Προς το περιεχόμενο

Άνετα παπούτσια για πολύωρη ορθοστασία


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, chemkyr είπε

Καλησπέρα!

Τώρα που αρχίζει η θερμοκρασία να πέφτει, έχετε να μου προτείνετε κάποιο παπούτσι (sneaker style) που να κρατάει τα πόδια ζεστά? Δεν θέλω αδιάβροχα, απλά να είναι ζεστά. Έχω δει την σειρά terrex αλλά δεν ξέρω αν κάνουν αυτό που ζητάω. Επίσης έχω δει και κάποια columbia (οχι sneakers αλλά μάλλον outdoor) τα οποία μου άρεσαν και αυτά. Να σημειώσω ότι τα θέλω αποκλειστικά για πόλη και όχι για ξερευνήσεις στην εξοχή....

Ευχαριστώ

https://www.adidas.gr/ανδρικά-cold.rdy-παπούτσια?sort=newest-to-oldest

Προσωπικά έχω δοκιμάσει και θα σου πρότεινα τα Eq21 με αυτή την τεχνολογία για κρύο. Ρίξε μια ματιά.

https://www.skroutz.gr/s/30771539/Adidas-Eq21-Run-Cold-Rdy-H00494-Ανδρικά-Αθλητικά-Παπούτσια-Running-Μαύρα.html

9p8J1MF.jpg

 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 296
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Relaxed fit μπροστά αλλά με ικανοποιητικά στενή φτέρνα για σταθερότητα. Έχε υπόψιν σου πάντως πως ΔΕΝ είναι παπούτσι για όλο τον χρόνο, αλλά για Νοέμβρη-Μάρτη λόγω της μόνωσης τους.

Βγαίνουν και σε άλλα δύο χρώματα.

NKJTLQkl.jpg

Wm5ErW6l.jpg

 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα στο φόρουμ. Αν και βλέπω ότι έχει καιρό να ανέβει κάτι, εγώ θα κάνω μια προσπάθεια. Έχουμε καμιά μπάτζετ επιλογή για παπούτσια για ορθοστασία 8+ ωρών και με όσο το δυνατόν λιγότερη μυρωδιά μετά; Αν μπορούμε να περάσουμε το 100ευρώ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λόγω δουλειάς ειμαι όρθιος περίπου 6 ώρες. Ταυτόχρονα θέλω να μπορώ να φορέσω τα παπούτσια και σε χειμωνιατικες μέρες (βροχή,  κρύο). Προσανατολιζομαι στα παρακάτω...

Nike winflo 9 shield

Nike air zoom pegasus 39 shield

Adidas climawarm bounce

Adidas solar glide 5 gtx

Adidas terrex soulstride rain dry

Adidas TERREX TRAILMAKER COLD dry

Για τα δύο τελευταία έχω τις επιφυλάξεις μου.

Έχετε δοκιμάσει κανένα από αυτά;  Εννοείται ότι θέλω να ακούσω οποία άλλη εναλλακτική έχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τώρα τελευταία τα pegasus 39 shield σε μαύρο χρώμα.

 

Έχω να πω τα καλύτερα αν και δε τα έκανα πολλά χιλιόμετρα ακομη.  Επίσης η χρήση είναι καθημερινή σε πόλη, ΟΧΙ τρέξιμο σε βουνό και λοιπά. 

Σε βρεγμένο οδόστρωμα είναι άψογα! Δε γλιστράνε πουθενά! 

 

Ένα μειονεκτήματα έχουν όμως. Ακούγεται ένα ήχος (προέρχεται απ' το αδιάβροχο υλικό) όταν περπατάς (στο τέλος του βήματος-στη φάση που λυγίζουν τα δάχτυλα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 @d_gkal ο ήχος ακούγεται μόνο σε βρεγμένο ή και σε στεγνό; Αν επιτρέπεται πόσο τα πήρες (ήταν στην προσφορά της nike black Friday);

Καμία γνώμη για τα υπόλοιπα μήπως;

Επεξ/σία από vjshadow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος ακούγεται κάθε βήμα. Είναι απ' το επάνω μέρος οπότε δε παίζει ρόλο αν είναι βρεγμένο ή στεγνό. 

Λίγο πάνω από 100€ τα πήρα απ' τη nike (λίγο πριν την μαύρη Παρασκευή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2022 στις 9:15 ΜΜ, vjshadow είπε

Λόγω δουλειάς ειμαι όρθιος περίπου 6 ώρες. Ταυτόχρονα θέλω να μπορώ να φορέσω τα παπούτσια και σε χειμωνιατικες μέρες (βροχή,  κρύο). Προσανατολιζομαι στα παρακάτω...

