Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φέρω από τη Reship ένα δέμα 1000$.Δέχονται να αλλάξουν συσκευασία και να βγάλουν τις αποδείξεις κτλπ.όμως στέλνουν ένα έγγραφο στις αμερικανικές αρχές που περιγράφει το περιεχόμενο.Εκεί βάζουν και την τιμή; Αυτό το έγγραφο θα συνοδεύσει το δέμα εδώ;΄Αυτό θα είναι κολλήμένο πάνω του ;

Αν το δηλώσω σαν δώρο και με μικρότερη τιμή στο ειδικό πεδίο της ιστοσελίδας τους θα το δεχθούν ή θα βάλουν το πραγματικό ποσό οπότε είναι δώρο άδωρο; ΄Η ακόμη θα κολλήσουν το invoice με την πραγματική τιμή στο περιτύλιγμα έστω και με την ένδειξη δώρο οπότε δεν γλυτώνουμε εδώ από τα χαράτσια; Υπάρχει λύση;

Σου απάντησαν στο διπλανό νήμα που ξαναέθεσες το ίδιο ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@Κώστας8

 

Σου απάντησα στο άλλο νήμα που έβαλες την ίδια ερώτηση για το δώρο.

Πέρα από το ότι δεν υπάρχει αυτή η έννοια στην τελωνειακή νομοθεσία, αφού αγοράζεις από μαγαζί και γράφει μια οποιαδήποτε αξία στο αυτοκόλλητο, πως θεωρείς εσύ ότι είναι δώρο και, επομένως, δεν πρέπει να πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλημέρα

Να ρωτήσω...είναι να αγοράσω 2 βινύλια από Αμερική με κόστος 44 δολλάρια (με τα μεταφορικά μέσα).

Τους ρώτησα για τέλη τελωνείου κ μου είπαν πως δίσκοι,cd,βιβλία δεν χρεώνονται δεσμοί .

Γνωρίζουμε αν ισχύει;

 

Δεν εχει σημασια τι ειναι το αντικειμενο.

Απο χωρες εκτος της ΕΕ γενικα πρεπει να θεωρεις δεδομενο το οτι κατα την εισοδο στην χωρα

εχουν δικαιωμα να το προωθησουν για εκτελωνισμο.

Απο την εμπειρια μου βεβαια ξερω οτι δεν περνανε τα παντα για εκτελωνισμο, η μπορει καποια

να θεωρηθουν τελωνειακως ελευθερα και να μην υπαρχει χρεωση.

Αν οντως παει στο τελωνειο πληρωνεις εξοδα εκτελωνισμου. Στην περιπτωση σου 15 ευρω + 24% ΦΠΑ

εφοσον πραγματι κοστολογηθει 44$

Οι δασμοι μπαινουν στα αντικειμενα αξιας 150 CIF και πανω.

 

Εν μερει δηλαδη αυτο που σου ειπε ειναι σωστο. Δεν εχει δασμους αλλα εκτελωνισμο+φπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μια χαρα εισαι φιλε, εγω εχω 2 δεματα στις 51 μερες απο την αποστολη, το ενα postnl και το αλλο  sg post, το πρωτο 32 μερες ηδη στην Ελλαδα κολλημενο και το δευτερο 45 μερες στην Ελλαδα... >_<

 

Επειδή εχω και εγω ένα δεμα που εχει ερθει Ελλαδα από 19/9 με sing post σημερα καλεσα στα ελτα και μου ειπαν ότι βρίσκεται στο αεροδρομιο Αθηνων.επισης μου ειπαν ότι με τις παραλαβες του σεπτεμβρη ειδικα γινεται ενας χαμος για αυτό και οι καθυστερήσεις.1 με 1μιση μηνα λεει ότι θελει για να προωθηθεί.

ελπιζω τουλάχιστον μολις ανοιχτει το τσουβαλι και ελεγχθεί το δεμα στη συνεχεια να προχωραει λιγο πιο γρηγορα το status στο tracking.

(βαρεθηκα να παταω ανανεωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι δέμα το 3ευρω. Χλωμο να σου έβαλαν τελωνειο

 

 

τι tracking number έβαλες στον ΕΛΤΑ; αυτό που σου έχει δώσει το gearbest; 

 

 

ευχαριστώ.

