Προς το περιεχόμενο

Το μέλλον των πρακτορείων του ΟΠΑΠ


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επιτέλους να γίνει και στην Ελλάδα όπως και στα πρακτορεία του εξωτερικού και να εκσυγχρονιστούν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα δωθουν νεες αδειες ή παλι μονο αθλητες θα παιρνουν ?

 

Τελείωσαν αυτά...ούτε σε ολυμπιονίκες πλέον δίνουν. Έχουν να βγούνε νέες άδειες εδώ και πάρα πολλά χρόνια και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό. Λειτουργούν με πληθυσμιακά κριτήρια και όλοι το βλέπουμε ότι ήδη ειναι υπερβολικά κορεσμένος ο χώρος...καθε 2-3 τετράγωνα βλέπεις προποτζίδικο πλέον.

 

Τώρα δίνονταν οι άδειες για τα φρουτάκια του ΟΠΑΠ..ετρεχε εδώ και 3 μηνες το θέμα. Θα δωθούν σε λίγα υπάρχοντα προποτζίδικα που θα πληρούν προυποθέσεις μεγέθους και ποιότητας. Καποια θα γινουν αμιγώς φρουτακια με υγειονομικου ενδιαφεροντος..και καποια μη υγειονομικου ενδιαφέροντος. Επίσης θα γινει και ο διαγωνισμός για την μίσθωση από τον ιδιο τον ΟΠΑΠ καποιων χώρων ιδιωτών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσαν αυτά...ούτε σε ολυμπιονίκες πλέον δίνουν. Έχουν να βγούνε νέες άδειες εδώ και πάρα πολλά χρόνια και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό. Λειτουργούν με πληθυσμιακά κριτήρια και όλοι το βλέπουμε ότι ήδη ειναι υπερβολικά κορεσμένος ο χώρος...καθε 2-3 τετράγωνα βλέπεις προποτζίδικο πλέον.

 

Τώρα δίνονταν οι άδειες για τα φρουτάκια του ΟΠΑΠ..ετρεχε εδώ και 3 μηνες το θέμα. Θα δωθούν σε λίγα υπάρχοντα προποτζίδικα που θα πληρούν προυποθέσεις μεγέθους και ποιότητας. Καποια θα γινουν αμιγώς φρουτακια με υγειονομικου ενδιαφεροντος..και καποια μη υγειονομικου ενδιαφέροντος. Επίσης θα γινει και ο διαγωνισμός για την μίσθωση από τον ιδιο τον ΟΠΑΠ καποιων χώρων ιδιωτών.

 

Ελεγαν για φρουτακια εκτος πρακτορείων σε ιδιωτες με υψος επένδυσης περιπου 80-90 χιλιαδες ευρω, αυτα δεν θα γινουν τελικα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγαν για φρουτακια εκτος πρακτορείων σε ιδιωτες με υψος επένδυσης περιπου 80-90 χιλιαδες ευρω, αυτα δεν θα γινουν τελικα ? 

 

Αυτό γράφω τι διάβασες εσύ αντίθετο? Τα περισσότερα θα δωθούν σε ιδιώτες εκτός πρακτορείων...απλά καποια από αυτά θα εχουν αδεια και υγιειονομικου ενδιαφεροντος..δλδ θα μπορουν να σερβιρουν και φαγητο και καποια αλλα οχι και θα λειτουργουν μονο με αυτόματους πωλητες οπως τα προποτζιδικα σημερα.

 

Καποιες λιγες αδειες θα δωθουν σε ήδη πρακτορεια αλλα σε λιγα και θα ειναι μεγαλα μαγαζια με πολλα τετραγωνικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γράφω τι διάβασες εσύ αντίθετο? Τα περισσότερα θα δωθούν σε ιδιώτες εκτός πρακτορείων...απλά καποια από αυτά θα εχουν αδεια και υγιειονομικου ενδιαφεροντος..δλδ θα μπορουν να σερβιρουν και φαγητο και καποια αλλα οχι και θα λειτουργουν μονο με αυτόματους πωλητες οπως τα προποτζιδικα σημερα.

