Προς το περιεχόμενο

Το μέλλον των πρακτορείων του ΟΠΑΠ


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε δει σε πολλές χώρες να υπάρχουν πρακτορεία;

 

Καιρός να πάρουν το πουλο κ από εδώ. Υπάρχει το online πλέον για betting, ok τα παιχνίδια με αριθμούς τα αφήνω για τους πτωχούς τω πνεύματι.

 

Ας βάλουν ένα αυτόματο μηχάνημα σε supermarket για όποιον θέλει να παίζει ή atm like μηχανήματα ανά περιοχή κ problem solved.

 

Τα πρακτορεία είναι so Last year, δεν έχουν μέλλον. Κ αυτο είναι ένα στοίχημα... Αχαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα πρακτορεία είναι so Last year, δεν έχουν μέλλον. Κ αυτο είναι ένα στοίχημα... Αχαστο.

Μην ορκιζεσαι. Δεν το εχουν σε τιποτα να μπλοκαρουν οτι online κυκλοφορει με ενα νομοσχεδιο express για να επαναφερουν το παλιο καλο μονοπωλιο τον ΟΠΑΠ. Για την Ελλαδα μιλαμε. Kι ευτυχως που υπαρχουν τα μνημονια στην μεση γιατι διαφορετικα αυτο το σεναριο θα ειχε γινει ηδη πραξη.

 

Πρακτικα, χρειαζονται μερικες 10ετιες ακομα για να σβησουν τα πρακτορεια απο τις γειτονιες. Ειδικα οι ηλικιες ανω των 40 παραμενουν σε μεγαλο ποσοστο ψηφιακα αναλφαβητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην ορκιζεσαι. Δεν το εχουν σε τιποτα να μπλοκαρουν οτι online κυκλοφορει με ενα νομοσχεδιο express για να επαναφερουν το παλιο καλο μονοπωλιο τον ΟΠΑΠ. Για την Ελλαδα μιλαμε. Kι ευτυχως που υπαρχουν τα μνημονια στην μεση γιατι διαφορετικα αυτο το σεναριο θα ειχε γινει ηδη πραξη.

 

Πρακτικα, χρειαζονται μερικες 10ετιες ακομα για να σβησουν τα πρακτορεια απο τις γειτονιες. Ειδικα οι ηλικιες ανω των 40 παραμενουν σε μεγαλο ποσοστο ψηφιακα αναλφαβητες.

 

Καλά με νομοθετικά τερτίπια με καθιστώ και μένα ομορφότερο του Μπραντ Πιτ :lol: Αλλά ναι έχεις δίκιο, είπαμε Ελλάς η χώρα του πίσω. Όταν εναποθέτουμε τις ελπίδες μας σε τύπο που δεν έχει μάθει τη διαφορά ανάμεσα σε camel και donkey όλα είναι πιθανά ακόμα και η ύπαρξη πρακτορείων :lol:

 

Βλέπω ξέρω εγώ τον παππού μου καθημερινά να παίζει τα παπαροπαίγνια, του έχω εξηγήσει ότι όλα είναι μια απάτη και αν αποταμίευε όλα αυτά τα χρόνια τα χρήματα που κατέστησαν πλούσιους τους "βάζω χαρτάκι - βγάζω χαρτάκι" θα είχαμε τώρα μεζονέτα στην Εκάλη με πισίνα και μπάτλερ αλλά αυτός εκεί, και αν μου κάτσει; Με 5 € καθημερινά λέει πως αγοράζει ελπίδα....κορόιδο για μένα.

 

Μην πούμε για την ανφάν γκατέ που συχνάζει εκεί....παρακμή. 

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κλείσουν τα πρακτορεία? Ο πατέρας μου θα πέσει σε κατάθλιψη, δε πατέ καλά μου φαίνεται.

 

Εδώ ακόμα μπαίνει τελετεξτ για να βλέπει αποτελέσματα και κληρώσεις!! Τελετουργία που δε σπάει ούτε σε εκατό χρόνια από τώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακα τα ψεμματα, ειναι και ενα ειδος κοινωνικης συναναστροφης για τους μεγαλυτερους....

θα βρουν εναν γνωστο, θα πουνε μια κουβεντα, θα περασει λιγο η ωρα...

