Προς το περιεχόμενο

Το μέλλον των πρακτορείων του ΟΠΑΠ


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχτες περνουσα απεξω απο ενα πρακτορειο, που λειτουργουσε 40 χρονια. Μαλιστα, πριν καμια δεκαρια χρονια, ειχε πληρως ανακαινιστει, που αερατο μαγαζι.

Ειδα λοιπον προχτες, οτι πλεον εχει κλεισει! Και ειχε μια ανακοινωση, που ελεγε οτι δεν δεχτηκαν να υπογραψουν τις νεες συμβασεις, που δεν ειναι προς το συμφερον ουτε των πρακτορων ουτε των πελατων. Ευχαριστουσε την αξιοτιμη πελατεια, που τους στηριξε, για δυο γενιες, επι τοσες δεκαετιες...

Μου εκανε τρομερη εντυπωση. Ολο λεμε οτι δεν παει καλα το πραγμα, αλλα δεν ειχε τυχει να δω αληθινο λουκετο, και μαλιστα απο αξιολογο πρακτορειο...

Τι γινεται τελικα; Πως εχει διαμορφωθει το τοπιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Προχτες περνουσα απεξω απο ενα πρακτορειο, που λειτουργουσε 40 χρονια. Μαλιστα, πριν καμια δεκαρια χρονια, ειχε πληρως ανακαινιστει, που αερατο μαγαζι.

Ειδα λοιπον προχτες, οτι πλεον εχει κλεισει! Και ειχε μια ανακοινωση, που ελεγε οτι δεν δεχτηκαν να υπογραψουν τις νεες συμβασεις, που δεν ειναι προς το συμφερον ουτε των πρακτορων ουτε των πελατων. Ευχαριστουσε την αξιοτιμη πελατεια, που τους στηριξε, για δυο γενιες, επι τοσες δεκαετιες...

Μου εκανε τρομερη εντυπωση. Ολο λεμε οτι δεν παει καλα το πραγμα, αλλα δεν ειχε τυχει να δω αληθινο λουκετο, και μαλιστα απο αξιολογο πρακτορειο...

Τι γινεται τελικα; Πως εχει διαμορφωθει το τοπιο;

Που να είχαν και ανταγωνισμό.

Ξέρεις ότι είναι μονοπώλιο ο ΟΠΑΠ εδώ και δεκαετίες με νόμο του κράτους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πρακτορεια οπαπ τοσα χρονια ηταν πιο στανταρακι πεθαινεις.Ανοιγαν και τυπωναν λεφτα.Στην ελλαδα του 2019 ομως,10 χρονια μετα την κριση,η προσφορα εχει αυξηθει κατακορυφα(ξετρυπωνουν νεα πρακτορεια καθε μερα,σαν μανιταρια+ τα οπαπ play) και η ζητηση εχει πεσει στα ταρταρα,μιας και ο Ελληνας σημερα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ(τονιζω το πραγματικα) δεν εχει χρηματα(οχι οπως ντεμεκ δεν ειχε το 2011 που ειχε μαζεψει φραγκα απο την εποχη των παχιων αγελαδων και το παιζε καρμιρης για να μην του ζητανε δανεικα) και οι 8/10 που παλια πατουσαν σε προποτζιδικο για  να παιξουν ενα δεκαρικο τον μηνα δεν πατανε καν πλεον.Οι μονο πελατες που εχουν τα προποτζιδικα σημερα ειναι οι παπουδες που τρωνε την συνταξη και στις 5 του μηνα δεν εχουν ευρω,και τα πιτσιρικια που δεν μπορουν να παιζουν νομιμα ονλαιν.Ολα αυτα σε συνδυασμο με το σπασιμο του μονοπωλιου στο στοιχημα λογω ιντερνετ,κλεινουν τα προποτζιδικα.

ΥΓ.θα θελα να ξερα ποιο τζιμανι στον οπαπ,ποια επιχειρηματικη ιδιοφυια επιτρεπει 3 προποτζιδικα ανοιχτα στο ιδιο τετραγωνο.Το χω μεγαλη απορια.Και ποιο τζιμανι αποφασιζει να ανοιξει το τριτο ενω υπαρχουν δυο ηδη στην ιδια γειτονια.Τι τον τραβηξε η φοβερη κινηση που εχει(μονο στα ντερμπι εχει κοσμο που μπαινει τζαμπα για να δει το ματς)?

