Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το έστελνε συστημένο θα ερχόταν γρηγορότερα. 3-5 μέρες που του είπαν για απλό δεν ισχύει. 3-5 μέρες Κάνει η Parcelforce (κούριερ της RM). Mε dhl express απο Αγγλία μου ήρθαν πράγματα σε 5 εργάσιμες. Ετσι για να έχουμε εικόνα των χρόνων

Δεν είναι πάντα έτσι, μου έχει στείλει πολλές φορές στο παρελθόν και ενώ είχαν υπάρξει πάλι καθυστερήσεις, ειδικά τα Χριστούγεννα, off-season έχουν φθάσει στις 5 μέρες. Επίσης αν ρίξεις μια ματιά στο site της RM, για small packets μέχρι δύο κιλών , οπότε όχι parcelforce, το International standard για Ευρώπη λέει ακριβώς 3-5 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν είναι πάντα έτσι, μου έχει στείλει πολλές φορές στο παρελθόν και ενώ είχαν υπάρξει πάλι καθυστερήσεις, ειδικά τα Χριστούγεννα, off-season έχουν φθάσει στις 5 μέρες. Επίσης αν ρίξεις μια ματιά στο site της RM, για small packets μέχρι δύο κιλών , οπότε όχι parcelforce, το International standard για Ευρώπη λέει ακριβώς 3-5 μέρες.

Λέει: delivery aim. Ούτε εγγύηση δίνει, ούτε τίποτα, Εμένα πάντως απλό απο Αγγλία δε μου έχει έρθει ποτε τόσο γρηγορα. Εκτός απο αυτό υπάρχει και το πακέτο International Economy το οποίο λέει 15 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει προφανώς θα πει delivery aim γιατί υπάρχει πάντα και ο αστάθμητος παράγοντας, ειδικά εφόσον δεν πληρώνεις courier , και ναι το ξέρω το International Economy αλλά τι σχέση έχει αυτό; Λες να μην ξέρω με τι μέθοδο το έστειλε και να έρχομαι να γράφω ό,τι να ναι; :lol: Το θέμα είναι ότι , δεν με ενοχλεί που δεν ήταν εδώ στις 3-5 μέρες όπως είπε η RM, καίτοι έχει συμβεί να μου στείλει Τετάρτη και να παραλάβω Τρίτη, αλλά προσωπικά τουλάχιστον, μετά από τόσα πακέτα, πρώτη φορά δέμα από Αγγλία κάνει 10 εργάσιμες μέρες να μου έρθει (και έπεται συνέχεια) χωρίς να έχει μεσολαβήσει κάποια περίοδος όπως Χριστούγεννα, Πάσχα κλπ. Αλλά δεν βαριέσαι, αυτό κάποια στιγμή θα φθάσει, θα προτιμούσα τα δέματα εκτός ΕΕ να μην ξεπερνούν τις 40+ μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θέλω να παραγγείλω από ένα site κάτι πράγματα (ρούχα) το οποίο αποστέλλει από Κίνα και σας τρόπους αποστολής έχει τους παρακάτω:

 

Shipping :

DressLily partners with major international shipping companies like DHL, UPS, FedEx, IB, and EMS to offer three shipping methods:

1.Expedited Shipping: 3-7 business days

We ship by DHL/UPS or other expedited shipping, depending on your location.

2.Standard Shipping: 6-8 business days

We ship your package by Express Mail Service,tracking site for US http://www.usps.com, Other countries can track on http://www.ems.com.cn/english-main.jsp

3.Flat Rate Shipping: 7-30 business days

For Flat rate shipping method we offer free shipping.

4.Priority Direct Mail: 5-15 business days

Australia, Canada, France, Germany, Italy, Russian Federation, Spain, United Kingdom, United States(Postal: specific delivery)

• Shipping times will be affected during public holidays; manufacturers and couriers will limit their operations at these times. This is outside our control. Normal service resumes immediately after each holiday.

NOTE :

•Tax ID Requirement In The Check-out

Tax ID number is required if the customers from Argentina select Expedited Shipping during the check-out. Please be sure to fill in your Tax ID to avoid any clearance problems and or delivery failures.