 

Αλλα αμα ομως στο μελλον δεν βγαινει χρημα για το πρακτορειο,

δεν μεινει ανοιχτο λες και ειναι καπη για κοινωφελεις σκοπους....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αλλα αμα ομως στο μελλον δεν βγαινει χρημα για το πρακτορειο,

δεν μεινει ανοιχτο λες και ειναι καπη για κοινωφελεις σκοπους....

 

Αχαχαχαχα, ακριβώς αυτό μου έλεγε ένας πράκτορας που κλείνει την ώρα των Champions League κ.λπ.

«Μου έρχονταν να δουν τον αγώνα, και ζήτημα να έπαιζαν όλοι μαζί 20 ευρώ - δηλαδή να βγάλω μισό με ενάμιση ευρώ για να είμαι ανοιχτός βραδιάτικα άλλες 2,5 ώρες με φουλ ρεύμα και να λείπω απ' το σπίτι μου!»

Και, έτσι, το κλείνει και τους στέλνει εμμέσως να πάνε σε ένα καφενείο ή όπου γουστάρουν για να περάσουν την ώρα τους.

 

Η μπίζνα αυτή είναι πεθαμένη όσο ο ΟΠΑΠ θεωρεί ότι οι πράκτορες είναι σκλάβοι που τους κάνει ό,τι θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακα τα ψεμματα, ειναι και ενα ειδος κοινωνικης συναναστροφης για τους μεγαλυτερους....

θα βρουν εναν γνωστο, θα πουνε μια κουβεντα, θα περασει λιγο η ωρα...

 

Αλλα αμα ομως στο μελλον δεν βγαινει χρημα για το πρακτορειο,

δεν μεινει ανοιχτο λες και ειναι καπη για κοινωφελεις σκοπους....

Δεν χάνονται τα παπούδια,μην σε ανησυχεί αυτό... Θα πάνε να αράζουν στα καφενεία αντί για τα πρακτορεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κλείσουν τα πρακτορεία? Ο πατέρας μου θα πέσει σε κατάθλιψη, δε πατέ καλά μου φαίνεται.

Το ίδιο και ο δικός μου πιστεύω. Έχει φίλους εκεί που τους ξέρει 20+ χρόνια. Είναι σαν καφενείο για εκείνον και πόσους άλλους συνταξιούχους, είναι το χόμπι τους, ανοίγουν τις εφημερίδες, μελετάνε, παίζουν, λένε τα νέα τους. Και όποιος κερδίσει καλό ποσό κερνάει όλους τους υπολοίπους [και τον πράκτορα φυσικά]. Ουκ ολίγες φορές έχω περάσει απ'έξω και έχουν στήσει ολόκληρο μπάρμπεκιου επειδή κάποιος κέρδισε χοντρά λεφτά.

 

Οπότε το πρακτορείο για κάποιους σημαίνει και ανθρώπινη επαφή, δεν είναι μόνο πάω και παίζω ένα δελτίο και φεύγω.

Πάντως, μπορεί κάμποσα πρακτορεία να έχουν κλείσει όμως συνεχίζουν να ανοίγουν κι άλλα. Τώρα ανοίγουν και πιο πολλά Play επίσης.

 

ps: ο πατέρας μου αν θέλει μπορεί να παίξει μόνο online, ξέρει ήδη πώς γίνεται και τό'χει δοκιμάσει, απλά στο πρακτορείο περνάει καλά με τους φίλους του ενώ παίζουν. [ένα καφενείο δεν θα τους αρκούσε]

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε καταλαβαινω το λόγο που κάποιοι επιθυμουν να κλείσουν τα πρακτορεία.

Διάβασα κάτι για ψηφιακά αναλφάβητους. Το να ξέρεις να τζογάρεις ηλεκτρονικά δεν δίνει καμία προοπτική γνώσης της ψηφιακής εποχής. Το μόνο που κάνει στον άπειρο χρήστη ειναι να χάσει τον έλεγχο, αφού το χρήμα που χρησιμοποιεί ειναι πλαστικό.

Αντιθετα στα πρακτορεία, υπάρχει ο πράκτορας για κάθε βοήθεια, η παρέα κτλ κτλ.

Ειναι τρόπος ζωής για πολλούς, σαν καφενείο οπως ειπώθηκε.

