Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση εκτός ΕΕ


Mr.Rainbolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδια ειμαι καπως καινουργιος εδω. Βλεπω οτι μιλατε για διαφορα και γενικα θεματα.Θα ειθελα να μαθω καποια πραγματα για της χωρες εκτος ΕΕ και την μεταναστευση σε αυτες. Λοιπον ας ξεκινησουμε με τα βασικα.. Το ονομα μου ειναι Βασιλης ειμαι 17 χρονων ειμαι Ελληνας-Κατοικος θεσσαλονικης. Σκοπευω να σπουδασω πληροφορικη(τελειωνοντας ΕΠΑΛ) μιας και εχω καποια ιδιαιτερα χαρτια απο φροντιστηρια πανω σε αυτο το θεμα. Επισης αυτο τον καιρο σκοπευω να προσπαθησω να παρω πτυχιο στα Αγγλικα που να αναγνωριζετε και σε χωρες εκτος ΕΕ. Το θεμα ειναι οτι βλεποντας την πατριδα μου να γκρεμιζεται χανονται και τα ονειρα μου και οι ελπιδες μου.. Γιαυτο και αποφασισα να φυγω αφου τελειωσω εδω τις σπουδες μου και φυσικα την στρατιωτικη μου θητεια.. Θελω να μαθω πανω κατω τι πρεπει να κανω για να φυγω απο την Ελλαδα(που ειναι δυστυχως η ευτυχως στην ΕΕ) σε μια χωρα που δεν ειναι μεσα στην Ευρωπη. Και αν υπαρχει κανενας που να εχει φυγει εκτος Ελλαδας να μου πει την "εμπειρια" του και το πως ιταν γενικα η κατασταση. Ενα απο τα πολυ βασικα θεματα ειναι οτι προς το παρον δεν εχω συγγενεις εκει και φυσικα ξερω οτι πρεπει πρωτα να μιλησω με εναν εργοδοτη για να μπορω να βρω και ενα σπιτι και μια αρχικη δουλεια.


Ευχαριστω.

Επεξ/σία από Mr.Rainbolt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για να πας σε οποιαδήποτε σοβαρή χώρα εκτός ΕΕ (ΗΠΑ, Καναδά, Αυστραλία) πρέπει συνήθως ο εργοδότης σου να αποδείξει ότι έχεις τόσο εξειδικευμένες γνώσεις που δεν μπορεί να βρεί πουθενά αλλού. Ως απόφοιτος πανεπιστημίου αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο εκτός αν αποδείξεις ότι είσαι Genius (π.χ. δώσεις εξετάσεις στη Google και τους βάλεις σε όλους τα γυαλιά). Σε ανερχόμενες οικονομίες όπως Ρωσία,Βραζιλία, Ινδία, Κίνα πάλι απαιτείται να είσαι πολύ έμπειρός (και πληρώνεσαι καλά).

Άρα δύσκολα σε βλέπω εκτός Ε.Ε. Γιατί όμως εκτός Ε.Ε; η Βόρεια Ευρώπη μια χαρά τα πάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Άρα δύσκολα σε βλέπω εκτός Ε.Ε. Γιατί όμως εκτός Ε.Ε; η Βόρεια Ευρώπη μια χαρά τα πάει...

Μαλλον γιατι κοιταει μια χωρα που να μιλαμε αγγλικα και στο βορα της ΕΕ ειναι δυσκολο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ZAKKWYLDE

Θα προτιμουσα εκτος ΕΕ γιατι θελω να "ξεφυγω" απο την ολη κατασταση εδω γενικα. Οπως ειπε και ο @REDODIN7 ναι οντως κοιταω χωρες οι οποιες εχουν βασικη γλωσσα τα αγγλικα θα ειναι πολυ πιο ευκολο και εκτος αυτου μου αρεσει πολυ η νοοτροπια τον κρατων (ΗΠΑ, Καναδα, Αυστραλια) εκει τα πραγματα ειναι πολυ πιο διαφορετικα.. Αλλα απο οτι καταλαβα θα ειναι πολυ δυσκολο :mellow:
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα απο την άλλη, μην αγχώνεσαι τόσο πολύ απο τώρα για το που θα μεταναστεύσεις, αφού όταν έχεις ξεμπερδέψει με ότι θέλεις να κάνεις στην Ελλάδα δεν ξέρεις τι κατάσταση θα επικρατεί έξω. Οπότε θα έλεγα να εστιάσεις προς το παρόν σε μεσοπρόθεσμους στόχους (να αυξήσεις τις γνώσεις σου στο αντικείμενο που σε ενδιαφέρει και να τελειώσεις τη σχολή της επιλογής σου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο το καλυτερο ειναι αυτο εφοσον εχω χρονο μπροστα μου. Απλα ηθελα να μαθω και απο καποιον που εχει φυγει πως ειναι τα πραγματα εκει. Και γενικα επειδη εχω ακουσει πολλα για μεταναστευση εκτος ΕΕ εχω μπερδευτει σχετικα με το τι χαρτια χρειαζετε.. Προφανως το πρωτο πραγμα ειναι να πας σε καποια αναλογη πρεσβεια και μετα σε καθοδηγουν και ισως εχεις μια βοηθεια για μια αρχικη δουλεια σε εναν απλο τομεα ισα ισα για να σταθεις στα ποδια σου και να εχεις ενα σπιτι μετα θα ειναι πολυ πιο ευκολο φυσικα..

