Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι ειχα edu.dsl. Απλα τους ρωτησα γιατι τοσο καιρο μια χαρα και το τελευταιο μηνα το θυμηθηκατε να με βαλετε απο edu.dsl δεν ειχαν απαντηση φυσικα.

μπορει και παλια να ησουν edu και απλα να μην ειχε πιταρει .ισως αργοτερα να γινει κανα update και να παιζει.επρεπε να δοκιμασεις ωρα που να μην ειναι αιχμης πχ 03:00-05:00 να δεις αν θα επαιζε καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι μενω στους δικους μου οποτε δεν υπηρχε τελικα λογος φοιτητικου(χρησιμοποιειτε το σταθερο) οποτε καναμε ενα πακετο νεο με την ιδια τιμη και με καινουριο username απο αυριο το απογευμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το username ειναι που θα σου κανει την αλλαγη.κανε tracert μολις αλλαξεις Usernameκαι λογικα θα βγεις απο oteglobe.

 

Το θεμα ειναι οτι μενω στους δικους μου οποτε δεν υπηρχε τελικα λογος φοιτητικου(χρησιμοποιειτε το σταθερο) οποτε καναμε ενα πακετο νεο με την ιδια τιμη και με καινουριο username απο αυριο το απογευμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

πριν λιγες μερες εληξε η δέσμευση που ειχα στη φορθνετ και σκεφτομαι να παω αλλου σε vdsl απο καμπινα, μιας και με adsl εχω φτασει να κλειδωνω κατω απο τα 4Mbit.

 

ομως, στην γειτονιά που ειμαι υπαρχει ενα προβλημα με ενα καλωδιο ρευματος στην καμπινα που δημιουργεί θορυβο στις γραμμες, οχι μονο στη δικα μου αλλα και σε αλλων.

 

εχω δει στην adsl μου οτι ο θόρυβος που δημιουργεί το καλωδιο ρευματος μου ριχνει το snr κατα 7db.

 

θελω να ρωτησω το εξης,

ειμαι περιπου 200μετρα απο την καμπινα, με τα επιπλέον 7db snr θορύβου θα παιξει η vdsl?

 

να προχωρήσω σε αίτηση για vdsl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

πριν λιγες μερες εληξε η δέσμευση που ειχα στη φορθνετ και σκεφτομαι να παω αλλου σε vdsl απο καμπινα, μιας και με adsl εχω φτασει να κλειδωνω κατω απο τα 4Mbit.

 

ομως, στην γειτονιά που ειμαι υπαρχει ενα προβλημα με ενα καλωδιο ρευματος στην καμπινα που δημιουργεί θορυβο στις γραμμες, οχι μονο στη δικα μου αλλα και σε αλλων.

 

εχω δει στην adsl μου οτι ο θόρυβος που δημιουργεί το καλωδιο ρευματος μου ριχνει το snr κατα 7db.

 

θελω να ρωτησω το εξης,

ειμαι περιπου 200μετρα απο την καμπινα, με τα επιπλέον 7db snr θορύβου θα παιξει η vdsl?

 

να προχωρήσω σε αίτηση για vdsl?

