Προς το περιεχόμενο

Πληρωνω 24 και παιρνω 5-6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δική τους ευθύνη 100% ακόμα και αν είναι 25 χιλιόμετρα.. και αν έχουν σάπια καλώδια, και αν δεν τους συμφέρει να πάνε πιο κοντά, η αν δεν μπορούν να το προσφέρουν ας μην το χρεώνουν να του δώσουν 4 και να πληρώνει 6 και όχι 24.

δηλαδη και εγω που εχω 24αρι και ποιανω 10 να το μειωσω ??

μην μειωθει περισσοτερο μετα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^ ^ Kαλά νταξ.Αυτά είναι λαμογίστικες λογικές των εταιριών σε μια χώρα που ότι δηλώσεις είσαι.Αμα είναι ετσι να διαφημίζουν και ΕΩΣ 100μβς αλλα εσυ να εχεις 10.Θεωρητικά και ενα αυτοκινητο μπορει να κινηθει για πάντα μονο με μια γκαζια αλλα οι αυτοβιομηχανιες δε το πλασαρουν ετσι.Όταν διαφημίζεις το εως 24μβς θα πρέπει να υπάρχει και ένας τουλάχιστον πολίτης΄(εκτός από αυτούς που είναι μέσα στο κτήριο του ΟΤΕ(που ουτε αυτοι πιανουν)) ο οποίος να ''πιάνει'' αυτή τη ταχύτητα,πράγμα που δεν συμβαίνει.Οι περισσότεροι στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι στο μισό απότι διαφήμιζουν και ίσως καποιοι ελάχιστοι να φτάνουν μεχρι τα 15μβς.Επίσης όταν αποδεδειγμενα η τηλεφωνικη γραμμη σου πιάνει ας που πούμε 12μβς με συνδεση ''24αρας'',όταν ζητήσεις να πας σε αλλο προγραμμα πχ 8μβς τότε πιάνεις 4.Αρα δεν ειναι θεμα ''κακής'' γραμμης αλλά πολιτικής που εφαρμόζουνε οι εταιρίες σε μια χωρα όπου κυριαρχει η ανομία και ο πολιτης ειναι τελείως απροστατευτος.

Το πιο ''τίμιο'' που μπορούσαν οι εταιρίες να κάνουν είναι την ημερα που ερχεται ο τεχνικός να σε συνδέσει,ο οποίος μετραει με το κοκοψαρο εξω απο το σπίτι (που μεχρι εκεί ειναι η αρμοδιοτητα τους) τι ταχυτητα πιάνεις και ελαχιστα διαφερει από αυτη που εχεις μεσα στο σπιτι(αλλά αυτό είναι δικό σου πρόβλημα) και αναλογα να πληρώνεις,Άμα βελτιώθει έχει καλώς πληρώνεις παραπάνω.Τίμια και ξεκάθαρα και όχι όπως συμβαίνει μεχρι τωρα που πληρώνεισ για 24,πέρνεις 12 και σου λένε και στο τέλος ''άμα γουστάρς'' αλλιώς φύγε...

 

Κι εγώ δεν έχω καλή γνώμη για τους παρόχους αλλά το θέμα της ταχύτητας δεν είναι ελληνική πρωτοτυπία απ όσο ξέρω. Σ όλον τον κόσμο το ADSL είναι σε πακέτα «εώς» και η τιμή είναι σταθερή για το κάθε πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντου το adsl ειναι εως δεν ειναι μονο στην ελλαδα indeed.καλα ξερεις.μονο η οπτικη ινα και τα μισθωμενα ειναι εγγυημενα οτι 100 100 και θα κατεβαζεις με 100

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν έχω καλή γνώμη για τους παρόχους αλλά το θέμα της ταχύτητας δεν είναι ελληνική πρωτοτυπία απ όσο ξέρω. Σ όλον τον κόσμο το ADSL είναι σε πακέτα «εώς» και η τιμή είναι σταθερή για το κάθε πακέτο.

