Προς το περιεχόμενο

Intel Core i5 3470 ή AMD FX 8320 για GAMING?


Iskantar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους τους insomniacs!

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για την επιλογή του επεξεργαστή για χρήση gaming.

Επειδή είδα σε διάφορα συγκριτικά στο anandtech:

 

http://www.anandtech.com/bench/Product/698?vs=702

 

οτι ο intel δινει αρκετά περισσότερα fps. Μπορεί αυτή την στιγμή να μην βλέπεις διαφορά με κανέναν απο τους δύο επειδή είναι και οι δύο πολύ δυνατοί, όμως σε βάθος χρόνου που θα έχουν ανέβει οι απαιτήσεις θέλω να έχω κάνει την σωστή επιλογή και να έχω τον πιο δυνατό επεξεργάστη για την χρήση gaming που χρειάζομαι (δεν κάνω αναβαθμίσεις συχνά-δηλαδή θα τον φτάσω στα όρια).

 

Να τονίσω οτι γνωρίζω καλά οτι το 90% στα games το δίνει η gpu. Έστω λοιπόν πως ένα σύστημα διαθέτει μια πολύ δυνατή κάρτα γραφικών και εμείς κυνηγάμε το maximum στο υπόλοιπο 10% για games!

 

Με ποιόν απο τους δύο προαναφερθέντες επεξεργαστές θα το πετύχουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι διαφορές που βλέπεις είναι υπαρκτές αλλά αφορούν και πολύ δυνατές κάρτες γραφικών. Οπότε αν δεν σκοπεύεις να πας σε 7950 ή μεγαλύτερη, μην εξαρτήσεις μόνο από αυτό την επιλογή cpu.

 

Ποιά είναι τα υπόλοιπα parts που σκέφτεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα πηγενα στον 3470 η 3570k να ειμαι καλυμενος απο αυτην την επιλογη(επεξεργαστη)

 

δες σημερα πως τα παει ο 8150 απενατι στον 2500κ

19985_Hitman-Absolution-CPU_zpsdc5aeff6.

CPU1_zps221804d4.png

20216_AC3-CPU-1_zpsed1f38bb.jpg

 

 

θα μου πεις ενταξει αλλα εχουν βαλει θηρια 690/680, για μενα δεν εχει σημασια αυτο μεθαυριο μπορει να αλλαξω καρτα γραφικων!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα πηγενα στον 3470 η 3570k να ειμαι καλυμενος απο αυτην την επιλογη(επεξεργαστη)

 

δες σημερα πως τα παει ο 8150 απενατι στον 2500κ

19985_Hitman-Absolution-CPU_zpsdc5aeff6.CPU1_zps221804d4.png20216_AC3-CPU-1_zpsed1f38bb.jpg

 

 

θα μου πεις ενταξει αλλα εχουν βαλει θυρια 690/680 για μενα δεν εχει σημασια αυτο μεθαυριο μπορει να αλλαξω καρτα γραφικων!!!!

 

Άλλο ο 8150 και άλλο ο 8320 μην μπερδεύεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τοτε τα ιδια λεγαμε,και τωρα υπαρχουν ενα σορο bench που δειχνουν αυτο,τελος παντων αυτη ειναι η αποψη μου

οταν μιλαμε για gaming μιλαμε για ιντελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους τους insomniacs!

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για την επιλογή του επεξεργαστή για χρήση gaming.

Επειδή είδα σε διάφορα συγκριτικά στο anandtech:

 

http://www.anandtech.com/bench/Product/698?vs=702

 

οτι ο intel δινει αρκετά περισσότερα fps. Μπορεί αυτή την στιγμή να μην βλέπεις διαφορά με κανέναν απο τους δύο επειδή είναι και οι δύο πολύ δυνατοί, όμως σε βάθος χρόνου που θα έχουν ανέβει οι απαιτήσεις θέλω να έχω κάνει την σωστή επιλογή και να έχω τον πιο δυνατό επεξεργάστη για την χρήση gaming που χρειάζομαι (δεν κάνω αναβαθμίσεις συχνά-δηλαδή θα τον φτάσω στα όρια).

 

Να τονίσω οτι γνωρίζω καλά οτι το 90% στα games το δίνει η gpu. Έστω λοιπόν πως ένα σύστημα διαθέτει μια πολύ δυνατή κάρτα γραφικών και εμείς κυνηγάμε το maximum στο υπόλοιπο 10% για games!

 

Με ποιόν απο τους δύο προαναφερθέντες επεξεργαστές θα το πετύχουμε??

