Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανακάλυψες και εσύ,μετά την αγορά, τον κόσμο των εταιρειών courier και τα τιμολόγιά τους.

Για να απαντήσεις στις απορίες σου, υπολόγισε 1) τον ΦΠΑ στην αξία CIF (κόστος+μεταφορικά), 2) την αμοιβή του εκτελωνιστή, τα αποθήκευτρα, που αυξάνουν όσο μένει το δέμα στην αποθήκη και άλλα μικροέξοδα, που θα τα δεις όλα αναλυτικά στα παραστατικά που θα σου δώσουν.

 

Τα τιμολόγια όλων των courier δεν είναι κρυφά αλλά είναι δημοσιοποιημένα και μπορείς να τα βρεις εύκολα. Διαφέροουν ελάχιστα μεταξύ τους, λόγω ανταγωνισμού, και οπωσδήποτε κανείς δεν μπορεί να ανοίξει ξαφνικά μια παρόμοια επιχείρηση και να χρεώνει 500€, όπως γράφτηκε. 

Κοιταξα τη σελιδα τους makfil αλλα δεν ξερω πως να τα υπολογισω.

Ειμαι ασχετος απο αυτα.

 

ΓΙα τα αποθηκευτρα μου ειπαν, αν δεν ερθετε μεχρι την ταδε μερα, τοτε θα αρχισουν να μετρανε εξτρα αποθηκευτρα ανα μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εσένα σου ζήτησαν 100€ για να έρθει σπίτι, σωστά;

 

Αν ναι, τότε δυστυχώς μοιάζει σωστό. Είναι δηλαδή διατακτική, αποθήκευτρα, ΦΠΑ και κόστος αμοιβής εκτελωνιστή. Δεν έχω εμπειρία με τη συγκεκριμένη κούριερ, για αυτό χρειάζεται ανάλυση ποσού.

Κοιταξα τη σελιδα τους makfil αλλα δεν ξερω πως να τα υπολογισω.

Ειμαι ασχετος απο αυτα.

 

ΓΙα τα αποθηκευτρα μου ειπαν, αν δεν ερθετε μεχρι την ταδε μερα, τοτε θα αρχισουν να μετρανε εξτρα αποθηκευτρα ανα μερα.

Άλλο ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΡΑ, άλλο ΦΥΛΑΞΗ και υπερημερία, μην τα μπερδεύεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξα τη σελιδα τους makfil αλλα δεν ξερω πως να τα υπολογισω.

Ειμαι ασχετος απο αυτα.

 

ΓΙα τα αποθηκευτρα μου ειπαν, αν δεν ερθετε μεχρι την ταδε μερα, τοτε θα αρχισουν να μετρανε εξτρα αποθηκευτρα ανα μερα.

 

Έγραψα αναλυτικά ποιες είναι οι χρεώσεις με βάση την αξία CIF και το τιμολόγιο της εταιρείας.

Στα αποθήκευτρα υπάρχει μια σταθερή χρέωση για 1-2 μέρες η οποία αυξάνει όσο το δέμα παραμένει στην αποθήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MauroPaltoudias

103 για να ερθει σπιτι.

50 αν παω εγω.

 

Αρα 50 ειναι η διατακτικη, αποθηκευτρα, ΦΠΑ όπως τα λες.

 

 

Και ξαναρωταω;

γιατι ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ UPS και DHL;

 

 

DHL από Ιαπωνια: τελωνειο 12,5 ευρω ΣΥΝΟΛΙΚΑ (το προπληρωσα στην τελικη τιμη) για πακετο 95 ευρω

UPS από Αμερική: τελωνειο 103 ευρω ΣΥΝΟΛΙΚΑ για πακετο $40-55 περίπου.

