Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά, όντως με amazonglobal expedited (από amazon us), έχει διευθετηθεί το τελωνείο.

Tώρα δεν ξέρω αν γίνεται και με το απλό όπως ειπώθηκε, αλλά εκεί δε μου έβγαζε στην τιμή import fees deposit.

 

Shipped with ARAMEX
Tracking ID 1762235926
Friday, October 20
3:41 PM
Out for delivery
Agios Ioannis Rentis, GR
2:39 PM
Out for delivery
Agios Ioannis Rentis, GR
2:34 PM
Package arrived at a carrier facility
Agios Ioannis Rentis, GR
 
Thursday, October 19
5:16 PM
Package has left the carrier facility
London, GB
12:47 AM
Package arrived at a carrier facility
London, GB
 
Wednesday, October 18
1:49 PM
Completed customs clearance process
London, GB
 
Monday, October 16
8:01 AM
Shipment departed from Amazon facility
Avenel, NJ US
 
Sunday, October 15
11:17 PM
Shipment arrived at Amazon facility
Avenel, NJ US
2:12 PM
Shipment departed from Amazon facility
Carteret, NJ US
6:28 AM
Shipment arrived at Amazon facility
Carteret, NJ US
3:28 AM
Package has left seller facility and is in transit to carrier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησοερα παιδιά αγόρασα απο το sportdirect τι γινεται.

Επίσης έχουν φτάσει απο το iherb 3 δέματα απο μεσα Σεπτεμβρίου ΟΧΙ συστημένα και ακομα δεν εχω παραλάβει..

Απο sportdirect δεν έχεις πρόβλημα γιατί έρχονται από Αγγλία η όποια είναι ακόμη μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Δεν έχει κανείς εμπειρία από την αναδασμολόγηση αφού κανείς δεν έχει γράψει κάτι σχετικό από τον ΙΟΥΝ μέχρι σήμερα.

Αρκετοί έγραψαν ότι ζήτησαν αναδασμολόγηση αλλά, είτε οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες είτε συμβαίνει κάτι άλλο, κανένας δεν έγραψε αποτέλεσμα.

Εγώ που ρώτησα στο ταχυδρομείο την διευθύντρια μου είπε πως όσοι το έκαναν δεν άλλαξε τίποτα γιατί δεν έχουν χρόνο απο το τελωνείο να τα ξαναδούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που ρώτησα στο ταχυδρομείο την διευθύντρια μου είπε πως όσοι το έκαναν δεν άλλαξε τίποτα γιατί δεν έχουν χρόνο απο το τελωνείο να τα ξαναδούν

 

Επομένως, επιβεβαιώνεις ότι κανένας, από όσους έγραψαν ότι ζήτησαν αναδασμολόγηση, δεν είχε αποτέλεσμα μέχρι σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγγνωμη να κανω μια ερωτηση; αν καταλαβα καλα απο τα σχολια που εχω διαβασει, αν επιλεξουμε 

Greece Via Registered Air Mail δεν θα περασει τελωνειο και θα φτασει στα χερια μας σιγουρα καθε προιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγγνωμη να κανω μια ερωτηση; αν καταλαβα καλα απο τα σχολια που εχω διαβασει, αν επιλεξουμε

GreeceViaRegistered Air Mail δεν θα περασει τελωνειο και θα φτασει στα χερια μας σιγουρα καθε προιον;

Oχι, δεν υπάρχει εγγύηση ότι δεν θα έχει τελωνείο.

Ως registered θα υπάρχει tracking οπότε δεν θα χαθεί στην διαδρομή.

Αυτά υποθέτοντας ότι μιλάς για αγορά εκτός ΕΕ βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα...απο κινα δλδ χαμενη υποθεση η καθε παραγγελια...

Υπάρχει το priority direct mail του banggood που υπόσχεται αποφυγή τελωνείου και το αντίστοιχο EU express του gearbest . Δες αν έρχεται με αυτά αυτό που θέλεις και εάν τελικά σε συμφέρει γιατί έχουν επιπλέον χρέωση αυτές οι μέθοδοι αποστολής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως, επιβεβαιώνεις ότι κανένας, από όσους έγραψαν ότι ζήτησαν αναδασμολόγηση, δεν είχε αποτέλεσμα μέχρι σήμερα.

Ακριβώς, εκτός και αν μου το είπε για να αποφύγει την διαδικασία γιατί ήθελα να το κάνω και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, εκτός και αν μου το είπε για να αποφύγει την διαδικασία γιατί ήθελα να το κάνω και εγώ

Δεν αποκλειεται η αιτια/εξηγηση να ειναι ακριβως αυτη η απλουστατη δηλαδη η αποφυγη...

Επομένως, επιβεβαιώνεις ότι κανένας, από όσους έγραψαν ότι ζήτησαν αναδασμολόγηση, δεν είχε αποτέλεσμα μέχρι σήμερα.