Please refer the screenshot below

shipping_methoda.jpg

 

Υπάρχει καμία περίπτωση από αυτές το δέμα να μην περάσει τελωνείο ή να πληρώσω σχετικά λίγα χρήματα? Το ποσό της παραγγελίας ας πούμε ότι θα είναι περίπου 50-60 ευρώ.

 

Ευχαριστώ. 

 

Κάποια γνώμη κι εδώ?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια γνώμη κι εδώ?   

 

Αν και δεν γράφεις το site, για να καταλάβουμε την αξιοπιστία του, από τις μεθόδους αποστολής που προτείνει, καμία δεν εγγυάται να μην μπει στο τελωνείο. Ακόμη και το 4 αφορά σε χώρες εκτός Ελλάδος.

 

Τέλος, επισημαίνει ότι σε μερικές χώρες μπορεί να ζητηθούν πρόσθετα έξοδα εκτελωνισμού κατά την παράδοση (μήπως φωτογραφίζει την Ελλάδα; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν γράφεις το site, για να καταλάβουμε την αξιοπιστία του, από τις μεθόδους αποστολής που προτείνει, καμία δεν εγγυάται να μην μπει στο τελωνείο. Ακόμη και το 4 αφορά σε χώρες εκτός Ελλάδος.

 

Τέλος, επισημαίνει ότι σε μερικές χώρες μπορεί να ζητηθούν πρόσθετα έξοδα εκτελωνισμού κατά την παράδοση (μήπως φωτογραφίζει την Ελλάδα; )

 

Είναι το dressLily. Και σε αυτούς που ρώτησα μέσω email δε με βοήθησαν ιδιαίτερα. Από Κίνα κατ'ευθείαν έρχονται. Μου απάντησαν αυτό ανάμεσα σε άλλα: 

We suggest that customers check with their local Customs office before placing an order to know the rules about importing goods. 

 

From our experience, choosing a slower shipping method for your order may reduce tax or even avoid it all together. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν γενικόλογη απάντηση είναι σωστή αλλά οι άνθρωποι φαίνεται ότι δεν γνωρίζουν τι συμβαίνει στην Ελλάδα τους τελευταίους μήνες.

 

Συμπερασματικά, από το συγκεκριμένο, τουλάχιστον, δεν εξασφαλίζεται αυτό που θέλεις.

Και, γενικά, είναι δύσκολο να βρεις σήμερα εγγυημένη αποστολή, μετά από τα περιστατικά που διαβάζουμε για το gearbest και τις αποστολές μέσω Αγγλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν γενικόλογη απάντηση είναι σωστή αλλά οι άνθρωποι φαίνεται ότι δεν γνωρίζουν τι συμβαίνει στην Ελλάδα τους τελευταίους μήνες.

 

Συμπερασματικά, από το συγκεκριμένο, τουλάχιστον, δεν εξασφαλίζεται αυτό που θέλεις.

Και, γενικά, είναι δύσκολο να βρεις σήμερα εγγυημένη αποστολή, μετά από τα περιστατικά που διαβάζουμε για το gearbest και τις αποστολές μέσω Αγγλίας.

Οκ. Σ'ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντηση απο τα ΕΛΤΑ, τωρα ποσο καιρο θα το εχουν εκει στην διαδικασία εισόδου στο τελωνείο ο θεος το ξερει...

 

 

 

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος και σύμφωνα με το Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες,  σας πληροφορούμε ότι η αποστολή στην οποία περιέχεται το εν λόγω ταχυδρομικό αντικείμενο αφίχθη στην Ελλάδα στις 05.10.2017 και βρίσκεται σε διαδικασία εισόδου στο τελωνείο.

 

Τα ταχυδρομικά αντικείμενα προωθούνται προς επίδοση μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας εκτελωνισμού.