 

Επεξ/σία από fastnq2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, skiabox είπε

Καμιά φορά τα brands ανοίγουν μαγαζιά και με χασούρα προκειμένου να γίνεται διαφήμιση στο brand.

Δεν διαφωνω,αλλα καποιος ανθρωπος ειναι πισω απο καθε προποτζιδικο που ανοιγει και χανει λεφτα αν δεν παει καλα..Στην μεγαλη εικονα βεβαια ο οπαπ ειναι κερδισμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/4/2019 στις 10:51 ΜΜ, fastnq2 είπε

Τα πρακτορεια οπαπ τοσα χρονια ηταν πιο στανταρακι πεθαινεις.Ανοιγαν και τυπωναν λεφτα.Στην ελλαδα του 2019 ομως,10 χρονια μετα την κριση,η προσφορα εχει αυξηθει κατακορυφα(ξετρυπωνουν νεα πρακτορεια καθε μερα,σαν μανιταρια+ τα οπαπ play) και η ζητηση εχει πεσει στα ταρταρα,μιας και ο Ελληνας σημερα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ(τονιζω το πραγματικα) δεν εχει χρηματα(οχι οπως ντεμεκ δεν ειχε το 2011 που ειχε μαζεψει φραγκα απο την εποχη των παχιων αγελαδων και το παιζε καρμιρης για να μην του ζητανε δανεικα) και οι 8/10 που παλια πατουσαν σε προποτζιδικο για  να παιξουν ενα δεκαρικο τον μηνα δεν πατανε καν πλεον.Οι μονο πελατες που εχουν τα προποτζιδικα σημερα ειναι οι παπουδες που τρωνε την συνταξη και στις 5 του μηνα δεν εχουν ευρω,και τα πιτσιρικια που δεν μπορουν να παιζουν νομιμα ονλαιν.Ολα αυτα σε συνδυασμο με το σπασιμο του μονοπωλιου στο στοιχημα λογω ιντερνετ,κλεινουν τα προποτζιδικα.

ΥΓ.θα θελα να ξερα ποιο τζιμανι στον οπαπ,ποια επιχειρηματικη ιδιοφυια επιτρεπει 3 προποτζιδικα ανοιχτα στο ιδιο τετραγωνο.Το χω μεγαλη απορια.Και ποιο τζιμανι αποφασιζει να ανοιξει το τριτο ενω υπαρχουν δυο ηδη στην ιδια γειτονια.Τι τον τραβηξε η φοβερη κινηση που εχει(μονο στα ντερμπι εχει κοσμο που μπαινει τζαμπα για να δει το ματς)?

Πιστευω οτι δεν ευθυνεται τοσο η οικονομικη κριση της τελευταιας 10ετιας οσο η ραγδαια αυξηση του online στοιχηματος αυτο το διαστημα. Τα πρακτορεια εχουν χασει πολλους παικτες(μεταξυ αυτων και εμενα), λογω αυτου του γεγονοτος. Ακομα και να παιξω στον ΟΠΑΠ πλεον, θα ειναι στο διαδικτυακο pamestoixima.gr που εχει πολυ μεγαλυτερες αποδοσεις απ' το πρακτορειο.

Δηλαδη το σπασιμο του μονοπωλιου που ανεφερες προς το τελος, ειναι για μενα πρωτευοντας λογος. Σχεδον ολοι οι φιλοι μου παιζουν στοιχημα αλλά παιζουν στο ιντερνετ. Μονο ενας γνωστος μου επιμενει να πηγαινει σε πρακτορειο.

Επεξ/σία από paris_chav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ολα οσα λετε, δεν το βλεπω ευοιωνο το μελλον για τους πρακτορες....για την πλειοψηφια τους μιλω, οχι εξαιρεσεις.

