Προς το περιεχόμενο

Το μέλλον των πρακτορείων του ΟΠΑΠ


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα παλιά χρόνια ναι...εγώ δουλευα μετα τον στρατό στην αρχη της κρισης...τελη 2011 αρχες 2012 και τα είδα από μεσα τα πράγματα..σε προποτζίδικο που ήταν 6ο-7ο σε τζιρο στον νομό...σε πολη 80 χιλιαδων.(εχει ειδικη σελιδα πρακτορων ο ΟΠΑΠ που τα βλεπεις live Καταταξεις πρακτορειων σε οτι θες..απο γενικες μέχρι ανα παιχνιδι..ο καθε πρακτορας εχει τον κωδικο του και μπαινει)

 

Και ηταν στον πατο τα πραγματα ήδη.Αν εξαιρέσεις 2-3 σε ολη την πολη...οι υπολοιποι 10 βγαζανε εναν αξιοπρεπη μισθο..και οι υπολοιποι 50-60 φυτοζωουσαν ή χρωστούσαν τα μαλλιοκέφαλα τους. Επίσης οταν βλεπεις γεματο προποτζιδικο δεν σημαινει λεφτα..σημαίνει φύρα ψιλικατζήδες και αργοσχολοι.

Τα πιο φτηνά καφενεια... Οι δυνατοι οι παικτες παιζουν απο τηλεφωνο και τους βλεπεις μονο οταν ερχονται να σε πληρωσουν ή να πληρωθούν. Ο ιππόδρομος είχε παλια...οπως και τα σκυλιά. Πλεον δεν παιζει κανενας και χωρια οτι δινεις παραπανω λεφτα για την αδεια αυτη. Στην επαρχια ειδικα παιζουν ελαχιστοι.

 

Το χα ψάξει το θέμα πριν φύγω για να αγοράσω άδεια..και είδα το τι σκλαβια ειναι απο ωραριο και τι αποδοχες εχει και ετσι προτιμησα εξωτερικο.Χώρια οτι καθε χρονο πεφτουν οι τζιροι.

Για μενα αξιζει μονο αν εχεις δικο σου ακινητο...αν εχει νοικια αστο...δικο σου ακινητο ωστε να μην εχεις πιεση λειτουργικων. Ετσι μπορεις αμα γουσταρεις και να κλεινεις τα μεσημερια καθημερινες και να δουλευεις καθαρο 8ωρο και θα βγαζεις εναν μισθο και θα ζεις σαν άνθρωπος.

 

Εχω τον γειτονα μου απέναντι απτο πατρικο μου ετσι ακριβώς...το πηρε απτον πατερα του εδώ και 2 χρονια που βγηκε την συνταξη..27 χρονών παλικαράκι αυτός πλέον..σε μια τρυπα 40 τμ το μαγαζακι αλλα δικια του. Τζιραρει κανα 600 ευρω την μερα μεσο ορο (δλδ προμηθεια κανα 50ευρω την μέρα μέσο όρο) αλλα ωραριο 9-14:30 και 18-22:00. Τον μηνα αφου πληρώνει ρεύματα τηλέφωνα δορυφορικες και ΟΑΕΕ του μενουν κανα 900-1000 ευρώ. Αλλά άγχος μηδέν...το λαπτοπακι στην δουλεια..facebook..και της μπαλιτσες του στις τηλεοράσεις...έτσι μάλιστα θα γούσταρα και θα λεγε.Λιγα λεφτά αλλα χωρίς άγχος και ανοίγματα. Και χαλια να πας τα λειτουργικα ειναι της πλακας. Του χουνε πει ποσοι γνωστοι του και φιλοι να μπουνε συνεταιροι του..να πληρωσουν αυτοι κεφαλαιο για καινουργιο μαγαζι μεγαλυτερο και ετσι και στα αρχιδια του το παλικαρακι...μεγαλα καραβια μεγαλες φουρτουνες απανταει. Μια χαρά ειμαι έτσι γιατι να βαλω σκοτούρες και συναίτερους στο κεφάλι μου.

Αν εχεις νοικι ομως αλλαζει τελειως το μουχαμπέτι...αλλη πίεση άλλα άγχη...αλλα ρισκα.

 

εχουν πεσει πολυ τα ενοικια ρε φιλε μαγαζια που ηθελαν 1000 ευρω τωρα θελουν τα μισα βρισκεις μεχρι και με 250 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχουν πεσει πολυ τα ενοικια ρε φιλε μαγαζια που ηθελαν 1000 ευρω τωρα θελουν τα μισα βρισκεις μεχρι και με 250 ευρω.

