Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για HD7950 3GB


AngelOfDeath7_GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

Δεν έχει να κάνει με το αν έχεις γνώσεις ή όχι, δεν το είπα υποτιμητικά! Απλά από τα λεγόμενα μάλλον κάτι έκανες λάθος (η ή κάρτα σου δεν σηκώνει καθόλου O/C), και δεδομένου ότι έχω ίδια κάρτα και έχω δοκιμάσει BF3 από πρώτο χέρι σου έγραψα αυτά που σου έγραψα.

 

Όλα καλά,συμβαίνει μερικές φορές να γίνει παρεξήγηση άθελα μου βέβαια. Τώρα όσον αφορά τις τιμές στο Ελλάντα πάντα θα είναι ψηλά. Οπότε η επιλογή εξωτερικού θα γίνεται η πιο οικονομική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eαν έχεις μικρό σχετικά κουτί χωρίς καλή κυκλοφορία αέρα να πας σε αυτή που πρότεινες με 1000 .

από την στιγμή που βγάζει τον αέρα έξω και δεν σε επιβαρύνει θα είσαι μια χαρά .

το θέμα είναι ότι θα έχεις μεγαλύτερες θερμοκρασίες (όχι κάτι επικίνδυνο για τα πλαίσια μιας κάρτας γραφικών),

φασαρία (σε σχέση με μια αφτερμαρκετ ψήκτρα.)

και πολύ μικρό περιθώριο για oc αν θελήσεις να κάνεις  (κάτι που βλέπω πως φοβάσαι  ενώ δεν θα έπρεπε . μικρά σταθερά βήματα και υπομονή για πολλά τεστ και θα είσαι οκ)

 

βέβαια εγώ είμαι ψείρας ,μαστροχαλαστής και με πολύ ευαίσθητη ακοή  και αυτά που ανέφερα παραπάνω με ενοχλούν .

αν εσένα δεν σε ενοχλούν κλειν μειν . αν ναι με +30 πας σε μια αφτερμαρκετ.

 

 

οτιδήποτε και να αποφασίσεις καλό σου κάψιμο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε κάνε o/c και παίξε Battlefield 3 και θα δεις πως θα τρως τα lag/freeze και το ping δεν θα φταίει καθόλου. Οι κάρτες γραφικών δεν χρειάζονται να γίνονταν o/c κατά τη γνώμη μου και μιλώ υποκειμενικά,αν κάποιος έχει καλή CPU. Εγώ απόδοση θέλω να έχω μόνο και όχι να κάνω o/c γιατί τα παιχνίδια που παίζω χρειάζονται απόδοση και όχι o/c. Και το Battlefield 3 είναι ίσως το πιο απαιτητικό παιχνίδι που υπάρχει και λίγο αν πειράξεις την κάρτα τρως κολλήματα. Το είδα αμέσως στην δικιά μου,λίγο ανέβασα τα ρολόγια και τα σκαλώματα πήγαιναν σύννεφο.

Για να μην γίνονται παρεξηγήσεις... Το οτι υπάρχει θέμα με τις OC AMD GPU στο BF3 είναι καθαρά θέμα της DICE και του προσφατου update δεν είναι ουτε θέμα της GPU ούτε του OC! Απλά το αναφέρω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω εγω τωρα ( ναι παλι θα αρχισω τα περι γαλλικου αμαζον και απολυτου VFM στον κοσμο αυτην την στιγμη,που ειναι η 7950 Βoost Edition της Sapphire) υπαρχει η δυνατοτητα αγορας απο το εξωτερικο?? Μονο αυτο θελω να μου πεις? :P Αυτα τα περι κολληματα Bf3 με Oc η Χωρις, τουλαχιστον τους τελευταιους μηνες που παιζω με την 7950,πιο smooth σε ολα ultra settings,δεν εχω ξαναπαιξει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν έχεις μικρό σχετικά κουτί χωρίς καλή κυκλοφορία αέρα

 

Το κουτί μου είναι ένα απλό midi-tower. Χωράει άνετα την 7950 αλλά δεν έχει και την τέλεια ροή αέρα. Όχι δεν με ενοχλεί ο παραπάνω θόρυβος,απλά μόνο να είναι εντάξει η GPU από άποψη θερμοκρασίας,με την έννοια μην δω καπνούς να βγαίνουν πίσω από το γραφείο μου :Ρ Τώρα για το θέμα του κουτιού το καλοκαίρι θα πάρω ένα HAF 922 Coolermaster ή ένα Large tower να τα βάλω εκεί.