 

Καποιες λιγες αδειες θα δωθουν σε ήδη πρακτορεια αλλα σε λιγα και θα ειναι μεγαλα μαγαζια με πολλα τετραγωνικά.

 

ναι σορρυ, ποτε θα γινει ο διαγωνισμος ξερεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σορρυ, ποτε θα γινει ο διαγωνισμος ξερεις ?

 

 

Τρέχει εδώ και αρκετούς μήνες...νομίζω έχει τελείωσει η κατάθεση προσφορών και τώρα γίνεται η αξιολόγηση.

 

Μέχρι τις 16 Φλεβάρη ήταν η προθεσμία για τα τελευταία 16χιλιαδες μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχει εδώ και αρκετούς μήνες...νομίζω έχει τελείωσει η κατάθεση προσφορών και τώρα γίνεται η αξιολόγηση.

 

ok , δεν ακουσα τιποτα παντως νομιζα οτι ειχε παγωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok , δεν ακουσα τιποτα παντως νομιζα οτι ειχε παγωσει

 

Όχι φίλε μου προχώρησε κανονικά...τώρα αν από αυτά μείνουν παλι αζήτητα τότε θα ξαναβγει και αλλη προκύρηξη μεχρι να τα δώσουν όλα για αυτό αν ενδιαφέρεσαι εσύ ή καποιος γνωστός τσεκάρετε που και που το site του ΟΠΑΠ..έχει σελίδα που λεει τις προκηρύξεις και τα δελτία τύπου του. 

 

http://www.opap.gr/el/web/corporate.opap.gr/home

 

Αν και προσωπική μου άποψη ειναι ότι από αυτούς που παίζουν φρουτάκια στα γνωστά παράνομα δεν θα πάρουν κανέναν πελάτη αυτά τα φρουτάδικα του ΟΠΑΠ και θα πάνε άπατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου προχώρησε κανονικά...τώρα αν από αυτά μείνουν παλι αζήτητα τότε θα ξαναβγει και αλλη προκύρηξη μεχρι να τα δώσουν όλα για αυτό αν ενδιαφέρεσαι εσύ ή καποιος γνωστός τσεκάρετε που και που το site του ΟΠΑΠ..έχει σελίδα που λεει τις προκηρύξεις και τα δελτία τύπου του. 

 

http://www.opap.gr/el/web/corporate.opap.gr/home

 

Αν και προσωπική μου άποψη ειναι ότι από αυτούς που παίζουν φρουτάκια στα γνωστά παράνομα δεν θα πάρουν κανέναν πελάτη αυτά τα φρουτάδικα του ΟΠΑΠ και θα πάνε άπατα.

 

Nαι θελει μια γνωστη, οκ ευχαριστω.

Νομιζω θα παρει αρκετους ξερω πχ απο γνωστο που δουλευε σε τετοια επαρχια εχουν κλεισει παρα πολλα και περιμενουν τα νομιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι θελει μια γνωστη, οκ ευχαριστω.

Νομιζω θα παρει αρκετους ξερω πχ απο γνωστο που δουλευε σε τετοια επαρχια εχουν κλεισει παρα πολλα και περιμενουν τα νομιμα.

1ον το κεφάλαιο είναι πάρα πολύ μεγάλο..αν είναι δώσεις 70-80 χιλ μονο για τα μηχανηματα και αλλα ποσα για να φτιαξεις το μαγαζι...με αυτά τα λεφτά μπορεις να κάνεις αλλα πραγματα πιστεύω με καλύτερη απόδοση. Εδώ μια κανονική άδεια ΟΠΑΠ μπορείς να την βρεις και με 40χιλ. Ειδικά επαρχία.

 

Και δεύτερον αυτά τα μαγαζιά φίλε μου δεν θα πιάσουν για 2 λογους...γιατί αυτοί που πάνε σε αυτα μαγαζιά θέλουν κέρασμα τα ουισκακια τους..την ξεκωλε την σερβιτόρα από το ανατολικό μπλοκ...δουλεύουν 18-20 ώρες την μερα και αν σου εχει τζιραρει ο παίκτης ο καλος κανα 200-300 ευρώ να του δωσεις και κανα 50 ευρω αερα να παίξει για να μην φυγει θυμωμενος.

