Προς το περιεχόμενο

amazon.com και τελωνείο


zarzonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως υποσχέθηκα παραθέτω τις 6 σελίδες εγγράφων που έλαβα από το τελωνείο κολλημένες μέσα σε διαφάνεια έξω από το δέμα... Έσβησα απλά τα προσωπικά στοιχεία... Οι εικόνες είναι με τη σειρά...

http://imageshack.us/a/img41/6559/img0490h.jpg

http://imageshack.us/a/img713/995/img0491ea.jpg

http://imageshack.us/a/img248/1029/img0492dt.jpg

http://imageshack.us/a/img89/3774/img0493ph.jpg

http://imageshack.us/a/img835/9729/img0494hio.jpg

http://imageshack.us/a/img16/5280/img0495ng.jpg

 

Λοιπόν, ξεκινώντας με τη σειρά, με το καλό παρέλαβες το δέμα και εύχομαι να χαρείς το περιεχόμενό του.

 

Πριν αναρτήσεις τα χαρτιά που αφορούν στον εκτελωνισμό του δέματος, είχα γράψει ένα αναλυτικό κείμενο για τις αγορές από τρίτες χώρες, που θα μπορεί να χρησιμεύσει σε όσους ενδιαφέρονται.

Διαβάζοντας το κείμενο στο link που έχω δώσει, θα διαπιστώσεις ότι εφαρμόστηκε αυστηρά ο κανονισμός, στην περίπτωσή σου, και ο λόγος είναι ότι το δέμα ήρθε με courier και πέρασε, αναγκαστικά, από το τελωνείο. Επιπλέον, είχες προπληρώσει τα import fees, οπότε για ένα πρόσθετο λόγο θα πέρναγε από το τελωνείο. Συγκεκριμένα, ενώ στη διευκρινιστική αναφέρεται ότι για αντικείμενα αξίας από 22€ έως 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ, στην περίπτωσή σου επέβαλαν όλα τα παρακάτω πρόσθετα.

 

Ως προς την αξία, τώρα, αυτή υπολογίστηκε σε (47,54+17,68=) $65,02 (φωτο 494) που αντιστοιχούν σε (48,86+0,75=) 49,61 ευρώ (φωτο 493), δηλαδή λίγο παραπάνω από τα 45 ευρώ, για τα οποία θα πλήρωνες μόνο ΦΠΑ.  Για το λόγο αυτό, τηρήθηκε αυστηρά η διαδικασία και χρεώθηκες αφενός τα έξοδα της GoldAir Handling (492), ΔΕΤΕ (491) αφετέρου τον ΦΠΑ (490), που θα πλήρωνες οπωσδήποτε, όπως ακριβώς αναφέρω αναλυτικά στην αρχή του κειμένου που ανάρτησα σήμερα το πρωί. Φυσικά, δεν χρεώθηκες με δασμούς αφού η συνολική αξία του δέματος υπολογίστηκε σε 49,61 ευρώ, δηλαδή κάτω από την ατέλεια των 150 ευρώ.

 

Συνολικά, για την αξία των 49,61 ευρώ του δέματος από την Αμερική, χρεώθηκες με (16,53+2,00+14,68=) 33,21 ευρώ.

 

Εύχομαι και ελπίζω να διαβάσουν αυτό το θέμα και το κείμενο που ανάρτησα όλοι όσοι ενδιαφέρονται για αγορές από τρίτες χώρες, ώστε να γνωριζουν από πριν τη σχετική διαδικασία.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το κείμενό σου το διάβασα πριν και τώρα κατάλαβα πραγματικά τι γίνεται με τις αγορές από τρίτες χώρες... Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστουμε για την ενημερωση.

Αρα μεχρι 150 ευρω μπορουμε να κανουμε αγορες απο amazon χωρις να πληρωσουμε δασμους και καλυτερα μαλλον να προ-πληρωθουν απο το ιδιο το amazon και οχι αφου ερθουν εδω να κανεις την ιδια διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστουμε για την ενημερωση.

Αρα μεχρι 150 ευρω μπορουμε να κανουμε αγορες απο amazon χωρις να πληρωσουμε δασμους και καλυτερα μαλλον να προ-πληρωθουν απο το ιδιο το amazon και οχι αφου ερθουν εδω να κανεις την ιδια διαδικασια.

 

Ίσως δεν κατάλαβες καλά.

Αγοράζοντας από το Amazon.com, αντικείμενα αξίας μέχρι 150 ευρώ, με τα μεταφορικά τους, θα πληρώσεις εκτός από την αξία τους και τα import fees που υπολογίζονται στο checkout και το δέμα θα ακολουθήσει ακριβώς την ίδια διαδικασία που ακολούθησε και εκείνο του zarzonis.

