Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Kastrato88 είπε

Παιδιά, καλησπέρα. Θέλω να κάνω αγορά από amazon.com, συγκεκριμένα Αμερική. Η αξία είναι 65 δολάρια. Θα αντιμετωπίσω πρόβλημα και αν ναι τι; Τελωνείο κτλ; Γενικά τι επιβάρυνση παίζει να πληρώσω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κάνεις λογαριασμό στο amazon

Διαλέγεις το προιόν απο πωλητη που να γραφει "Sold by amazon" ή "Fullfiled by amazon" και το βαζεις στο καλαθι σου

Προχωράς τη διαδικασία αγοράς μεχρι το τελευταίο βήμα πριν βάλεις την παραγγελία

Ετσι θα δεις αν το στέλνει ελλαδα, το συνολικο κόστος με φόρους και ελληνικό τελωνειο (δεν πληρώνεις κάτι αλλο στην Ελλάδα) και αν σε συμφερει προχωράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, GeorgT. είπε

ΟΚ θενκς φιλε, το καναμε κ τωρα περιμένουμε να δουμε τη θα γίνει, στο μεταξύ αν δεν πλήρωνα τα εξτρα μεταφορικά για το PDM θα έπεφτα κατω απο 22ε κ δεν θα πλήρωνα τίποτα τελωνειο

Μου πρότειναν να μου επιστρέψουν 12ευρω σαν κίνηση καλής θελήσεως, τη λέτε το δέχομαι κ να πάρω τα μισά λεφτά ή να τους πιέσω πιο πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παρήγγειλα μια συσκευη απο ιαπωνία που κοστιζε μαζί με τα μεταφορικά $102.23 δολλάρια ($81.23 η συσκευη + $21 τα μεταφορικα). Ο πωλητής είναι ανένδοτος και δεν θέλει να γράψει χαμηλότερη τιμή στο δέμα, οπότε θα του ζητήσω να κολλήσει ένα επίσημο τιμολόγιο επάνω που να αναγράφει την πραγματική τιμή μηπως οι ελληνες τελωνειακοί το κοστολογήσουν και για παραπάνω αν δεν υπαρχει αυτό! Οπότε αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσα ακριβως ευρω θα πληρώσω στο τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Όντως πολύ γρήγορη παράδοση.

εμένα είναι πλέον στις 20-25 μέρες.

 

15 ώρες πριν, alexserres2014 είπε

και εγω εχω παραλαβει 3 δεματακια με china post σε 9-12 μερες.και τα τρια ειχαν tracking τυπου UG*********CN

 

Μόνο εγώ είμαι η γκαντέμω φαίνεται, 8 ευρώ παραγγελία και από τις 06/02 περιμένει να "αφιχθεί"

6/2/2018, 08:36:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
1/2/2018, 19:42:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
30/1/2018, 18:44:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Στο μεταξύ άλλη παραγγελία, μικρότερης αξίας, που έκανα πιο αργά, σε 20 μέρες νταν έφτασε.

23/2/2018, 08:15:47 Κ.Μ.Δ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
23/2/2018, 06:40:22 Κ.Μ.Δ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
23/2/2018, 05:21:42 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Μ.Δ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ)
23/2/2018, 05:10:39 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Μ.Δ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ)
22/2/2018, 14:21:35 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Μ.Δ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ)
22/2/2018, 12:21:35 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
15/2/2018, 11:52:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
11/2/2018, 07:02:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
3/2/2018, 17:11:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
3/2/2018, 09:23:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Και φυσικά αυτό που ήθελα πιο γρήγορα ήταν αυτό που κάθεται στο αεροδρόμιο και κοιτάει τα άλλα δέματα να περνούν - καταραμένε Μέρφυ... Είναι και ηλεκτρική συσκευή, είμαι σίγουρη ότι θα βγάλουν και κανά τελωνείο, καλό καλοκαίρι θα ξεμπερδέψω :angry::angry::angry:

Όλα αγορασμένα από ali με China Post Registered Air Mail. Για την ιστορία, η παραγγελία για την οποία είχα πληρώσει China Post Registered Air Mail αλλά ο πωλητής το άλλαξε μόνος του σε China small packet και έκανε τον Κινέζο, την πήγα σε dispute μόλις παρέλαβα και πήρα άμεσα τα χρήματα των μεταφορικών πίσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 02/02/2018 στις 9:49 ΜΜ, isay είπε