Ο παράνομος μπορεί και τα ουισκια να κεράσει και αερα να του δωσει του παιχτη του γιατί όλα για αυτόν είναι μαύρα..300 ευρώ θα παίξει ο άλλος..300 ευρώ στην τσέπη του θα μπούνε..

 

Η φιλη σου που θα δουλεύει με τις κλασσικές ληστρικές προμήθειες του ΟΠΑΠ (8% περίπου) δεν θα μπορεί να κεράσει ούτε πορτοκαλάδα...γιατι απο τα 100 ευρω που θα σου παιξει ο αλλος εσυ θα παρεις 8...αν βγαλεις τα λειτουργικα σου (δεν σου βαζω καν για αποσβεση το κεφαλαιο σου αλλα απλα τα λειτουργικα σου) θα σου μένουν κάνα 5-6 ευρώ στα 100. Ενα ουίσκι να τον κεράσεις τον παίχτη (που δεν θα μπορείς νομίζω να πουλάς καν αλκοόλ σε αυτά τα μαγαζιά) θα χεις χάσει ολο το κέρδος σου και ουσιαστικά ο πελάτης είτε σου ηρθε ειτε δεν ηρθε το ιδιο και το αυτο.

 

Γιατι ο πελατης δεν τον νοιαζει τι προμηθεια εχεις εσυ...το βλεπα αυτο και σε πελατες οταν δουλευα παλια σε προποτζιδικο μολις τελειωσα τον στρατο. 

 

Επαιζε ο αλλος κινο σε 3 ωρες μεσα χιλια ευρώ τζιρο...ε στο τελος απαιτουσε να σου αφησει φεσι 50-100 ευρώ στην καλύτερη...αρα σε εβαζε και μέσα τρώγοντας σου τα 80 ευρω που εβγαλες εσυ στο χιλιαρικο του. Αυτός ομως σου λεγε τοσα λεφτα εφαγα ρε φιλε τι ψυχη εχουν 50 ευρω...σιγα μην νιωσει πανω στον εθισμο του οτι αυτο ειναι ολο κι ολο το κερδος σου. Και μέχρι να τα δώσει αυτά τα λεφτά εσύ θα πρέπει να τα βάλεις από την τσέπη σου γιατί έχει 2 φορές κάθε βδομάδα (Δευτέρα-Πέμπτη) να πληρώνεις τον ΟΠΑΠ.

 

Για αυτό σου λέω πες την φίλη σου αν εχει τόσο δυνατό κεφάλαιο στην άκρη να κάνει τπτ άλλο. Χώρια ότι είναι σκλαβιά το ωράριο τέτοιας επιχείρησης...χώρια ότι με τέτοια επιχείρηση δεν θα συναναστρέφεσαι και τον καλύτερο κόσμο...Κυριακές ανοιχτά...ανήμερα πρωτοχρονιά ανοιχτά..τα προποτζίδικα κλείνουν 6 μερες τον χρόνο όλες κι όλες. Το ίδιο και χειρότερα θα είναι και με αυτά τα μαγαζιά γιατι τα προποτζίδικα στις 10 που τελειώνει το ΚΙΝΟ κλείνουν. Εσύ θα πρέπει να κάθεσαι ολη νύχτα!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον το κεφάλαιο είναι πάρα πολύ μεγάλο..αν είναι δώσεις 70-80 χιλ μονο για τα μηχανηματα και αλλα ποσα για να φτιαξεις το μαγαζι...με αυτά τα λεφτά μπορεις να κάνεις αλλα πραγματα πιστεύω με καλύτερη απόδοση. Εδώ μια κανονικη αδεια ΟΠΑΠ μπορεις να την βρεις και με 40χιλ. 