 

image.jpg
images upload

RivgvYz.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα απο Βερολίνο απλό ηρθε μεσα σε πέντε εργασιμες,δεμα first priority απο Λονδίνο ακόμα αναμένεται και ο πωλητής μου ζητησε να περιμένω τρείς εβδομάδες ακόμα ...τελικά οι Γερμανοί είναι"φίλοι"μας ...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

872d018c1c94628a982546c08f996cb3.jpg

 

Μπανανία Ελλαδιστάν 2017 !!!

 

Μια εικόνα χίλιες λέξεις...  

 

Εδώ σύμφωνα πάντως με την φωτογραφία και με τέτοιο όγκο δεμάτων πάμε για νέα ρεκόρ καθυστερήσεων. Κάποιοι από εμάς θα παραλάβουμε μετά από μήνες.

 

Η κατάσταση είναι πιο απελπιστική από ότι περιμένει κανείς. Μιλάμε για όλο το πάρκινγκ (μέγεθος ενός πολύ μεγάλου σουπερμάρκετ ή του ΟΑΚΑ) συν όλο το κτίσμα μέσα, που είναι ήδη πολύ μεγάλο. Και ποιος ξέρει πόσα βρίσκονται σε άλλες αποθήκες.

 

Ναι, περιμένουν εκτεθειμένα σε εξωτερικό χώρο. Αλλά εκτός από την καθυστέρηση, οι ηλεκτρονικές συσκευές θα καταστραφούν έξω. Ήδη κάποιοι λένε ότι οι παραδόσεις έρχονται με ταλαιπωρημένες ή και σκισμένες τις συσκευασίες και ίσως και το περιεχόμενο τους. Στην πρώτη καλή βροχή, ότι και αν έχει μέσα θα φάει ολική καταστροφή και αν τύχει να επιβιώσει κάτι ενδέχεται να το φάει τελικά η υγρασία.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα μαλιστα

 

 

Γ αυτο μ ηρθε βρεγμενο ενα αυτοκολλητο ενος αυτοκινητου.

 

 

Κ λεω κ εγω τι εγινε,πρωτη φορα μ ηρθε ετσι.

 

 

Καταλαβα θα παραλαβουμε τις παραγγελιες μας κατα το 2018 (κ περιμενω πανω απο 28 γαμωωωωω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

872d018c1c94628a982546c08f996cb3.jpg

 

Μπανανία Ελλαδιστάν 2017 !!!

 

Μια εικόνα χίλιες λέξεις...

 

Εδώ σύμφωνα πάντως με την φωτογραφία και με τέτοιο όγκο δεμάτων πάμε για νέα ρεκόρ καθυστερήσεων. Κάποιοι από εμάς θα παραλάβουμε μετά από μήνες.

 

Η κατάσταση είναι πιο απελπιστική από ότι περιμένει κανείς. Μιλάμε για όλο το πάρκινγκ (μέγεθος ενός πολύ μεγάλου σουπερμάρκετ ή του ΟΑΚΑ) συν όλο το κτίσμα μέσα, που είναι ήδη πολύ μεγάλο. Και ποιος ξέρει πόσα βρίσκονται σε άλλες αποθήκες.

 

Ναι, περιμένουν εκτεθειμένα σε εξωτερικό χώρο. Αλλά εκτός από την καθυστέρηση, οι ηλεκτρονικές συσκευές θα καταστραφούν έξω. Ήδη κάποιοι λένε ότι οι παραδόσεις έρχονται με ταλαιπωρημένες ή και σκισμένες τις συσκευασίες και ίσως και το περιεχόμενο τους. Στην πρώτη καλή βροχή, ότι και αν έχει μέσα θα φάει ολική καταστροφή και αν τύχει να επιβιώσει κάτι ενδέχεται να το φάει τελικά η υγρασία.

Ποίο κτήριο είναι αυτό και από πότε η φωτογραφία;

Στο ΚΑΤ στο αεροδρόμιο έγινε η συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου των ΕΛΤΑ την προηγούμενη βδομάδα, το είχαν σε αυτή την κατάσταση;

https://www.metaforespress.gr/taxidromia/στο-κέντρο-αεροπορικού-ταχυδρομείου/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...