Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Σε κανα 1-2 μηνες που θα χρειαστει ξεσκονισμα το pc (σιγουρακι), δοκιμασε να γυρισεις τα μπροστα φανς, να εχουν και τα cpu/gpu φρεσκο αερα ;) 

What's the point? Δεν το έφτιαξα να το χρησιμοποιώ. Μόνο ο επεξεργαστής τρώει 50-60W σε 0% idle και 90-110W σε πολύ ελαφρύ gaming. Σα να έχεις μια RX580 να τρέχει όλη μέρα ethash 100%. Αυτό το PC είναι η ονείρωξη της ΔΕΗ, για πλάκα το συναρμολόγησα.

Αποθήκη πάει και έχω πιάσει τον 10980xe με στόχο να παράσω τον ryzen 5950x σε cinebench (4.8GHz all core αυτή την στιγμή για 18c/36t,  power limit στα 435W... στα 5GHz και ~460W PL λογικά περνάω μπροστά). Φωτό από το build λίαν συντόμως μιας και δεν μπορώ να τον πλησιασώ αυτή την στιγμή, έχει γύρω στους 80c κοντά του... 😂

cpuz.10980xe.jpg

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, this.is.elia είπε

και έχω πιάσει τον 10980xe με στόχο να παράσω τον ryzen 5950x σε cinebench

https://gadgetversus.com/processor/amd-ryzen-9-5950x-vs-intel-core-i9-10980xe/

Με LN2 o 10980 πιάνει 33Κ στο cb23, με pbo + noctua D15S είχα 33K στο 1/3 περίπου της κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, this.is.elia είπε

What's the point? Δεν το έφτιαξα να το χρησιμοποιώ. Μόνο ο επεξεργαστής τρώει 50-60W σε 0% idle και 90-110W σε πολύ ελαφρύ gaming. Σα να έχεις μια RX580 να τρέχει όλη μέρα ethash 100%. Αυτό το PC είναι η ονείρωξη της ΔΕΗ, για πλάκα το συναρμολόγησα.

Αποθήκη πάει και έχω πιάσει τον 10980xe με στόχο να παράσω τον ryzen 5950x σε cinebench (4.8GHz all core αυτή την στιγμή για 18c/36t,  power limit στα 435W... στα 5GHz και ~460W PL λογικά περνάω μπροστά). Φωτό από το build λίαν συντόμως μιας και δεν μπορώ να τον πλησιασώ αυτή την στιγμή, έχει γύρω στους 80c κοντά του... 😂

cpuz.10980xe.jpg

JFC...

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι σχεδόν αδύνατο εκτός και εάν σκοπεύεις να σκοτώσεις το τσιπ με τρελά volt και να διαχειριστείς τα 110άρια που πιάνει για πλάκα σε μιλισεκόντ. 

Ο 10980 που έχω δούλευε σε υδρόψυξη για 2 χρόνια με 1.5V οπότε είναι ήδη πλήρως degraded. Ακόμα ανεβαίνει στον Θεό με μια καλή μητρική (η taichi xe έχει 2x8pin eps οπότε μπορεί να δώσει απρόσκοπτα τρελό ρεύμα). Power limit sta στα 500W, mesh στα 3.? (θα δείξει), όλα τα offset στα κόκκινα, loadline calib τέρμα, σε μνήμη έχω πρόβλημα - η teamgroup δεν είναι για πολλά. Θα τον φτάσω μέχρι εκεί που πάει και αν πεθάνει, oh well 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω που κολλάνε όλα αυτά, όταν σχολιάζω το airflow το οποίο είναι λάθος. Γιατί ανοίξατε συζήτηση για watt & volt (pun intended), εσείς ξέρετε. Γιατί είναι λάθος το airflow, μια αναζήτηση στο google αρκεί (αν δεν φτάνει η λογική). 

Anyway 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν ξέρω που κολλάνε όλα αυτά, όταν σχολιάζω το airflow το οποίο είναι λάθος. Γιατί ανοίξατε συζήτηση για watt & volt (pun intended), εσείς ξέρετε. Γιατί είναι λάθος το airflow, μια αναζήτηση στο google αρκεί (αν δεν φτάνει η λογική). 

Anyway 

 

Animated GIF

Όχι, όχι, όχι, το airflow είναι 110% σωστό bro, είσαι εντελώς λάθος, το PC 'αερίζεται' (επίσης pun intended) θεσπέσια - κοίτα και τί ωραία μεθυστικά φωτάκια ... 🤡

ohhh.the.coluhs.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από διαρκή, αγωνιώδη, εμπεριστατωμένη έρευνα, ανακάλυψα το λόγο που ο 10980 δεν πήγαινε όσο γρήγορα ήθελα...

Με την αερόψυξη ήταν μονίμως ~120c. Περίεργο 🤨

Μιας και έχει blacksfridays στις AIO της Corsair, έβαλα μια 240άρα και έστρωσε. Φυσικά, το τσίρκο είναι απαραίτητο 🤡 - έβαψα μαύρους και τους δίσκους / dvd, δεν στέγνωσε η μπογιά αλλά δεν κολλάω σε λεπτομέρειες

(έβαλα τον κάτω ανεμιστήρα σωστά, να μην παραπονιέται ο sabotaz)

NOMANSCRAZY.case.01.jpg

NOMANSCRAZY.case.02.jpg

NOMANSCRAZY.case.04.jpg

NOMANSCRAZY.case.05.jpg

NOMANSCRAZY.case.06.jpg

NOMANSCRAZY.case.03.jpg

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Μετά από διαρκή, αγωνιώδη, εμπεριστατωμένη έρευνα, ανακάλυψα το λόγο που ο 10980 δεν πήγαινε όσο γρήγορα ήθελα...

Με την αερόψυξη ήταν μονίμως ~120c. Περίεργο 🤨

Οντως ειναι περιεργο. Κοιτα να δεις τωρα. 

Το κατω φαν το εβαλες λαθος βλεπω

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...