Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς έτσι. Είναι ειδική περίπτωση το amazonglobal. Νομίζω κάτι αντίστοιχο υπάρχει και στο ebay (δεν έχω ψωνίσει ποτέ όμως με αυτόν τον τρόπο από εκεί, οπότε με επιφύλαξη το λέω). Δεν είναι DHL δηλαδή, όπως νοείται σαν αποστολή καταστήματος προς ιδιώτη. Άλλο καθεστώς.

Και απλά το AmazonGlobal συνεργαζεται με την DHL και μου το φερνει;

 

Εγω δεν καταλαβα ακομα γιατι πηρα το πακετο μου απο το καταστημα της DHL.

αυτοί το έφεραν ή άλλοι; :-D

Τελοσπαντων, δεν εχει σημασια..

Παντως η τελευταια αγορα που εκανα ετσι, πρεπει να ηταν πριν 1 χρονο.

Ελπιζω να μην εχει αλλαξει τιποτα τελευταια και στο AmazonGLobal shipping, και  αν έκανα την αγορά που παρέθεσα στη φωτό σήμερα, να πληρωνα όντως αυτά όπως πάντα, και όχι τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δηλαδή δεν εκτελωνίστηκε το πακέτο του?

 

Έχουμε μπλέξει και τις έννοιες των λέξεων.

Όλα τα δέματα που έρχονται από τρίτες χώρες εκτελωνίζονται.

Άλλα περνάνε χωρίς έξτρα έξοδα και άλλα χρεώνονται έξοδα εκτελωνισμού.

 

Τους λόγους τους έχουμε γράψει επανειλημμένως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να χω θεμα αν παραγφειλω πολυβιταμινες και ω3 απο iherb οπως εκανα παντα;φοβαμαι μην τα ανοιξουν και μου που δεν εχουν εγκριση απο ΕΟΦ και αλλα τετοια δοαφορα..

Γενικά φίλε μου δεν θέλω να στο χαλάσω αλλά οι πολυβιταμίνες από ότι γνωρίζω ούτε στην Ελλάδα περνούν έγκριση... Μια γνωστοποίηση κάνουν στον ΕΟΦ, τώρα τι μας δίνουν κάνεις δεν το ελεγχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε μπλέξει και τις έννοιες των λέξεων.

Όλα τα δέματα που έρχονται από τρίτες χώρες εκτελωνίζονται.

Άλλα περνάνε χωρίς έξτρα έξοδα και άλλα χρεώνονται έξοδα εκτελωνισμού.

 

Τους λόγους τους έχουμε γράψει επανειλημμένως.

 

Αυτό λέω. Το να χάσει η εταιρία courier χρήματα δεν παίζει, άρα θα υπάρχει ειδική σύμβαση μεταξύ amazon και εταιρίας courier που ανέφερε και ο φίλος παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το τι και πως, δεν το ξέρω. Το μόνο σίγουρο είναι πάντως, ότι καλύπτεται πλήρως σαν αγορά από το amazonglobal, οπότε ο, τι και να ζητηθεί έξτρα, δεν αφορά τον αγοραστή. Για αυτό και έδινες τον ΑΦΜ και τη ΔΟΥ και δεν ασχολιόσουν περαιτέρω. Αν διαβάσεις τα ψιλά γράμματα του προγράμματος (amazon global), τα εξηγεί και πιο αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το τι και πως, δεν το ξέρω. Το μόνο σίγουρο είναι πάντως, ότι καλύπτεται πλήρως σαν αγορά από το amazonglobal, οπότε ο, τι και να ζητηθεί έξτρα, δεν αφορά τον αγοραστή. Για αυτό και έδινες τον ΑΦΜ και τη ΔΟΥ και δεν ασχολιόσουν περαιτέρω. Αν διαβάσεις τα ψιλά γράμματα του προγράμματος (amazon global), τα εξηγεί και πιο αναλυτικά.

Πολύ ωραία..

 

Οπότε αν θέλουμε να πάρουμε ένα πακέτο από εξωτερικό και να φτασει στην πορτα μας σε 3-4 μερες, σαν να πληρωναμε  courier, χωρίς τελωνεία, συμφερει να το παιρνουμε απο amazon με amazonglobal. :-)

Νομιζω τα λεω καλα τωρα.

 

(εκτός ξαναλέω αν εχει αλλαξει τιποτα και με αυτο τελευταια)

 

* * *

Επίσης αν θελει ο φιλος που εκανε τη φασαρια στο τελωνειο να μας εξηγησει πως απο 100 (με αποδειξη οπως το καταλαβα) που του ζητουσαν αρχικα, πληρωσε τελικα 50, αν οι τιμες ειναι φιξαρισμενες όπως λέτε.

