Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μάθεις την απάντηση όταν παραλάβεις το ειδοποιητήριο στο σπίτι σου.

Εάν έγραφες και την αξία του δέματος, θα μπορούσαμε να υποθέσουμε πιο συγκεκριμένα τι θα πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Το τελωνείο μέχρι ποιό σημείο μπορεί να αμφισβητήσει την τιμή ενός προϊόντος; Ας πούμε ότι μου έρχεται δέμα με ένα σφραγισμένο iPhone 7 από Αμερική με CIF κόστος 20 ευρώ, για το οποίο έχω και τιμολόγιο σε αυτά τα χρήματα και αποδεικτικό από το PayPal με αυτά τα χρήματα.

 

Θα αρκεστούν σε αυτά για να μην το φορολογήσουν/δασμολογήσουν ή θα πουν «μας κοροϊδεύεις, πλήρωσε τόσα βάσει της πραγματικής τιμής»;

 

Το σενάριο είναι υποθετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο υποθετικό σου σενάριο για iphone 7 στα 20€ φωνάζει από μακρυά, και στον πιο ανίδεο, ότι η αξία είναι μούφα και ο τελωνειακός θα το τσιμπήσει.

 

Και είναι προφανές ότι, ακόμη και απόδειξη με photoshop να του πας (γιατί πραγματική δεν μπορεί να υπάρχει, εκτός αν πείσεις τον πωλητή να εκδώσει δύο ή και περισσότερες), δεν θα τη δεχτεί, αλλά θα βρει την τιμή από το δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωραία, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Με τα μεταχειρισμένα ξέρουμε τι παίζει; Φορολογούνται/δασμολογούνται; Και αν ναι, πως υπολογίζεται η αξία τους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρισκόμαστε σε μια περίοδο που δεν ξέρουμε πως ξεκίνησε αυτή η ιστορία και ποιους στόχους έχει.

 

Σε συνθήκες προ 11/11 θα έφτανε η δήλωση του πωλητή "used" ή κάτι αντίστοιχο, για να θεωρηθεί σωστή η υποτιμημένη δηλωμένη αξία. Τώρα, όμως, δεν μπορεί να σου πει κάποιος πως θα (ή πως θα έπρεπε να) ενεργήσει ο τελωνειακός.

 

Σε κάθε περίπτωση, υπάρχει η διαδικασία της αμφισβήτησης της πράξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ευχαριστώ για την απάντηση και πάλι.

 

Να ενημερώσω για μια παλιά μου απορία στην περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιους:

 

Έστω ότι ένα δέμα των ΕΛΤΑ πάει τελωνείο και χρεώνεται ΦΠΑ, δασμούς, τέλη κλπ. Ο τελωνειακός έχει τη δυνατότητα να μου κόψει τιμολόγιο με τις χρεώσεις αναλυτικά προκειμένου να το περάσω στα έξοδα της επιχείρησής μου και να συμψηφίσω τον ΦΠΑ που θα χρεωθώ; Έχει έξτρα χρέωση κάτι τέτοιο;

 

Ρώτησα το λογιστή μου και ήταν σαφής: Το χαρτί της διασάφησης λογίζεται ως τιμολόγιο, δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο, ο ΦΠΑ συμψηφίζεται κανονικά (αυτό είναι το νόημα της φορολόγησης κατά τον εκτελωνισμό εξ' άλλου) και τα έξοδα/τέλη/δασμοί περνάνε κανονικά στα έξοδα της επιχείρησης.

 

Φυσικά, μιλάμε πάντα για προϊόντα τα οποία μπορούν να δικαιολογηθούν ως εργαλεία δουλειάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το είχα κάνει μια φορά πριν από 10 χρόνια (και βάλε, δεν θυμάμαι ακριβώς).

Είχα περάσει στα βιβλία μου το συνολικό έξοδο και είχα πιστώσει (και συμψηφίσει) τον αναλογούντα ΦΠΑ.

 

Βέβαια, για να λέμε και την αλήθεια, έλεγχοι δεν γίνονται, ακόμη και στη διαδικασία κλεισίματος των βιβλίων, λόγω συνταξιοδότησης κλπ, οπότε ότι παραστατικά είχες περάσει στα βιβλία, πέρασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση και πάλι.

 

Να ενημερώσω για μια παλιά μου απορία στην περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιους:

 

 

Ρώτησα το λογιστή μου και ήταν σαφής: Το χαρτί της διασάφησης λογίζεται ως τιμολόγιο, δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο, ο ΦΠΑ συμψηφίζεται κανονικά (αυτό είναι το νόημα της φορολόγησης κατά τον εκτελωνισμό εξ' άλλου) και τα έξοδα/τέλη/δασμοί περνάνε κανονικά στα έξοδα της επιχείρησης.

