Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τηλεοπτικό-ψηφιακό σήμα


john1414

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν ερχόταν ο σωστός τεχνικός με 20 ευρώ θα σου έφτιαχνε το δίπολο, θα άντεχε άλλα 7 χρόνια και παραπάνω με σωστή αδιαβροχοποιηση. Εγώ τόσα θα έπαιρνα. Ο φίλος μπορεί να θελει να ασχοληθεί, να μην του περισσεύουν, μπορεί να μην βαριέται να θέλει να μάθει. Μην χρησιμοποιείς ως δεδομένο τον εαυτό σου για όλους τους άλλους.

 

 

παλι αν; αν ερχοταν ο σωστος τεχνικος; ποιος ειναι ο σωστος τεχνικος; ποιος στην αγορα θα ερθει για 20 ευρω να σου αλλαξει το διπολο μιας τηλεοπτικης κεραιας; εκτος απο σενα φυσικα.

εδω σου λεει ηρθε ο αλλος μονο για επισκεψη και του πηρε 30ε.

 

εντωμεταξυ δεν προσεχεις και τι σου λεω. δεν ηταν μονο το διπολο, το κουτι που προστατευει την υποδοχη της κεραιας δεν υπηρχε. ενα μερος απο το καλωδιο ειχε σαπισει. οποτε επρεπε να μου βαλει και κουτι και να φτιαξει το καλωδιο.

και υποτιθεται ηδη ειμαστε στα 20ε, το οποιο μονο μηδαμινο κοστος δεν ειναι, για αλλαγη διπολου.

επομενως γιατι να δωσω 20ε για να αλλαξω διπολο και δεν δινω 20ε να παρω μια καινουργια κεραια και να ξενοιασω;

 

 

 

 

Εσένα δεν σε νοιαζουν τα 70 η τα 120 ευρώ. Κατανοητό και σεβαστό. Άλλωστε εαν δεν υπήρχε και αυτή η νοοτροπία δεν θα βγάζαμε και εμεις οι τεχνικοί το ψωμί μας.. Τον άλλον τον ρώτησες.

 

oχι, εμενα με νοιαζει να γλυτωσω κοπο, χρονο , τα πολλα αν και να κανω την δουλεια μου.

ο ΟΤ ας κανει οτι θελει. παντως μια 60αρα την εδωσε ηδη για αποκωδικοποιητη και επισκεψη τεχνικου, και ακομη δεν πιανει καναλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το δίπολο δεν θέλει αντικατάσταση. Μια Νεα βιδα και παξιμάδια και στεγανοποίηση με σιλικονη.

 

Τώρα ένας τίμιος και γνωστής τεχνικός που δεν θα ήθελε να στα πάρει έτσι θα το έκανε.

 

Απο την στιγμή που δεν έχεις γνώσεις εξειδικευμένες στο θέμα αυτο μην επιχειροματολογεις άσκοπα. Το εφτιαξες, το πληρωσες, δουλεύει, όλα καλα για εσενα.

 

Ας σταματήσουμε το off topic. Ο καθένας παρέθεσε την άποψη του

, τέλος.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίπολο δεν θέλει αντικατάσταση. Μια Νεα βιδα και παξιμάδια και στεγανοποίηση με σιλικονη.

 

Τώρα ένας τίμιος και γνωστής τεχνικός που δεν θα ήθελε να στα πάρει έτσι θα το έκανε.

 

ενταξει ολα αυτα. αλλα δεν απαντας στην ερωτηση μου. υπαρχει επαγγελματιας τεχνικος στην αγορα, που θα ερθει σπιτι μου απο οπου και αν βρισκεται, για να μου βαλει λιγη σιλικονη και μια βιδα στην κεραια μου για 20ευρω;

εσενα αν σου πω να ερθεις ζωγραφου να μου το κανεις, θα το κανεις; την εχω ακομη την κεραια και ισως την χρειαστω για ενα αλλο σπιτι. θα ερθεις να μου την επισκευασεις για 20ευρω;

 

διοτι ενταξει η θεωρια αλλα να μιλαμε και λιγο με ρεαλιστικους ορους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πήγα σe ένα κατάστημα με δορυφορικές εγκαταστάσεις κλπ, ανέφερα τις πιθανές αιτίες, κ μου είπαν oti μπορούν να μου δώσουν μια εσωτερική κεραία ώστε να την δοκιμάσω και αν δε λυθεί το πρόβλημα θα την επιστρέψω χωρίς κοστος. Άρα ας δοκιμάσω και αυτό κ βλέπουμε. Θα ενημερώσω περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία εάν παίξει σωστά γλυτωνεις την μανουρα. Ωραία εξηγηθηκαν. Μπράβο τους.

 

Killik όπως προειπα έχω σταματήσει την ενασχόληση με τις κεραίες. Οι περιοχές που αναλάμβανα περιοριζονταν στα Νότια προάστια. Σίγουρα για μια τόσο απλη δουλειά δεν με συμφέρει να ερθω.

 

Έχω εκτελέσει όμως άπειρες φορές στις εδω περιοχές αντίστοιχη εργασία. Τεχνικοί με γνώσεις και τίμιο άτομο υπάρχουν. Ψάξε λίγο καλα. Με τόση αναδουλεια θα βρεις εύκολα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις κανεναν γνωστο με γνωσεις και τιμιοτητα απο τον χωρο, που να εκτελει τετοια εργασια γιαυτο το ποσο; δεν μπορει.

