Προς το περιεχόμενο

amazon.com και τελωνείο


zarzonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ξερει κανεις αν παρω λαπτοπ που κανει 450-550 ας πουμε απο amazon.com και αν μετα μου το στειλει φιλος που μενει εκει με ταχυδρομιο, αν θα εχω προβλημα με το τελωνειο και ποσο θα μου βγει?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον οδηγό της υπογραφής μου, που κατάλαβα ότι έχεις διαβάσει, έχει καταγραφεί η εμπειρία μέλους ο οποίος γνωρίζοντας ότι οι φορητοί υπολογιστές από Αμερική δεν επιβαρύνονται με δασμό, τον αγόρασε και τον έφερε μέσω μιας εταιρείας επειδή το κατάστημα δεν έστελνε στην Ελλάδα. Στις πρώτες σελίδες του θέματος έχει καταγραφεί όλη η σχετική διαδικασία.

 

Μένει, λοιπόν, είτε να επικοινωνήσεις μαζί του είτε να επιβεβαιώσεις τα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον οδηγό της υπογραφής μου, που κατάλαβα ότι έχεις διαβάσει, έχει καταγραφεί η εμπειρία μέλους ο οποίος γνωρίζοντας ότι οι φορητοί υπολογιστές από Αμερική δεν επιβαρύνονται με δασμό, τον αγόρασε και τον έφερε μέσω μιας εταιρείας επειδή το κατάστημα δεν έστελνε στην Ελλάδα. Στις πρώτες σελίδες του θέματος έχει καταγραφεί όλη η σχετική διαδικασία.

 

Μένει, λοιπόν, είτε να επικοινωνήσεις μαζί του είτε να επιβεβαιώσεις τα παραπάνω.

 

δηλαδη γινεται να παρω λαπτοπ απο αμερικη χωρις δασμους? :Ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα.. αγορασα σημερα μια υδροψυξη απο amazon.de

Καθοτι στην ευρωπαικη ενωση δεν πληρωνεις φορο και τα λοιπα, η παραγγελια απο

79,99ε βγηκε στο checkout στα 91ε ..

2 ερωτησεις..

Γιατι ανεβηκε τοσο η τιμη?

Οταν πατησα να γινει η παραγγελια και ενω εβαλα την καρτα μου και τα στοιχεια μου, η καρτα δεν χρεωθηκε , ουτε στις ''αλλες χρεωσεις''.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυξήθηκε επειδή οι ευρωπαικές αμαζόνες έχουν ελληνικό ΑΦΜ και πληρώνεις τον ΦΠΑ 24% αφού καταλαβαίνει ότι είσαι στην Ελλάδα.

 

Εάν είναι η πρώτη σου αγορά, πρέπει να τσεκάρεις τα μηνύματά σου μήπως σου έχει στείλει ότι δεν πέρασε η κάρτα και να πληρώσεις με άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πατησα να γινει η παραγγελια και ενω εβαλα την καρτα μου και τα στοιχεια μου, η καρτα δεν χρεωθηκε , ουτε στις ''αλλες χρεωσεις''.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

 

Το amazon δεν χρεώνει την κάρτα παρά μόνο όταν αποσταλλεί η παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το amazon δεν χρεώνει την κάρτα παρά μόνο όταν αποσταλλεί η παραγγελία.

 

Αυξήθηκε επειδή οι ευρωπαικές αμαζόνες έχουν ελληνικό ΑΦΜ και πληρώνεις τον ΦΠΑ 24% αφού καταλαβαίνει ότι είσαι στην Ελλάδα.

 

Εάν είναι η πρώτη σου αγορά, πρέπει να τσεκάρεις τα μηνύματά σου μήπως σου έχει στείλει ότι δεν πέρασε η κάρτα και να πληρώσεις με άλλη.

Ενταξει , ολα κομπλε, με χρεωσε κανονικα τωρα που το βλεπω.. στην αρχη το μονο που εκανε ειναι οτι δεν περναγε η διευθυνση μου αλλα με 2-3 προσπαθειες περασε.

Σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εdit: Δεν μπορώ να το σβήσω, ε; Τσπ, το θέμα που είχα εγώ με τη UPS και το amazon όλα καλά, θα μου έρθει σε λίγες μέρες :)

Επεξ/σία από Maffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...