ακούσει ποτέ δυσαρεστημένο κάτοχο phanteks tower.

Επίσης αφού είσαι απο Αττική ίσως να ζητήσεις σε ένα απο τα παιδιά εδώ που έχουν να πάς απο κοντά και να στο δείξουν ένα απόγευμα ξέρω γω.Θα δείς και γεμάτο πως δείχνει το κουτί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το corsair που έχω φοβερό κουτί αλλά θέλω κάτι μικρότερο σε midi και ποιο μαζεμένο να το έχω και επάνω στο γραφείο.

 

Απλά θέλω να βρω ένα midi με καλό σχετικά cable management και καλό airflow αυτά με απασχολούν , τα phanteks μου αρέσουν αρκετά πάντως τώρα για δικούς 4 με 5 δίσκους εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό μου θυμίζει το phanteks το acrylic και το βλέπεις νομίζω απο κοντά στο πλαίσιο.

Εδώ έχεις και εικόνα για το airflow του

Με τους δίσκους θα έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το corsair που έχω φοβερό κουτί αλλά θέλω κάτι μικρότερο σε midi και ποιο μαζεμένο να το έχω και επάνω στο γραφείο.

 

Απλά θέλω να βρω ένα midi με καλό σχετικά cable management και καλό airflow αυτά με απασχολούν , τα phanteks μου αρέσουν αρκετά πάντως τώρα για δικούς 4 με 5 δίσκους εχω

phantek ειναι σουπερ για το γραφειακι και ιδικα το ακρυλικ που εχω...απλα σου ειπα μπροστα εχει μονο μια θυρα οποτε αν θες να βαλεις dvd δε θα μπορεις να βαλεις κοντρολερ για τα φαν...εκτος φυσικα αν βαλεις εξωτερικο dvd...

οσο για τους δισκους χωρο εχει για πολλους απλα εχει 2 βρακετ μονο μεσα...πρεπει να παρεις εχτρα...

παντως το ακρυλικ ειναι ελαφρος καλυτερο απο το απλο μοντελο οχι μονο για το τζαμακι αλλα ειναι και με 2 ανεμιστηρες...

και εχει καποιες μικροαλλαγες γενικοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4-5 δίσκοι τι μεγέθους.? αν είναι 3.5'' τότε ναι θα έχεις θέμα και μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις συμβιβασμό στο airflow λιγάκι ή στο μέγεθος κουτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dvd δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να έχω τώρα αν υπάρχει και δυνατότητα για ένα οκ ,από εκεί και πέρα fan controlers δεν με απασχολεί και ούτε θα βάλω ποτέ , για δίσκους 3x 3.5 και 2 ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dvd δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να έχω τώρα αν υπάρχει και δυνατότητα για ένα οκ ,από εκεί και πέρα fan controlers δεν με απασχολεί και ούτε θα βάλω ποτέ , για δίσκους 3x 3.5 και 2 ssd

ε οκ χρειαζεσαι ενα βρακετ ακομα για σσδ και ενα για δισκο...

φαν κοντρολερ αν δε βαλεις αλλους ανεμιστηρες δε χρειαζεσαι ... απλα το λεω αν βαλεις και αλλους για να μπορεις να ρυθμισεις στροφες...

εγω προς το παρον με τους δυο του κουτιου ειμαι και στο σιλεντ μοντ απο τη μητρικη μου στης 600 στροφες και ειναι μια χαρα και αθορυβο...

και dvd βεβαιως εχει δυνατοτητα να μπει...εχεις μια θεση μπροστα οτι θες βαζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη που πεταγομαι και εγω απλα επειδη ψαχνω για κουτι και μου αρεσουν τα phanteks για το eclipse τι λετε;; αξιζει; η το enthoo καλυτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη που πεταγομαι και εγω απλα επειδη ψαχνω για κουτι και μου αρεσουν τα phanteks για το eclipse τι λετε;; αξιζει; η το enthoo καλυτερα;

δεν ειναι κακο αλλα θα ελεγα καλυτερα το enthoo ειναι ποιο προσεγμενο και εχει διαφορα εχτρα ... ιδικοτερα η εκδοση η ακρυλικ..