Ναι αλλά δεν μας έγραψες την τελική τιμή των αγορών μαζι με μεταφορικά

Επισης για τη μέθοδο pdm, το αυτοκολλητο του φακέλου τι εγραφε; Είχε κάποια αναφορα για Κίνα; Είχε περιγραφή του ειδους και τιμή; Τέλος στο track trace των ελτα, φαίνεται οτι το pdm δεμ σου περασε απο γετα ή απευθειας ΚΑΤ μετα κεντρο διανομής, κλπ;

Ε νταξει 30 1 έφυγε και έχουμε 22. Δεν εχει αργησει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, sazistas είπε

Παιδιά παρήγγειλα μια συσκευη απο ιαπωνία που κοστιζε μαζί με τα μεταφορικά $102.23 δολλάρια ($81.23 η συσκευη + $21 τα μεταφορικα). Ο πωλητής είναι ανένδοτος και δεν θέλει να γράψει χαμηλότερη τιμή στο δέμα, οπότε θα του ζητήσω να κολλήσει ένα επίσημο τιμολόγιο επάνω που να αναγράφει την πραγματική τιμή μηπως οι ελληνες τελωνειακοί το κοστολογήσουν και για παραπάνω αν δεν υπαρχει αυτό! Οπότε αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσα ακριβως ευρω θα πληρώσω στο τελωνειο?

Δεν χρειάζονται όλα αυτά που σκέφτεσαι γιατί το τελωνείο ζητάει απόδειξη είτε της κάρτας είτε του paypal.

Πάνω στην αξία CIF (κόστος +μεταφορικά) θα υπολογίσεις ΦΠΑ 24% και τέλος ΕΛΤΑ 15€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπαίνω στα ΕΛΤΑ να δω πληροφορίες για το δέμα που περιμένω και βλέπω: τα παρακάτω, θα περιμένω ειδοποίηση (τηλέφωνο, μήνυμα, email) ή να πάρω τηλέφωνο (και που;) για να μάθω; 

21/2/2018, 00:18:05 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ
21/2/2018, 00:17:57 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, isay είπε

Θα στειλεις εσυ email.

Διαβασε 3-4 σελιδες προς τα πισω για το που και τι

Διάβασα αρκετές σελίδες πίσω κάτι σχετικό δεν βρηκα εκτός του ότι κάποιος φίλος λέει ότι του στείλανε από τα ΕΛΤΑ sms κάτι που δεν έγινε σε μένα, όσο για το email, από που μπορώ να βρω αυτό το email αν και από την στιγμή που εγώ θα πρέπει να επικοινωνήσω είτε με mail είτε με τηλέφωνο (που είναι και ποιο ευκολο) το ίδιο δεν είναι; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

Επεξ/σία από Voyio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Voyio είπε

Διάβασα αρκετές σελίδες πίσω κάτι σχετικό δεν βρηκα εκτός του ότι κάποιος φίλος λέει ότι του στείλανε από τα ΕΛΤΑ sms κάτι που6 δεν έγινε σε μένα, όσο για το email, από που μπορώ να βρω αυτό το email ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

getaatelta-netdotgr με την απόδειξη και τον κωδικό παρακολούθησης

Edit

Δεν καταλαβαίνω γιατί το έκανε protected (ίσως από τους μάρτυρες :P )

Όπου at=παπάκι και dot=τελεία

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, makfil είπε

[email protected] με την απόδειξη και τον κωδικό παρακολούθησης

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Voyio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

Θέλω να πάρω κάτι από ebay που θα σταλεί από Ιαπωνία. (ένα bluray, συνολική τιμή 60€ περίπου).

Για να αποφύγω το τελωνείο πρέπει να πω στον πωλητή αν μπορεί να κολλήσει απ'έξω στο πακέτο ετικέτα που να έχει τη συνολική τιμή όχι περισσότερα από 20€;

Και αν το κάνει, μπορεί να το ανοίξουν πάλι και να το κοστολογήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Composer είπε

Καλημέρα.