α.δεν φταιει η forthnet για αυτο το καλωδιο ρευματος ουτε φταιει αν ειχες πεσε μεχρι τα 4.σε οποιον παροχο και να πας ειτε forthet ειτε hol ειτε οτε θα παρεις απο το dslam του kv οποτε σε ολες τις περιπτωσεις θα εχεις την ιδια ακριβως ταχυτητα.επειδη εισαι 200 μετρα το καλο ειναι οτι εισαι πολυ κοντα οποτε οχι μονο πρεπει να παιξεις 50 αλλα λογικα θα πρεπει να εχεις και καλα margins.οποτε δεν πρεπει να σε επηρεασει παρα πολυ το καλωδιο ρευματος.αλλα αυτο κανεις δεν μπορει να το πει σιγουρα .το λεω διοτι επειδη στην vdsl γραμμη στο καλωδιο περνανε περισσοτερες συχνοτητες ειναι και πιο ευαισθητο.σε καθε περιπτωση πιστευω θα εισαι καλυτερα απο τα 4 mbit Που εισαι τωρα.δεν ξερω ποσο attenuation εχεις γιατι αν εχεις κανα 40 αρι εισαι πολυ μακρυα απο το αστικο κεντρο.εγω θα το δοκιμαζα.απλα διαβασε και αυτο για να παρεις το max απο το vdsl και να εισαι οσο πιο σταθερος γινεται.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.δεν φταιει η forthnet για αυτο το καλωδιο ρευματος ουτε φταιει αν ειχες πεσε μεχρι τα 4.σε οποιον παροχο και να πας ειτε forthet ειτε hol ειτε οτε θα παρεις απο το dslam του kv οποτε σε ολες τις περιπτωσεις θα εχεις την ιδια ακριβως ταχυτητα.επειδη εισαι 200 μετρα το καλο ειναι οτι εισαι πολυ κοντα οποτε οχι μονο πρεπει να παιξεις 50 αλλα λογικα θα πρεπει να εχεις και καλα margins.οποτε δεν πρεπει να σε επηρεασει παρα πολυ το καλωδιο ρευματος.αλλα αυτο κανεις δεν μπορει να το πει σιγουρα .το λεω διοτι επειδη στην vdsl γραμμη στο καλωδιο περνανε περισσοτερες συχνοτητες ειναι και πιο ευαισθητο.σε καθε περιπτωση πιστευω θα εισαι καλυτερα απο τα 4 mbit Που εισαι τωρα.δεν ξερω ποσο attenuation εχεις γιατι αν εχεις κανα 40 αρι εισαι πολυ μακρυα απο το αστικο κεντρο.εγω θα το δοκιμαζα.απλα διαβασε και αυτο για να παρεις το max απο το vdsl και να εισαι οσο πιο σταθερος γινεται.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

attenuation έχω 32db. καλωδιωση στο σπιτι μου ειναι ηδη οπως στο οδηγο της cyta.

αυτο που με προβληματιζει ειναι αν τυχει η πιθανοτητα να μην παιξει καθολου το vdsl και με γυρισουν σε adsl. οι αλλες εταιριες παιζουν σε ψηλοτερα πριφιλ απο τη φορθνετ και θα καταληξω να ειμαι ακομα χειροτερα απο τωρα με το 6αρι προφιλ της φορθνετ.

απο εταιριες αναγκαστικά θα επιλεξω μεταξυ hol wind γιατι για οτε δε βγαινω  οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

attenuation έχω 32db. καλωδιωση στο σπιτι μου ειναι ηδη οπως στο οδηγο της cyta.

αυτο που με προβληματιζει ειναι αν τυχει η πιθανοτητα να μην παιξει καθολου το vdsl και με γυρισουν σε adsl. οι αλλες εταιριες παιζουν σε ψηλοτερα πριφιλ απο τη φορθνετ και θα καταληξω να ειμαι ακομα χειροτερα απο τωρα με το 6αρι προφιλ της φορθνετ.

απο εταιριες αναγκαστικά θα επιλεξω μεταξυ hol wind γιατι για οτε δε βγαινω  οικονομικα.

για 32 attenuation ναι τα 4 mbit ειναι λιγα.λογικα σου εχουν βαλει profile.ποσο margin εχεις στο downstrema και τι ρουτερ εχεις?

nope η forthnet το χαμηλοτερο της profile ειναι 6.o ote 9 αν και λενε οτι δινει και 6.η hol δινει 6 αλλα δεν ξερω αν το κανει και σε fast.παλια σε fast δεν το εδινε οπως και παλια σε interleave εδινε 11 και μετα 9.

η wind δινει 6 οσο ξερω και επισης και η cytaπου καλυτερα οχι λογω voip.

