Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,ειχα παραγγειλει στις 15/09 καλλυντικα αξίας 50 ευρώ από την επίσημη σελίδα της εταιρίας καλλυντικών.Το δεμα εχει σταλεί με USPS Priority Mail International και η τελευταία ενημέρωση είναι από 18/09 όπου έχει φύγει από Αμερική.Πήρα τηλέφωνο στα Ελτα εφόσον εχει περάσει ένας μήνας χωρίς ειδοποίηση,άλλος μου λέει δεν έχει φτάσει καν Ελλάδα και μία άλλη υπάλληλος μου λέει να μην ανησυχώ και πως το πιο πιθανό είναι ότι το δεμα κολλησε τελωνείο.Έχω αρχίσει να ανησυχω οτι χάθηκε,δεν ξερω ποιον να πιστέψω.Εχω ξαναπαραγγείλει απο το συγκεκριμένο site δύο φορές και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα,τα δεματα παραδόθηκαν σε 19 μέρες το αργοτερο.Να κάνω λίγη υπομονή ακόμα η να αρχίσω να ανησυχω;

Τελωνειο ειναι

 

Κανε υπομονη αργει η διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφού, λοιπόν, πιστεύεις ότι μπορεί να σε βοηθήσει ο Συνήγορος του Πολίτη στο θέμα της αναδασμολόγησης, υπόβαλε την αναφορά σου και ενημέρωσέ μας.

Εχεις καποιο λογο συγκεκριμενο να πιστευεις οτι δεν θα προσπαθησει να βοηθησει καθολου ομως Ο ΣΤΠ?

[Ειμαι σε θεση να γνωριζω] για ζητηματα 'χρονικης φυσεως': ναι, καταρχην παρεμβαινουν / <βαζουν χερι>!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση.αν παραγγελνουμε απο banggood με priority,έχουμε παλι αυτές τις τρελες καθυστερησεις η τα δέματα προωθούνται ταχυτερα αφού εισαχθούν? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση.αν παραγγελνουμε απο banggood με priority,έχουμε παλι αυτές τις τρελες καθυστερησεις η τα δέματα προωθούνται ταχυτερα αφού εισαχθούν? Ευχαριστω.

γυρω στις 12-15 μερες παραλαμβανεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο sportdirect δεν έχεις πρόβλημα γιατί έρχονται από Αγγλία η όποια είναι ακόμη μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Εγώ που ρώτησα στο ταχυδρομείο την διευθύντρια μου είπε πως όσοι το έκαναν δεν άλλαξε τίποτα γιατί δεν έχουν χρόνο απο το τελωνείο να τα ξαναδούν

 

Είναι ν απορείς που δε ντράπηκε καθόλου, προσπαθούν να αποθαρρύνουν τον κόσμο ότι τάχα δε γίνεται τίποτα λες κι είμαστε υποχρεωμένοι να τους ανεχόμαστε, Άμα εμείς δεχόμαστε τα χαράτσια τους χωρίς να αντιδράμε αυτό ακριβώς θέλουνε κι αυτοί.

 

Και τι παει ν πει δεν έχουν χρόνο να το ξαναδούν; Δηλαδή όταν χαρατσώναν είχαν χρόνο και τώρα τους έλειψε;

 

 

Εχεις καποιο λογο συγκεκριμενο να πιστευεις οτι δεν θα προσπαθησει να βοηθησει καθολου ομως Ο ΣΤΠ?

[Ειμαι σε θεση να γνωριζω] για ζητηματα 'χρονικης φυσεως': ναι, καταρχην παρεμβαινουν / <βαζουν χερι>!

 

Κάποιοι προσπαθούν συστηματικά να αποθαρρύνουν τον κόσμο απτο να αντιδράει στα παράλογα χαράτσια.

