Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ εκ παραδρομής για το κουτί που πρόσφατα το ήθελα και έπειδη είναι κάτι ποιο ψαγμενο γιαυτό το έγραψα αυθόρμητα.συγγνωμη λάθος μου σβήνει κάποιος τα ποστ ή μπορώ να τα σβήσω.

Ευχαριστώ και πάλι συγγνωμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

παιδες χρειαζομαι εναν ανεμιστηρα 120 αρι αλλα λεπτοτερο απο το κλασσικο 2,5 cm κατι οπως εδω https://www.skroutz.gr/s/2272224/Scythe-Slip-Stream-120mm-Slim-800rpm.html

 

αν γνωριζει καποιος και καναν αλλον λεπτο να προτεινει αλλα σε φθηνο θα ηταν πολυ εξυπηρετικο

Αυτός είναι ο πιο συνηθισμένος slim 12άρης.

Δες καια υτόν αν δεν είσαι Αθήνα μην έχεις μεταφορικά http://www.e-shop.gr/scythe-sy1212sl12sl-slip-stream-slim-120mm-case-fan-p-PER.807529

 

Άλλη φορά πιθανόν να ρωτήσεις εδώ πέρα. http://www.insomnia.gr/topic/610848-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CF%88%CF%8D%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%82/

 

Περισσότερη φασαρία έγινε με το να τον διορθώνετε παρά η απάντηση αυτή καθεαυτή. ;)

 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο αρκετό καιρό, πολύ ψάξιμο και αμέτρητες ερωτήσεις στο forum (ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις απαντήσεις με την ευκαιρία σε όλα τα μέλη του forum που με βοήθησαν), έστησα πριν 2-3 μέρες το HTPC μου με κομμάτια απο παλιό hardware καθώς και κάποια νέα Parts.

 

Σύνθεση

Case Cooltek G3

Cpu Amd FX-6100

Mobo Gibabyte 990FXa-D3

Ram Corsair XMS 4Gb (την άλλη βδομάδα θα γίνουν 8gb)

PSU Corsair RM650x

Cpu Cooler BeQuiet Dark Rock TF

Gpu Sapphire Radeon HD 6790

Fans : 3x120mm (Noctua S12A / Phanteks 120XP Pwn / Arctic F12 Pwn)

 

Μερικές φωτογραφίες:

 


WP_20160624_12_47_55_Raw.jpg
 
 
 
 
WP_20160624_12_48_57_Raw.jpg
 
WP_20160624_12_49_07_Raw.jpg
 
 
 
WP_20160624_12_49_52_Raw.jpg
 
 
 
WP_20160624_12_51_36_Raw.jpg
 
WP_20160624_12_51_49_Raw.jpg
 
WP_20160624_12_52_16_Raw.jpg
 
 
 
 
 
WP_20160624_13_40_15_Raw.jpg
 
 

Γενικότερα το case παρέχει χώρο που δεν το περιμένεις όταν το βλέπεις εξωτερικά. Λόγω της (overkill) BeQuiet TF, αποφάσισα να μην χρησιμοποιήσω οπτικό onboard στο case αλλά εξωτερικό drive με usb αν χρειαστεί. Το σύστημα δουλεύει αθόρυβα σε όλες τις φάσεις και το αποτέλεσμα είναι όπως το ήθελα εξαρχής.

 

Τα fans έχουν μπεί ως εξής :

Phanteks + Arctic --> Intake απο την μεριά της Cpu

Noctua  --> Exhaust απο την μεριά του τροφοδοτικού   

Δοκίμασα να βάλω και τo Noctua ως intake αλλά δεν υπήρξε καμμία διαφορά. Ήθελα να δοκιμάσω ως exhaust τα fans απο την μεριά της cpu, αλλά για να το κάνω αυτό πρέπει να βγεί όλη η motherboard αφού το cpu cooler έχει μπεί οριακά και δεν επιτρέπει στα fans να βγούν. 

