Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, cpc464 είπε

1.jpg.9435ac8090c1559d6583c1364461d89b.jpgΠειραματικό build με έναν παλιό fx-6300 σε κουτί αντίγραφο του lian li 011 και ψυγείο 240χ60 με αντλία eiheim, σε stress test με aida 64 δεν ανέβασε πάνω από 34c σε δωμάτιο με 20c, τώρα μένει να σκεφτώ τι μητρική και cpu να του βάλω.

 

Θα μου πεις γουστα ειναι αυτα, αλλα εγω θα πηγαινα σε πιο λεπτο tube. Εφοσον το εχεις ηδη και δεν θελεις να ξοδεψεις χρηματα χωρις λόγο εννοειται πως αγνοείς το σχόλειό μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mandragoraSCR είπε

Θα μου πεις γουστα ειναι αυτα, αλλα εγω θα πηγαινα σε πιο λεπτο tube. Εφοσον το εχεις ηδη και δεν θελεις να ξοδεψεις χρηματα χωρις λόγο εννοειται πως αγνοείς το σχόλειό μου 

Βασικά σκέφτομαι να κάνω μια πρωτοτυπία και να βάλω εύκαμπτο χαλκό 3/8" η 1/2" αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζουν σε compression fittings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Βασικά σκέφτομαι να κάνω μια πρωτοτυπία και να βάλω εύκαμπτο χαλκό 3/8" η 1/2" αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζουν σε compression fittings.

Θα παρεις χαλκο φ12 και τα 12mm fittings ταιριαζουν μια χαρα!

τ1.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dalain είπε

Θα παρεις χαλκο φ12 και τα 12mm fittings ταιριαζουν μια χαρα!

τ1.jpg

Άντε επιτέλους και ένα όμορφο κουτί. Μπορεί να σε πήρε πόσα κακάσχημα builds αλλά έμαθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Grisos είπε

Άντε επιτέλους και ένα όμορφο κουτί. Μπορεί να σε πήρε πόσα κακάσχημα builds αλλά έμαθες.

Εσενα μου φαινεται πρεπει να σου στελω prive φωτογραφιες με την εξελιξη αυτων που ετοιμαζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mandragoraSCR είπε

υπαρχει τετοιο πραγμα? για δωσε κανενα λινκ

https://apogee99.gr/xalkoswlhnas-12"h1.00-f12.7-malakos/p/8884

Είναι αυτός που δουλεύουν σε κλιματιστικά.

4 ώρες πριν, dalain είπε

Θα παρεις χαλκο φ12 και τα 12mm fittings ταιριαζουν μια χαρα!

Πολύ ωραίο, αλλά τώρα με κάνεις να θέλω να δουλέψω σκληρό χαλκό με γωνιές, τ ,καλάϊ και map gas.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, cpc464 είπε

 

Πολύ ωραίο, αλλά τώρα με κάνεις να θέλω να δουλέψω σκληρό χαλκό με γωνιές, τ ,καλάϊ και map gas.

image.jpeg.fd7e1cab04049ccd3fdad46e3e7565c3.jpeg

 

Δεν ξέρω εάν βοηθάει, το δικό μου build το έφτιαξα με 16αρες σωλήνες και fittings γωνίες για να μην πάρω το εργαλείο που στραβώνει τις σωλήνες. 

Έχουν τέλεια εφαρμογή με τα fittings στο test leak δεν έχανε καθόλου. 

Επεξ/σία από poseidon98
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Grisos είπε

Άντε επιτέλους και ένα όμορφο κουτί. Μπορεί να σε πήρε πόσα κακάσχημα builds αλλά έμαθες.

Που το είδες το κουτί, εγώ κάτι σωλήνες βλέπω.:P Ούτε καν τα βασικά δεν μπορεί το παλικάρι😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cpc464 είπε

https://apogee99.gr/xalkoswlhnas-12"h1.00-f12.7-malakos/p/8884

Είναι αυτός που δουλεύουν σε κλιματιστικά.

Πολύ ωραίο, αλλά τώρα με κάνεις να θέλω να δουλέψω σκληρό χαλκό με γωνιές, τ ,καλάϊ και map gas.

Εύκαμπτο φ12 χρησιμοποιησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/2/2024 στις 8:55 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Almost ready.

Λειπει η υδροψυξη. Μονή ή διπλή δεν αποφάσισα ακόμη.

To be continued


 

viber_image_2024-02-10_20-26-56-300.jpg.ee9de155f5174ec717a492e154894ac3.jpg

viber_image_2024-02-10_22-33-06-033.jpg.6dd2917196beabef85eb05762ef7faca.jpg

 

 

 

 

@dalain 

Τα καλώδιά σου ποια ειναι? Λεω να τα βάλω κι εγω. Μου αρεσει το κοκκινο μαυρο αλλά τα βλέπω και πιο flexible επίσης.

 

Οκ. Προς το παρον ολοκληρωθηκε και μπηκε σε λειτουργία.

Δεν πρόλαβα να το σεταρω σωστα. Μονο τις μνήμες εβαλα στα 6000.

Το καλό είναι ότι ολα τα parts κούμπωσαν και έπαιξαν σωστα κατευθείαν (καλό σημάδι).

Πρεπει να μάθω τις ρυθμίσεις του  ΒIOS της ASRock και τα Leds να ρυθμιστουν σε κατι οπως λευκο μόνο. Ισως απενεργοποιηθούν τα leds της AIO και μείνουν μονο οι μνημες.