αν εισαι σε alcatel dslam στην forthnet απλα πρεπει να γινει μια αλλαγη για να πιασεις το max αντιθετα με τα siemens dslam αλλα αυτο ειναι ενα τηλεφωνημα.ασε που στην περιπτωση σου δεν εχει και τοσο διαφορα αφου παιζεις σχετικα χαμηλα.λιγο θα κερδισεις.πανω κατω οι μισοι παιζουν με alcatel dslam.σε οποιο παροχο και να πας αν πας vdsl θα παρεις απο το kv αν παρεις απο το αστικο κεντρο θα ειναι παλι ο ιδιος χαλκος και η ιδια αποσταση.οποτε οτι παροχο και να πας πανω κατω θα εχεις τα ιδια.μικρες διαφορες τι profile θα σε βαλουν ,τι ρουτερ εχεις και σε τι dslam πεφτεις.απλα σε συμφερει απο το kv γιατι αλλο 200 μετρα και αλλο 2000+ μετρα που ειναι το 32 attenuation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω 32 attenuation και πιανω 4Μβιτ με 6db snr. οπως ειπα φταιει το καλωδιο ρευματος στην καμπινα. οταν η δεη κοβει το ρευμα στο στενο που ειναι η καμπινα το snr μου γινεται 13-14db και τοτε με επανασυνδεση κλειδωνω στα 8-9Μβιτ.

 

εχω ρουτερ Thomson TG585 v8 και Vendor ID (Local/Remote):TMMB / IFTN

 

απο adsl στην περιοχη η hol δινει 11αρι προφιλ και   dsl G.992.3 oxi G.992.5.

η  cyta μετα την αλλαγη της καμπινας και την προσθηκη του καλωδιου που κανει το θορυβο το γυρισε και αυτη σε G.992.3 και 9αρι προφιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε πρωτα ενα restart και ξαναδες τα στατιστικα μπορει να εισαι ηδη σε 9 (το λιγοτερο που δινει ο οτε).

Downstream Upstream      

SNR Margin
:
9.2 dB 9.8 dB      
Line Attenuation
:
29.9 dB 16.0 dB      
Data Rate
:
11897 kbps 1023 kbps

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1    <1 ms    <1 ms    <1 ms  192.168.1.1

  2     7 ms     7 ms     6 ms  80.106.108.1

  3     6 ms     5 ms     6 ms  79.128.245.77

  4     7 ms     6 ms     6 ms  nyma-crsb-maro7609b-1.backbone.otenet.net [79.128.226.81]

  5     7 ms     7 ms     6 ms  gig5-0-3-gsr04.ath.OTEGlobe.gr [62.75.3.141]

  6    52 ms    52 ms    60 ms  62.75.4.146

  7    51 ms    79 ms    51 ms  linx.link11.de [195.66.224.107]

  8    59 ms    59 ms    59 ms  80.95.144.24

  9    65 ms    65 ms    64 ms  5.101.165.125

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχω 32 attenuation και πιανω 4Μβιτ με 6db snr. οπως ειπα φταιει το καλωδιο ρευματος στην καμπινα. οταν η δεη κοβει το ρευμα στο στενο που ειναι η καμπινα το snr μου γινεται 13-14db και τοτε με επανασυνδεση κλειδωνω στα 8-9Μβιτ.

 

εχω ρουτερ Thomson TG585 v8 και Vendor ID (Local/Remote):TMMB / IFTN

 

απο adsl στην περιοχη η hol δινει 11αρι προφιλ και   dsl G.992.3 oxi G.992.5.

η  cyta μετα την αλλαγη της καμπινας και την προσθηκη του καλωδιου που κανει το θορυβο το γυρισε και αυτη σε G.992.3 και 9αρι προφιλ.