Το οτι δεν ειχε/αν αποτελεσμα ομως, σημαινει πως, στο αιτημα-αιτηση τους:

α) τους απαντησαν αρνητικα? η

β) δεν τους απαντησαν τιποτα?

 

Σε σχεση ειδικα με το β) ενδεχομενο -> [και] αν εχουν περασει > 50 ημερες:

http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/page-485?do=findComment&comment=56012830

:shifty:

http://www.ministryofjustice.gr/site/kodikes/%CE%95%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF/%CE%9A%CE%A9%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A3%CE%94%CE%99%CE%9F%CE%99%CE%9A%CE%97%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97%CE%A3%CE%94%CE%99%CE%91%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A3%CE%99%CE%91%CE%A3/tabid/251/language/el-GR/Default.aspx

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σε όλους . Γενικοί Κανόνες για να γνωρίζουμε τι γίνεται σε περίπτωση ηλεκτρονικής αγοράς οποιουδήποτε αντικειμένου από τρίτες χώρες εκτός Ε.Ε, (πηγή εκτελωνιστής).


1) Όλα τα δέματα άνω των 22 ευρώ (Αξια CIF δηλαδη συνολο προιοντος+ μεταφορικα+ τυχον ασφαλεια) ανεξαρτήτου μεγέθους θεωρητικά θα περνούν από τελωνείο είτε ο αριθμός τελειώνει σε NL. SG, CN, ακόμα kai Austria Post και Deutche post!


2) Σε περίπτωση που κάποιο δέμα δεν περάσει τελωνείο θα είναι πλέον καθαρά θέμα τύχης.


3) Η διάρκεια εκτελωνισμού θα διαρκεί από 2 εβδομάδες έως και 1 μισι πλέον μήνα τουλάχιστον μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση.


4) Ο φόρος διαμορφώνεται ως εξής : Αρχική αξία ( πρέπει να αναγράφεται υποχρεωτικά πλέον στη συνοδευτική απόδειξη που ο εκτελωνιστής έχει δικαίωμα να μην πάρει υπ όψιν και έχουν σημειωθεί περιπτώσεις η διασταύρωση της αξίας να γίνεται στο site που έχει αγοραστεί η ακόμα και να ζητηθεί απο τον παραλήπτη screenshot με την παραγγελία από το site ή το email επιβεβαίωσης παραγγελίας του site ) + 15 € έξοδα εκτελωνισμού + 24 % ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ Φ.Π.Α και πληρώνεται κατά την παραλαβή του δέματος από το κατάστημα ελτα που εξυπηρετεί με ένα κίτρινο χαρτάκι νομιμης φορολογηση τον εισαγωγων απο 3ες χωρες (εκτος ΕΕ) από το τελωνείο κολλημένο επάνω που αναγράφει αναλυτικά το ποσό και τον φόρο.


 Η χρεωση τον ελτα δεν ειναι πάντα σταθερη 15 ευρω


για ποσα εως 150 ευρω ειναι 15+ φπα επι της αξιας CIF


απο 150 εως 500 ειναι 20 ευρω επι της αξιας CIF απο εδω και πανω χρεωνεται επισης δασμος αν δεν εχει αλλαξει κατι ειναι 2,5% επι της αξιας CIF


απο 500 εως 1000 ειναι 25 ευρω + φπα + δασμοι


απο 1000 και πανω ειναι 50 ευρω +φπα + δασμοι


Μεχρι τωρα η αξιες βγαινουν βαση στατιστικης αξιας (που βρισκουν αυτες της στατιστικες αξιες δεν γνωριζω ) πχ αρκετοι αναφερουν οτι σε οθονες κινητων της βαζουν στατιστικη αξια 30 ευρω και τους ερχεται να πληρωσουν εξτρα 22,2 ευρω για να την παραλαβουν


5) Δεν υφίσταται to mark as gift. (και να γραφει gift δεν  το λαμβανουν υποψη)


6) ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ


!!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!!


 


Εάν αρνηθούμε να παραλάβουμε από τα ελτά το δέμα μας λόγω του φόρου εκτελωνισμού η περάσουν 15 μέρες από την ειδοποίηση τότε το δέμα δεν επιστρέφει πίσω. Το δέμα παραμένει στην χώρα και μπαίνει σε διαδικασία πλειοδοσίας στην Ελλάδα αυτό συνεπάγεται πως δεν διεκδικούμε REFUND ! (ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΕΝΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ)


 


 


Ελπίζω να βοηθησα ! 


  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν ειχε/αν αποτελεσμα ομως, σημαινει πως, στο αιτημα-αιτηση τους:

α) τους απαντησαν αρνητικα? η

β) δεν τους απαντησαν τιποτα?