 

Και δεύτερον αυτά τα μαγαζιά φίλε μου δεν θα πιάσουν για 2 λογους...γιατί αυτοί που πάνε σε αυτα μαγαζιά θέλουν κερασμα τα ουισκακια τους..την ξεκωλε την σερβιτορα απο το ανατολικο μπλοκ...δουλεύουν 18-20 ωρες την μερα και αν σου εχει τζιραρει ο παικτης ο καλος κανα 200-300 ευρώ να του δωσεις και κανα 50 ευρω αερα να παιξει για να μην φυγει θυμωμενος. Ο παρανομος μπορει και το ουισκι να κερασει και αερα να του δωσει του παιχτη του...η φιλη σου που θα δουλεύει με τις κλασσικες ληστρικες προμηθειες του ΟΠΑΠ (8% περιπου) δεν θα μπορει να κερασει ουτε πορτοκαλαδα...γιατι απο τα 100 ευρω που θα σου παιξει ο αλλος εσυ θα παρεις 8...αν βγαλεις τα λειτουργικα σου (δεν σου βαζω καν για αποσβεση το κεφαλαιο σου αλλα απλα τα λειτουργικα σου) θα σου μενουν κανα 5-6 ευρω στα 100. Ενα ουισκι να τον κερασεις τον παιχτη (που δεν θα μπορεις νομιζω να πουλας καν αλκοόλ σε αυτά τα μαγαζιά) θα χεις χασει ολο το κερδος σου και ουσιαστικα ο πελατης είτε σου ηρθε ειτε δεν ηρθε το ιδιο και το αυτο.

 

Γιατι ο πελατης δεν τον νοιαζει τι προμηθεια εχεις εσυ...το βλεπα αυτο και σε πελατες οταν δουλευα παλια σε προποτζιδικο μολις τελειωσα τον στρατο. 

 

Επαιζε ο αλλος κινο σε 3 ωρες μεσα χιλια ευρώ τζιρο...ε στο τελος απαιτουσε να σου αφησει φεσι 50-100 ευρώ στην καλύτερη...αρα σε εβαζε και μέσα τρώγοντας σου τα 80 ευρω που εβγαλες εσυ στο χιλιαρικο του. Αυτός ομως σου λεγε τοσα λεφτα εφαγα ρε φιλε τι ψυχη εχουν 50 ευρω...σιγα μην νιωσει πανω στον εθισμο του οτι αυτο ειναι ολο κι ολο το κερδος σου.

 

Για αυτο σου λεω πες την φιλη σου αν εχει τοσο δυνατο κεφαλαιο στην ακρη να κανει τπτ αλλο.

 

Εδω ρε δινουν 300 χιλιαρικα για μικελ τα 80 του οπαπ ειναι πολλα που ειναι αερας δεν εχεις εννοω πρωτη υλη.

Μεταβιβαζονται οι αδειες ? νομιζα πως οχι ειμαι και λιγο ασχετος.

Μπορει και να ειμαι λαθος αλλα αμα ειναι να εχεις τετοιους πελατες τι να τους κανεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ρε δινουν 300 χιλιαρικα για μικελ τα 80 του οπαπ ειναι πολλα που ειναι αερας δεν εχεις εννοω πρωτη υλη.

Μεταβιβαζονται οι αδειες ? νομιζα πως οχι ειμαι και λιγο ασχετος.

Μπορει και να ειμαι λαθος αλλα αμα ειναι να εχεις τετοιους πελατες τι να τους κανεις ?

 

Από το 2009 και μετά οι άδειες μεταβιβάζονται αρκεί να έχει κλείσει πενταετία. Δλδ αν την αγοράσεις σήμερα δεν μπορείς να την πουλήσεις πριν περάσουν 5 χρόνια. Αλλά έχουν πολλούς περιορισμούς..δεν μπορεις να κανεις σε λιγοτερο απο 200 μετρα απο αλλον προποτζή..θελει τρελο τρεξιμο για να την μετακινησεις παραπάνω από 150 μέτρα από κει που δούλευε πριν η άδεια. Και η τιμή της πάει αναλογα το πελατολογιο..το σημειο...τον αερα...αν ειναι με μαγαζί ή σκέτη...πάρα πολλά.

