Προς το περιεχόμενο

ADSL->VDSL μεγαλυτερο ping/ms στα Games...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες που ειχα σε κάποια φάση 120,έριχνα skilshot ,και τα μισά έσκαγαν κλάσμα του.δευτερόλεπτου αργότερα,και έσκαγε σύριζα δίπλα του ξέρω γω ,αν ο εχθρός κινουταν,αντι για επάνω του..

Οι ξενοι εχουν κατι 50αρια π.χ. αντε 70 , εγω το καταλαβα πρωτα στο παιχνιδι και μετα κοιταξα το ping ...

Οποτε δεν πετυχαινω πραγματα που συνηθως τα εχω,τσουουπ...πανω απο.100 ping...

Εχω αρχισει το διαβασμα λίγο και παντω στο port forwarding ,αν και μέντορα router της wind ,βλέπω να προβληματίζονται πολλοί σχετικοί,οπότε εγώ ο άσχετος μάλλον θαβηταν βρω μπαστούνια...

Ειδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Σκεφτομαι να κανω την μεταβαση απο adsl σε vdsl αλλα με προβληματίζει το θέμα του ping.
Ποια ήταν η εμπειρία σας ?
αυξηθηκε,μειώθηκε ή εμεινο σταθερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παραμένει το ίδιο, αρκεί βέβαια η σύγκριση να γίνει μεταξύ ίδιων paths...

 

Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις fastpath adsl με interleaved vdsl ή το αντίστροφο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 28/12/2012 στις 11:04 ΜΜ, poulinos είπε

δενειναι μονο ποσο θα χασεις.οταν ειναι απο τοKv και σου δινουν 50mbit αλλα εχεις attainable 90 τοτε οκ δεν θα εχεις θεμα.οταν ομως θα εισαι απο το αστικο κεντρο και μπορει να πιανεις οριακα τα 30 η τα 50 τοτε θα πεσεις πιο κατω.μπορει το λιγο πιο κατω να μην σε νοιαζει βεβαια αλλα καποιος μπορει να πει α δεν μου δινετε 30 που λετε.και βεβαια θεωρητικα η γραμμη γινεται λιγο πιο ασταθης για τις γραμμες που μπορει να εχουν ηδη καποια μικροπροβληματα.για καλες γραμμες δεν θα εχεις θεμα.αλλα αν υπαρχουν καποιες πχ αποσυνδεσεις μετα μπορει να γινουν χειροτερες με fast.επισης το κακο ειναι οτι πολλοι βαζουν vdsl στο σπιτι αλλα δεν ξερουν η δεν θελουν η δεν μπορουν να φτιαξουν σωστα την καλωδιωση στο σπιτι για να κερδισουν τα μεγιστα.το vdsl σε μερικα πραγματα δεν ειναι adsl και θελει καποια πραγματακια στην καλωδιωση για να παιξει καλυτερα.

necro..

 

μου το είπε καποιος αυτο σήμερα. τι μπορείς να κάνεις δηλαδη στο σπιτι με την καλωδιωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, basilis_k6 said:

necro..

μου το είπε καποιος αυτο σήμερα. τι μπορείς να κάνεις δηλαδη στο σπιτι με την καλωδιωση?

οτι λεει εδω για να μην εχεις bridge taps.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

οτι λεει εδω για να μην εχεις bridge taps.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αρχικα εχω απορια πως ξεχωρίζεις μια μαστερ απο μια secondary μπριζα. εγω πηρα απλα μια μπριζα, δεν με ρωτησε κανενας. 

επειδη έκανα χοντρη βλακεια τωρα που πέρασα καλώδια πηρα ενα απλο καλώδιο και μάλιστα πρεπει να ειναι στο ίδιο καναλι με το 220v της μπρίζας. επειδη να σκαψω τοιχο παλι δεν θα το κάνω, μπορω να φερω εξωτερικα ενα καλώδιο απευθειας στο ρουτερ? ενα καναλάκι πανω στο σοβατεπι δηλαδη μιας που ουτε μπριζες τηλεφωνου άλλες εχω σπιτι ουτε θελω να παω μακρια, 3 μέτρα απο τον εξωτερικο τοιχο θελω να βαλω το μοντεμ και τέλος. Τι καλώδιο να παρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν υλικο υπαρχει μονη πριζα και διπλη πριζα.αν κανεις την καλωδιωση για vdsl σωστα τοτε στην κεντρικη πριζα(master) θα πρεπει να μπει διπλη πριζα για να κανεις και την επιστροφη.γινεται και με μονη πριζα αλλα μην το μπλεξουμε. ναι μπορεις να φερεις το καλωδιο απευθειας αφου εγινε η βλακεια να μπει ρευμα μαζι με καλωδιο τηλεφωνικο. παιρνεις ενα Utp cat5e ή  cat6 και το ριχνεις.αν βρεχεται καπου τοτε παιρνεις εξωτερικου χωρου.απο τα 4 ζευγαρια θα χρησιμοποιησεις το ενα σαν τηλεφωνικο.η ενωση μπορει να γινει ειτε σε στεγανο κουτακι ειτε με scotchlok της 3m.

On 12/11/2019 at 20:54, basilis_k6 said:

αρχικα εχω απορια πως ξεχωρίζεις μια μαστερ απο μια secondary μπριζα. εγω πηρα απλα μια μπριζα, δεν με ρωτησε κανενας. 

επειδη έκανα χοντρη βλακεια τωρα που πέρασα καλώδια πηρα ενα απλο καλώδιο και μάλιστα πρεπει να ειναι στο ίδιο καναλι με το 220v της μπρίζας. επειδη να σκαψω τοιχο παλι δεν θα το κάνω, μπορω να φερω εξωτερικα ενα καλώδιο απευθειας στο ρουτερ? ενα καναλάκι πανω στο σοβατεπι δηλαδη μιας που ουτε μπριζες τηλεφωνου άλλες εχω σπιτι ουτε θελω να παω μακρια, 3 μέτρα απο τον εξωτερικο τοιχο θελω να βαλω το μοντεμ και τέλος. Τι καλώδιο να παρω?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...