Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, sarpan είπε

Καποιες φωτογραφιες και απο το δικο μου το setup μετα την προσθηκη του MORA 420.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Κόσμημα. Πώς γίνεται εσείς να βάζετε συνέχεια και να τα κάνετε καλύτερα; 

Εγώ έβαλα επιπλέον RGB στο ΒournaziPC και το έκανα εντελώς γελοίο πιά, το είδε η γυναίκα μου και της έπεσαν τα γυαλιά στη μακαρονάδα από τα γέλια.

bournazi.mk2.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2022 στις 6:38 ΜΜ, this.is.elia είπε

Εντελώς fail η απόπειρα να φτιάξω το ρημάδι.

Απλά ξεκινά και βγάζει ένα error code "dF" στο debug LED της μητρικής. Tο "dF" δεν υπάρχει ούτε στο manual, ούτε το customer support της ASRock ξέρει τί είναι... Μάλλον είναι reserved λεκτικό για "μελλοντική χρήση". Φοβερή εταιρεία η assRock, ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τί κάνουν. Φυσικά, το speaker νομίζει ότι όλα είναι καλά και δεν κάνει ούτε μισό beep.

Anyway, μάλλον θέλει φλασάρισμα η μητρική. Το φοβερό BIOS flashback που έχει (φυσικά) δεν δουλεύει - οπότε θα ξηλώσω κάναν 7800x από την δουλειά και βλέπουμε...

BTW, ανακάλυψα καινούργια μέθοδο troubleshooting. Βάζεις τη CPU στο socket καθώς το motherboard παίρνει ρεύμα. Περιέργως δεν καίγεται τίποτα, απλά αλλάζει το debug code και σου λέει ότι πρέπει να κάνεις clear cmos. Βγάζοντας τη CPU στο καπάκι, το debug code λέει ότι δεν έχεις βάλει μνήμες. Μιλάμε για επιστήμονες.

Συνεπώς, θα είναι ένα PC που υπόσχεται αλλά τελικά απογοητεύει, καίει πολλά, κοστίζει πολύ, είναι σπασα@@, δεν προσφέρει τίποτα, είναι ήδη ξεπερασμένο και βασικά δεν το χρειάζεσαι καν. Βρήκα πως θα το ονομάσω όταν αποφασίσει να πάρει μπροστά.

Το όνομα του θα είναι: PETHERA

😠

the bios doesn’t support the new chip series and needs to be flashed

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα,

με την σειρά μου να ποστάρω το τελικό build.

Σκέφτομαι για full υδρόψυξη με το distro plate της EK μόλις μαζέψω αρκετά adena.

Γνώμες, συμβουλές καλοδεχούμενες!

20220928_210456-min.jpg.8167a99fd6cbdae67523ef0fba01898a.jpg20220928_210325-min.jpg.08616a7f2893e66117adef284438ac69.jpg20220928_210538-min.jpg.2255dde871d1405b521ed368bc0e7038.jpg

  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανεμορφο και καθαρο με ωραια χρωματα!!!!Αυτες οι Katana ειναι τερμα αρρωστια!

Βεβαια το build που φαινεται στην οθονη σου κλεβει την παρασταση,χχαχαχα!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dalain είπε

Πανεμορφο και καθαρο με ωραια χρωματα!!!!Αυτες οι Katana ειναι τερμα αρρωστια!

Βεβαια το build που φαινεται στην οθονη σου κλεβει την παρασταση,χχαχαχα!!!

Αναρωτιέμαι ποιος μάγκας το έκανε αυτό το build!

Βάζω τα specs εδώ γιατί δεν γνωρίζω να φτιάχνω την υπογραφή.