αλλα εκει διαβασε παραπανω τι γραφω για τις διαφορες με την αλλη εκδοση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω το enthoo pro , μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι , ενω δεν εχει την ποιοτητα του Corsair που εχω στο 2ο μηχανημα (Corsair 300R , της κοπελας μου ουσιαστικα το μηχανημα), θα μου βγαλει 6-7 χρονια πολυ ανετα , καθως εχει απειρο χωρο για να κανεις οτι θες. 

Μιας και δεν εχω DVD μπορω να βαλω μεχρι 9+2  δισκους (τους 3 στο 5.25 bay). Εχω ηδη 6 (3ssd+3hdd). Ο 1 ειναι στο ssd bracket με το οποιο ερχεται το κουτι.

 

Αυξημενος θορυβος λογω ανεμιστηριων στην περιπτωση μου , που μειωνω μεσω μητρικης (ο μπροστινος ανεμιστηρας ειναι αρκετα φασαριοζος αλλα με αριστο airflow). 

Eπισης οποιος διαλεξει αυτο με το παραθυρο να ξερει , οτι θα αντιμετωπισει ενα θεμα με τριγμους (εχει αναφερθει ξανα), οταν το κουτι θερμαινεται. Ο λογος ειναι το δεσιμο του πλεξι με το μεταλλικο πλαινο φανταζομαι. Δεν ειναι ανησυχητικο.

Ειναι μεγαλουτσικο αλλα δεν ειναι νομιζω στο μεγεθος του 800D που εχεις τωρα @SPANK @palamas

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολα τα κουτια με τζαμι το κανουν αυτο ειναι λογικο...αλλα προσωπικα εμενα το κανει μονο μια φορα μολις π.χ βαλω ενα παιχνιδι και παρει θερμοκρασια.. κανει ενα κρακ κρακ και τελος... ε και ισως καποια στιγμη αλλο ενα οταν κρυωσει πολυ..

οσο για τους ανεμιστηρες στης 600 στροφες που τους εχω μια χαρα θερμοκρασιες εχω μεσα στο pc και θορυβο 0

αλλα ακομα και στο φουλ οκ ανεβενει ο θορυβος φυσικο ειναι αυτο αλλα οχι κατι περα απο οσο εχω ακουσει και απο αλλους...

 

α και να προσθεσω τον περισοτερο θορυβο απο ολα καναν οι δισκοι ...αυτο το βουητο δε συγκρινεται με τπτ...

γιαυτο τους ξηλωσα και ησυχασα... :P

τωρα δε ξερεις αν ειναι ανοιχτο η οχι πλεον...

 

btw μολις ειδα οτι θα πεξουν και αυτα .με αλλα χρωμματα ..πιθανων να εχουν βγει κιολας αλλα δε ξερω αν τα εχει φερει κανεις ελλαδα...

http://www.guru3d.com/news-story/phanteks-enthoo-pro-m-acrylic-titanium-green-and-anthracite-grey.html

Επεξ/σία από Ghost007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PCάκι που μάζεψα απο παλιό H/W για να κάνω δώρο σε ένα φιλαράκι που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα. Κατά την γνώμη μου και ένα κουτάκι των 22€ αξίζει ένα σωστό "Cable Management"...

 

Το κουτί είναι το παρακάτω. Ειλικρινά έχω εκπλαγεί για την ποιότητα και τους χώρους του για mATX κουτί...

http://www.e-shop.gr/case-zalman-zm-t5-atx-mini-tower-black-p-PER.815007

 

1sk13k.jpg


Dvd δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να έχω τώρα αν υπάρχει και δυνατότητα για ένα οκ ,από εκεί και πέρα fan controlers δεν με απασχολεί και ούτε θα βάλω ποτέ , για δίσκους 3x 3.5 και 2 ssd

 

Αν δεν καίγεσαι για optical drive, το παρακάτω νομίζω πως είναι πολύ καλύτερο απο οποιοδήποτε phanteks, εκτός αν είναι εκτός budget σου. Αν θα ήμουν τώρα σε φάση επιλογής κουτιού θα πήγαινα σε αυτό με κλειστά τα μάτια...

 

https://www.skroutz.gr/s/7950241/NZXT-H440-V2.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...