 

Φυσικά, μιλάμε πάντα για προϊόντα τα οποία μπορούν να δικαιολογηθούν ως εργαλεία δουλειάς.

Καλημέρα! Ναι, ενδιαφέρει εμένα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω με βάση τα όσα περνάμε μέχρι στιγμής στα βιβλία μας, είναι ότι περνάς τον ΦΠΑ (οκ ως εδώ) αλλά προκειμένου να εκπέσει από τα έξοδα και η καθαρή αξία (εξωλογιστικός προσδιορισμός κερδών), θα πρέπει να καταχωρηθεί και το τιμολόγιο ή απόδειξη αγοράς. Τι καταχωρείς λοιπόν στα βιβλία σου (πάντα μιλώντας για συναφή με το επιτήδευμα, είδη); Την απλή απόδειξη αγοράς από το paypal ή ebay ή Amazon και ούτω καθεξής, έστω και αν αυτή έχει εκδοθεί εκτός ευρωπαϊκής κοινότητας; Γιατί ο ΦΠΑ είναι άμεσα συνδεδεμένος με αυτό (δεν μιλάω για τα έξοδα εκτελωνισμού).

 

ΥΓ πριν από περίπου 10 χρόνια και εγώ (το 2007 αν θυμάμαι καλά), είχα κόψει τιμολόγιο για μια τηλεόραση στον επαγγελματικό χώρο. Όμως, εκ παραδρομής το τιμολόγιο δεν περάστηκε στα βιβλία (χάθηκε), με αποτέλεσμα να φάω πρόστιμο κατά το κλείσιμο βιβλίων το 2012 (φάνηκε στο σύστημα ότι είχε κοπεί από τον πωλήτρια επιχείρηση αλλά απουσίαζε από τα βιβλία μου). Με αυτό θέλω να πω ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο με το Υπουργείο Οικονομικών και τις ΔΟΥ (όπου πέσεις..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χωρίς να το έχω κάνει ποτέ, φαντάζομαι ότι καταχωρείς την απόδειξη/τιμολόγιο από τον πωλητή μαζί με το αποδεικτικό πληρωμής (PayPal, έμβασμα κλπ) και παρέα βάζεις και τη διασάφηση για να υπολογίσεις τον εκπιπτόμενο ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα παιδια . Το παρακατω τι σημαινει;;;

 

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-11-2016 17:40 ΚΟΡΕΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 30-11-2016 19:21 ΚΟΡΕΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-11-2016 22:27 ΚΟΡΕΑ ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-12-2016 13:16 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 12-12-2016 14:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 13-12-2016 01:13 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)
 
 

 

Με επιφυλαξη παντα, επειδη γραφει εισαγωγη στο τελωνειο δεν σημαινει οτι θα πληρωσεις φεσι.Ειχα φερει ems παλια και ετσι εγραφε παντα.Ουτε βλεπω να εχει σε παρενθεση δασμοι οπως σε αλλες περιπτωσεις.Επισης μπηκε και βγηκε απο το τελωνειο πολυ γρηγορα.Πιθανοτοτα 3 ευρω θα πληρωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο εννοω ...

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 13-12-2016 01:13 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

 

Θα μάθεις την απάντηση όταν παραλάβεις το ειδοποιητήριο στο σπίτι σου.

Εάν έγραφες και την αξία του δέματος, θα μπορούσαμε να υποθέσουμε πιο συγκεκριμένα τι θα πληρώσεις.

 

Το δεμα ειναι μια οθονη υπολογιστη 27 ιντσων. Σημερινη εξελιξη ειναι η παρακατω:

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-11-2016 17:40 ΚΟΡΕΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 30-11-2016 19:21 ΚΟΡΕΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-11-2016 22:27 ΚΟΡΕΑ ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-12-2016 13:16 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 12-12-2016 14:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 12-12-2016 23:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 13-12-2016 01:13 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ 13-12-2016 02:47 Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ 13-12-2016 05:23 Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι ξαναμπήκε και ξαναβγήκε σήμερα και πήρε το δρόμο του για το Γραφείο της περιοχής σου (που δεν ξέρουμε σε ποια περιοχή είσαι, όπως και ποια είναι η αξία του δέματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι ξαναμπήκε και ξαναβγήκε σήμερα και πήρε το δρόμο του για το Γραφείο της περιοχής σου (που δεν ξέρουμε σε ποια περιοχή είσαι, όπως και ποια είναι η αξία του δέματος).

 

Οθονη υπολογιστη αξιας 310 ευρω. Φαινεται οτι ειναι στα Ελτα courier και ειναι να ερθει στην Κώ οπου μενω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...