 

Ναι θα δώσεις 300χιλ για μικελ αλλα θα παρεις και ετοιμη μαγαζαρα (150 ειναι τα μικρα..240 τα μεσαια και 300 τα τεραστια μικελ)..και μετα θα δινεις λιγα ποσοστα πισω..οχι θα κρατας λιγα ποσοστα και δινεις τα περισσοτερα. Επισης στα μικελ δεν παιζει να σου αφησει κανενας φέσι το κερδος του μηνα σου.

 

ΥΓ Προς θεού δεν θεωρω καλη επένδυση ουτε 300χιλ για Μικελ. Αλλα την θεωρω καλύτερη από τον ΟΠΑΠ.

Χώρια ότι με Μικελ πουλάς κάτι που όσο και μην εχει ο αλλος θα σου ερθει ως και ο ανεργος. Ο τζογος ειναι πολυτελεια και οι μονοι που συνεχιζουν ( να παιζουν ποσα λεμε τωρα οχι οι παπουδες του ΠροΠο και του 50 λεπτα ΚΙΝΟ) ειναι κατι αρρωστοι που απο κει θα φας την πιστολιά. Αλλα οταν τους διωξεις θα ναι ηδη αργα..το φεσι θα στο φορεσουν. Σε μια επαρχιακη πολη των 50-60χιλ πληθυσμών ποσοι δυνατοί παίκτες νομίζεις υπάρχουν που ειναι και καλοπληρωτές...ούτε 100 πίστεψε με. Και θα ειναι ήδη καπαρωμένοι...αν δεν έχεις στον στενό σου κύκλο 5-6 δυνατούς καλοπληρωτές παικτες (που θα μπορεις ομως να τους υποστηριξεις..δλδ να σε αφησουν απληρωτο 5-10 μερες) τότε δεν πας πουθενά. και οταν λεω δυνατοι παίκτες να τζιράρουν τουλάχιστον 2000 ευρώ τον μήνα ο καθένας. Το λιγότερο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 2009 και μετά οι άδειες μεταβιβάζονται αρκεί να έχει κλείσει πενταετία. Δλδ αν την αγοράσεις σήμερα δεν μπορείς να την πουλήσεις πριν περάσουν 5 χρόνια. Αλλά έχουν πολλούς περιορισμούς..δεν μπορεις να κανεις σε λιγοτερο απο 200 μετρα απο αλλον προποτζή..θελει τρελο τρεξιμο για να την μετακινησεις παραπάνω από 150 μέτρα από κει που δούλευε πριν η άδεια. Και η τιμή της πάει αναλογα το πελατολογιο..το σημειο...τον αερα...αν ειναι με μαγαζί ή σκέτη...πάρα πολλά.

 

Ναι θα δώσεις 300χιλ για μικελ αλλα θα παρεις και ετοιμη μαγαζαρα (150 ειναι τα μικρα..240 τα μεσαια και 300 τα τεραστια μικελ)..και μετα θα δινεις λιγα ποσοστα πισω..οχι θα κρατας λιγα ποσοστα και δινεις τα περισσοτερα. Επισης στα μικελ δεν παιζει να σου αφησει κανενας φέσι το κερδος του μηνα σου.

 

ΥΓ Προς θεού δεν θεωρω καλη επένδυση ουτε 300χιλ για Μικελ. Αλλα την θεωρω καλύτερη από τον ΟΠΑΠ.

 

δεν ξερω ρε φιλε σαν φοιτητης ειδικα επαρχια ειχαν τρελο χρημα τωρα λογω κρισης μπορει να εχει πεσει , στην γειτονία μου πρεπει να βγαζει περιπου 1000 ευρω δηλαδη 80 στην τσεπη απο οτι λες δεν ειναι ασχημα.

 

Επισης εχω ακουσει τα χοντρα φραγκα ειναι σε αυτα που εχουν και ιπποδρομο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ρε φιλε σαν φοιτητης ειδικα επαρχια ειχαν τρελο χρημα τωρα λογω κρισης μπορει να εχει πεσει , στην γειτονία μου πρεπει να βγαζει περιπου 1000 ευρω δηλαδη 80 στην τσεπη απο οτι λες δεν ειναι ασχημα.

 

Επισης εχω ακουσει τα χοντρα φραγκα ειναι σε αυτα που εχουν και ιπποδρομο. 