παντως εσυ αρνηθηκες να ερθεις. ενα το κρατουμενο. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλά τι είναι μια κεραία της τηλεόρασης !!! πλάκα κάνετε !! εγώ είχα τοποθετήσει μονάχος μου κεραία μικρός ήμουν 17 χρονών ,

διάβασα τις οδηγίες και αυτό ήταν, δεν έβαλα πέντε μέτρα !!

 

 

Εγώ μένω Γουδή (Δήμο Ζωγράφου) και μου είπε ο τεχνικός που μου πήρε 30 ευρώ μόνο για επίσκεψη (ΕΛΕΟΣ) ότι φταίει ή η κεντρική κεραία της πολυκατοικίας ή η πρίζα από την οποία λαμβάνω εγώ σήμα (αν και το ίδιο συμβαίνει και με τις 2 πρίζες κεραίας του σπιτιού) και ψάχνω να βρω την οικονομικότερη λύση. Αν μου πήρε 30 ευρώ επίσκεψη, πόσο θα είναι και για επισκευή...

Και εσύ γιατί τον έδωσες 30 ευρώ από ήρθε ? που τον βρήκες ? γιατί δεν έλεγξε τις εξόδους-εισόδους της κεντρικής γραμμής ? την διακλάδωση ? ακόμα και την κεραία!! αλβανος ήταν ? που τα ξέρει όλα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα την εσωτερική κεραία και τώρα πιάνει και χωρίς αποκωδικοποιητή μια χαρά. Ωστόσο, θα προσπαθήσω και αν δεν μπορέσω θα ρωτήσω πως γίνεται να συνδέσω και τον αποκωδικοποιητή γιατί τώρα μπορεί να πιάνω τέλεια αναλογικά επειδή υπάρχει και ο πομπός της Πάρνηθας αλλά όταν θα εκπέμπει κ αυτός ψηφιακά δε θα μπορώ να βλέπω. Φαίνεται πάντως ότι η εσωτερική κεραία ήταν η κατάλληλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες που η εσωτερική δεν είναι τόσο άχρηστη όσο σου έλεγαν. Εφόσον πιάνει αναλογικά με τόση ευκολία στα ψηφιακά θα δουλεύει ρελαντί.

 

Απο την άλλη όμως

μάλλον αποδεικνύεται ότι η κεραια σας έβλεπε Πάρνηθα και όχι γμηττο. Για αυτο και δεν επιανες καλα. Σιγουρεψου πως βλέπουν οι άλλοι και τι βλέπουν. Αναλογικά η ψηφιακά; Και τα υπόλοιπα είναι απλά.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι ξέρεις και γιαυτό σε εμπιστεύτηκα. Ευχαριστώ πολύ! Να σου πω, η σύνδεση κεραίας, αποκωδικοποιητή και τηλεόρασης ώστε να λειτουργήσουν και τα 3 μαζί είναι παρόμοια με την σύνδεση τηλεόρασης και βίντεο;

 

Είδες που η εσωτερική δεν είναι τόσο άχρηστη όσο σου έλεγαν. Εφόσον πιάνει αναλογικά με τόση ευκολία στα ψηφιακά θα δουλεύει ρελαντί.

 

Απο την άλλη όμως

μάλλον αποδεικνύεται ότι η κεραια σας έβλεπε Πάρνηθα και όχι γμηττο. Για αυτο και δεν επιανες καλα. Σιγουρεψου πως βλέπουν οι άλλοι και τι βλέπουν. Αναλογικά η ψηφιακά; Και τα υπόλοιπα είναι απλά.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, συνδέεις την κεραία με τον δεκτή και αυτός εχει αλλη έξοδο διπλά που κάνει loop (επιστροφή) στην τηλεόραση. Αυτο βεβαία θα κόψει λιγο την ισχύ του σήματος που θα καταλήγει στην tv.

 

Επίσης στα ψηφιακά μην περιμένεις να τα βρει αμέσως. Θα πας σε χειροκίνητο συντονισμό και θα διαλέξεις μια συχνότητα, πχ την 47 (digea). Θα κουνάς την κεραία μεχρι να κατεβάσει την υψηλότερη στάθμη. Μέτα δοκιμάζεις την 54 (ert) και βλέπεις εαν είσαι ψηλά και εκεί. Εαν οχι ξανακουνας μέχρι να βρεις την μέση τιμη και για τις 2. Μολις βρεις το σημείο την αφήνεις και εκτελείς αυτόματο συντονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έλειπα για αρκετό καιρό από την κατοικία μου στην Αθήνα και τώρα περιμένω να γυρίσει και η διαχειρίστρια ώστε να συνεννοηθώ μαζί της για το πρόβλημά μου. Θα προσπαθήσω να βρω μέσω αυτής τον άνθρωπο που έκανε την εγκατάσταση μήπως βγάλω καμιά άκρη γιατί έχω κουραστεί τόσο καιρό με το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ ναι. Ξεχασα να πω οτι δοκιμασα εσωτερικη κεραια με ενισχυτη. Επιανε αναλογικα (μεσω της Παρνηθας) αλλα οχι και ψηφιακα (δηλαδη με τον αποκωδικοποιητη). Το μονο που μου φαινεται ως λυση τωρα πια ειναι η εξωτερικη κεραια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...