Προς το περιεχόμενο

windows xp


chliaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι, έχω κάποιες απορίες όσο αφορά την εγκατασταση του συγκεκριμενου λειτουργικου.

 

Βασικά θέλω να κάνω format.

 

Στα χερια μου έχω ένα cd με τα αυθεντικά windows xp που περιλαμβάνουν και το service pack 3 τα οποία έχουν ήδη εγκατασταθεί σε δύο διαφορετικους υπολογιστές.

 

Η ερώτηση μου είναι θα μπορούσαν να εκαταστηθούν και σε τρίτο ή δεν θα ειναι νόμιμα πια..?

 

Επίσης να σας πω ότι το cd γραφει επίσης . "Παρέχεται άδεια χρήσης μόνο με νέο υπολογιστή".

 

 

Τι άποψη εχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στους δύο που το έβαλες παράνομο είναι...αφού είναι για «...μόνο με νέο υπολογιστή» είναι oem και μόνο για τον Η/Υ με τον οποίο αγοράστηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και έτσι να υποθέσουμε ότι είναι, ας πούμε ότι έχεις δύο υπολογιστές σπίτι, πρέπει να αγοράσεις δύο λειτουργικά?

Τραβηγμενο δεν ειναι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To oem λειτουργικό δεν το αγόρασες ξεχωριστά, αλλά το πήρες μαζί με τον υπολογιστή που αγόρασες και είναι νόμιμο για χρήση μόνο σε αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και έτσι να υποθέσουμε ότι είναι, ας πούμε ότι έχεις δύο υπολογιστές σπίτι, πρέπει να αγοράσεις δύο λειτουργικά?

Τραβηγμενο δεν ειναι αυτο?

Όχι, δεν είναι καθόλου τραβηγμένο. Εξάλου οι oem εκδόσεις που έρχονται μαζί με τον υπολογιστή νομίζω ότι είναι κατά πολύ φθηνότερες από τις retail (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι oem εκδόσεις έρχονται συνήθως με καινούργια λάπτοπ και επώνυμα desktop δεν μπορείς να τις αγορασεις ξεχωριστά και υποτίθεται ότι έχουν τον περιορισμό για χρήση στο συγκεκριμένο υλικό για αυτό σπάνια δίνουν cd μαζί, οι εκδόσεις που μπορείς να αγορασεις ειναι οι dsp και retail, οι dsp υποτίθεται ότι για να αγοραστούν θα πρέπει να αγορασεις και κάποιο hardware μαζί και επίσης ο αριθμός των ενεργοπιησεων ειναι περιορισμένος βέβαια αυτό δεν ειναι πρόβλημα γιατι απο την στιγμή που έχεις κλειδί και το γνήσιο cd το ενεργοποίεις και μέσω τηλεφώνου, τώρα η retail έκδοση δεν έχει περιορισμούς ούτε υλικού ούτε σε αριθμό ενεργοποίησεων το μόνο που δεν ξέρω ειναι αν την retail μπορείς να την χρησιμοποιήσεις νόμιμα και για δεύτερο υπολογιστη της κατοχής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω το oem cd με το κλειδί κανονικά. Και επικοινώνησα και με ένα παιδί και μου είπε ότι και το δικό του γραφει "Παρέχεται άδεια χρήσης μόνο με νέο υπολογιστή", ενώ το έχει αγοράσει ξεχωριστά. Επίσης δεν βλέπω να λέει κάπου dsp ή retail πάνω, οπότε πως θα μπορώ να διακρίνω τι είναι?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Καλή Χρονιά να έχουμε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω το oem cd με το κλειδί κανονικά. Και επικοινώνησα και με ένα παιδί και μου είπε ότι και το δικό του γραφει "Παρέχεται άδεια χρήσης μόνο με νέο υπολογιστή", ενώ το έχει αγοράσει ξεχωριστά. Επίσης δεν βλέπω να λέει κάπου dsp ή retail πάνω, οπότε πως θα μπορώ να διακρίνω τι είναι?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Καλή Χρονιά να έχουμε !!!

 

 

 

Λογικά oem θα είναι αυτό που έχεις εσύ. Αυτό που πήρε ο φίλος σου μπορεί να το αγόρασε ξεχωριστά αλλά πάλι oem είναι, απλώς κάποια μαγαζιά κάνουν τα στραβά μάτια και πουλάνε έτσι τις άδειες χωρίς την αγορά νέου υπολογιστή, προκειμένου τι άλλο, να πουλήσουν. Αυτό δεν αλάζει κάτι, οι oem εκδόσεις είναι μόνο για έναν υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...