 

Εάν αγοράσεις από τρίτο, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του και είτε να κατεβάσει την αξία είτε να αναγράψει δώρο άνευ αξίας είτε επιστροφή επισκευασμένου, εάν πρόκειται για αντικείμενο που μπορεί να δικαιολογηθει η επεισκευή. Επίσης μπορεί να στείλει το δέμα με USPS και όχι με courier, ώστε να έχεις περισσότερες πιθανότητες να μην περάσει από τελωνείο.

 

Σε κάθε περιπτωση, πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι για αντικείμενα αξίας από 22 έως 45 ευρώ μπορεί να πληρώσουμε μόνο τον ΦΠΑ, ενώ για αντικείμενα αξίας από 45 έως 150 ευρώ δεν θα πληρώσουμε δασμούς αλλά θα πληρώσουμε όλα τα υπόλοιπα που αναγράφονται στην αρχή του κειμένου, εάν το δέμα περάσει από τελωνείο.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βασικό που γλυτώνεις προπληρώνοντας τα import fees στο amazon.com εφ' όσον επιλέξεις αυτόν τον τρόπο πληρωμής (courier δηλαδή - ο standard τρόπος παραμένει για όποιον θέλει) είναι ότι αποφεύγεις τα 40-70Ε επιπλέον που χρεώνουν οι εταιρείες courier ως έξοδα για τον εκτελωνιστή (πέρα από τους φόρους και όλα όσα έχουν αναφερθεί παραπάνω - την οποία διαδικασία βέβαια μπορεί να την κάνει και κάποιος μόνος του, αν έχει την δυνατότητα να πάει στο αεροδρόμιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή παρατήρηση, αλλά, όπως έχω διαπιστώσει, από τότε που σταμάτησα να ψωνίζω από το com, μπορώ να βρώ παρόμοια, αν όχι τα ίδια, προιόντα και σε άλλα μαγαζιά ή σε τρίτους, μέσω ebay, και να αποφύγω όλη αυτή τη διαδικασία με τα πολλά ρίσκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά σε αντικείμενα που με ενδιαφέρουν πολλές φορές, οι ebay sellers έχουν δυσθεώρητα μεταφορικά (με κανονικά ταχυδρομεία) λόγω μεγέθους ή βάρους. Όπως και να έχει, σίγουρα το καλύτερο είναι να ψαχτούμε και να επιλέξουμε αυτό που μας ικανοποιεί.

 

Πάντως με την courier αποστολή που συζητάμε δεν υπάρχει κανένα απολύτως ρίσκο!

 

Θα πληρώσεις παραπάνω φυσικά, ξέρεις πόσο ακριβώς βέβαια, και θα έρθει και σε λίγες μέρες σπίτι σου. Μου έχει κάνει και μόλις 3 εργάσιμες (η πρώτη μου παραγγελία με αυτή τη μέθοδο), η τελευταία μου έκανε 7 εργάσιμες. Μάλιστα μου είχαν κάνει και refund μετά από δυο βδομάδες μέρος των import fees. Επίσης τα import fees για βιβλία είναι ελάχιστα!

 

Επίσης λόγω amazon και εξαιρετικού after sales customer service δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς κάποιου είδους ρίσκο (όσον αφορά τις δικές τους υπηρεσίες και υποχρεώσεις).

 

Και αυτός είναι ο λόγος που προσωπικά θα προτιμήσω να δώσω κάτι παραπάνω, αλλά να έχω κάτι που θέλω γρήγορα και αξιόπιστα, χωρίς κανένα ρίσκο.

 

Όλα αυτά βέβαια εννοείται πως ισχύουν αν κάποιος θέλει να του σταλθεί κάτι με courier και χωρίς τον φόβο των υπερβολικών extra χρεώσεων κατά την διαδικασία του εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλό να κατατίθενται περισσότερες (ΚΑΙ τεκμηριωμένες) απόψεις, ώστε όλοι όσοι διαβάζουν το θέμα να ενημερώνονται πληρέστερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βασικό που γλυτώνεις προπληρώνοντας τα import fees στο amazon.com εφ' όσον επιλέξεις αυτόν τον τρόπο πληρωμής (courier δηλαδή - ο standard τρόπος παραμένει για όποιον θέλει) είναι ότι αποφεύγεις τα 40-70Ε επιπλέον που χρεώνουν οι εταιρείες courier ως έξοδα για τον εκτελωνιστή (πέρα από τους φόρους και όλα όσα έχουν αναφερθεί παραπάνω - την οποία διαδικασία βέβαια μπορεί να την κάνει και κάποιος μόνος του, αν έχει την δυνατότητα να πάει στο αεροδρόμιο).