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα το σηκώνεις οικονομικά, μην φας τον χρόνο σου και τα $$ σου με σπουδές Ελλάδα. Μια χαρά είναι και τα πανεπιστήμια εδώ και με καλύτερη αποκατάσταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@headbanger Αμα μπορουσα να βρω μια δουλεια για να βγαζω λιγα λευτα να πληρωνω τις σπουδες μου θα το εκανα με μεγαλη χαρα.. Γιατι θα πρεπει να εξασφαλισω και το που θα μεινω. Απο εδω που ειμαι δεν ξερω κανεναν εκει περα και θα ειναι παρα πολυ δυσκολο :( Γιατι αν ειχα καποιον εκει περα να μπορεσει να με βοηθησει να βρω μια δουλεια θα ηταν πολυ διαφορετικα. Δυστυχως δεν εχω κανεναν :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως το πρωτο πραγμα ειναι να πας σε καποια αναλογη πρεσβεια και μετα σε καθοδηγουν..

 

ROFL. Η πρεσβείες δεν είναι μεταναστευτικοί δικηγόροι, και δεν έχουν ούτε την υποχρέωση να παρέχουν σωστές πληροφορίες, ούτε το χρόνο να κάνουν νομική έρευνα για τα ζητήματα του καθενός. Ούτε και ο κάθε υπάλληλος είναι γνώστης όλων των λεπτομερειών του νόμου. Γι αυτές τις δουλειές υπάρχουν εξειδικευμένοι μεταναστευτικοί δικηγόροι της χώρας προορισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο λεω οτι εχω χασει τα αυγα και τα πασχαλια με αυτα που εχω δει και δεν εχω ιδεα για το τι ακριβως πρεπει να κανω. Γι'αυτο ρωταω κιολας μπας και βρω μια ολοκληρωμενη και σωστη απαντηση.
thank's anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατασταση στη χωρα τα επομενα χρονια λογικα θα αλλαξει μονο προς το χειροτερο.Μακαρι να βγω λαθος αλλα...

Απο κει και περα αν η αποφαση να φυγεις ειναι προιον ωριμης σκεψης και οχι προιον πανικου η απελπισιας,εγω θα σου προτεινα

να παρεις σιγουρα το proficiency.

Το διπλωμα αυτο το θεωρω must οχι τοσο για το βιογραφικο σου οσο για τη γνωση της γλωσσας που θα αποκτησεις μεσα απο το διαβασμα.Αν μαθεις και μια δευτερη γλωσσα σε επιπεδο lower αυτοματα θα εχεις πιο πολλες επιλογες στο που θα πας,αλλα θα σου

δινει και μια αβαντα σαν ανθρωπο.

 

Παντως εισαι 17 και οσο και αν σε τιμαει το οτι σκεφτεσαι το αυριο και τη δουλεια,ειναι θλιβερο για τη χωρα αυτη να συζητας για μεταναστευση πριν καλα καλα τελειωσεις το λυκειο.

Να ξερεις οτι ειναι πολυ δυσκολο να ζεις μονος σου,ποσο μαλλον σε ξενη χωρα και σε πολυ μικρη ηλικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@green gordon Συμφωνω μαζι σου,δεν αντιλεγω γενικα ειναι δυσκολα. Το σκεφτομαι πολυ καιρο το εχω ψαξει το θεμα σε πολυ μεγαλο βαθμο. Ξερω οτι για την Ελλαδα ερχονται τα χειροτερα. Δηλαδη ετσι φαινεται. Αμα ειναι να κατσω να σπουδασω κατι που με αρεσει φυσικα και αντι αυτου κανω κατι αλλο μακρια απο αυτο που εχω σπουδασει και να τα βγαζω περα με 400€ τον μηνα(στην καλυτερη περιπτωση) και να με φορτωνουν με χαρατσια και αλλες μ***κιες τοτε ειναι δωρο αδωρο :mellow:

Επεξ/σία από Mr.Rainbolt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χέσε το προφίσενση. ΜΟΝΟ στους ελληναράδες αυτά. Δεν αναγνωρίζεται πουθενά.

 

IELTS και τα μυαλά στα κάγκελα για εκπαιδευτικά ιδρύματα. στον ιδιώτη έτσι και αλλιώς θα περάσεις συνέντευξη.

 

προσοχή με τους μεταναστευτικούς δικηγόρους είναι αγιογδύτες.

 

χώρες όπως ο Καναδάς έχουν ΠΛΗΡΗ και κατατοπιστικότατα site (www.cic.gc.ca), αρκεί να διαβάζεται προσεχτικά και όχι με αγγλικά δημοτικού.

 

My5 cents γιατί αφού μιλάς για χώρες εκτός ΕΕ ώρες ώρες τσατίζομαι με την παραπληροφόρηση....

 

 

όσο για την φορολογία που έθιξες πουθενά δεν είναι παράδεισος. το 34%(κανονικά 41% αλλά την έκανα την ελληναριά μου να το παραδεχθώ!) του εισοδήματος πάει σε φόρους κατευθείαν, + GST (το αντίστοιχο φπα) σε κάθε συναλλαγή.

 

Το θέμα είναι αν οι φόροι σου πιάνουν τόπο. ΑΥΤΟ πρέπει να θειχθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να πάω για IELTS? Γιατι είδα οτι το πτυχίο αναγνωρίζεται από πανεπιστήμια και επαγγελματικούς φορείς, υπηρεσίες μεταναστών και άλλες κυβερνητικές υπηρεσίες, σε χώρες, όπως η Αυστραλία, ο Καναδάς, η Νέα Ζηλανδία, το Ηνωμένο Βασίλειο και οι Η.Π.Α.(δηλαδή αυτό που ψάχνω) Πόσο καιρό θα μου πάρει περίπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το επίπεδο σου είναι proficiency θα γράψεις άνετα καλά πάνω από 7/9,αν πάλι είσαι κάπου στο lower πας για 6-6.5/9,Τα περισσότερα πανεπιστήμια άρα και οι δουλειές (λογικά) θα είναι καλυμμένοι με ένα 6.5-7/9. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...