(σημειωτεον, και τα 2 πακετα περιειχαν τα ιδια προϊόντα σε βάρος/όγκο - 2 Blurays)

 

 

Ελευθερη αγορα οκ, 5-10-20 ευρω πανω, αλλα 90 ευρω πάνω;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, τα 12,50€ ήταν DHL ΚΟΥΡΙΕΡ, είσαι εκατό τοις εκατό σίγουρος; Εγώ εκτελώνισα πριν 15 ημέρες με DHL και μόνο διατακτική και αποθήκευτρα (ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ) ήταν 48.50€ (βάρος πακέτου μικρό, δηλαδή κάτω από κιλό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, τα 12,50€ ήταν DHL ΚΟΥΡΙΕΡ, είσαι εκατό τοις εκατό σίγουρος; Εγώ εκτελώνισα πριν 15 ημέρες με DHL και μόνο διατακτική και αποθήκευτρα (ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ) ήταν 48.50€ (βάρος πακέτου μικρό, δηλαδή κάτω από κιλό).

 

ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΟΣ!

Ορίστε, το έκανα πάλι τεστ σήμερα.

 

amazon.png

 

Τόσο πλήρωνα πάντα, το πακέτο ερχόταν σε 3 μέρες από Ιαπωνία  στην πόρτα μου παρακαλώ!

Απλώς με έπαιρναν ένα τηλ πριν και μου ζητουσαν ΑΦΜ για να εκτελωνισουν.

 

Το πακετο το πηρα 2-3 φορες που ελειπα απο το σπιτι, απο την DHL στη ΦΙλελληνων στο συνταγμα.

Οπότε υπέθεσα με DHL ήρθε. Ή έκανα λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

103 για να ερθει σπιτι.

50 αν παω εγω.

 

Αρα 50 ειναι η διατακτικη, αποθηκευτρα, ΦΠΑ όπως τα λες.

 

 

Και ξαναρωταω;

γιατι ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ UPS και DHL;

 

 

 

Ελευθερη αγορα οκ, 5-10-20 ευρω πανω, αλλα 90 ευρω πάνω;;;;;

 

Τα μπερδεύεις και πάλι.

Άλλο το ποσό του ΦΠΑ, άλλο η αμοιβή του εκτελωνιστή, άλλο η διατακτική, άλλο τα αποθήκευτρα και άλλο τα μικροέξοδα.

Όταν εκτελωνίζει η courier, χρεώνει αμοιβή εκτελωνιστή αλλά όχι διασάφηση.

Όταν εκτελωνίζεις εσύ χρεώνει διασάφηση και αποθήκευτρα και τα υπόλοιπα (ΦΠΑ και μικροέξοδα) τα πληρώνεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπερδεύεις και πάλι.

Άλλο το ποσό του ΦΠΑ, άλλο η αμοιβή του εκτελωνιστή, άλλο η διατακτική, άλλο τα αποθήκευτρα και άλλο τα μικροέξοδα.

Όταν εκτελωνίζει η courier, χρεώνει αμοιβή εκτελωνιστή αλλά όχι διασάφηση.

Όταν εκτελωνίζεις εσύ χρεώνει διασάφηση και αποθήκευτρα και τα υπόλοιπα (ΦΠΑ και μικροέξοδα) τα πληρώνεις εσύ.

Δε σε καταλβαινω βρε makfil.

Και στην περιπτωση των 12,5 ευρω και στην περιπτωση των 103, η courier εκτελωνισε.

Γι'αυτο ειπα ΣΥΝΟΛΙΚΑ!

 

το βλέπεις και πάνω στη φωτο απο αμαζον.

 

Και παλι, πες οτι τα 12,5 ευρω δεν εμπεριεχουν αμοιβη εκτελωνιστη.

Συγκρινοντας τα με τα 50 απο UPS (που επισης δεν εμπεριεχουν αμοιβη εκτελωνιστη) παλι πολύ περισσότερα είναι τα 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε καταλβαινω βρε makfil.

Και στην περιπτωση των 12,5 ευρω και στην περιπτωση των 103, η courier εκτελωνισε.

Γι'αυτο ειπα ΣΥΝΟΛΙΚΑ!

 

το βλέπεις και πάνω στη φωτο απο αμαζον.

 

Και παλι, πες οτι τα 12,5 ευρω δεν εμπεριεχουν αμοιβη εκτελωνιστη.

Συγκρινοντας τα με τα 50 απο UPS (που επισης δεν εμπεριεχουν αμοιβη εκτελωνιστη) παλι πολύ περισσότερα είναι τα 50.

 

Εξακολουθείς να συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις.