αστα να πανε.ξεφτιλα τελειως.siemens dslam πεφτεις αφου εισαι σε infineon chipset στο Remote.η Hol default δινει 11 αρι profile αλλα μου φαινεται παραξενο να σε βαζει σε 992.3 (adsl2) αντι για 992.5(adsl2+)>εκτος αν λογω ρουτερ ή λογω χαμηλης ταχυτητας δεν καταφερνει παροτι ειναι σε Multimode να συγχρονισει σε adsl2+. με την ιδια λογικη εφοσον δεν παει κανεις πανω απο 8 θα μπορουσε να επαιζε και g.dmt 992.1.εκτος οπως ειπα αν ειναι θεμα συγχρονισμου .τωρα αν το εχει κανει και η cyta μπορει πραγματι να το εχουν κανει για να παιζει πιο σταθερα εκτος αν γινεται και στους 2 παροχους το να πεφτει μονο του σε adsl2 επειδη δεν μπορει να κανει σωστο συγχρονισμο.σε μερικες χαλια γραμμες μου εχει τυχει να δω να συγχρονιζει με g.dmt ή με adsl2 αντι για adsl2+.και η Cyta default margin 9 εχει αλλα το παει και 6 αν θελει καποιος.το ιδιο και η Hol.δινει 11 default αλλα το παει και σε 9 και πλεον και σε 6.βεβαια αν θα κερδισεις κανεις εκει ή αν θα τον σκισει στις αποσυνδεσεις δεν το ξερω.αν ηταν μεμονομενη περιπτωση δηλαδη να ειχαν θεμα μονο ενα δυο πελατες μπορει τοτε με αλλαγη κεντρικου ή απερχομενου να εφτιαχνε.αν τωρα ειναι σε ολους τοτε η μονη σωτηρια ειναι να απομακρυνθει το καλωδιο ή να σας δωσουν adsl ή vdsl απο εκει μπας και παιξετε καλυτερα και λογω μικροτερης αποστασης αλλα και λογω οτι μπορει το καλωδιο ρευματος να επηρεαζει μονο καποιο/α κεντρικο/α και οχι το/τα απερχομενο/α.αλλα ναι αυτο θα το δεις στην πραξη.δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.αν δεν παιξεις σωστα ειτε ξαναγυρνας adsl ειτε αλλαζεις παροχο που και παροχο να αλλαξεις δεν θα αλλαξει κατι.σε καθε περιπτωση καλυτερα θα παιξεις απο οτι παιζεις τωρα.ακομα και adsl να συγχρονισεις θα εισαι πολυ καλυτερα αφου θα εισαι πιο κοντα.χειροτερα δεν πας.καλυτερα ναι

Εχω οτε 

Downstream Upstream      

SNR Margin
:

10.1 dB 11.0 dB      

Line Attenuation
:

29.9 dB 16.1 dB      

Data Rate
:

11889 kbps 1023 kbps

 

Λετε να τους πω να μου ριξουν τιμη το snr 

 

καλο ειναι παντα να κοιτας το snr μετα απο Restart διοτι το margin μπορει να αλλαξει οσο εισαι συγχρονισμενος.μπορει να αλλαξει ειτε λιγο +-1 ή και παραπανω αν η γραμμη δεν παιζει σωστα.εσενα ειναι 10 οποτε το 10 σημαινει συνηθως ειτε οτι απο 9 πηγε 10 ειτε απο 11 να πηγε 10.

Downstream Upstream      

SNR Margin
:
9.2 dB 9.8 dB      
Line Attenuation
:
29.9 dB 16.0 dB      
Data Rate
:
11897 kbps 1023 kbps

 

εχεις ηδη 9.καποιοι λενε οτι ο οτε τους εδωσε και 6.εγω ξερω για χαμηλοτερο το 9.δεν χανεις κατι να το ζητησεις εκτος αν το ρουτερ σου εχει δυνατοτητα απο cli Να ριξει το snr.εκει το ριχνεις σε κανα 5-6 και κερδιζεις 2 Mbit περιπου.

 

  1    <1 ms    <1 ms    <1 ms  192.168.1.1
  2     7 ms     7 ms     6 ms  80.106.108.1
  3     6 ms     5 ms     6 ms  79.128.245.77
  4     7 ms     6 ms     6 ms  nyma-crsb-maro7609b-1.backbone.otenet.net [79.128.226.81]
  5     7 ms     7 ms     6 ms  gig5-0-3-gsr04.ath.OTEGlobe.gr [62.75.3.141]
  6    52 ms    52 ms    60 ms  62.75.4.146
  7    51 ms    79 ms    51 ms  linx.link11.de [195.66.224.107]
  8    59 ms    59 ms    59 ms  80.95.144.24
  9    65 ms    65 ms    64 ms  5.101.165.125