Επίσης κάποια στιγμη ο πίσω ανεμιστηρας του κουτιου (120mm) ίσως θα αλλαχθει και θα μπουν καποια απο τα καλώδια που ο @dalain μου πρότεινε. Αν και τα μαμά μαυρα οπως ειναι μια χαρα δειχνουν.

Δεν εγινε κανενα load test (δεν ειχα χρόνο). Σε 15 μερες ξανα οταν παω παλι σπίτι. Αλλά αρκετα αθόρυβο σε normal use. 

Όλα κούμπωσαν μια χαρά στο κουτί. Δεν θα ήθελα κάτι μεγαλύτερο. Νομίζω ότι οι ροές αέρα ειναι επαρκείς και ακόμη και με τις σίτες αισθάνομαι μια χαρά τον αέρα που διώχνουν τα ψυγεία από πάνω.

Την είχα παρεξηγήσει την Artic Liquid Freezer II. Ωραία και ποιοτικη δειχνει. Αν και επιμενω ότι τα sleeves πρέπει να αλλαξουν χωματισμο. Θα τα προτιμούσα full black αλλά το χρώμα δεν προσφέρει επιπλέον ψύξη....

R7800x3d-5.jpg.563f6586b744e57dcc105744cd6af48f.jpg

 

R7800x3d-7.jpg.bea0471d8f3ed4785222d3251994b2d7.jpg

 

R7800x3d-8.jpg.fe690cb83ccd041c5ecf03c83f7b6e61.jpg

 

CPU: Ryzen 7800x3D 
CPU support bracket:  Thermalright ASF-RED AM5 
Cooling: Artic Liquid Freezer II 240 A-RGB v.7 
Mobo: Asrock B650E  Taichi 
RAMS:  2x16GB Corsair VENGEANCE RGB DDR5 - 6000MHz CL30 AMD EXPO iCUE (CMH32GX5M2B6000Z30K) 
GPU: Sapphire Pulse RX 7800 XT 
PSU: Be Quiet! Pure Power 12 M 850W, ATX 3.0 
SSD: Lexar LM790 2TB + Samsung 970 Evo 2TB (υπήρχε καινουργιος απο παλιότερη αγορα)
Fans: 2X Arctic Bionix P140 PWM PST
Case: CoolerMaster Qube 500


Κόστος Case total (περιπου): 1.700€ 
 

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2024 στις 12:23 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Case: CoolerMaster Qube 500

Καλησπέρα. Πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Το σκέφτομαι και εγώ για αυτό το κουτί και μάλλον προς τα εκεί πάω. Το μόνο που με κρατάει είναι το ότι έχει το κενό δίπλα στις pci. Είναι αρκετά μεγάλο απο κοντά; Πιστεύεις θα υπάρχει πρόβλημα με σκόνη;

Επίσης δεν μου αρέσει το τζάμι, μάλλον θα αλλάξω τα πάνελ για καλύτερο airflow. Δεν με νοιάζει να μην βλέπω μέσα και το κουτί θα μπεί αριστερά απο την οθόνη κατά μήκος, δηλαδή το τζάμι θα βλέπει τοίχο (ελπίζω να το εξήγησα σωστά) οπότε θα κρυφτούν και τα πίσω καλώδια. Το ιδανικό θα είναι να κυκλοφορήσουν και ξεχωριστά πάνελ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dazed&confused είπε

Καλησπέρα. Πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Το σκέφτομαι και εγώ για αυτό το κουτί και μάλλον προς τα εκεί πάω. Το μόνο που με κρατάει είναι το ότι έχει το κενό δίπλα στις pci. Είναι αρκετά μεγάλο απο κοντά; Πιστεύεις θα υπάρχει πρόβλημα με σκόνη;

Επίσης δεν μου αρέσει το τζάμι, μάλλον θα αλλάξω τα πάνελ για καλύτερο airflow. Δεν με νοιάζει να μην βλέπω μέσα και το κουτί θα μπεί αριστερά απο την οθόνη κατά μήκος, δηλαδή το τζάμι θα βλέπει τοίχο (ελπίζω να το εξήγησα σωστά) οπότε θα κρυφτούν και τα πίσω καλώδια. Το ιδανικό θα είναι να κυκλοφορήσουν και ξεχωριστά πάνελ. 

Το κουτί ειναι πιο μικρό απ΄οτι περίμενα να είναι. Τουλάχιστον σε μαύρο έτσι δείχνει.

Το άνοιγμα πίσω είναι όπως λες. Ναι το κενο και εμένα δεν μου άρεσε. 

Πρόβλημα με σκόνη εξαρτάται από τις ροές του αέρα σου. 

Ετσι όπως τις έχω εγώ μάλλον εξέρχετε αέρας από εκεί οπότε πρόβλημα σκόνης μαλλον δεν θα εχω.

Ειναι ένα απο τα δυο θεματα που θελω να βελτιώσω.

Θα βαλω ενα κομματάκι μαύρη σίτα εκεί μάλλον ή θα κόψω ενα λαμάκι από γωνία (βαμμένη αλουμινίου ίσως)

Το αλλο είναι να βάψω μαύρες τις πίσω γρύλιες της 7800ΧΤ που είναι ασημένιες.

Εαν δεν σκοπεύεις να βάλεις ανεμιστήρα στο πλάι δεν υπάρχει λόγος να μην βάλεις το τζάμι αλλά αλλαζει όπως λες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...