 

Ασφαλως και γινεται παντού αλλα εχει σημασία πόσο διαφέρει η ''θεωρητική'' τους μεγιστη τιμή από την πραγματικότητα.Στη Γερμανια η telekom που εχει τους περισσοτερους πελατες,οι τιμες τους ειναι πολύ κοντα σε αυτό που διαφημιζουν.Ας πουμε dsl 2κβςμε μεση τιμη 1,8,dsl 6κβσ στη πραξη 4,5,dsl 16kbs μεσος όρος 10,6,vdsl25 με μεσο ορο 19,9 κτλ κτλ.Άρα δε νομιζω να ειναι το ιδιο με αυτο που συμβαίνει στη μπανανία.Αλλά ειπαμε εδω τα βρίσκουν και τα κάνουν

http://www.dslweb.de...-speed-test.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και VSDL 50Mbps ΜΟ:33Mbps.

Δεν είδες όμως πως το πακέτο των 6Mbps έχει την ίδια ακριβώς τιμή με των 16Mbps και ελάχιστα χαμηλότερη έχει αυτό των 2Mbps.

Οπότε δε λες πως είναι και καλύτερα από δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το 2 εδω οποιος το εχει συνηθως το πετυχενει γιατι ειναι σχετικα ευκολο.τωρα αν ειναι να εισαι στα 10 Km και να θες 2 Mbit ε δεν γινεται.αυτους ουτε στο εξωτερικο θα τους μετρησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kos1606 ψάχνεις το ιδανικό σε μια χώρα που τίποτα δε γίνεται σωστά, και δυστυχώς τα πράγματα έχουν όπως αναφέρθηκαν και οι εταιρίες είναι και καλυμμένες. Στο "έως" είναι καβατζωμένοι.

Εγώ για παράδειγμα έχω πέσει και στις 3 περιπτώσεις που ανέφερες εσύ και ο poulinos.

24 στο ένα σπίτι μου και όντως κλειδώνω πάνω από 23, αλλά το σπίτι είναι "παντρεμένο" με το ΑΚ στη κυριολεξία. Και αυτές οι τιμές βέβαια μετά από δικές μου παρεμβάσεις.

Στη δουλειά από την άλλη (από όπου σας γράφω τις περισσότερες φορές), που είναι εκτός πόλεως, 1mbps ιδανικά, 0.6-0.8 το χειμώνα με βροχές & καταιγίδες (οι αποσυνδέσεις πάνε & έρχονται).

Ακόμα και η μισθωμένη 155άρα που χρησιμοποιώ εννοείται πως δεν ακουμπά την ιδανική ταχύτητα. Εξ'ορισμού βέβαια δε μπορείς να έχεις το ιδανικό (ή και να το έχεις δε το βλέπεις) όχι μόνο λόγω των διάφορων απωλειών & παραγόντων, αλλά λόγω της φύσεως αυτού του είδους τηλεπικοινωνίας.

Go figure...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδικος για την 24αρα ναι πολλες φορες θελει παρεμβασεις γιατι απειρα ατομα εχουν λαθη με τα φιλτρα η την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου και μετα λενε φταιει ο Isp και χανουν Mbit τζαμπα μεσα στο σπιτι.τωρα στην 155αρα δυσκολο να την τερματισεις και βεβαια εχω δει και ατομα που παιρνουν μεγαλες γραμμες ειτε και μικρες βαζουν ενα firewall κακορυθμισμενο και μετα λενε μα γιατι παιζει Max πχ 50 Mbit και τα υπολοιπα για καποιο λογο κοβονται.το εχω δει με 4 mbit μισθωμενα .ο αλλος ελεγε οτι ο παροχος δεν του δινει 4 και τελικα για καποιο λογο το pix firewallτου τον εκοβε στα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

για να μην ανοιγω αλλο θεμα ηθελα να πω κ εγω πως ενω εχω 24 γραμμη οτε πιανω 13. τι μπορω να κοιταξω , ειναι φυσιολογικο αυτο ?

