Προς το περιεχόμενο

Ποιοτικα ηχεια.


bost7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5.1 με 68 ευρω και ποιοτικα δεν χωρανε στην ιδια προταση, ποσω δε μαλλον και logitech (ακομα κλαιω τα 100 ευρω μου για κατι 2.1 logitech που πηρα πριν 2 χρονια και εκτος απο μπουμαρισμα του sub δεν ακουγεται τιποτα αλλο σε αξιοπρεπη εστω επιπεδα). Πιθανως η συγκεκριμενη εταιρεια -βαση οσων διαβαζω- να βγαζει ποιοτικα προιοντα πανω απο τα 200 ευρω.

 

Φανταζομαι πως ο φιλος κοιτα για 2.0 ή 2.1 συστημα που παλι δεν θα βρει "καλο και ποιοτικο", αλλα με 50 ευρω θα συμβιβαστει με κατι αξιοπρεπες πλην ομως, entry level.

 

Eπισης καλα ειναι να προσδιοριστει λιγο η χρηση (μουσικη/games/ταινιες/λιγο απ'ολα?).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ έχω εδώ και 1,5 χρόνω αυτά και είμαι ΠΑΡΑ πολύ ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα. Έχουν παίξει 4 βράδια με φουλ ήχο (και φουλ το γουφερ) και δεν έχουν πάθει απολύτως τίποτα. Άμα θες πήγαινε και στο Πλαίσιο στο Mall και δες τα, τα έχουν δοκιμαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MiDi_MiLiZ, ποια είχες;

 

Γενικότερα η Logitech μια χαρά ηχεία βγάζει, ακόμα και τα φθηνά μοντέλα της, όπως τα Χ-230 που δεν υπήρχαν καλύτερα στα χρήματά τους.

 

Έχω καιρό ν' ασχοληθώ πάντως, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν εταιρείες που να βγάζουν πολύ καλύτερα σε αυτά τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MiDi_MiLiZ, ποια είχες;

 

Γενικότερα η Logitech μια χαρά ηχεία βγάζει, ακόμα και τα φθηνά μοντέλα της, όπως τα Χ-230 που δεν υπήρχαν καλύτερα στα χρήματά τους.

 

Έχω καιρό ν' ασχοληθώ πάντως, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν εταιρείες που να βγάζουν πολύ καλύτερα σε αυτά τα χρήματα.

Aκομα εχω (δυστυχως) αυτα εδω: http://www.kotsovolo...ef=bestprice.gr

 

Επειδη με τον ηχο ειμαι λιγο κολημενος -ισως και πολυ- θα ελεγα οτι ειναι τα χειροτερα desktop ηχεια που ειχα (αναμεσα σε καμια 5-6 σετ desktop ηχειων που ειχα συνολικα ως τωρα), μετα απο κατι Arowana του 1995 των 8.000 δραχμων.

 

Μιλαμε για ηχεια που πας να γυρισεις το volume και ακους χρρρρρρρρρρ μεχρι να το σταθεροποιησεις σε μια θεση. Οσο για τον ηχο δεν αξιζει σχολιασμου. Μεσες-ψηλες υπο του 0 και χαμηλες που υπερκαλυπτουν καθε αλλο ηχο ακομα και με τη ρυθμιση αρκετα κατω απτη μεση. Παραπανω απτη μεση δεν δοκιμασα ποτε, δεν αντεχεται :D Kαι σου μιλαει fan των χαμηλων συχνοτητων :)

 

ΥΓ. Για την αγορα τους ΦΤΑΙΩ. Γιατι πηγα χωρις ερευνα αγορας σε πολυκαταστημα, με προκαθορισμενο budget και εψαχα για ηχεια κοντινα στο budget μου. Ψαρωσα στο υποτιθεμενο brand name της logitech στο θεμα του desktop ηχου και αγορασα γουρουνι στο σακι και καλα να παθω για να μαθω την επομενη φορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Ψαχνω για καλα ποιοτικα ηχεια για υπολογιστη.

 

Διαθετω 50 ευρω.

 

Δες τα logitech z323 τα έχω εδώ και λίγο καιρό και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από αυτά.