Case: Lian Li O11 Dynamic Mini          Cpu: Intel i7 12700k          Mobo: Gigabyte Z690m Aorus Elite Ax          Gpu: EVGA 3080 FTW Ultra

Ram: Antec Katana 32GB @3200        Psu: Silverstone Sx1000    Psu cables: Cablemod Custom                      Aio: Lian Li Galahad 360mm

Fans: 8x Lian Li Unifans ST                    Storage: Samsung 980 Pro 1TB, Kingstone A2000 1 TB, Seagate Barracuda 1 TB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, τελείωσε το BournaziPC, καιρός ήταν. Η evga 3080 ftw ηταν υπερβολικά μπλιμπλικοειδής, ακόμα  και για το BournaziPC. Οπότε μπήκε μια asus tuf για να γίνει λίγο πιο incognito.

Μπορεί να είναι ιδέα μου - αλλά με την προσθήκη των RGB είναι πλέον και αρκετά γρηγορότερο. Ίσως να βάψω και μια άσπρη αγωνιστική ρίγα πάνω 🤔 Πάντως είναι έτοιμο για τα xmas, δεν χρειάζομαι φωτάκια πια.

Spoiler

quick specs Corsair Carbide 200R, i9 9900Κ, Gigabyte Aorus Z370 Gaming K3, Asus TUF 3080Ti, 64GB DDR4 3600MT/s Trident Z, EVGA B5 850W, nvme --> Samsung 970 Plus 250GB + Samsung 980 500GB + Samsung 980 1GB, HDD --> 2xrandom 500GB, RGB --> δεν έχω ιδέα, ότι πιο χυδαίο και ενοχλητικό βρήκα σε ένα μαγαζί που μπήκα να πάρω ένα πληκτρολόγιο

... και προχωρώ στο επόμενο άχρηστο project, το ParalogoPC που το άφησα προσωρινά στην άκρη.

NOMANSPLANET.case.02.jpg

NOMANSPLANET.case.04.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί έγινε σύντροφοι, βάλτε κανα PCακι να πάρουμε ιδέες...

Λοιπόν, τελείωσε και το mpoukalaPC. Ένα ακόμα άχρηστο PC σε Carbide 200R. i7 7700K + 3080 = άκυρο. Αλλά οκ.

Περιμένω τον 10980ΧΕ και την Taichi για να φτιάξω τσίρκο.

Spoiler

quick specs : Corsair Carbide 200R, i7 7700Κ, Asus Z-170A, MSI Ventus 3080 10GB, 32GB DDR4 3600MT/s Teamgroup Vulcan Z, Corsair CX750M, nvme --> Corsair Force MP510 250GB + TeamGroup MP33 500GB, HDD --> 2xrandom 1TB, LED --> 3xXilence  Performance Blue LED fans. IcyBox nvme controller με Blue LED, Corsair μπλε sleeved καλώδια. Πήρα και μπλε LED strips αλλά δεν έχει header η μητρική να κουμπώσουν.

Αν ξέρετε κάνα LED (όχι RGB) στριπ που παίρνει ρεύμα από fan header ή από molex/sata, συμβουλεύστε πρκλω.

Επίσης, οι μνήμες έχουν XMP --> 3600 αλλά η μητρική τερματίζει στα 3333/3400, όσο ρεύμα και να δώσω. Στο μάνουαλ βλέπω ότι δεν πάει 3,6.Εάν γνωρίζει κανείς fine tuning των timings σε kaby lake... Κύριε @triplex1 ;

mpoukalapc.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nick0lis είπε

Έχεις φωτοβολταϊκό πάρκο ; 
😇

Έρχεται δύσκολος χειμώνας. 10980ΧΕ & 7980XE θα συναγωνιστούν για τη θέρμανση του δωματίου φέτος 😉

Επεξ/σία από this.is.elia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2022 στις 4:06 ΜΜ, this.is.elia είπε

ok, τελείωσε το BournaziPC, καιρός ήταν. Η evga 3080 ftw ηταν υπερβολικά μπλιμπλικοειδής, ακόμα  και για το BournaziPC. Οπότε μπήκε μια asus tuf για να γίνει λίγο πιο incognito.

