Προς το περιεχόμενο

Intel Core i5 3470 ή AMD FX 8320 για GAMING?


Iskantar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στανταρ καποιος εδω μεσα τα παιρνει απο την ΙΝΤΕL δεν εξηγείται αλλιως

 

δεν ειναι αυτο το θεμα....οπως και σε αλλα τεχνολογικα προιοντα εχουν δημιουργηθει στρατοπεδα...ομως ξεχναμε τι σημαινει πλεον vfm  σε μια χωρα οπου και χρειαζεται...οταν μπορω να γλυτωσω 50-70 ευρω θα το κανω εκτος και αν το θελω πραγματικα για επαγγελαμτικους λογους...αλλα πλεον δεν βρισκω καποιο λογο καποιος να υποστηριζει τοοοοσο πολυ ενα απο τα 2 στρατοπεδα....

εγω προσωπικα υποστηριζα ιντελ αλλα μια χαρα μου εχει κατσει ο 8320 και δεν τον εχω ει καπου να μου ζοριζεται..

 

οπσο μαλλον σε παιχνιδια που το ζορι το τραβανε οι καρτες ....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να και ενα δικο μου benchmark με 8350 + 2 *7970

 

Συμπερασμα? Μη παρεις amd... Δεν βλέπεις? bottleneck , μπουκωμα , γρίπη , χάλια ο λαιμός χάλια, πως καταφερνω και παίζω παιχνιδια σε αυτο το κονσερβοκουτι δεν ξερω. Ασε τις εφαρμογες video editing , rendering κτλ κτλ εκει να δεις δραμα (τουρκικο σηριαλ ενα πραμα, φατμαγιουλ και πανω ) :-D :-D :-D

 

Amd του σατανα! μακρυα :devil: :devil: :devil:

 

7970s.png

Επεξ/σία από Orgios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, ένα ενδιαφέρον site:

http://techreport.com/review/23750/amd-fx-8350-processor-reviewed/14

στην πρώτη εικόνα έχει 2 κουμπιά, ένα για overall και ένα για gaming

ο άξονας των Χ είναι η τιμή, ο άξονας των Υ είναι η απόδοση...

 

έψαχνα κάτι αντίστοιχο για να δω τι απόδοση θα έχω για κάθε ευρώ που θα σκάσω σε επεξεργαστή, και νομίζω καλύτερος τρόπος παρουσίασης δύσκολα θα βρεθεί...

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ οι i5-i7 είναι πιο δυνατοί, γενικά...

αλλά ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα κοιτάξω ΜΟΝΟ το performance/€ ratio

 

και θα κάτσω να υπολογίσω και το κόστος μητρικής για κάθε socket, και την πιθανή χρησιμότητα νέου ανεμιστήρα, και τη θερμοκρασία και και και ...

 

Απάντηση στον TS:

εγώ θα πρότεινα τον ΑΜΔ, φαίνεται καλύτερος για τα λεφτά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, ένα ενδιαφέρον site:

http://techreport.com/review/23750/amd-fx-8350-processor-reviewed/14

στην πρώτη εικόνα έχει 2 κουμπιά, ένα για overall και ένα για gaming

ο άξονας των Χ είναι η τιμή, ο άξονας των Υ είναι η απόδοση...

...

...

αλλά ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα κοιτάξω ΜΟΝΟ το performance/€ ratioυ

Τι σκεπτικό και αυτό...

 

Αν ψάχνεις για απόδοση στα παιχνίδια(όπως κάνει ο ts όπως φαίνεται από τον τίτλο) δεν θα κοιτάξεις την καρτέλα με την απόδοση στα παιχνίδια (όπου βάζει τον 8350 ίσα με έναν ι3) αλλά θα κοιτάξεις την καρτέλα με την γενική απόδοση...

σκεπτικό ftw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σκεπτικό και αυτό...

 

Αν ψάχνεις για απόδοση στα παιχνίδια(όπως κάνει ο ts όπως φαίνεται από τον τίτλο) δεν θα κοιτάξεις την καρτέλα με την απόδοση στα παιχνίδια (όπου βάζει τον 8350 ίσα με έναν ι3) αλλά θα κοιτάξεις την καρτέλα με την γενική απόδοση...

σκεπτικό ftw

σωστός, έπρεπε να αναφέρω πως κάνω και rendering, οπότε, για μένα είναι χρήσιμοι οι 8 πυρήνες ακόμα και αν είναι ο καθένας τους πιο αδύναμος από ένα μονό πυρήνα intel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστός, έπρεπε να αναφέρω πως κάνω και rendering, οπότε, για μένα είναι χρήσιμοι οι 8 πυρήνες ακόμα και αν είναι ο καθένας τους πιο αδύναμος από ένα μονό πυρήνα intel...

Έτσι ναι,σε τέτοιου τύπου εργασίες οι amd πάντα βγαίνουν καλύτεροι από ισότιμους intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον ο 8350 ειναι ενας 4670Κ, πηρε 10% ο haswell.  Aπλως ειναι 30Ε ακριβοτερος ο 4670Κ και μητρικη με 100 Ε παιρνεις και σε ΑΜ3+ και σε 1150. Πρεπει να πεσει 20 Ε ο 8350.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...