 

Με 250 ευρώ ενοίκιο για αξιοπρεπές μαγαζακι σε καλη τοποθεσια περασμα δεν βρισκεις..στο λεω γιατι και γω απο επαρχιακη πολη ειμαι..και εχω ενα μαγαζί/ακινητο που το νοικιαζω σε κεντρικό δρόμο και ξερω παρά την απουσία μου τι παιζει στην αγορά..σε απιστευτα φτωχο νομο μάλιστα  που εχουμε απο τα πιο φτηνα ενοικια. Για ενα μαγαζι που το θες για προποτζιδικο πρεπει να δωσεις στην ξεφτιλα 400 ευρω.Δεν θα πας σε μαγαζι οπως του παιδιου που σου ειπα...θα θελεις 80τμ.

Χωρια οτι ειναι πολυ περιορισμενη η ακτίνα που ψαχνεις γιατι δεν μπορεις να πας οπου θελεις. Τα καλα σημεια θα ναι ολα καπαρωμενα και συ θα πρεπει να εισαι με το μετρο να δεις που δεν εχει σε 200 μετρα πρακτορειο. Λογικα θα βρισκεις μονο τριγύρο απο κει που θα παρεις την αδεια σε κεινο το τετραγωνο. Και οι ιδιοκτητες ξερουν τι παιζει...οταν ξερουν οτι δεν μπορεις να πας οπου θελεις αλλα εχεις περιορισμενες επιλογες θα σε βαρεσουν δεν θα στο δωσουν κωψοχρονια το ακινητο.

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια. Θα μπορουσε καποιος να μου πει ποσο ειναι το κερδος του καθε πρακτορειου? Κατι διαβασα για 4,5% απο καθε δελτιο που παιζεται στο μαγαζι,ισχυει κατι τετοιο? Ειμαι νεος και ενα συγγενικο προσωπο πουλαει μια αδεια και το σκεφτομαστε. Υπαρχει ενα ακινητο οποτε δεν θα μπλεξω με νοικια και τετοια. Αξιζει να προχωρισουμε σε κατι τετοια εν ετη 2015 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Θα μπορουσε καποιος να μου πει ποσο ειναι το κερδος του καθε πρακτορειου? Κατι διαβασα για 4,5% απο καθε δελτιο που παιζεται στο μαγαζι,ισχυει κατι τετοιο? Ειμαι νεος και ενα συγγενικο προσωπο πουλαει μια αδεια και το σκεφτομαστε. Υπαρχει ενα ακινητο οποτε δεν θα μπλεξω με νοικια και τετοια. Αξιζει να προχωρισουμε σε κατι τετοια εν ετη 2015 ??

 

8% είναι το κέρδος. Την άδεια δεν την πας όπου θες. Το ακίνητο που έχεις έχει άλλο πρακτορειό σε ακτίνα 200 μέτρα?

 

Επίσης γιατί δεν ρωτάς το συγγενικό πρόσωπο?

 

 

 

Το αν αξιζει εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες. Πόσο πουλάει την άδεια...αν έχει χρέη στον ΟΠΑΠ...για τι περιοχή μιλάμε...τι κύκλο τζογαδόρων έχεις...1002 παράγοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8% είναι το κέρδος. Την άδεια δεν την πας όπου θες. Το ακίνητο που έχεις έχει άλλο πρακτορειό σε ακτίνα 200 μέτρα?

 

Επίσης γιατί δεν ρωτάς το συγγενικό πρόσωπο?

 

 

 

Το αν αξιζει εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες. Πόσο πουλάει την άδεια...αν έχει χρέη στον ΟΠΑΠ...για τι περιοχή μιλάμε...τι κύκλο τζογαδόρων έχεις...1002 παράγοντες.

Για την αδεια μας ειπαν πως μποροουμε να την αλλαξουμε μερος,δηλαδη ειναι σε χωριο εξω απο την πολη και θα την φερουμε μεσα στν πολη. Αλλο πρακτορειο δεν εχει τριγυρω. Το ειπαν στον πατερα μου για την αδεια και απλα μου ειπε να ψαξω το θεμα λιγο στο ιντερνετ. Χρεη στον ΟΠΑΠ δεν εχει, την δινει για προσωπικους λογους. Το μαγαζι  ειναι κεντρο-κεντρο μεσα στην πολη. Τωρα για κυκλο τζογαδορων δεν ξερω να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αδεια μας ειπαν πως μποροουμε να την αλλαξουμε μερος,δηλαδη ειναι σε χωριο εξω απο την πολη και θα την φερουμε μεσα στν πολη. Αλλο πρακτορειο δεν εχει τριγυρω. Το ειπαν στον πατερα μου για την αδεια και απλα μου ειπε να ψαξω το θεμα λιγο στο ιντερνετ. Χρεη στον ΟΠΑΠ δεν εχει, την δινει για προσωπικους λογους. Το μαγαζι  ειναι κεντρο-κεντρο μεσα στην πολη. Τωρα για κυκλο τζογαδορων δεν ξερω να σου πω.