 

Το bench ειναι σε χαμηλες αναλυσεις. Σε 1080p και παραπάνω διάφορες σημαντικές δεν υπάρχουν και τις περισσότερες φορές η διαφορά ειναι υπέρ του 8320 αν αυτός υπερχρονιστεί. Κατα τα άλλα +1 για 3470 αλλα για άλλους λόγους από αυτούς των απ´ολυτων επιδόσεων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τονίσω οτι γνωρίζω καλά οτι το 90% στα games το δίνει η gpu. Έστω λοιπόν πως ένα σύστημα διαθέτει μια πολύ δυνατή κάρτα γραφικών και εμείς κυνηγάμε το maximum στο υπόλοιπο 10% για games!

 

Με ποιόν απο τους δύο προαναφερθέντες επεξεργαστές θα το πετύχουμε??

 

Τeokos όσο και να τον υπερχρονίσεις πίσω είναι. Αλλά πάιζουν πολλές προϋποθέσεις όπως η κάρτα, η υπόλοιπη χρήση, η επιθυμία ή όχι για o/c κτλ κτλ.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι χωρίς ολόκληρο το πλάνο δεν μπορείς απλά να προτείνεις επεξεργαστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τονίσω οτι γνωρίζω καλά οτι το 90% στα games το δίνει η gpu. Έστω λοιπόν πως ένα σύστημα διαθέτει μια πολύ δυνατή κάρτα γραφικών και εμείς κυνηγάμε το maximum στο υπόλοιπο 10% για games!

 

Skyrim, hitman ab, starcraft κτλ κτλ

 

Battlefield = το 90% των games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου λεει κατι αυτο millenium, δεν εχει σε ολα τα game προβλημα

 

αυτο μου λεει

FX-6300-FX-4300-67_zpsead8c70c.jpg

 

και γιατι να καθομαι να ασχολουμε αφου δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για την δουλεια που τον θελω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει προβλημα με τα benchmarks, με την κατανόηση των απαιτήσεων του TS υπάρχει. Ήταν πολύ σαφής σε αυτό που ζητάει και η μοναδική απάντηση είναι ότι ναι, ο 3470 είναι καλύτερος αν μιλάμε μόνο γι αυτήν την παράμετρο τουλάχιστον.

 

Στα παιχνίδια που εξαρτώνται σχεδόν αποκλειστικά από την gpu θα έχουν παρόμοιες επιδόσεις και μικρές διαφορές. Σε μερικά παιχνίδια που εξαρτωνται και από την cpu οι διαφορές θα είναι πολύ πιο σημνατικές. Απλό είναι, δεν χρειάζονται μετρήσεις επί μετρήσεων.

 

Ο 8320 θα ρολάρει καλύτερα σε ορισμένες πολυνηματικές εφαρμογές και επιδέχεται πολύ καλό o/c. Στο βαθμό που δεν ενδιαφέρουν αυτά τότε ο 3470 δεν έχει αντίπαλο. Αν ενδιαφέρουν πρέπει να γίνει στάθμιση και να μπουν προτεραιότητες. Ανάλογα με αυτές τις προτεραιότητες μπορεί να προκριθεί και ο 8320 ως καλύτερη επιλογή.

 

Άρα για να βγει ασφαλές συμπέρασμα απαιτούνται από μεριάς του TS περισσότερες πληροφορίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο cherry pick.Μονο που δεν εχει προβλημα.

 

Και τα παιχνιδια που παρεθεσα ειναι αυτα:

 

Battlefield 3,Shogun 2,Dirt 3,Crysis 2,HAWX 2,AVP

 

3296?k=d4954609504f8f086f729b3995ec3247

http://www.sweclockers.com/recension/15973-amd-fx-8350-vishera/14#pagehead

 

crysis-2-fps.png?9d7bd4

 

 

 

http://uk.hardware.info/reviews/3314/8/amd-fx-8350--8320--6300-vishera-review-finally-good-enough-benchmarks-cpu-tom-clancys-hawx-2

 

Σε 1080p εισαι gpu bound στο 99% των περιπτωσεων.

 

 

Μπορεί αυτή την στιγμή να μην βλέπεις διαφορά με κανέναν απο τους δύο επειδή είναι και οι δύο πολύ δυνατοί, όμως σε βάθος χρόνου που θα έχουν ανέβει οι απαιτήσεις θέλω να έχω κάνει την σωστή επιλογή και να έχω τον πιο δυνατό επεξεργάστη για την χρήση gaming που χρειάζομαι (δεν κάνω αναβαθμίσεις συχνά-δηλαδή θα τον φτάσω στα όρια).

 

 

 

Ναι σε βαθος χρονου θα χουν ανεβει και οι απαιτησεις στα threads.Επισης με 2 κλικ κανεις τον 8320-8350.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες πως γινεται ενας οκταπυρινος οχι μονο δεν εχει διπλασιες επιδοσεις απο εναν τετραπυρινο

αλλα να ειναι και υποδιεστερος εφοσον μιλαμε για κοντινες συχνοτητες λειτουργιας και γενιές επεξεργαστων ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...