 

fast path εισαι.αν δεν θελεις Fast path ζητα interleave για να παρεις περιπου 1 Mbit στο sync παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστα να πανε.ξεφτιλα τελειως.siemens dslam πεφτεις αφου εισαι σε infineon chipset στο Remote.η Hol default δινει 11 αρι profile αλλα μου φαινεται παραξενο να σε βαζει σε 992.3 (adsl2) αντι για 992.5(adsl2+)>εκτος αν λογω ρουτερ ή λογω χαμηλης ταχυτητας δεν καταφερνει παροτι ειναι σε Multimode να συγχρονισει σε adsl2+. με την ιδια λογικη εφοσον δεν παει κανεις πανω απο 8 θα μπορουσε να επαιζε και g.dmt 992.1.εκτος οπως ειπα αν ειναι θεμα συγχρονισμου .τωρα αν το εχει κανει και η cyta μπορει πραγματι να το εχουν κανει για να παιζει πιο σταθερα εκτος αν γινεται και στους 2 παροχους το να πεφτει μονο του σε adsl2 επειδη δεν μπορει να κανει σωστο συγχρονισμο.σε μερικες χαλια γραμμες μου εχει τυχει να δω να συγχρονιζει με g.dmt ή με adsl2 αντι για adsl2+.και η Cyta default margin 9 εχει αλλα το παει και 6 αν θελει καποιος.το ιδιο και η Hol.δινει 11 default αλλα το παει και σε 9 και πλεον και σε 6.βεβαια αν θα κερδισεις κανεις εκει ή αν θα τον σκισει στις αποσυνδεσεις δεν το ξερω.αν ηταν μεμονομενη περιπτωση δηλαδη να ειχαν θεμα μονο ενα δυο πελατες μπορει τοτε με αλλαγη κεντρικου ή απερχομενου να εφτιαχνε.αν τωρα ειναι σε ολους τοτε η μονη σωτηρια ειναι να απομακρυνθει το καλωδιο ή να σας δωσουν adsl ή vdsl απο εκει μπας και παιξετε καλυτερα και λογω μικροτερης αποστασης αλλα και λογω οτι μπορει το καλωδιο ρευματος να επηρεαζει μονο καποιο/α κεντρικο/α και οχι το/τα απερχομενο/α.αλλα ναι αυτο θα το δεις στην πραξη.δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.αν δεν παιξεις σωστα ειτε ξαναγυρνας adsl ειτε αλλαζεις παροχο που και παροχο να αλλαξεις δεν θα αλλαξει κατι.σε καθε περιπτωση καλυτερα θα παιξεις απο οτι παιζεις τωρα.ακομα και adsl να συγχρονισεις θα εισαι πολυ καλυτερα αφου θα εισαι πιο κοντα.χειροτερα δεν πας.καλυτερα ναι

 

το προβλημα ειναι γενικο και να απομακρυνθει το καλωδιο ρευματος θεωρω ειναι απιθανο.

τα καλωδια του οτε ειναι ολα υπογεια. πριν λιγο καιρο ηρθαν κατι συνεργεια της ΔΕΗ και αντικατέστησαν ολα τα καλώδια ρεύματος στην περιοχή. μου ειπαν οτι δεν υπαρχει πουθενα υπόγειο καλωδιο ρευματος να δημιουργεί θόρυβο, μονο αυτο που δινει ρεύμα στο ρολόι της καμπινας. το προβλημα ξεκινησε οταν αλλαξαν καμπινα, οποτε μαλων περασαν το καλωδιο ρευματος της καμπινας μαζι με τα τηλεφωνικά.

 

τωρα για τη hol εχω δοκιμασει να αλλαξω το μοντεμ  απο Multimode να κλειδωνει μονο σε adsl2+, κλειδωνει αλλα χωρισ καποια διαφορα στην ταχυτητα. αν το αφησω Multimode δεν κλειδωνει ποτε σε adsl2+.

σε cyta εχω δοκιμασει αν βαλω το ρουτερ χειροκίνητα απο telnet σε 992.5, δουλεψε λιγα λεπτα αλλα μετά κατι επαθε και γυρισε πισω σε 992.3.

 

τελως παντων, επιτελούς εδω και 3 μερες δεχομαι τηλεφωνήματα απο τη φορθνετ να μου δωσει vdsl απο την καμπινα. το προβλημα τωρα ειναι οτι περα απο την τιμη που μου ειπαν και αρχικα δεν συμφωνησα, μου ειπαν καποιους ορους που μου φανηκαν παραλογοι και ετσι δεν ζητησα ενεργοποίηση προς το παρόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...