 

Αυτό που με απασχολεί μόνο είναι η Gpu. Στο προηγούμενο case που την είχα, δεν είχα δεί ποτέ πάνω απο 60-65 βαθμούς. Τώρα αν την στρεσσάρω βλέπω εύκολα 75άρια και max έφτασε 85-86 μετά απο αρκετή ώρα χρήσης. Κατα συνέπεια ζεστένεται αρκετά και το τροφοδοτικό, το οποίο ακόμη δεν κατάφερα με κάποιο τρόπο να το κάνω να ξεκινήσει το fan του (3 μέρες τώρα δεν έχει κουνηθεί καθόλου). Δυστυχώς το case "κλαίει" για blower style κάρτα μιας και η open air που είναι η δικιά μου, βγάζει μεγάλο μέρος της θερμοκρασίας στο μπροστά μέρος με αποτέλεσμα να την ανακυκλώνει, αφού εκεί το airflow είναι αδύναμο. Όσο είναι κάτω απο 90 δεν με ανησυχεί, αλλά πιθανότατα να είναι το επόμενο κομμάτι που θα αλλαχτεί με την πρώτη ευκαιρία. 

 

Κάθε γνώμη/συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ και πάλι τα μέλη που με βοήθησαν με τις προτάσεις και τις συμβουλές τους.

Επεξ/σία από teo20net
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο επιπλο που το εχεις βαλει,εχει χωρο απο πισω για να αναπνεει?

 

Ναι έχει αρκετό χώρο πίσω.

 

Μόλις τώρα τελείωσα το λύσιμο και ξαναστήσιμο. Έβαλα 2 AF ανεμιστήρες απο τη μεριά της Cpu να βγάζουν και τον Phanteks που είναι static pressure, τον έβαλα απο την μεριά του τροφοδοτικού για να βάζει, δίνοντας λίγο παραπάνω ψυχρό αέρα στο χώρο της Gpu. Παρόλα αυτά η μόνη διαφορά είναι ότι ανέβηκαν όλες οι θερμοκρασίες (ΝΒ, SB, Cpu) κατα 2-7 βαθμούς ενώ η Gpu συνεχίζει να έχει το ίδιο υψηλή θερμοκρασία με πριν. Το πιο δύσκολο σημείο είναι το μπροστά μέρος της Gpu, εκεί που μπαίνει η τροφοδοσία της, απο εκεί βγαίνει πολύ θερμός αέρας που δεν απομακρύνεται ικανοποιητικά.

 

Θεωρώ ότι δεν γίνεται κάτι καλύτερο. Μάλλον θα τα γυρίσω πάλι όλα σε Intake και απλά κάποια στιγμή θα βρώ μια φτηνή blower style καρτούλα. Αυτό το "βάλε-βγάλε" motherboard...ούτε στον εχθρό μου.

 

Edit: Γύρισα πάλι όλα τα fan σε intake. Η gpu τώρα πάει max 83-84 οπότε θα μείνει έτσι. Μόνο το SouthBridge ανεβάζει 60 βαθμούς όταν η gpu στρεσσάρετε και του ρίχνει όλο τον ζεστό αέρα, αλλά είναι αποδεκτά το νούμερο.