 

Η καταγγελία στο συνήγορο τσάμπα είναι και τη στέλνεις κι εύκολα, όσο περισσότερες τόσο το καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ν απορείς που δε ντράπηκε καθόλου, προσπαθούν να αποθαρρύνουν τον κόσμο ότι τάχα δε γίνεται τίποτα λες κι είμαστε υποχρεωμένοι να τους ανεχόμαστε, Άμα εμείς δεχόμαστε τα χαράτσια τους χωρίς να αντιδράμε αυτό ακριβώς θέλουνε κι αυτοί.

 

Και τι παει ν πει δεν έχουν χρόνο να το ξαναδούν; Δηλαδή όταν χαρατσώναν είχαν χρόνο και τώρα τους έλειψε;

 

 

 

 

Κάποιοι προσπαθούν συστηματικά να αποθαρρύνουν τον κόσμο απτο να αντιδράει στα παράλογα χαράτσια.

 

Η καταγγελία στο συνήγορο τσάμπα είναι και τη στέλνεις κι εύκολα, όσο περισσότερες τόσο το καλύτερο.

 

και εγω οταν πηγα για την αναδασμολογηση,ο τμηματαρχης με ελεγε οτι θα παρει καιρο,μπορει να χρεωθω και παραπανω με ειπε μεχρι οτι μπορει να πληρωσω και προστιμο επειδη αυτο που αγορασα το πηρα σε πολυ χαμηλη τιμη(το λεω ακριβως οπως με το ειπε).αμα συνεχιστει αυτο το βιολι με τα τελωνεια μας βλεπω να μπαινουμε σε "μαυρη λιστα" για τους κινεζους
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση.αν παραγγελνουμε απο banggood με priority,έχουμε παλι αυτές τις τρελες καθυστερησεις η τα δέματα προωθούνται ταχυτερα αφού εισαχθούν? Ευχαριστω.

Ερχονται πιο γρηγορα

 

Σε 2 βδομαδες περιπου θα εχεις παραλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καποιο λογο συγκεκριμενο να πιστευεις οτι δεν θα προσπαθησει να βοηθησει καθολου ομως Ο ΣΤΠ?

[Ειμαι σε θεση να γνωριζω] για ζητηματα 'χρονικης φυσεως': ναι, καταρχην παρεμβαινουν / <βαζουν χερι>!

 

Εσύ λες ότι είσαι σε θέση να γνωρίζεις ότι παρεμβαίνουν και εγώ έχω αρνητικές προσωπικές εμπειρίες από περιπτώσεις παράνομων χρεώσεων κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω οταν πηγα για την αναδασμολογηση,ο τμηματαρχης με ελεγε οτι θα παρει καιρο,μπορει να χρεωθω και παραπανω με ειπε μεχρι οτι μπορει να πληρωσω και προστιμο επειδη αυτο που αγορασα το πηρα σε πολυ χαμηλη τιμη(το λεω ακριβως οπως με το ειπε).αμα συνεχιστει αυτο το βιολι με τα τελωνεια μας βλεπω να μπαινουμε σε "μαυρη λιστα" για τους κινεζους

Πες του χαιρετίσματα (για να μην πω τί άλλο να του πεις).

 

Οφείλει να ζητήσει τεκμήριο της συναλλαγής και ΟΧΙ να υπολογίσει αυθαίρετα μια τιμή.

 

Ρώτησέ τον "Αυτά λέει η τελωνειακή νομοθεσία; Επί λέξη;;;;; Τα ίδια θα πείτε και στον συνήγορο του πολίτη στον οποίο κάνω τώρα καταγγελία";;; 

Δημόσιοι Υπάλληλοι, δεκαετίας 80, αρνούμενοι την αξιολόγηση και ανίκανοι να διαβάσουν έναν απλό νόμο.