Μπορεί να είναι ιδέα μου - αλλά με την προσθήκη των RGB είναι πλέον και αρκετά γρηγορότερο. Ίσως να βάψω και μια άσπρη αγωνιστική ρίγα πάνω 🤔 Πάντως είναι έτοιμο για τα xmas, δεν χρειάζομαι φωτάκια πια.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

quick specs Corsair Carbide 200R, i9 9900Κ, Gigabyte Aorus Z370 Gaming K3, Asus TUF 3080Ti, 64GB DDR4 3600MT/s Trident Z, EVGA B5 850W, nvme --> Samsung 970 Plus 250GB + Samsung 980 500GB + Samsung 980 1GB, HDD --> 2xrandom 500GB, RGB --> δεν έχω ιδέα, ότι πιο χυδαίο και ενοχλητικό βρήκα σε ένα μαγαζί που μπήκα να πάρω ένα πληκτρολόγιο

... και προχωρώ στο επόμενο άχρηστο project, το ParalogoPC που το άφησα προσωρινά στην άκρη.

NOMANSPLANET.case.02.jpg

NOMANSPLANET.case.04.jpg

Εργασιών συνέχεια.

Σήμερα 'δούλευα' από το σπίτι, άρα ήταν ιδανική ευκαιρία να μαστορέψω το BournaziPC. Αυτά, καθώς δίνω άνιση μάχη με την ύπουλη Taichi και τον (περιέργως) καλοπροαίρετο 10980. Όπου ~παλεύω --> εννοώ παρήγγειλα μια MSI Raider γιατί βαρέθηκα. Κόλλησα καινούργιο BIOS τσιπ στην Taichi αλλά πρέπει να έκανα ζημιά στα lanes southbridge προς μνήμη & cpu. Μάλλον. Φακ ιτ, έτσι κι'αλλιώς ήταν corrupted το bios

Πολύ fail η asrock. 5-6 φορές μου έπεσε από το τραπέζι και χάλασε; Άχρηστη.

Το BournaziPC ήταν κιτς, δεν ξέρω... Έβγαλα ένα strip, έβαλα μια hyper 212 Black γιατί η αλουμινένια ήταν meh, ένα στήριγμα της coolermaster για την κάρτα γραφικών (έχει και αυτό RGB αλλά μάλλον το έκαψα χοχο) έβαλα έναν επιπλέον ανεμιστήρα στην επάνω πλευρά, επιπλέον ανεμιστήρα κάτω (αυτός ήταν ήδη μισοκαμμένος - αλλά το πρασινομπλέ LED λαμπάκι που δεν είναι καμμένο, μου αρέσει).  Έκρυψα ένα strip πίσω από τα καλώδια - δεν βγήκε καλό, οφείλω να επιμεληθώ στο μέλλον... Μένει να προστεθεί επιπλέον RGB fan μπροστά, στην τρύπα . Να ισορροπήσω τον κάτω φωτισμό με τον επάνω. Να βάψω μαύρο το optical - και κατόπιν να του κολλήσω 1-2 strips. Να βάλω τουλάχιστον 3 strips στη περιοχή των σκληρών και του τροφοδοτικού. Να βρω 5V VDG --> 12V RGB adapter/splitter, έκαψα τον έναν από τους δυο VDG της μητρικής (συνέδεσα ολόκληρη συστοιχία από strips/fans με αντίθετη φορά). Έκανε μερικά μπραφ και μύρισε napalm ο χώρος.

Νομίζω ασχολήθηκα με τη δουλειά του γραφείου 10 λεπτά, κατά τις 16:00 σχολάω και τηρώ ευλαβικά τα ωράριό μου - τουλάχιστον σε ότι αφορά τις ώρες αναχώρησης. Φυσικά συνέχισα το Θεάρεστο έργο μου 😀

to.vareli.den.exei.pato.01.jpg

to.vareli.den.exei.pato.02.jpg

to.vareli.den.exei.pato.03.jpg

to.vareli.den.exei.pato.04.jpg

to.vareli.den.exei.pato.05.jpg

to.vareli.den.exei.pato.06.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...