 

Και γενικά ειναι εντελώς λανθασμένη η νοοτροπία του "ολα γινονται απ τον υπολογιστή". Ο σκοπός ειναι να βγει και λίγο έξω ο κόσμος, να δει λίγο κόσμο, να μιλησει με κάποιον. 

Το πρακτορία ειναι διασκέδαση και δεν ειναι καζίνο. Ο υπολογιστής ειναι καθαρά τζόγος και τιποτε παραπάνω.

 

Για να μη παρεξηγηθούμε, σαφως και ειμαι υπερ της ψηφιακης εποχής και όλοι θα πρέπει να γνωριζουν. Απλά το να αχρηστευουμε κάτι επειδη μπορει να γινει και ψηφιακά, μας οδηγεί σε πολύ δυσκολες καταστάσεις. Ηδη το ιντερνετ έχει κάνει τον κόσμο μοναχικό. 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρόλο που παίζω στοίχημα στο ίντερνετ, δεν παραλείπω να ρίξω και το κουπόνι μου στο πρακτορείο... γιατί καλο το online αλλά το άμεσο και ζεστό χρήμα ειναι ακόμα καλύτερο. Αυτός πιστεύω ειναι ο πιο κύριος λόγος που ακόμα ασχολείται ο κόσμος με τα προποτζίδικα.

 

Τώρα αντί να κοιτάει ο οπαπ να κυνηγάει τις στοιχηματικες εταιρίες για τους πελάτες που χάνει, καλά θα κανει να ανεβάσει τις αποδόσεις του.

Επεξ/σία από thant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαινω το λόγο που κάποιοι επιθυμουν να κλείσουν τα πρακτορία.

 

 

 

Τον ΟΠΑΠ πρέπει να ρωτήσεις - αυτός έχει ελαχιστοποιήσει τις προμήθειες, σε μια εποχή που τα έξοδα των πρακτορείων (φορολογικά, ασφαλιστικά, κ.α.) ανεβαίνουν στον ουρανό.

 

Έλεγε ένας πράκτορας το εξής:

«Στο πρακτορείο μου παίζουν γύρω στα 70 χιλιάρικα τον μήνα και δίνω σε κέρδη λιγότερο από τα μισά.

Με τα 40 χιλιάρικα -χοντρικά- που μένουν στον ΟΠΑΠ, πληρώνει την προμήθειά μου, τους φόρους του και τα λειτουργικά έξοδα και της διαφήμισης. Τελικά το πρόβλημά του ήταν να μου κόψει ένα χιλιάρικο σε προμήθειες και να με καταστήσει μη-βιώσιμο και να κλείσω;»

 

Και όντως, μαθηματικά δεν βγάζει νόημα το να κλείνει το σημείο πώλησης για ένα 2-3% που έκοψε από τους πράκτορες, καθώς τελικά το ποσό που θα χάσει είναι μεγαλύτερο, μιας και στο σημείο που θα κλείσει θα υπάρξει πελατεία που απλά δεν θα παίζει αφού δεν θα έχει εκεί πρακτορείο.

Και το σκεπτικό τού «δεν παίζω, τελικά, αφού δεν υπάρχει πρακτορείο κοντά» είναι λογικό, αν σκεφτούμε πόσες φορές μας έχει τύχει να δούμε την διαφήμιση για το τζακποτ και πεταγόμαστε να ρίξουμε δελτίο, μόνο και μόνο επειδή είναι δίπλα το πρακτορείο. Αν έπρεπε να πάμε με αμάξι ή να περπατήσουμε ένα χιλιόμετρο, θα το κάναμε; Εγώ, όχι, και αυτό το έσοδο είναι χαμένο για πάντα από τον ΟΠΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπανε ότι πλέον ανοίγει όποιος θέλει πρακτορείο, αρκεί να φτιάξει ένα μαγαζί όπως το θέλει ο ΟΠΑΠ και μετά παίρνει την άδεια με ένα μικρό ποσό και δουλεύει με τους όρους του ΟΠΑΠ. Ισχύει αυτό; Είναι τόσο εύκολο πλέον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπανε ότι πλέον ανοίγει όποιος θέλει πρακτορείο, αρκεί να φτιάξει ένα μαγαζί όπως το θέλει ο ΟΠΑΠ και μετά παίρνει την άδεια με ένα μικρό ποσό και δουλεύει με τους όρους του ΟΠΑΠ. Ισχύει αυτό; Είναι τόσο εύκολο πλέον;

 

Το θέμα είναι να έχεις «δικαίωμα» σε συγκεκριμένη τοποθεσία.