 

Αλλαγή δήμου?Αυτό από ότι ξέρω παίρνει πααααρα πολύ χρόνο και δεν ξέρω και αν γίνεται...υπάρχουν πληθυσμιακά κριτήρια στην μέση.

 

Το μαγαζί το δικό σου..το κτίσμα είναι κέντρο-κέντρο της πόλης?Και δεν έχει άλλο πρακτορείο ΟΠΑΠ σε απόσταση 200 μέτρα?ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγή δήμου?Αυτό από ότι ξέρω παίρνει πααααρα πολύ χρόνο και δεν ξέρω και αν γίνεται...υπάρχουν πληθυσμιακά κριτήρια στην μέση.

 

Το μαγαζί το δικό σου..το κτίσμα είναι κέντρο-κέντρο της πόλης?Και δεν έχει άλλο πρακτορείο ΟΠΑΠ σε απόσταση 200 μέτρα?ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!

Ειχε ενα στα κοντα αλλα λογω μεγαλου ενοικιου εφυγε και τωρα δεν εχει αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε ενα στα κοντα αλλα λογω μεγαλου ενοικιου εφυγε και τωρα δεν εχει αλλο.

 

Ποια πόλη είναι αυτή που δεν έχει στο κέντρο-κέντρο της πρακτορείο?Δεν έχω δει ποτέ πόλη άνω των 20χιλ κατοίκων να μην έχει πρακτορεία ΟΠΑΠ στο κέντρο της.

 

Επίσης ρωτήσατε τον ΟΠΑΠ οτι η άδεια μπορεί να αλλάξει δήμο και σας είπε ναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια πόλη είναι αυτή που δεν έχει στο κέντρο-κέντρο της πρακτορείο?Δεν έχω δει ποτέ πόλη άνω των 20χιλ κατοίκων να μην έχει πρακτορεία ΟΠΑΠ στο κέντρο της.

 

Επίσης ρωτήσατε τον ΟΠΑΠ οτι η άδεια μπορεί να αλλάξει δήμο και σας είπε ναι?

Το ειπαν στον πατερα μου χθες,τωρα κατα ποσο ισχυει δεν ξερω! Δεν ρωτησαμε να μαθουμε παραπανω,μολις χθες το μαθαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8% είναι το κέρδος. Την άδεια δεν την πας όπου θες. Το ακίνητο που έχεις έχει άλλο πρακτορειό σε ακτίνα 200 μέτρα?

 

Επίσης γιατί δεν ρωτάς το συγγενικό πρόσωπο?

 

 

 

Το αν αξιζει εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες. Πόσο πουλάει την άδεια...αν έχει χρέη στον ΟΠΑΠ...για τι περιοχή μιλάμε...τι κύκλο τζογαδόρων έχεις...1002 παράγοντες.

 

Το 8% καθε δελτιου που παιζεται στο πρακτορειο? Αυτα ειναι τα συνολικα εσοδα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η προμήθεια στα μονά στοιχήματα είναι 3%, στις δυάδες 6%, στις τριάδες στο 9%, ενώ στις τετράδες και άνω στο 12%

 

Στο ΚΙΝΟ είναι 8% από ότι θυμάμαι.

 

Αυτές οι προμήθειες είναι τα έσοδα σου. Μετά αφαιρείς λειτουργικά έξοδα...φορολογία...και βλέπεις τι μένει ΑΝ (τεράστιο ΑΝ) μένει σαν κέρδος.

 

Τα χοντρά στοιχήματα και οι τζίροι βέβαια πέφτουν σε μονά αποδεκτά. Τα live είναι ολα μονά δεν συνδιάζονται με τίποτα άλλο. Άρα αν παίξει ο άλλος 100 ευρώ στο live ή σε μονό αποδεκτό εσύ παίρνεις 3 ευρώ. Ψίχουλα.

 

ΥΓ ΚΙΝΟ και στοίχημα ειναι πάνω απ'το 90% του τζίρου το κάθε πρακτορείου. Το ΚΙΝΟ βέβαια πέφτει τραγικά κάθε χρόνο...μόνο κάτι παππούδες παίζουν πλέον και κάτι άρρωστοι που οι πιθανότητες να σου ρίξουν "πιστολιά" κάνα δυνατό φέσι είναι άνω του 75%!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να γινει μεταφορα αδειας σε διαφορετικο νομο απο αυτον στον οποιο ειναι ηδη το πρακτορειο. Αν σου ειπαν απο τον ΟΠΑΠ οτι γινεται,τοτε να το ζητησεις εγγραφως γιατι εκει μεσα,δεν ξερουν τι τους γινεται ωρες ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ε λογικο ο αλλος δεν ξερει αν θα χει να φαει μεθαυριο στοιχημα θα παιξει; σαμπως εξω θα πηγαινουν καλυτερα;

ασε που δεν εχει ματς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...