Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το πήρα το παιχνίδι στην φοβερή προσφορά του Steam και έχω γράψει ήδη αρκετές ώρες.

 

Να αρχίσω μερικές ερωτησούλες, για όποιον έχει όρεξη:

 

- Όταν σου λένε "τράβα στο τάδε ηλιακό σύστημα και θα βρεις κάτι ancient artifacts" πώς στον κόρακα μπορείς να ξέρεις σε ποιό από όλα τα συστήματα του τάδε ηλιακού; Μπορεί ένα σύστημα να έχει "από κάτω του" άλλα πέντε συστήματα - πώς θα ξέρεις πού και πώς να κινηθείς;

 

- Για να πάρεις πράγματα που βρίσκονται στο διάστημα, απλά πιλοτάρεις πάνω τους ή χρειάζεται κάποια άλλη ενέργεια;

 

To be continued... (αν υπάρξει ανταπόκριση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα λεφτα που το πηρες αξιζει και με το παραπανω trust me ;)

 

- Οταν σου ζηταει να βρεις κατι, πηγαινεις στο ηλιακο συστημα της αποστολης και κοβεις βολτες μεχρι να βρεις κατι anomalies στο scanner σου. Κανεις disengage και λογικα μετα απο μερικες προσπαθειες βρισκεις το πολυποθητο αντικειμενο της αποστολης.

 

- Για να μαζεψεις κατι ανοιγεις το cargo, το κανεις target και πλησιαζεις κοντα του ΑΡΓΑ. Το cargo ανοιγει νομιζω απο default με το HOME.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι τ' αξίζει τα λεφτά.

Άλλωστε, δεκαετίες πριν, το Elite ήταν το λατρεμένο μου παιχνίδι, και μαζί με IL-2 και Civ, είναι η τριάδα των καλύτερων παιχνιδιών ever για μένα :)

 

Παρόλα αυτά, too much information και λίγος χρόνος, και θα είμαι υπόχρεος αν με γλυτώσετε από το πολύ ψάξιμο.

 

Πάμε λοιπόν στο FSD.

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως στο καλό φρενάρεις...

Ξεκινάω, πάει με τις πάντες, αλλά δεν μπροώ να το σταματήσω σωστά ή όταν το σταματάω είναι κατά τύχη (lol).

Παίζω με το Xbox One controller (για την ώρα δεν έχω δει λόγο να κατεβάσω και να ξανασετάρω το CH Fighterstick ή το Hotas Warthog μου (από τις εποχές του IL-2), οπότε αν έχετε οδηγίες με βάσει αυτό το χειριστήριο θα είναι πολύ χρήσιμες.

 

Επίσης, στο scanner hud μπροστά μας πώς καταλαβαίνουμε τί είναι τί; Εντάξει, τα κόκκινα είναι εχθροί. Τα άλλα;

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ dolph

 

Καλα ρε καταφερες στο παλιο elite να βαλεις το σκαφος σε space station και δεν μπορεις να το "φρεναρεις" για να κανεις disengage??? :P

 

Κοψε ταχυτητα και κοιτα να ειναι ο δεικτης μεσα στο μπλε και στην αποσταση και στη ταχυτητα. Οταν σου λεει οτι εισαι "safe to disengage" ε απλα χτυπα το hyperdrive και εισαι οκ.

 

Σχετικα με το hud μπορεις να σκαναρεις τα παντα και να δεις τις αντιστοιχες Info οποτε δεν πολυκαταλαβαινω τι εννοεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ dolph

 

Καλα ρε καταφερες στο παλιο elite να βαλεις το σκαφος σε space station και δεν μπορεις να το "φρεναρεις" για να κανεις disengage??? :P

 

Κοψε ταχυτητα και κοιτα να ειναι ο δεικτης μεσα στο μπλε και στην αποσταση και στη ταχυτητα. Οταν σου λεει οτι εισαι "safe to disengage" ε απλα χτυπα το hyperdrive και εισαι οκ.

 

Σχετικα με το hud μπορεις να σκαναρεις τα παντα και να δεις τις αντιστοιχες Info οποτε δεν πολυκαταλαβαινω τι εννοεις...

 

Φίλε, μόλις συνειδητοποίησα ότι μιλάμε για δεκαετίες πριν!