Στη μεταφορά με το συγκεκριμένο πακέτο της Amazon προπληρώνεις τον ΦΠΑ (13% στη συγκεkριμένη περίπτωση) και το δέμα εκτελωνίζεται χωρίς τη διαδικασία των εταιρειών courier.

 

Η διαδικασία με την UPS δεν έχει καμία σχέση με αυτή της Amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μας δείχνεις είναι με amazonglobal (το βλέπω από κινητό και δεν ζουμάρει στο επισυνημμένο), που προπληρώνεις ένα ποσό για import fees με διαφορετικές μεταξύ τους συμφωνίες. Είναι ειδική περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθείς να συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις.

Στη μεταφορά με το συγκεκριμένο πακέτο της Amazon προπληρώνεις τον ΦΠΑ (13% στη συγκεkριμένη περίπτωση) και το δέμα εκτελωνίζεται χωρίς τη διαδικασία των εταιρειών courier.

 

Η διαδικασία με την UPS δεν έχει καμία σχέση με αυτή της Amazon.

Δηλαδή αυτό που λέει Import Fees Deposit δεν είναι τα συνολικά έξοδα εκτελωνισμού;

Είναι απλώς το ΦΠΑ;

 

@MauroPaltoudias

 

Οκ, οπότε παρενόησα ότι τα 12,5 ευρω ηταν συνολικα εξοδα εκτελωνισμου, οποτε μπορουσαν να συγκριθουν με τα 103.

Νομιζα οτι  courier μου τα εκτελωνιζε και κει.

Αρα μου λετε οτι στο amazon global priority δεν πληρωνω καθολου υπηρεσιες εκτελωνισμου courier!

 

Τελικα δηλ. συμφερει να ψωνιζω απο  amazon.

Οπότε, και σε μελλοντικες αγορες, αν θελω να διαλεξω courier διαλεγω αυτο το AmazonGlobal priority shiping, και προπληρωνω τον εκτελωνισμο (που ειναι λιγα ετσι κι αλλιως) και δε βρισκομαι προ εκπληξεως με παραπανω εξοδα εδω απο τις εταιρειες courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτό που λέει Import Fees Deposit δεν είναι τα συνολικά έξοδα εκτελωνισμού;

Είναι απλώς το ΦΠΑ;

 

@MauroPaltoudias

 

Οκ, οπότε παρενόησα ότι τα 12,5 ευρω ηταν συνολικα εξοδα εκτελωνισμου, οποτε μπορουσαν να συγκριθουν με τα 103.

Νομιζα οτι  courier μου τα εκτελωνιζε και κει.

Αρα μου λετε οτι στο amazon global priority δεν πληρωνω καθολου υπηρεσιες εκτελωνισμου courier!

 

Ναι, είναι το 13% του αθροίσματος κόστους και μεταφορικών.

 

Είπα παραπάνω ότι συγκρίνεις ανόμοιες διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι το 13% του αθροίσματος κόστους και μεταφορικών.

 

Είπα παραπάνω ότι συγκρίνεις ανόμοιες διαδικασίες.

 

Δηλαδή δεν εκτελωνίστηκε το πακέτο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν εκτελωνίστηκε το πακέτο του?

Hapatingo αυτο με τα 12,5 ευρω μου εκτελωνιζοταν παντα, και ερχοταν σπιτι μου χωρις να πληρωσω κατι παραπανω. (απλως λεει ο makfil οπως καταλαβα οτι με την επιλογη αυτη του amazon πληρωνεις μονο το ΦΠΑ και οχι υπηρεσιες εκτελωνισμου από εταιρειες, και το πακετο ερχεται χωρις κανενα προβλημα)

 

Αυτο με τα 103 δεν εκτελωνιστικε γιατι αρνηθηκα να τα πληρωσω! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι. Είναι ειδική περίπτωση το amazonglobal. Νομίζω κάτι αντίστοιχο υπάρχει και στο ebay (δεν έχω ψωνίσει ποτέ όμως με αυτόν τον τρόπο από εκεί, οπότε με επιφύλαξη το λέω). Δεν είναι DHL δηλαδή, όπως νοείται σαν αποστολή καταστήματος προς ιδιώτη. Άλλο καθεστώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...