 

 

 

 Το ότι υπάρχει θέμα με τις OC AMD GPU στο BF3 είναι καθαρά θέμα της DICE και του πρόσφατου update 

 

Το ανέφερες εσύ οπότε κομπλέ. Ήθελα να το γράψω και το είχα ξεχάσει και μάλλον να παρεξηγήθηκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με οc στα 1150/1575,δεν εχει τυχει να κολλησω καθολου. Και απαντα στο ερωτημα που σε ρωτησα,αν θες.

Λογικά ναι,υπάρχει. Ψάξε στο amazon εκεί έχει τα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ,αυτο που εννοουσα ηταν αμα μπορουσες να αγορασεις απο αμαζον η ηθελες μονο απο Ελλαδα. Ναι το ξερω οτι εχει τα παντα,το μισο Pc μου απο εκει ειναι :P Οχι που θα καθομαι να ανεχομαι το πλαισιο και το καθε πλαισιο να μου πουλαει την 7870πχ πιο πανω απο μια 7950 -.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ,αυτο που εννοουσα ηταν αμα μπορουσες να αγορασεις απο αμαζον η ηθελες μονο απο Ελλαδα. Ναι το ξερω οτι εχει τα παντα,το μισο Pc μου απο εκει ειναι :P Οχι που θα καθομαι να ανεχομαι το πλαισιο και το καθε πλαισιο να μου πουλαει την 7870πχ πιο πανω απο μια 7950 -.-

Χαχαχαχα σωστόοος!!! Εδώ που τα λέμε,το έχουν ξεφτιλίσει τελείως πλαίσιο,e-shop και τέτοιου είδους καταστήματα στην Ελλάδα. Για να δεις ότι είναι κυριολεκτικά για γέλια,πάτα στο e-shop να δεις πόσο έχει μια 7770 και πόσο το πλαίσιο και μετά πάτα στον σκρούτζ να δεις από τι τιμές ξεκινάνε -.- αλλά θέλω από Ελλάδα,δεν θέλω από εξωτερικό αν και οι τιμές απ'έξω είναι καλύτερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει καλή ψύκτρα, δεν θα μπορέσεις να κάνεις o/c πάνω από τα 1000, άσε που θα ανεβάζει θερμοκρασίες ούτως ή άλλως...

 

πήγαινε εδώ:

http://www.skroutz.gr/s/431787/Gigabyte-Radeon-HD7950-3GB.html

 

 

ή στη χειρότερη εδώ http://www.skroutz.gr/s/2116506/XFX-Radeon-HD-7950-Double-Dissipation-Black-Edition-3GB.html

 

 

 

πραγματικά για 15 -20 ευρώ είναι κρίμα να πάρεις αυτή που σκέφτεσαι....

 

 

Άντε κάνε o/c και παίξε Battlefield 3 και θα δεις πως θα τρως τα lag/freeze και το ping δεν θα φταίει καθόλου. Οι κάρτες γραφικών δεν χρειάζονται να γίνονταν o/c κατά τη γνώμη μου και μιλώ υποκειμενικά,αν κάποιος έχει καλή CPU. Εγώ απόδοση θέλω να έχω μόνο και όχι να κάνω o/c γιατί τα παιχνίδια που παίζω χρειάζονται απόδοση και όχι o/c. Και το Battlefield 3 είναι ίσως το πιο απαιτητικό παιχνίδι που υπάρχει και λίγο αν πειράξεις την κάρτα τρως κολλήματα. Το είδα αμέσως στην δικιά μου,λίγο ανέβασα τα ρολόγια και τα σκαλώματα πήγαιναν σύννεφο.

 

 

Επειδή τυχαίνει να έχω την συγκεκριμένη κάρτα σου λέω οτι η κάρτα αξίζει τα λεφτά της με το παραπάνω . Η 7950 οπως και 7970 ήταν χρονισμένες πολύ χαμηλά , έχουν με αλλα λόγια μεγάλα περιθώρια για overclock . Εχω ποσταρει αποτελέσματα στην αντίστοιχη ενότητα του forum με 1265/1800. Θόρυβο κάνει σίγουρα περισσότερο απο τις αντίστοιχες υλοποιήσεις με dual fan αλλα όχι κατι τραγικό μιας και δεν ενοχλεί . Βf3 παίζω με 1100/1600  με 1169 volt (msi afterburner) χωρίς κολλήματα ή άλλο πρόβληματα ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ευχαριστώ .πάντως στην 7950 στο need for speed most wanted 2013.πρέπει να κατεβάσω τις ρυθμίσεις στα medium για να παίζει χωρίς frame drops ,μεσα στις πολεις συγκεκριμενα.δεν της έχω κάνει οverclock

και στο battlefield 3 στο auto μου βάζει όλες τις ρυθμίσεις στα high εκτος απο μια που είναι στα Ultra

Εχω κατεβάζει τους τελευταίους drivers .

Τι φταεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...