Επεξ/σία από teo20net
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αρκετό καιρό, πολύ ψάξιμο και αμέτρητες ερωτήσεις στο forum (ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις απαντήσεις με την ευκαιρία σε όλα τα μέλη του forum που με βοήθησαν), έστησα πριν 2-3 μέρες το HTPC μου με κομμάτια απο παλιό hardware καθώς και κάποια νέα Parts. ΣύνθεσηCase Cooltek G3Cpu Amd FX-6100Mobo Gibabyte 990FXa-D3Ram Corsair XMS 4Gb (την άλλη βδομάδα θα γίνουν 8gb)PSU Corsair RM650xCpu Cooler BeQuiet Dark Rock TFGpu Sapphire Radeon HD 6790Fans : 3x120mm (Noctua S12A / Phanteks 120XP Pwn / Arctic F12 Pwn) Μερικές φωτογραφίες: WP_20160624_12_47_55_Raw.jpg   WP_20160624_12_48_39_Raw.jpgupload images free WP_20160624_12_48_57_Raw.jpg WP_20160624_12_49_07_Raw.jpg   WP_20160624_12_49_52_Raw.jpg   WP_20160624_12_51_36_Raw.jpg WP_20160624_12_51_49_Raw.jpg WP_20160624_12_52_16_Raw.jpg     WP_20160624_13_40_15_Raw.jpg  Γενικότερα το case παρέχει χώρο που δεν το περιμένεις όταν το βλέπεις εξωτερικά. Λόγω της (overkill) BeQuiet TF, αποφάσισα να μην χρησιμοποιήσω οπτικό onboard στο case αλλά εξωτερικό drive με usb αν χρειαστεί. Το σύστημα δουλεύει αθόρυβα σε όλες τις φάσεις και το αποτέλεσμα είναι όπως το ήθελα εξαρχής. Τα fans έχουν μπεί ως εξής :Phanteks + Arctic --> Intake απο την μεριά της CpuNoctua  --> Exhaust απο την μεριά του τροφοδοτικού   Δοκίμασα να βάλω και τo Noctua ως intake αλλά δεν υπήρξε καμμία διαφορά. Ήθελα να δοκιμάσω ως exhaust τα fans απο την μεριά της cpu, αλλά για να το κάνω αυτό πρέπει να βγεί όλη η motherboard αφού το cpu cooler έχει μπεί οριακά και δεν επιτρέπει στα fans να βγούν.  Αυτό που με απασχολεί μόνο είναι η Gpu. Στο προηγούμενο case που την είχα, δεν είχα δεί ποτέ πάνω απο 60-65 βαθμούς. Τώρα αν την στρεσσάρω βλέπω εύκολα 75άρια και max έφτασε 85-86 μετά απο αρκετή ώρα χρήσης. Κατα συνέπεια ζεστένεται αρκετά και το τροφοδοτικό, το οποίο ακόμη δεν κατάφερα με κάποιο τρόπο να το κάνω να ξεκινήσει το fan του (3 μέρες τώρα δεν έχει κουνηθεί καθόλου). Δυστυχώς το case "κλαίει" για blower style κάρτα μιας και η open air που είναι η δικιά μου, βγάζει μεγάλο μέρος της θερμοκρασίας στο μπροστά μέρος με αποτέλεσμα να την ανακυκλώνει, αφού εκεί το airflow είναι αδύναμο. Όσο είναι κάτω απο 90 δεν με ανησυχεί, αλλά πιθανότατα να είναι το επόμενο κομμάτι που θα αλλαχτεί με την πρώτη ευκαιρία.  Κάθε γνώμη/συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ και πάλι τα μέλη που με βοήθησαν με τις προτάσεις και τις συμβουλές τους.

ωραίο το κουτι και ποιοτικό! Το έχω κι εγώ.. Πουλα την κάρτα, την έχω και αυτη και όντως έχει θερμοκρασίες. Πάρε μια 750ti και θα είσαι μια χαρά..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές, αλλά αυτοί οι σκατί ανεμιστήρες της Noctua ποτέ δεν μου άρεσαν...

 

Εγώ από την άλλη είμαι από τους λίγους που τους αρέσουν :wub: ,φυσικά και λόγω απόδοσης. Κάνουν το μηχάνημα να ξεχωρίζει, ανελέητο contrast - πιο ιδιαίτερο ας πούμε B). Αργότερα ίσως βάλω κανα 2 NF-F12 μποροστά και έναν ακόμα πίσω. Θα γίνει σκατί όλο το pc μετά! :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο το κουτι και ποιοτικό! Το έχω κι εγώ.. Πουλα την κάρτα, την έχω και αυτη και όντως έχει θερμοκρασίες. Πάρε μια 750ti και θα είσαι μια χαρά..

 

Η κάρτα σε κανονικό case ήταν μια χαρά, δεν θυμάμαι ποτέ πάνω απο 62 βαθμούς. Αλλά το Cooltek όπως είναι στημένο, την κάνει και ψήνεται. Η 750ti είναι επίσης open air, θα βγάζει όλη τη ζέστη στο ίδιο σημείο, θα κάνει διαφορά;

 

Περιμένω αυτή τη βδομάδα να δώ τι θα βγεί ακριβώς απο τις Rx460/470 μήπως βρω καμμιά reference blower style.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη είμαι από τους λίγους που τους αρέσουν :wub: ,φυσικά και λόγω απόδοσης. Κάνουν το μηχάνημα να ξεχωρίζει, ανελέητο contrast - πιο ιδιαίτερο ας πούμε B). Αργότερα ίσως βάλω κανα 2 NF-F12 μποροστά και έναν ακόμα πίσω. Θα γίνει σκατί όλο το pc μετά! :P

εε θα κανεις σκ@τ@ το pc σου μετα :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...