Εχω ακούσει καλά λόγια για αυτά http://www.skroutz.g...fier-P3060.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτά θα σου πρωτεινω

http://www.skroutz.gr/s/316336/Creative-GigaWorks-T20-Series-II.html

Για μένα η creative είναι η καλύτερη εταιρεία σε ότι έχει να κάνει με ήχο γύρω από το pc ( κάρτες ήχου ή ηχεία)

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16836116142

Ακόμα τα έχω ΣΚΥΛΙΑ και δεν έχουν πάθει τίποτα τα τοπ για μένα που δεν ξαναβγαινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως τα z523 δεν προσφερουν καλο ηχο, αλλα εχουν καλο μπασο. Εγω εχω και τα 323 και τα 523 και τα εχω μαγειρεψει λιγο. Τα πηρα και τα 2 σετ, και ετσι απλα θα ελεγα οτι εχω 4.2 συστημα.

Αν θες καλο ηχο, πανε στα z323 δεν θα σε απογοητευσουν με τιποτα. Και στα 37 ευρω ειναι μια παρα πολυ καλη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό. Δλδ εσύ overpower συμφωνείς ότι τα z523 είναι για τα μπάζα και ταυτόχρονα του προτείνεις τα 323?

 

 

Ας σοβαρευτούμε. Ο midi -ίσως για πρώτη φορά- είναι εκτός τοπου και χρόνου. Και αυτό γιατί μάλλον αναζητούσε ότι και ο TS και το έψαχνε στα 523. Με βαση αυτό ότι λέει ισχύει. Αν μιλάμε για pc speakers και όχι για ποιοτικά ηχεία, τα z523 είναι από τις καλύτερες επιλογές που μπορεί να κάνει κάποιος στο δοσμένο μπάτζετ.

 

Όποιος αναζητά ποιοτικά ηχεία ξέρει ότι κοστίζουν περίπου όσο το σπίτι του. Όποιος θέλει να ακούει μουσική και δίνει 100αρικο, ας πάρει entry level monitor. Και μουσική και ποιότητα και εφε και games και τα πάντα όλα με 100 ευρώ δεν γίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως ειναι αυτα τα ηχεια που κοστιζουν περιπου οσο το σπιτι του ?

Και τι σου προσφερουν παραπανω σε ποιοτητα ηχου απο οτι τα ηχεια πχ που υπαρχουν σε ενα club?

Θα ηθελα να δω τετοια ηχεια με τιμη κιολας αν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σοβαρευτούμε. Ο midi -ίσως για πρώτη φορά- είναι εκτός τοπου και χρόνου. Και αυτό γιατί μάλλον αναζητούσε ότι και ο TS και το έψαχνε στα 523. Με βαση αυτό ότι λέει ισχύει. Αν μιλάμε για pc speakers και όχι για ποιοτικά ηχεία, τα z523 είναι από τις καλύτερες επιλογές που μπορεί να κάνει κάποιος στο δοσμένο μπάτζετ.

 

Όποιος αναζητά ποιοτικά ηχεία ξέρει ότι κοστίζουν περίπου όσο το σπίτι του. Όποιος θέλει να ακούει μουσική και δίνει 100αρικο, ας πάρει entry level monitor. Και μουσική και ποιότητα και εφε και games και τα πάντα όλα με 100 ευρώ δεν γίνεται.

Ρε συ,  δεν περιμενα ουτε high end ουτε καν hi fi αποδοση (ασε που διαθετω και απτους 2 τυπους ηχοσυστηματων και εχω το "αυτι" να μπορω να διακρινω αλλα και να ανεχτω τις διαφορες που προκυπτουν βαση μπατζετ).

Στα 100 ευρω λοιπον, περιμενα τουλαχιστον να διαφοροποιηθω απο την ταξη των 20-30 ευρω. Συμβαινει με τα μπασα που ειναι υπερ του δεοντος ΔΥΝΑΤΑ, αλλα δε συμβαινει το ιδιο και με τους 2 δορυφορους που αποδιδουν σαν τυπικα ηχεια των 20 ευρω.