Πρώτα απ' όλα, οι άδειες που έχει ο ΟΠΑΠ από το κράτος είναι σε συγκεκριμένο αριθμό (δεν μπορεί να εκδώσει ο ίδιος παραπάνω), οπότε όλη η διαχείριση είναι επί συγκεκριμένου αριθμού.

Από εκεί και πέρα, αν πούμε ότι ο ΟΠΑΠ σου λέει "προχώρα", αλλά δεν υπάρχει καλή θέση για να φτιάξεις πρακτορείο (οι καλές θέσεις είναι πιασμένες από υπάρχοντα πρακτορεία), καταλήγεις πάλι στο ότι πρέπει να διαπραγματευτείς με κάποιον πράκτορα για να αγοράσεις την θέση του (και την επιχείρηση την ίδια, στην ουσία).

 

Υπάρχουν και τα Play, που δεν είναι παραδοσιακά πρακτορεία αλλά φρουτάδικα, τα οποία είναι πανάκριβα σαν επένδυση και οι φήμες λένε ότι το κύριο παιχνίδι που προσφέρουν είναι το σκότωμα μυγών για τους ιδιοκτήτες τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κινηση στα πρακτορεια και τα φρουταδικα πεφτει γιατι ο κοσμος εχει ΣΤΡΑΓΓΙΞΕΙ,πλεον ο αλλος σκέφτεται και το μισο ευρω.Μονο οι τζογαδοροι τζογαδοροι και τα παιδια κατω των 18 ειναι στα πρακτορεια.Ακομα και πολλα γεροντια το χουν κοψει το άθλημα. Για το "παρειστικο" του προποτζιδικου γελαω δυνατα,μπορω να μπω σε 10 σερι προποτζιδικα εστω 15 άτομα στο καθένα και να μην δω ουτε ενα χαμογελαστο ανθρωπο απο τους 150.Και πως να ειναι,αφου εχουν γινει βετερανοι στο να καινε χρημα.Γκρινια κακομουτσουνια και μιζερια στα προποτζιδικα και ειναι ενας απο τους λογους που δεν προχώρησα στο άνοιγμα προπο οταν το εψαχνα.Οποτε οποιος θελει παρειτσα στο καφενείο μπιριμπα που ειναι τσαμπα και ουζο με μεζε.Και δειξε μου εναν κατσουφη εκει μεσα.Για τα ματς ποτ αναφερεται πιο πάνω ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ πονταρουν-τζιραρουν ειτε στο λαιβ ειτε σε αλλα παιχνίδια καυα την διαρκεια του ματς.Εχω δει 10δες παππουδες που μπαινουν βλέπουν το ματς και βγαινουν χωρις να μάθουν που ειναι το ταμείο.Πρακτορεια και βεβαια υπαρχουν γερμανια αγγλια ειδικα υπαρχουν σιγουρα.Καποτε ηθελαν να βαλουν οριο εδω στην ελλαδα,να εχουν καρτα παιχτη καποιοι και αναλογα το εισοδημα αν θυμαμαι καλα να υπαρχει οριο στα πονταρίσματα για να μην υπαρχει εθισμος.Βεβαια δημοκρατία εχουμε και αμα θες παιζεις και το σπιτι σου αλλα..Παντως πολλες φορες που εκατσα σε προπο για να καψω ωρα περιμενοντας κατι μελαγχολησα και ο ιδιος.Θα μου πεις τι περιμενες να κερδιζουν ολοι?Προσωπικα εχω καψει λεφτα ειδικα στο στοιχημα αλλα ποτε δεν γκρινιαξα για λεφτα που εχασα.Παιρνεις το ρισκο με την θεληση σου οταν βγαζεις το 50ρικο απο την τσεπη.Αλλα με τοση μιζερια γυρω μας καποιος που πουλαει ελπιδα και ειδικα μεσω φοβερης διαφήμισης απο τα μεσα,εχει τον πρωτο λογο απο οτι φαινεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κλεισουν τα πρακτορεια οι παπουδες μετα θα φτιαξουν γιαφκες ειδικες, που θα εχει μεσα πρακτορεια κρυφα, οπως καναν παλια με τα φρουτακια...παντα θα βρισκουν λυσεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...