Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τηλεοπτικό-ψηφιακό σήμα


john1414

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό έχει ξεκινήσει να εκπέμπει στην περιοχή μου το σήμα της Digea. Αγόρασα αποκωδικοποιητή αλλά υπήρχε πρόβλημα. Τον πήγα στο service και δεν υπήρχε πρόβλημα. Τελικά επειδή το σήμα που λαμβάνω είναι χαμηλό και τα ψηφιακά κανάλια (απ' ότι μου είπε ένας ειδικός) θέλει τουλάχιστον 70% ποιότητα για να αποδόσει αυτή ήταν η αιτία.

Τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω το σήμα; Υπάρχει κάποιος ειδικός να μου πει; Απ' όσο έχω ακούσει πρέπει να φταίει η κεντική κεραία της πολυκατοικίας και η πιο φθηνή λύση θα είναι να πάρω μια εσωτερική κεραία. Θα είναι αποτελεσματική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ποια περιοχή μενεις και απο πιο κέντρο λαμβάνεις σημα? Εχεις κεντρική κεραια η δικια σου? Η καλωδίωση ειναι εσωτερική μεσα στους τοίχους η εξωτερική? Υπαρχει ενισχυτής το σύστημα?

 

Οσο περισσότερα απαντήσεις με λεπτομέρεια τοσο καλύτερη βοήθεια θα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκαιο. Δεν έδωσα πολλές πληροφορίες. Μένω Αθήνα και παίρνω σήμα από τον Υμηττό. Απ' όσο ρώτησα πρέπει να φταίει η κεντρική κεραία της πολυκατοικίαςαπ' όπου και λαμβάνω σήμερα μεσω της πρίζας του σπιτιου μου. Είναι η φθηνότερη και η πιο αποτελεσματικη λυση να αγορασω εσωτερικη κεραια;

 

Σε ποια περιοχή μενεις και απο πιο κέντρο λαμβάνεις σημα? Εχεις κεντρική κεραια η δικια σου? Η καλωδίωση ειναι εσωτερική μεσα στους τοίχους η εξωτερική? Υπαρχει ενισχυτής το σύστημα?

 

Οσο περισσότερα απαντήσεις με λεπτομέρεια τοσο καλύτερη βοήθεια θα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οι εσωτερικες κεραιες ειναι ακαταλληλες για την ψηφιακη τηλεοραση.

η μονη λυση ειναι να πληρωσεις ενα τεχνικο τηλεορασεων να σου στησει μια δικια σου εξωτερικη τηλεοραση στην ταρατσα της πολυκατοικιας με το δικο της καλωδιο.

στο λεω γιατι και εγω ειχα προβλημα τοσο με την κεντρικη κεραιας της πολυκατοκιας οσο και με μια δικια μου εξωτερικη κεραια που ειχα στησει πριν χρονια.

επιανα μονο τα μισα καναλια, ωσπου εφερα τεχνικο και εβαλε εκ νεου μια καλη κεραια με καινουργιο καλωδιο και πλεον δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα.

 

και σε αλλα φορα που διαβαζω, το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζουν και οι αλλοι και η μονη λυση ειναι να φερεις τεχνικο να σου στησει σωστα ενα κεραιοσυστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πιο φθηνη λυση σιγουρα ειναι η εσωτερική κεραια (σαφως και δεν ειναι ακατάλληλες για ψηφιακο σημα.) Αλλα ειναι ασταθής. Οταν πχ θα την κουνας - αλλαζεις θεση θα σου χαλαει το σημα. Και φυσικα θα πρεπει να μενεις κοντα στο κεντρο εκπομπής. Πχ οι κατοικοι Παγκρατίου βλεπουν καμπανα με εσωτερικη κεραια και κλειδωνουν 80 με 85% ισχυ.

 

Σιγουρα εαν εχεις την δυνατότητα να βαλεις δικια σου κεραια εξωτερικη, θα ειναι οτι καλυτερο και αποδοτικότερο.

 

Αλλα εφόσον η κεραια σας κοιταει Υμηττο, δεν θα επρεπε να εχεις πρόβλημα. Ρωτα και τους υπολοιπους ενα εχουν θεμα. Εαν οχι τοτε το πρόβλημα περιοριζεται στην δικια σου γραμμη - καλωδίωση. Ενας τεχνικος μπορει να στο διαγνωσει.

 

Πχ μπορει το διαμέρισμα που σου στελνει μεσω loop απο την πριζα διελεύσεως να την πειραξε και να μην σου ερχεται. Μπορει σε καποια διακλάδωσή να υπαρχει σφαλα, μπορει να κόπηκε τελειως κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μένω Γουδή (Δήμο Ζωγράφου) και μου είπε ο τεχνικός που μου πήρε 30 ευρώ μόνο για επίσκεψη (ΕΛΕΟΣ) ότι φταίει ή η κεντρική κεραία της πολυκατοικίας ή η πρίζα από την οποία λαμβάνω εγώ σήμα (αν και το ίδιο συμβαίνει και με τις 2 πρίζες κεραίας του σπιτιού) και ψάχνω να βρω την οικονομικότερη λύση. Αν μου πήρε 30 ευρώ επίσκεψη, πόσο θα είναι και για επισκευή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(σαφως και δεν ειναι ακατάλληλες για ψηφιακο σημα.)

 

Αλλα ειναι ασταθής. Οταν πχ θα την κουνας - αλλαζεις θεση θα σου χαλαει το σημα. Και φυσικα θα πρεπει να μενεις κοντα στο κεντρο εκπομπής.

 

 

αρα ειναι ακαταλληλες για ψηφιακο σημα.

just sayin..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα ειναι ακαταλληλες για ψηφιακο σημα.

just sayin..