Του εκαναν σκόντο για τα ωραια του ματια;

(Αυτό δεν είναι ειρωνεία προς εσένα, μην παρεξηγηθώ, είναι ειρωνεία προς την εταιρεία ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς το πρώτο : εφόσον θεωρείς ότι το άθροισμα προϊόντος, shipping and handling & insurance (αν έχει) και import fees deposit σε συμφέρει σε σχέση με μια αντίστοιχη αγορά από ΕΕ, τότε σαφώς και ναι και το προχωράς. Προσέχεις μόνο αν δίνεται η δυνατότητα για amazonglobal. Εμένα πχ ήταν 3rd party seller, οπότε εκεί η Amazon δεν μου έδινε ως επιλογή την αποστολή με global.

 

Ως προς το δεύτερο : μόνο αυτός μπορεί να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς το πρώτο : εφόσον θεωρείς ότι το άθροισμα προϊόντος, shipping and handling & insurance (αν έχει) και import fees deposit σε συμφέρει σε σχέση με μια αντίστοιχη αγορά από ΕΕ, τότε σαφώς και ναι και το προχωράς.

 

Φυσικά και αναφέρομαι σε πράγματα που ΔΕΝ μπορείς να βρεις σε χώρες της ΕΕ, διαφορετικά ποιός ο λόγος να τα πάρεις από αλλού και να τρέμεις μην κρατηθούν στο τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει παραγγείλει κάτι κανείς από εξωτερικό με απλό ταχυδρομείο και κρατηθεί στο τελωνείο, καλό θα είναι να μας το πει εδώ να ξέρουμε τί μας γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, συγγνώμη για την άσχετη ερώτηση που θα ακολουθήσει αλλά ό,τι έχω παραγγείλει περί τα τέλη Οκτώβρη/αρχές Νοέμβρη από Κίνα και Ιαπωνία, με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν έχει έρθει ακόμα και αναρωτιέμαι αν τα δέματα έχουν κολλήσει κάπου στην Ελλάδα και δεν μπορώ να το ξέρω. Συγκεκριμένα, 3 δέματα με tracking number από Ιαπωνία και τα 3 με SAL registered , το πρώτο ημερομηνία αποστολής 30/10, τα άλλα δύο αρχές Νοέμβρη , δεν έχουν φθάσει ακόμα και στη σελίδα tracking των ΕΛΤΑ, το τελευταίο update και στα 3 αναφέρει ότι έφυγαν από την Ιαπωνία (διαφορετικοί αποστολείς, και τα τρία με SAL). Ξέρω ότι το SAL αργεί , αλλά το ένα δέμα εστάλη πάνω από ένα μήνα πριν. Υπάρχει περίπτωση να έχουν κολλήσει σε τελωνείο; Και πώς μπορώ να το ξέρω αν στο tracking system δεν υπάρχει καμία καταχώρηση που να δείχνει Ελλάδα; Επίσης η αξία του περιεχομένου κάθε δέματος χωριστά είναι κάτω από 100 ευρώ, τα 2 είναι κάτω από 50.

Ένα τέταρτο δέμα από Ιαπωνία , επίσης σταλθέν 1 μήνα πριν , δυστυχώς από ανοησία μου με SAL unregistered , επίσης δεν έχει φανεί. Είναι δυνατόν να βρίσκεται σε τελωνείο, υπάρχει κάποιος τρόπος να το μάθω; Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν όλα αυτά τα δέματα βρίσκονται όντως σε τελωνείο της Ελλάδος κολλημένα, ας πληρώσω να τελειώνω, αλλά κάπως να το μάθω. Ευχαριστώ και συγγνώμη για την ερώτηση.

Επεξ/σία από Kanesan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο θεμα εχω και εγω εχω untracked απο αμερικη 2 φακελους με ανταλακτικα ασυρματου αξιας 55 ευρω και δεν φαινονται ουτε αμερικη ουτε εδω στα ελτα!Επιπλεον κανεις δε ξερει αν ειναι τελωνειο ουτε αεροδρομιο ουτε τα ελτα! Το τελωνειο αδυνατει να μου απαντησει που ειναι;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το ίδιο. Περιμένω τέσσερα πράγματα μικρής αξίας (Κίνα, από δεύτερο δεκαήμερο Νοεμβρίου) και μέχρι στιγμής, δεν έχω λάβει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά και πάλι,

 

Αναρωτιέμαι, μιας και τα βρήκα με τον πωλητή να μου ξαναστείλει το δέμα με αναγραφόμενο "gift" στο κιβώτιο, σε περίπτωση που αρνηθώ να παραλάβω το δέμα στο ταχυδρομείο και το στείλω πίσω, ποιος πληρώνει τα έξοδα αποστολής για την επιστροφή; Χρεώνεται και τίποτα έξτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...