Να προβλεψω πολλα λουκετα, αλλα και οσοι μεινουν, ειναι ζητημα αν θα βγαζουν μεροκαματο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2018 στις 1:24 ΜΜ, opcorsa είπε

με τα οπαπ Play μαθαμε τιποτα νεοτερο? φτουρανε ή πανε ακλαφτα? δεν εχω μπει μεσα ακομα (και επειδη ξερω μαθηματικα ουτε προκειται) αλλα επειδη ειχα δει σε προπατζιδικο της μηχανες πριν γινουν ακομα τα οπαπ πλαυ η κατασταση ειναι κακομοιρια..

θιγω το αλλο, ανοιξε οπαπ πλαυ στην γειτονια, και αποτι ειδα απεξω στα ωραρια δουλευει κατι 10-2 το μεσημερι μονο τις καθημερινες και κατι 9-3 το σαββατο νομιζω καπως ετσι? παμε καλα? τις πιο ακυρες ωρες ανοικτο και περιμενει να πλουτισει? ή ειναι γενικες οι ωρες για ολους ? κατι δεν παει καλα..

οσο για το αλλο, στην περιοχη μου σε αποσταση 150 μετρων (κυριολεκτικα) ενα οπαπ , στην μεση το οπαπ πλαυ, και στην ακρη αλλο προπατζιδικο... απορω πως δωσανε αδειες..

τα προπατζιδικα ειναι απο παλια παντως, τουλαχιστον 15 χρονια, το οπαπ πλαυ δεν εχω δει κανεναν να μπαινοβγαινει, τουλαχιστον αυτος που το εχει ειναι μαφια και ας χασει τα λεφτα του

Ακλαφτα εχουν παει :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει, για "προστασια",

στον οπαπ αν χασεις πας για υπνο, στο κουτι παντα θα ψαχνεις σαν φουστης να ρεφαρεις και ξανα παιξε κλπ

ξερω γνωστο που επαιζε μεχρι το πρωι για να ρεφαρει, μεχρι και κρικετ εφτασε να παιζει 

Επεξ/σία από naimore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω αρκετή κίνηση πάλι αν και δεν μπορώ να καταλάβω τι σκατά βρίσκει ο καθένας να πετάει έτσι τα χρήματα του.....

Μένω σε λαϊκή περιοχή βέβαια οπότε αυτό ίσως να δίνει μια εξήγηση.

Τα μόνα πρακτορεία που έχουν κλείσει εδώ είναι σε όσα ο ιδιοκτήτης έπαιζε τα ρέστα του στον τζόγο..... :lol: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, paris_chav είπε

Πιστευω οτι δεν ευθυνεται τοσο η οικονομικη κριση της τελευταιας 10ετιας οσο η ραγδαια αυξηση του online στοιχηματος αυτο το διαστημα. Τα πρακτορεια εχουν χασει πολλους παικτες(μεταξυ αυτων και εμενα), λογω αυτου του γεγονοτος. Ακομα και να παιξω στον ΟΠΑΠ πλεον, θα ειναι στο διαδικτυακο pamestoixima.gr που εχει πολυ μεγαλυτερες αποδοσεις απ' το πρακτορειο.

Δηλαδη το σπασιμο του μονοπωλιου που ανεφερες προς το τελος, ειναι για μενα πρωτευοντας λογος. Σχεδον ολοι οι φιλοι μου παιζουν στοιχημα αλλά παιζουν στο ιντερνετ. Μονο ενας γνωστος μου επιμενει να πηγαινει σε πρακτορειο.

Oι περισσοτεροι που παιζουν για πλακα(recreational players) δεν νοιαζονται τοσο για τις αποδοσεις.Ποσο μαλλον οταν παιζοτν μια 6αδα ξερω γω.Στα μονα ναι παιζει τεραστιο ρολο.

 