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

Θέλω να πάρω κάτι από ebay που θα σταλεί από Ιαπωνία. (ένα bluray, συνολική τιμή 60€ περίπου).

Για να αποφύγω το τελωνείο πρέπει να πω στον πωλητή αν μπορεί να κολλήσει απ'έξω στο πακέτο ετικέτα που να έχει τη συνολική τιμή όχι περισσότερα από 20€;

Και αν το κάνει, μπορεί να το ανοίξουν πάλι και να το κοστολογήσουν;

Ανεξάρτητα από το αν δέχεται ο πωλητής να δηλώσει υποτιμημένη αξία στο αυτοκόλλητο, οι τελωνειακοί δεν την δέχονται και ζητάνε απόδειξη κάρτας ή paypal

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, isay είπε

Ο εκνευρισμός σου ειναι σαφέστατος γιατί απο την απαντηση σου, φαίνεται οτι δεν σου έκατσε το "πείραμα" που έγραφες στο https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56257083

Ήξερες το ρίσκο, αλλά πιστεψες τα γραφόμενα του (οτι ναναι) gearbest greece. Γιατί δε ζητάς απο αυτους να τρέξουν το refund του τελωνειου για σένα; Αυτοι πήραν κανονικά την προμήθεια τους, απο τη δική σου αγορά με ρισκο.

Θα στειλεις εσυ email.

Διαβασε 3-4 σελιδες προς τα πισω για το που και τι

Εγω πλεον τους απειλησα οτι θα παω στην ελληνικη τραπεζα μου επωνυμα και οχι ανωνυμα για καταγγελια της συναλλαγης για απατη (ναι στο PayPal εννοω το τσιρακι του GB) μιας και το προιον δεν ητανε ΠΟΤΕ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΑΠΟΘΗΚΗ και επεστρεψαν το refund μετα απο πολυ πιεση σε παραγγελια που δεν εφυγε ποτέ πληρωμενη απο 8/2 απο EU Warehouse του GearBest. (πριν τις γιορτες) αφου ητανε απο EU WAREHOUSE δεν επηρεαζαν οι γιορτες την παραγγελια = συμπερασμα πουλανε απο EU χωρις να εχουν στοκ.

Εννοειται καταγγελια θα εκανα και για το PayPal στην τραπεζα να φανε κανα πεναλτυ απο τα Financial Institution αλλα τελικα δεν χρειαστηκε. 

Το προιον προφανως το προσφεραν για αγορα αλλα δεν ητανε διαθεσιμο εκει περα EU Warehouse. Περιμενω απλα το refund επιστροφη που θελει 3-5 εργασιμες. Οποτε προσεχετε τα EU orders.

Ητανε και η τελευταια συναλλαγη μαζι με το GearBest. (Το BG το εχει 14 ευρω ακριβοτερα αλλα με εγγυημενο νομιμο τροπο το θελω για δωρο αλλιως δεν θα επαιρνα τιποτε)

Οι κουποναδες καλα κανουν και πουλανε και περνουν προμηθειες για καθε παραγγελια εκεινο που με ενοχλει ειναι τα μπανερ τους κι η παραπληροφορηση (= εξαπατηση κοινου) για να παρουν την προμηθεια. Και μην βγει κανεις να πει μου καλυψαν το τελωνειο γιατι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ του GB καλυψαν σε μερικους και αλλοι ζοριζονται. Καποια στιγμη θα την πληρωσουνε και αυτοι την νυφη και το λογαριασμο αν καποιος ασχοληθει σοβαρα μαζι τους.

ΜΑΥΡΟ ΣΤΟ GEARBEST πλεον το .com εννοω το επισημο.

 

ΥΓ εισαι ηρωας αγαπητε isay που καθεσαι και πληροφορεις τον κοσμο να προσεχει. Χαρας στο κουραγιο σου αδερφε - respect ****

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Voyio είπε

έστειλα απόδειξη πληρωμής και tracking με email σήμερα στο geta@elta..., πόσο θα χρειαστεί περίπου να περιμένω να μου απαντήσουν ρε Παιδιά;

Υπομονή.

Σε λίγες μέρες θα ενημερωθείς με το επόμενο βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...