Αυτο ακριβως ειναι το πλεονεκτημα να προπληρωσεις τα import fees και αυτο εννοουσα με το πιο παραπανω μηνυμα μου αλλα σε πιο απλη γλωσσα και ο makfil δεν καταλαβε.

 

''και καλυτερα μαλλον να προ-πληρωθουν απο το ιδιο το amazon και οχι αφου ερθουν εδω να κανεις την ιδια διαδικασια.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, να ρωτήσω κ εγω κατι γιατι εχω  αρκετες ανησυχίες.
Παράγγειλα ηλεκτρονική συσκευη απο το amazon.uk αξίας 390€. Αργότερα διαπίστωσα οτι το δέμα θα σταλει απο Αμερική, οποτε επικοινώνισα με τον πωλητη για να ζητησω εξηγησεις για το γιατι δεν αναφερεται πουθενα οτι θα σταλει απο Αμερική, καθως εγω νομιζα οτι θα ρθει απο Αγγλία, οποτε και θα ειχα θεμα με τελωνειακούς δασμούς κλπ. Η απάντηση τους ήταν:

We cover all taxes/custom duties, so there will be no charges that you will have to pay further.

Και καθησύχασα κάπως. Η παραγγελία ερχεται με Fedex. Υπάρχει περιπτωση να κατσει καμια στραβη?? :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το δέμα σταλεί από Αμερική και μάλιστα με Fedex, θα ακολουθήσει τη διαδικασία του τελωνείου, όπως έχουμε περιγράψει.

Η απάντησή τους ερμηνεύεται ότι έχεις την κάλυψη των import fees που αναφέραμε πάλι, Αλλά στην προκειμένη περίπτωση η αξία της συσκευής και τα μεταφορικά της είναι πολύ πάνω από τα 150€, οπότε επιβάλλεται, εκτός των εξόδων, και δασμός.

 

Να εύχεσαι να εκπληρώσει ο πωλητής τις υποχρεώσεις αυτές, όπως αναφέρει στην απάντηση που πήρες, αφού τα νούμερα φαίνονται να είναι μεγάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, να ρωτήσω κ εγω κατι γιατι εχω  αρκετες ανησυχίες.

Παράγγειλα ηλεκτρονική συσκευη απο το amazon.uk αξίας 390€. Αργότερα διαπίστωσα οτι το δέμα θα σταλει απο Αμερική, οποτε επικοινώνισα με τον πωλητη για να ζητησω εξηγησεις για το γιατι δεν αναφερεται πουθενα οτι θα σταλει απο Αμερική, καθως εγω νομιζα οτι θα ρθει απο Αγγλία, οποτε και θα ειχα θεμα με τελωνειακούς δασμούς κλπ. Η απάντηση τους ήταν:

We cover all taxes/custom duties, so there will be no charges that you will have to pay further.

Και καθησύχασα κάπως. Η παραγγελία ερχεται με Fedex. Υπάρχει περιπτωση να κατσει καμια στραβη?? :mellow:

 

Μπορει να το κανουν εισαγωγη απο Αμερικη στην Αγγλια και εκ νεου αποστολη στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να το κανουν εισαγωγη απο Αμερικη στην Αγγλια και εκ νεου αποστολη στην Ελλαδα.

 

Η αποστολή από Αμερική στην Αγγλία προϋποθέτει καταβολή δασμών και εξόδων, τα οποία δεν αναλαμβάνει το αγγλικό.

Από το μήνυμα που πήρε ο makis106, προκύπτει ότι η παραγγελία δόθηκε απ' ευθείας στο αμερικάνικο το οποίο υπολόγισε στην αξία και τα import fees για την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια δεν έχουμε αγορά από το amazon αλλά από τρίτο πωλητή, έτσι δεν είναι;

 

Όπως και να έχει, ας ελπίσουμε ότι δεν θα έχει προβλήματα και πράγματι ο πωλητής θα τα έχει κανονίσει εκ των προτέρων αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια δεν έχουμε αγορά από το amazon αλλά από τρίτο πωλητή, έτσι δεν είναι;

 

Όπως και να έχει, ας ελπίσουμε ότι δεν θα έχει προβλήματα και πράγματι ο πωλητής θα τα έχει κανονίσει εκ των προτέρων αυτά.

 

Δεν ξέρουμε αν είναι από τρίτο, αφού ο ενδιαφερόμενος έδωσε πολύ λίγα στοιχεία και δεν έχει εμφανιστεί από χθες το βράδυ, για να δώσει συμπληρωματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...