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια, 

 

Σκοπευω να παρω ενα mechanical k/b και μερικες ακομη βλακειουλες (πχ: phone bike holder) απο Gearbest, αλλα δεν μου βγαζει επιλογη για priority mail. Ποια απ' τις παρακατω επιλογες ειναι πιο safe για αποφυγη τελωνειου; 

 

 

post-270338-0-27293200-1508747001_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τοσο πανισχυροι στα ΕΛΤΑ, που τους εβγαλαν εκτος ΕΕ και τους δασμολογησαν.

Ετσι, επειδη μπορουν.

 

 

Ενταξει αυτο παραπαει. Το δέμα εχει αυτοκόλλητα απο Ουγγαρία η mayar post δεν ειναι απλως ο carrier (όπως οταν παιρνεις κατι απο Κίνα και επιλέγεις NL Post DHL κλπ αφού δραστηριοποιούνται στην Κίνα). Φίλε δεν ξερω αν θα το κυνηγήσεις γιατι εξαρτάται απο την διάθεσή σου, αλλα το δίκιο είναι με το μερος σου. Καλό κουραγιο..

 

 

μετα απο τόσο καιρό, πήρα θετική πάντηση απο τον συνήγορο το πολίτη που είχα κάνει καταγγελία , οτι τελικά κακως πλήρωσα δασμούς αφου το δέμα ερχόταν απο ΕΕ . θα πρέπει να στείλω μια επιστολή και θα ενημερωθώ κάποια στιγμή πως θα μου επιστραφεί το ποσό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θέλω να παραγγείλω από ένα site κάτι πράγματα (ρούχα) το οποίο αποστέλλει από Κίνα και σας τρόπους αποστολής έχει τους παρακάτω:

 

Shipping :

DressLily partners with major international shipping companies like DHL, UPS, FedEx, IB, and EMS to offer three shipping methods:
1.Expedited Shipping: 3-7 business days

We ship by DHL/UPS or other expedited shipping, depending on your location.
2.Standard Shipping: 6-8 business days

We ship your package by Express Mail Service,tracking site for US http://www.usps.com, Other countries can track on http://www.ems.com.cn/english-main.jsp
3.Flat Rate Shipping: 7-30 business days

For Flat rate shipping method we offer free shipping.

4.Priority Direct Mail: 5-15 business days

Australia, Canada, France, Germany, Italy, Russian Federation, Spain, United Kingdom, United States(Postal: specific delivery)

• Shipping times will be affected during public holidays; manufacturers and couriers will limit their operations at these times. This is outside our control. Normal service resumes immediately after each holiday.

NOTE :

•Tax ID Requirement In The Check-out

Tax ID number is required if the customers from Argentina select Expedited Shipping during the check-out. Please be sure to fill in your Tax ID to avoid any clearance problems and or delivery failures.

Please refer the screenshot below

shipping_methoda.jpg

 

Υπάρχει καμία περίπτωση από αυτές το δέμα να μην περάσει τελωνείο ή να πληρώσω σχετικά λίγα χρήματα? Το ποσό της παραγγελίας ας πούμε ότι θα είναι περίπου 50-60 ευρώ.

 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέες τελωνειακές διαδικασίες για τον εκτελωνισμό των ταχυδρομικών αντικειμένων.
Ενημερωθείτε εδώ: http://bit.ly/2x0A9jR

παλι αλλαζουν ορους?


Νέες τελωνειακές διαδικασίες για τον εκτελωνισμό των ταχυδρομικών αντικειμένων.
Ενημερωθείτε εδώ: http://bit.ly/2x0A9jR

παλι αλλαζουν ορους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πωλητης ebay απο κινα μου ζητησε να τον βοηθησω να ερθει σε επαφη με τα ελτα γιατι πολλοι πελατες του δεν εχουν λαβει δεματα εδω και δυο μηνες και κανουν ολοι refund request! Τι να του πω? Εδω εμεις δεν βρισκουμε ακρη,πανω απο δεκα δεματα χαμενα με απλο ταχυδρομειο..σχεδον δυο μηνες αναμονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...