1984 - 2015, μάλλον πολλοί φίλοι στην σημερινή παρέα δεν είχαν γεννηθεί καν τότε!

Άλλες εποχές τότε που μπορούσαμε να κάτσουμε με τις ώρες και να συγκεντρωθούμε σε ένα παιχνίδι.

Τώρα έχουμε ελάχιστο χρόνο με την δουλειά και την οικογένεια, και προσπαθούμε να γλυτώσουμε χρόνο όπως μπορούμε.

 

Το πήρα που λες στην προσφορά, έχω δει 3-4 βιντεάκια, αλλά δεν έχω κάτσει με τις ώρες να το μάθω, και έχει πάρα πολλές λεπτομέρειες που πιο εύκολα θα τις μάθω συζητώντας τες στα γρήγορα και φιλικά εδώ μέσα.

 

"και κοιτα να ειναι ο δεικτης μεσα στο μπλε και στην αποσταση και στη ταχυτητα."

Ποιός δείκτης; (Μην βαράς - μαθαίνω γρήγορα!)

 

Σχετικα με το hud μπορεις να σκαναρεις τα παντα και να δεις τις αντιστοιχες Info οποτε δεν πολυκαταλαβαινω τι εννοεις...

Απ' ότι διαπίστωσα χθες, αν "σημαδέψεις" κάτι, το σκανάρει αυτόματα και βλέπεις πληροφορίες στην αριστερή οθόνη. Αυτό εννοείς και εσύ υποθέτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη ειμαι στη δουλεια πάρε ενα  ss που googlara :

 

449012576.jpg

 

 

Λοιπον το speed indicator έχει μια ζωνη με αποχρωσεις του μπλε (όχι του γκρι :P) Οταν στα αριστερα επιλεγεις ενα destination, σου βγαινει και εκει μια μπαρα που σου δειχνει ποσο σου μενει για να φτασεις. Και εκει θα δεις ενα μερος της μπαρας που ειναι μπλε. Ριξε αρκετα ταχυτητα οταν βλεπεις να πλησιαζεις, και οταν και τα 2 ειναι στο μπλε μερος του indicator χτυπα το disengage button.

Οτιδηποτε σημαδευεις το σκαναρεις και βλεπεις τα χαρακτηριστικα του στην αριστερη οθονη οπως ακριβως το ειπες και εσυ.

Επισης ασε το control του xbox και βαλε το hotas ;)

Επεξ/σία από DeiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ειπε ο DeiX αλλα πάρε και ενα protip :P Είσαι Supercruise και θες να πας στον τάδε πλανήτη (soon) , σταθμό κτλ. Το έχεις επιλέξει απο το αριστερό μενού. Ολα οκ.

Πηγαίνεις με τα μπούνια, νιτρομπούκαλα και όλα. όταν δεις στην απόσταση να γράφει 7seconds για να φτάσεις στον προορισμό σου, κόβεις στο 75% -και το αφήνεις εκεί- και φτάνεις ακριβώς, χωρίς να προσπερνάς, πανικούς κτλ. (θέλει keybind)

 

Επομένως, δεν ξέρω για το xbox pad αλλά καλύτερα να το κάνεις bind μέσα απο τα settings. Με τον καιρό θα μάθεις να χρησιμοποιείς και τα celestials για αυτόματο φρενάρισμα, όπως οι γάτζοι στο τρακτέρ του batman :P

 

ένα πολυ καλό setup για το pad είναι αυτό.

http://postimg.org/image/41dkthnbn/

Θα το βρείς εδώ

https://en.webshare.cz/#/file/5e146z2FT3/ed-xbox360-crab-v5-16-7z

 

Αν θες για να μην κάνεις bind ένα ενα και χάνεις χρόνο, μπορείς να βάλεις κατευθείαν το αρχείο στο %appdada% στον φάκελο frontier στα bindings (θα το βρείς) και τελειώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είστε καλά φίλοι, το έπιασα (έτσι πιστεύω) και ήδη άρχισα να μαζεύω λίγα credits, να έχω να ξοδεύω σε... games, για να περνάει η ώρα στην απεραντοσύνη του διαστήματος.

 

Επανέρχομαι με νέες ερωτήσεις σύντομα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...