 

Σε σχεση ειδικα με το β) ενδεχομενο -> [και] αν εχουν περασει > 50 ημερες:

http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/page-485?do=findComment&comment=56012830

:shifty:

http://www.ministryofjustice.gr/site/kodikes/%CE%95%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF/%CE%9A%CE%A9%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A3%CE%94%CE%99%CE%9F%CE%99%CE%9A%CE%97%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97%CE%A3%CE%94%CE%99%CE%91%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A3%CE%99%CE%91%CE%A3/tabid/251/language/el-GR/Default.aspx

 

 

Υποθέσεις για τα αίτια μπορούμε να κάνουμε όσες θέλουμε αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν έχουμε καμία ενημέρωση, μέχρι σήμερα, από μια έστω αναδασμολόγηση.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτό σημαίνει ότι καμία δεν έχει ολοκληρωθεί.

 

Σε ότι αφορά στην προθεσμία που επικαλείσαι, αυτή μάλλον δεν έχει εφαρμογή στη συγκεκριμένη περίπτωση αφού η αναδασμολόγηση που ζητάς δεν είναι θέμα διοικητικής πράξης αλλά απόφαση συγκεκριμένης επιτροπής που εφαρμόζει διατάξεις του τελωνειακού κώδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, δεν θα πληρωσουν και για να ρωτησουν...!!
:shifty:

1. Ποιους φορείς ελέγχει ο Συνήγορος του Πολίτη;

https://www.synigoros.gr/?i=stp.el.faq_parembasi#fi26890

 

Υπηρεσίες του Δημοσίου, όπως Υπουργεία, Εφορίες, Τελωνεία, Πολεοδομίες,

Αστυνομικά Τμήματα, Φυλακές, Σχολεία, Πρεσβείες της Ελλάδας, κ.λπ.

 

.....

22. Πολύ πρόσφατα, κατέθεσα αίτημα σε δημόσια υπηρεσία και δεν έχω λάβει ακόμη απάντηση. Μπορώ να υποβάλω αναφορά στον Συνήγορο του Πολίτη για το θέμα αυτό;

Ο Συνήγορος του Πολίτη δεν διαμεσολαβεί εάν δεν παρέλθει η εκ του νόμου προβλεπόμενη προθεσμία απάντησης από την Διοίκηση [κατά κανόνα, και αν δεν προβλέπονται ειδικότερες προθεσμίες, η προθεσμία αυτή είναι πενήντα (50) ημέρες, σύμφωνα με το άρθρο 4 του Ν. 2690/1999, «Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας»]. Πριν την άπρακτη παρέλευση της προθεσμίας αυτής δεν υφίσταται φαινόμενο παράνομης δράσης ή κακοδιοίκησης για την επίλυση του οποίου θα είχε την αρμοδιότητα να παρέμβει η Αρχή.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού, λοιπόν, πιστεύεις ότι μπορεί να σε βοηθήσει ο Συνήγορος του Πολίτη στο θέμα της αναδασμολόγησης, υπόβαλε την αναφορά σου και ενημέρωσέ μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,ειχα παραγγειλει στις 15/09 καλλυντικα αξίας 50 ευρώ από την επίσημη σελίδα της εταιρίας καλλυντικών.Το δεμα εχει σταλεί με USPS Priority Mail International και η τελευταία ενημέρωση είναι από 18/09 όπου έχει φύγει από Αμερική.Πήρα τηλέφωνο στα Ελτα εφόσον εχει περάσει ένας μήνας χωρίς ειδοποίηση,άλλος μου λέει δεν έχει φτάσει καν Ελλάδα και μία άλλη υπάλληλος μου λέει να μην ανησυχώ και πως το πιο πιθανό είναι ότι το δεμα κολλησε τελωνείο.Έχω αρχίσει να ανησυχω οτι χάθηκε,δεν ξερω ποιον να πιστέψω.Εχω ξαναπαραγγείλει απο το συγκεκριμένο site δύο φορές και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα,τα δεματα παραδόθηκαν σε 19 μέρες το αργοτερο.Να κάνω λίγη υπομονή ακόμα η να αρχίσω να ανησυχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο λεπτο τα εχω ξαναπειγραψει Μakfill: δεν εχω εννομο συμφερον εγω τωρα!
Και δεν προτιθεμαι να στειλω κατι, που θα υφισταται ~απλως ως 1 ερωτηση μου
:shifty:
Θα μπορουσα μεν, να αναζητησω απαντηση μεσω φιλου, ομως & για ετουτο εχω γραψει,
πως δεν σκοπευω λιγο-πολυ, να τον ενοχλησω, για τη 'θεωρια του πραγματος' και μονο..!
(σορρυ, αλλα να "καψω μια χαρη" -και μικρη εστω- διχως λογο υπαρκτο, δεν θα το κανω)
;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...