 

 

Αλλο το ακατάλληλες για το ψηφιακό σήμα, αλλο το αδύναμες γενικά. Ληψη κανουν κανονικα. Η συμπεριφορά αυτη συναντάται και στα αναλογικά. Εαν την κεντραρει σωστά και έμενε κοντά στο κέντρο εκπομπής θα κλείδωνε μια χαρά. Δες πιο πάνω ενδεικτικά τις περιοχές που αναφέρω και τα επίπεδα σήματος. Για αυτους μια χαρα κατάλληλες ειναι.

 

Το ψηφιακό σήμα δεν θελει ειδική κεραία. Ισχύει οτι και για τα αναλογικά. UHF συχνότητες λαμβάνουμε. Μάλιστα είναι και πολύ πιο εύκολα στην λήψη απο τα αναλογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μένω Γουδή (Δήμο Ζωγράφου) και μου είπε ο τεχνικός που μου πήρε 30 ευρώ μόνο για επίσκεψη (ΕΛΕΟΣ) ότι φταίει ή η κεντρική κεραία της πολυκατοικίας ή η πρίζα από την οποία λαμβάνω εγώ σήμα (αν και το ίδιο συμβαίνει και με τις 2 πρίζες κεραίας του σπιτιού) και ψάχνω να βρω την οικονομικότερη λύση. Αν μου πήρε 30 ευρώ επίσκεψη, πόσο θα είναι και για επισκευή...

 

Η περιοχή Ζωγράφου δεν θεωρείται δύσκολη στην λήψη. Τώρα στην γειτονιά σου συγκεκριμένα δεν ξερό εαν δεν εχεις οπτική επαφή με Υμηττό.

 

Καταρχάς ο τεχνικός που σου ήρθε ηταν κατά ενα μεγάλο ποσοστό άσχετος. Σου είπε οτι φταίει η κεραία η η πρίζα. Οκ so what, πολύ λίγα έμειναν απο εξω που θα μπορούσαν να φταίνε. Την πρίζα γιατι δεν την τσέκαρε? Πεδιομετρο έβαλε να μετρήσει επιπεδα σημάτων και ποσότητα σφαλμάτων BER? Στην ταράτσα ανέβηκε να δει τα splitter και να κουδουνίσει το δικο σου καλώδιο? Εαν οχι τοτε ηταν άσχετος και δεν αξιζε τα λεφτά που σου πηρε.

 

Κανε το πιο απλό, Ρωτα τους υπολοίπους κατοίκους εκει εαν βλέπουν καλά. Αν ναι τοτε η κεραία η ο ενισχυτής δεν εχει πρόβλημα, απλή λογική. Το πρόβλημα περιορίζεται στην καλωδίωση σου και άφορα μόνον εσενα, χωρίς να ενοχλήσεις τους άλλους.

 

Φώναξε κάποιον τεχνικό που να βάζει δορυφορικά και κεραίες, όχι τον ηλεκτρολόγο της περιοχής σου. Χρειάζονται κάποια όργανα για σωστή διάγνωση και στοιχειώδης γνώσεις στο τομέα. Δεν νομίζω να σου πάρουν πολλά. Εγω πχ εάν αναλάμβανα την περιοχή σου δεν θα σου έπαιρνα πάνω απο 30- 40 ευρω. Δύστυχος έχω σταματήσει και δεν εχω πλέον όργανα. Εαν το καλώδιο σου θέλει ξήλωμα τότε ναι, έχεις θέμα και ειναι δύσκολο. Το θεωρό όμως απίθανο. Κάπουα διακλάδωση θα είναι προβληματική.

 

Τέλος εάν είσαι το διαμέρισμα με την μεγαλύτερη απόσταση πχ στον πρώτο όροφο, τότε λογικό να έχεις τις περισσότερες απώλειες. Εαν η κεραία ειναι πεδιομετρημενη σωστά κι ενισχυτής δεν επιδέχεται περισσότερο gain, είτε γιατι ειναι τέρμα, ειτε διότι μπορεί να κλιπαρουν τα πιο πανω διαμερίσματα, τότε η λύση είναι ένα μικρός ενισχυτής γραμμής, ωστε να πάρεις ελαχίστο gain παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα το ιδιο προβλημα.. η πιο καλη και μονιμη λυση ειναι να παρεις μια εξωτερικη κερεα (φτηνη) να βρεις το καλωδιο του σπιτιου σου στην ταρατσα να το βγαλεις και να το βαλεις στην καινουργια κεραια αυτη φαινεται να ειναι η πιο σιγουρη λυση καθως ο υμητος ειναι κοντα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω για την εξωτερικη κεραια. παντως αν εισαι σε καλη περιοχη και δεν ειχες αγορασει αποκωδικοποιητη μπορουσες να βλεπεις ολα σχεδον τα βασικα μεγαλα καναλια με παρα πολυ καλη εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πιο πάνω έχω αποκωδικοποιητή αλλά λόγω του ότι έχω χαμηλό σήμα δεν μπορώ να δω από εκεί κανονικά τα κανάλια. Χωρίς αυτόν, βλέπω τώρα τα κανάλια αλλά με αρκετά παράσητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω οτι εχεις, (το ειπες στην αρχη). απλως με δικια σου κεραια, γυρισμενη στο σωστο μερος, μπορουσες να βλεπεις και χωρις αποκωδικοποιητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχω αποκωδικοποιητή ας τον χρησιμοποιώ. Με την πιο φθνηνή κεραία (παράδειγμα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.534029) και τον αποκωδικοποιητή λογικά θα είμαι καλυμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...