Και θεωρω πως η ποιοτητα αυτη στους δορυφορους θυσιαστηκε στο ονομα του δηθεν 360μοιρες καλυψη το οποιο πρακτικα σημαινει οτι το καθε ηχειο εχει εναν μικρο κωνο μπροστα και εναν ακομη μικρο κωνο στο πισω μερος του. Αντι λοιπον να βαλουν πχ tweeters σπαταλησαν την ποιοτητα για να βαλουν επιπλεον κωνους που και αδυναμοι και ζοριζονται μολις ανεβει η ενταση λιγο περισσοτερο αλλα και δεν αποδιδουν σχεδον καθολου τις υψηλες συχνοτητες.

 

Για να στο πω πιο απλα, ειχα 5-6 desktop ηχεια παντοτε κατω απτο μπατζετ των 100 ευρω (τα z523 ηταν τα ακριβοτερα που αγορασα ποτε) και δεν θα μπορουσα να τα καταταξω σαν ποιοτητα ηχου στις πρωτες θεσεις...

 

 

Και πως ειναι αυτα τα ηχεια που κοστιζουν περιπου οσο το σπιτι του ?

Και τι σου προσφερουν παραπανω σε ποιοτητα ηχου απο οτι τα ηχεια πχ που υπαρχουν σε ενα club?

Θα ηθελα να δω τετοια ηχεια με τιμη κιολας αν γινεται.

 

 

http://magico.net/Product/Q7/Q7_02.php και http://magico.net/Product/Q7/Q7_03.php Με καμια 100.000 ευρω το ενα εισαι οκ! Αμα η τσεπη σου σηκωνει παραπανω μπορω να σου προτεινω και ηχειο με 1,3μυρια ευρω το ενα :P

Αλλα επειδη σε αυτα η διαφορα ειναι απεριγραπτη (κυριολεκτω, ειναι αδυνατον να περιγραφει λεπτομερως και συγκεκριμενα η διαφορα), αναζητησε πχ αυτα τα ηχεια http://www.electrostudio.gr/product/catid/1251/pcatid/5122 , ταισε τα με εναν σωστο δικαναλο ενισχυτη και θα καταλαβεις ποσο σημαντικη η διαφορα.

Παντως, μια καλη αρχη για να αντιληφθεις οτι συζηταμε, ειναι πως ενα καλο ηχειο σε κανει να καταλαβαινεις οτι ακους mp3 320kbps αντι για wav ας πουμε. Καταλαβαινεις με την πρωτη οτι λειπουν ηχοι απο το συμπιεσμενο mp3. Ασε για υψηλοτερες συμπιεσεις τυπου 128kbps.

Aρα εντελως μπακαλικα, οσο λιγοτερο ποιοτικο ειναι το ηχειο τοσο ομοια σου μοιαζουν τα mp3 ανεξαρτητως συμπιεσης. Aν φτασεις σε σημειο να μην καταλαβαινεις διαφορα ενος 128-192kbps με το αντιστοιχο κομματι σε .wav, τοτε τα ηχεια ειναι τυπικα φθηνα entry level.

Καλα και ποιοτικα ηχεια σαν αυτα που περιγραψαμε παραπανω, βρισκεις σε καλα σινεμα. Απο αυτον τον παραλληλισμο πιστευω να καταλαβαινεις -σε πιο πρακτικο επιπεδο πλεον- μερικες διαφορες.

 

Τελος, οσον αφορα τα club , η συγκριση ειναι τελειως λαθος καθως εκει μιλαμε για ηχεια που στοχευουν αποκλειστικα στη δυναμη, οχι στην ποιοτητα και πολλες φορες μιλαμε και για σχετικα φθηνες λυσεις. Αλλα οπως ειπα μιλαμε για αλλη κατηγορια ηχειων και ηχου γενικοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι τα 523 ειναι για τα μπαζα, ειπα οτι δεν προσφερουν καλο ηχο οσο τα 323, αλλα τα 523 εχουν και καλυτερο μπασο. Απλα ο ηχος χανεται με το δυνατο μπασο. Εγω τα πηρα προσφατα, αλλα περιμενα να εχουν καλυτερο ηχο, για αυτο τα συνδυασα οπως ειπα. Αν μενει σε πολυκατοικια δεν το συνιστω γιατι το μπασο ειναι δυνατο, οσο και να το χαμηλωσεις. Αν παλι μενει σε μονοκατοικια ας τα παρει αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...