3 ώρες πριν, NickTheQuick είπε

Αν μπορείς να παίζεις online δεν υπάρχει κανένας λόγος να παίζεις ΟΠΑΠ

image.png.eb1d9f7eaef3110dcb4d44c745b38029.png

image.png.5cf90d13a0a5b8c970b0890fb0f17c88.png

Υπαρχουν 2.Αλλα αφορα το 1% των παιχτων.Αυτοι που ριχνουν μεγαλα πακετα ειτε σε στημενα ματς,ειτε επειδη γουσταρουν.Εκτος της ανωνυμιας(σπας τα δελτια σε μικρα ποσα και σε πολλα πρακτορεια) εχεις και guaranteed πληρωμη.Eπισης ενα αλλο ειναι οταν παιζεις καμια συστηματαρα με ανατροπες ξερω γω και δινει τεραστια ποσα εγω προσωπικα προτιμω να τα ριξω οπαπ γιατι αν μια στο εκατομμυριο βγει θα τα πληρωθω σιγουρα.Σε μεγαλα ποσα οι ονλαιν στοιχηματικες ''τσινανε'' λιγο(εχουν και ανωτατο οριο πληρωμης-και ο οπαπ εχει αλλα ειναι 20πλασιο).Μπορειτε να δειτε και τι γραφουν στα φορουμ.

Επεξ/σία από fastnq2
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά κανείς δεν είναι αξιόπιστος στη γενικότερη μπίζνα που λέγεται τζόγος.
Εγώ έχω σταματήσει ΟΠΑΠ εδώ και χρόνια και παίζω online σε όλες τις γνωστές στοιχηματικές.
Αποτέλεσμα? Στη bwin-vistabet με κάνανε block οι traders επειδή δε θεωρούμαι κερδοφόρος γι αυτούς (τον τελευταίο μήνα απλά κωλοφάρδισα και έπιανα αβέρτα στοιχήματα στο live στο μπάσκετ) και έτσι δε μπορώ να ξαναπαίξω εκεί.

Στην bet365 μία από τα ίδια, μου σβήσανε το λογαριασμό επειδή έτσι μπορούν...χωρίς λόγο. Αλλά και εκεί ο λόγος είναι ο ίδιος, απλά κέρδιζα... και δε μιλάμε ότι κέρδιζα χιλιάδες. Μιλάμε για συνολικά κέρδη κοντά στα 800ευρώ....

Ο ΟΠΑΠ κάκιστος στις αποδόσεις, τουλάχιστον προσφέρει την ανωνυμία μέχρι και σήμερα, όπως και ότι και να γίνει σε πληρώνει τα λεφτά σου.. εγώ στη bwin περιμένω ακόμα.....

 

Γενικά....μακρυά από τον τζόγο παιδιά....η χειρότερη μορρφή εθισμού.

Επεξ/σία από geodrako
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, geodrako είπε

Παιδιά κανείς δεν είναι αξιόπιστος στη γενικότερη μπίζνα που λέγεται τζόγος.
Εγώ έχω σταματήσει ΟΠΑΠ εδώ και χρόνια και παίζω online σε όλες τις γνωστές στοιχηματικές.
Αποτέλεσμα? Στη bwin-vistabet με κάνανε block οι traders επειδή δε θεωρούμαι κερδοφόρος γι αυτούς (τον τελευταίο μήνα απλά κωλοφάρδισα και έπιανα αβέρτα στοιχήματα στο live στο μπάσκετ) και έτσι δε μπορώ να ξαναπαίξω εκεί.

Στην bet365 μία από τα ίδια, μου σβήσανε το λογαριασμό επειδή έτσι μπορούν...χωρίς λόγο. Αλλά και εκεί ο λόγος είναι ο ίδιος, απλά κέρδιζα... και δε μιλάμε ότι κέρδιζα χιλιάδες. Μιλάμε για συνολικά κέρδη κοντά στα 800ευρώ....

Ο ΟΠΑΠ κάκιστος στις αποδόσεις, τουλάχιστον προσφέρει την ανωνυμία μέχρι και σήμερα, όπως και ότι και να γίνει σε πληρώνει τα λεφτά σου.. εγώ στη bwin περιμένω ακόμα.....

Γενικά....μακρυά από τον τζόγο παιδιά....η χειρότερη μορρφή εθισμού.

Δηλαδη ετσι λειτουργουν αυτες οι δικτυακες στοιχηματικες; Σκέτη αλητεία; Αμα εισαι loser ειναι ok, αλλα αμα κερδιζεις είσα φύρα και σε μπαναρουν; Βρε δε πα να γα ολοι τους....

Φανταζομαι κερδη που πιανουν μερικοι στον οπαπ με δεκαδες χιλιαδες ευρω, απλα ειναι ανεκδοτο σε δικτυακες στοιχηματικες....

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...