εχω τα εξης στοιχεια οπως φαινονται αυτη τη στιγμη στη σελιδα του μοντεμ μου
 

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.071 / 13.596 Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,0 / 13,5 SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 9,0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για να μην ανοιγω αλλο θεμα ηθελα να πω κ εγω πως ενω εχω 24 γραμμη οτε πιανω 13. τι μπορω να κοιταξω , ειναι φυσιολογικο αυτο ?

εχω τα εξης στοιχεια οπως φαινονται αυτη τη στιγμη στη σελιδα του μοντεμ μου

 

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.071 / 13.596 Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,0 / 13,5 SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 9,0

ειναι μεχρι 24.β.κανονικα για το attenuation που εχεις θα πρεπε να ησουν παραπανω .δοκιμασε μονο το ρουτερ στην γραμμη σου χωρις τηλεφωνα φιλτρα σπλιττερ κτλ.αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ θα το δομικασω και θα σου πω . εχω κανει και μια βλακεια εχω τραβηξει καμια 15αρια μετρα το καλωδιο του οτε γιατι εχω μονο μια γραμμη σε ολο το σπιτι παιζει ρολο αυτο ?



οκ θα το δομικασω και θα σου πω . εχω κανει και μια βλακεια εχω τραβηξει καμια 15αρια μετρα το καλωδιο του οτε γιατι εχω μονο μια γραμμη σε ολο το σπιτι παιζει ρολο αυτο ?

 

 

καμια διαφορα . μονο σε ενα τεστ που δοκιμασα να κατεβασω ενα αρχειο ftp απο 1.3 εδειξε 1.4 . στη σελιδα του μοντεμ παραμενει κλειδωμενο στα 13,708

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε κατι γινεται απεξω.αν πιανουν τα χερια σου να δοκιμασεις στον κατανεμητη της πολυκατοικιας η στην χωνευτη δοκιμασε.αλλιως δωστο στον οτε μπας και κανουν κατι αν και χλωμο το κοβω.



αν και βλεπω 9 margin απλα λεω μηπως γινει κατι με τον οτε και εχουν βαλει κανα λαθος Profile κτλ αν και χλωμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστηχως δεν εχω ιδεα απο αυτα. και ο οτε ειναι κυριολεκτικα διπλα μου , απο το μπαλκονι μου βλεπω το καταστημα , τις κεραιες , τα παντα γι αυτο προβλιματιζομαι. Συν το οτι με πρηζουν για να βαλω vdsl με τα ιδια λεφτα και τετοιες βλακειες. και εγω πολυ απλα τους λεω οτι αν μου δωσουν την 50αρα γραμμη , για να πιανω 24 , ας μου φτιαξουν την ηδη υπαρχουσα 24αρα που πληρωνω τοσα χρονια και θα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. αλλα που... οτε ειναι αυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχη δωστο βλαβη στον οτε να δεις τι θα γινει αφου δεν μπορεις να δοκιμασεις κατι αλλο.αν σου δωσουν vdsl απο τα νεα καφαο τοτε ναι το 50 αρι ειναι αρκετα ευκολο αν εννοουν απο το αστικο κεντρο υπαρχει περιπτωση να μην παιξει 50 η 30 εφοσον εισαι μεν κοντα αλλα δεν παιζεις σωστα για την αποσταση.εκει βεβαια ισως φιλοτιμηθουν να σου κανουν αλλαγη κανα ζευγαρι για να πιασεις τα 30 ενω στο adsl ειναι πιο δυσκολο για να τους πεισεις.για αρχη παντως μπορεις να το δωσεις βλαβη.επισης νομιζω οτι αμα ζητησεις 30 και δεν τα πιανεις μπορεις να ξαναζητησεις να πας πισω στο adsl.



υπαρχει και η λυση να πας σε αλλο παροχο αλλα με νεο βρογχο οποτε να αποφυγεις τα προβληματα που εχει ηδη αυτος (.αν ειναι καποιο προβλημα και οχι καποιο παραξενο Profile οπως ετυχε και σε καποιον αλλον φιλο εδω.).οποτε ξεκινα βλαβη σε οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...