 

Τα παλιά χρόνια ναι...εγώ δουλευα μετα τον στρατό στην αρχη της κρισης...τελη 2011 αρχες 2012 και τα είδα από μεσα τα πράγματα..σε προποτζίδικο που ήταν 6ο-7ο σε τζιρο στον νομό...σε πολη 80 χιλιαδων.(εχει ειδικη σελιδα πρακτορων ο ΟΠΑΠ που τα βλεπεις live Καταταξεις πρακτορειων σε οτι θες..απο γενικες μέχρι ανα παιχνιδι..ο καθε πρακτορας εχει τον κωδικο του και μπαινει)

 

Και ηταν στον πατο τα πραγματα ήδη.Αν εξαιρέσεις 2-3 σε ολη την πολη...οι υπολοιποι 10 βγαζανε εναν αξιοπρεπη μισθο..και οι υπολοιποι 50-60 φυτοζωουσαν ή χρωστούσαν τα μαλλιοκέφαλα τους. Επίσης οταν βλεπεις γεματο προποτζιδικο δεν σημαινει λεφτα..σημαίνει φύρα ψιλικατζήδες και αργοσχολοι.

Τα πιο φτηνά καφενεια... Οι δυνατοι οι παικτες παιζουν απο τηλεφωνο και τους βλεπεις μονο οταν ερχονται να σε πληρωσουν ή να πληρωθούν. Ο ιππόδρομος είχε παλια...οπως και τα σκυλιά. Πλεον δεν παιζει κανενας και χωρια οτι δινεις παραπανω λεφτα για την αδεια αυτη. Στην επαρχια ειδικα παιζουν ελαχιστοι.

 

Το χα ψάξει το θέμα πριν φύγω για να αγοράσω άδεια..και είδα το τι σκλαβια ειναι απο ωραριο και τι αποδοχες εχει και ετσι προτιμησα εξωτερικο.Χώρια οτι καθε χρονο πεφτουν οι τζιροι.

Για μενα αξιζει μονο αν εχεις δικο σου ακινητο...αν εχει νοικια αστο...δικο σου ακινητο ωστε να μην εχεις πιεση λειτουργικων. Ετσι μπορεις αμα γουσταρεις και να κλεινεις τα μεσημερια καθημερινες και να δουλευεις καθαρο 8ωρο και θα βγαζεις εναν μισθο και θα ζεις σαν άνθρωπος.

 

Εχω τον γειτονα μου απέναντι απτο πατρικο μου ετσι ακριβώς...το πηρε απτον πατερα του εδώ και 2 χρονια που βγηκε την συνταξη..27 χρονών παλικαράκι αυτός πλέον..σε μια τρυπα 40 τμ το μαγαζακι αλλα δικια του. Τζιραρει κανα 600 ευρω την μερα μεσο ορο (δλδ προμηθεια κανα 50ευρω την μέρα μέσο όρο) αλλα ωραριο 9-14:30 και 18-22:00. Τον μηνα αφου πληρώνει ρεύματα τηλέφωνα δορυφορικες και ΟΑΕΕ του μενουν κανα 900-1000 ευρώ. Αλλά άγχος μηδέν...το λαπτοπακι στην δουλεια..facebook..και της μπαλιτσες του στις τηλεοράσεις...έτσι μάλιστα θα γούσταρα και θα λεγε.Λιγα λεφτά αλλα χωρίς άγχος και ανοίγματα. Και χαλια να πας τα λειτουργικα ειναι της πλακας. Του χουνε πει ποσοι γνωστοι του και φιλοι να μπουνε συνεταιροι του..να πληρωσουν αυτοι κεφαλαιο για καινουργιο μαγαζι μεγαλυτερο και ετσι και στα αρχιδια του το παλικαρακι...μεγαλα καραβια μεγαλες φουρτουνες απανταει. Μια χαρά ειμαι έτσι γιατι να βαλω σκοτούρες και συναίτερους στο κεφάλι μου.

Αν εχεις νοικι ομως αλλαζει τελειως το μουχαμπέτι...αλλη πίεση άλλα άγχη...αλλα ρισκα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...