 

ελπίζω να επαληθευτείς.

 

δυστυχώς δεν υπήρχε η δυνατότητα για priority eu express. με το 3ευρώ ήρθε μια ή άλλη με το αν τα αγόραζα από ebay

το κλασσικό RSxxxxxxxNL του postnl που δίνει το GB για registered mail

 

Τελικά ήρθε η κλασσική ειδοποίηση ΕΛΤΑ για συστημένο δέμα χωρίς καμιά άλλη παρατήρηση. Παρέλαβα σήμερα χωρίς καμιά χρέωση και αφού η υπάλληλος τσέκαρε τα σχετικά αυτοκόλλητα (το πράσινο των ΕΛΤΑ για το τελωνειακώς ελεύθερο και το κίτρινο των PostNL για αγαθά που δεν πληρούν τη σχετική νομοθεσία της ΕΕ. 

 

Φαίνεται το κράξιμο για τα 3 ευρω για αποδεδειγμένα πακέτα αξίας <22 ευρω έπιασε τόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελικά ήρθε η κλασσική ειδοποίηση ΕΛΤΑ για συστημένο δέμα χωρίς καμιά άλλη παρατήρηση. Παρέλαβα σήμερα χωρίς καμιά χρέωση και αφού η υπάλληλος τσέκαρε τα σχετικά αυτοκόλλητα (το πράσινο των ΕΛΤΑ για το τελωνειακώς ελεύθερο και το κίτρινο των PostNL για αγαθά που δεν πληρούν τη σχετική νομοθεσία της ΕΕ. 

 

Φαίνεται το κράξιμο για τα 3 ευρω για αποδεδειγμένα πακέτα αξίας <22 ευρω έπιασε τόπο...

 

κράξιμο δεν χαμπαρίαζουν, εξάλλου όταν το ξεκίνησαν ήξεραν θεωρώ ότι είχε ημερομηνία λήξης και προσωπικά εχοντας το θάρρος της γνώμης μου το θεωρησα αρπαχτή. Με το φόβο όμως προστίμων διότι δεν είχε νομική βάση (ή καποιος δεν τους εκανε τη χαρη να νομιμοποιηθεί στην πορεία) φαίνεται να καταργείται. Βεβαια το οτι τωρα φαινεται να καταργείται δεν καθιστά σίγουρο οτι καποια στιγμή δε θα επανέρθει νόμιμα και (αναγραμματισμος...?) μόνιμα πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε ειδοποίηση για 2 δέματα που περιμένω άξιας κάτω απο 10€ (touch για tablet) το ένα έχει χρέωση 24,60€ και το άλλο που έκανε 2 μήνες στο τελωνείο ήρθε με χρέωση 22.20€.

Το περίεργο είναι πως πριν ένα μήνα το ίδιο touch πέρασε χωρίς καμία χρέωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετα απο εκατονταδες παραγγελιες εχω αμφιβολιες γ κατι...

 

Εριξα εχθες παραγγελια απο banggood 2 τεμαχια baofeng uv-5r ασυρματους

 

Συνολο αξιας 56 ευρω με μεταφορικα (priority direct mail γ αποφυγη τελωνειου) πληρωμη με paypal

 

Σημερα μ τα εκαναν αποστολη και μ εστειλαν μαιλ με την παραγγελια με στοιχεια κτλπ και αποστολη με nl post.

 

Στελνω επιτοπου οτι ζητησα αποστολη με direct mail κτλπ για αποφυγη τελωνειου και μ διαβεβαιωσε οτι δεν θα περασει τελωνειο και οτι δεν πληρωνω τιποτα

 

Πρωτη φορα ομως που εχω αμφιβολιες και δεν ξερω γιατι...

 

Βεβαια μετα απο 3 μαιλ που ειπαμε διαφορα και τον πιεσα λιγο μ ειπε οτι 100% δεν περναει τελωνειο,σε περιπτωση στραβης θα μ πληρωσει αυτος τα παντα.