Nike winflo 9 shield

Nike air zoom pegasus 39 shield

Adidas climawarm bounce

Adidas solar glide 5 gtx

Adidas terrex soulstride rain dry

Adidas TERREX TRAILMAKER COLD dry

Για τα δύο τελευταία έχω τις επιφυλάξεις μου.

Έχετε δοκιμάσει κανένα από αυτά;  Εννοείται ότι θέλω να ακούσω οποία άλλη εναλλακτική έχετε.

Σε τι έδαφος θα βρίσκεσαι; Τα δύο τελευταία είναι για πιο "ανώμαλο", οπότε πχ αν είσαι σε εσωτερικό χώρο δεν θα έχεις την σωστή πρόσφυση.

Ο Πήγασος είναι πολύ καλή επιλογή. Πολύ καλή επιλογή επίσης και το solar αλλά δεν είναι για κάθε μέρα, λόγω τεχνολογίας boost θέλει να το φοράς μέρα παρά μέρα.

Το ιδανικό είναι να τα δοκιμάσεις όλα για να δεις τι ταιριάζει στο πέλμα σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, st@kas είπε

Σε τι έδαφος θα βρίσκεσαι; Τα δύο τελευταία είναι για πιο "ανώμαλο", οπότε πχ αν είσαι σε εσωτερικό χώρο δεν θα έχεις την σωστή πρόσφυση.

Ο Πήγασος είναι πολύ καλή επιλογή. Πολύ καλή επιλογή επίσης και το solar αλλά δεν είναι για κάθε μέρα, λόγω τεχνολογίας boost θέλει να το φοράς μέρα παρά μέρα.

Το ιδανικό είναι να τα δοκιμάσεις όλα για να δεις τι ταιριάζει στο πέλμα σου.

Τα θέλω για δρόμο. Για αυτό είπα ότι το σκέφτομαι για τα δύο τελευταία. Αφού είναι για πιο ανώμαλο δρόμο απορρίπτονται.

Δεν κατάλαβα τι παίζει με το solar. Γιατί δεν μπορώ να τα φοράω κάθε μέρα;

Να πω την αλήθεια είμαι ανάμεσα στα winflo (μάλλον μου αρέσουν περισσότερο σαν εμφάνιση) και στα pegasus (με ανησυχεί λίγο ο θόρυβος που αναφέρθηκε). Θα προσπαθήσω να τα δω και σε καταστήματα.

Σε Salomon υπάρχει κάτι που να είναι για δρόμο κυρίως ή όλα έχουν πιο "άγρια" σόλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vjshadow είπε

Τα θέλω για δρόμο. Για αυτό είπα ότι το σκέφτομαι για τα δύο τελευταία. Αφού είναι για πιο ανώμαλο δρόμο απορρίπτονται.

Δεν κατάλαβα τι παίζει με το solar. Γιατί δεν μπορώ να τα φοράω κάθε μέρα;

Να πω την αλήθεια είμαι ανάμεσα στα winflo (μάλλον μου αρέσουν περισσότερο σαν εμφάνιση) και στα pegasus (με ανησυχεί λίγο ο θόρυβος που αναφέρθηκε). Θα προσπαθήσω να τα δω και σε καταστήματα.

Σε Salomon υπάρχει κάτι που να είναι για δρόμο κυρίως ή όλα έχουν πιο "άγρια" σόλα;

Η τεχνολογία boost που έχει η αdidas, όχι μόνο στο solar χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα ώστε το παπούτσι να επανέλθει στα φυσιολογικά του επίπεδα. 

Θα σου το περιγράψω λίγο με ένα παράδειγμα .Φαντάσου ότι έχεις ένα  κομμάτι αφρολεξ πάχους 5 εκατοστών το οποίο το πατάς συνεχόμενα για 6 ώρες. Μετά το πέρας των 6 ωρών τα 5 εκατοστά έχουν μειωθεί στα 4. Για να ξανά γίνει 5 εκατοστά θέλει μια μέρα περίπου.

Οπότε φορώντας το παπούτσι καθημερινά για αρκετή ώρα δεν του δίνεις το χρόνο να "ξεκουραστεί" και να επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα. Μετά την 2η 3η μέρα θα το αισθάνεσαι πιο σκληρό απ ότι την 1η.

 

Σε Salomon που να είναι μαύρο, αδιάβροχο και για "δρόμο" δεν μου έρχεται κάποιο στο μυαλό αυτή την στιγμή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...