 

(ειμαι μελος vip 4) δεν ξερω αν επαιξε ρολο αυτο και επειδη εχω πολλα ευρω παραγγελιες συνεχεια και γενικα αβερτα κινητικοτητα εχω στο site συνηθως μου απαντανε γρηγορα και ολοι οι πωλητες ειναι μεχρι στιγμης 100% κομπλε.

 

Τελικα με priority direct mail ειμαστε οκ ακομα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα priority απο banggood και εμενα με NL ηλθαν

 

τεσσερα τμχ χωρισ προβλημα

 

οποτε μην αγχωνεσαι

Οντως πρεπει να ειμαι οκ

 

Μ ξαναεστειλε μαιλ η πωλητρια και μ λεει οτι δεν θα εχω κανενα απολυτως προβλημα (οτι παρολο που ειναι nl post ειναι priority direct mail και δεν πληρωνεις με τιποτα τελωνειο) οποτε ειναι αυτο π λες και εσυ

 

:)

 

 

Οποτε κομπλε ειμαστε ακομα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεμα απο ali  μια θηκη HDD  ORICO  αξιας 17 ευρω περασε απο τελωνειο και μαλλον θα μου ζητησουν 20-25 ευρω

 

θελω να κανω αιτηση αναθεωρησης

 

Τι χρειαζεται και ποσο χρονο παιρνει

 

Εχει κανεις εμπειρια απο την διαδικασια αυτη


Δεμα απο ali  μια θηκη HDD  ORICO  αξιας 17 ευρω περασε απο τελωνειο και μαλλον θα μου ζητησουν 20-25 ευρω

 

θελω να κανω αιτηση αναθεωρησης

 

Τι χρειαζεται και ποσο χρονο παιρνει

 

Εχει κανεις εμπειρια απο την διαδικασια αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κανείς εμπειρία από την αναδασμολόγηση αφού κανείς δεν έχει γράψει κάτι σχετικό από τον ΙΟΥΝ μέχρι σήμερα.

Αρκετοί έγραψαν ότι ζήτησαν αναδασμολόγηση αλλά, είτε οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες είτε συμβαίνει κάτι άλλο, κανένας δεν έγραψε αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεμα απο ali μια θηκη HDD ORICO αξιας 17 ευρω περασε απο τελωνειο και μαλλον θα μου ζητησουν 20-25 ευρω

 

θελω να κανω αιτηση αναθεωρησης

 

Τι χρειαζεται και ποσο χρονο παιρνει

 

Εχει κανεις εμπειρια απο την διαδικασια αυτη

 

Δεμα απο ali μια θηκη HDD ORICO αξιας 17 ευρω περασε απο τελωνειο και μαλλον θα μου ζητησουν 20-25 ευρω

 

θελω να κανω αιτηση αναθεωρησης

 

Τι χρειαζεται και ποσο χρονο παιρνει

 

Εχει κανεις εμπειρια απο την διαδικασια αυτη

εχω κανει.πας στο καταστημα της περιοχης σου με αποδειξεις απο paypal και το καταστημα και την ταυτοτητα σου.θα σου δωσουννα συμπληρωσεις ενα χαρτι(απλα τα στοιχεια σου γραφεις και για ποιον λογο κανεις την αιτηση).εμενα απο τις 22-08 εχει κολλησει στο ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ελπιζω πριν το 2018 να το παραλαβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ειμαι ο πρωτος που θα το κανω οσο χρονο και να παρει

 

οτι παραγγελια εχω κανει και περιμενω ( πανω απο 15 ) ειναι αξιας μεχρι 22 ευρω

 

Αλλα εχω πολυ ορεξη καθε φορα που ζητουν πληρωμη  θα ζηταω επαναπροσδιορισμο

 

Και για να τους σπασω και τα αρχ,,  καθε μερα βαζω και αλλες 5-10 μικροπραγματα ολα registered ωστε να παιρνουν απο τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησοερα παιδιά αγόρασα απο το sportdirect τι γινεται.
Επίσης έχουν φτάσει απο το iherb 3 δέματα απο μεσα Σεπτεμβρίου ΟΧΙ συστημένα και ακομα δεν εχω παραλάβει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...