Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, isay είπε

50% ; Δηλαδη πάει κατά αυτί;

Σε έπαιρνε να ζητήσεις full refund. Βεβαια μιλάμε για μικρες αγορες, οποτε δεν αξιζει ο χρονος.

Αν ειχες κάνει το αντιστοιχο με gearbest θα σε ετρεχαν αλλους εξι μηνες

Νομίζω πως το 50% μετά από μισό χρόνο με άγνωστη χρήση από τον χρήστη είναι ένα δίκαιο refund. Δίκαιο θα ήταν το 100% refund μόνο εάν τα έστελνε πίσω και επιβεβαίωναν την ορθή τους χρήση (άρα σίγουρα faulty product).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, isay είπε

Είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό. Ignore it ή παραπομπή σε ένα οδηγό και thats it

50% ; Δηλαδη πάει κατά αυτί;

Σε έπαιρνε να ζητήσεις full refund. Βεβαια μιλάμε για μικρες αγορες, οποτε δεν αξιζει ο χρονος.

Αν ειχες κάνει το αντιστοιχο με gearbest θα σε ετρεχαν αλλους εξι μηνες

δεν νομιζω να επαιρνα  full refund.Τα ακουστικα ειναι δυσκολη περιπτωση και αντε να τους πεισω οτι δεν τα κακομεταχειριζομουν εγω συν οτι περασε και ενα εξαμηνο

Κοιτα την απαντηση τους Screenshot_1.png.6b2a02d4f868f5418d1b5c4e2b65a851.png

Επεξ/σία από kasp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, villasg είπε

20 μερες τελικα απο κινα αγγλια

2018-02-24 06:27 International Gateway, Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece

Τυχερε, εγω περιμενω απο 1/2 και ακομα αναμενεται για Southall, αυτο που με φοβιζει μονο ειναι οι περιπτωσεις που εκανε 2 μηνες και να φτασει το πακετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Προσωπικό ρεκορ χρόνου  παραλαβής απο Κίνα με δωρεάν αποστολή. 12 μέρες απο την ημερομηνία παραγγελίας (όχι αποστολης). Μικρο αντικείμενο αξίας 3 ευρώ με China small packet. Φυσικα χωρίς κάποια χρέωση. 

Κοντα ειμαστε :) 14 μερες (2 βδομαδες) to πιο συντομο ρεκορ με china post small packet τιμη 6 ευρω.Οχι πολυ μικρο αντικειμενο ουτε και πολυ μεγαλο νορμαλ. Ητανε unregistered βεβαια αλλιως ακομη θα ειχε αναμονη.....

Μερικη ακομη στατιστικη ασχετη με τις χωρες εκτος ΕΕ σχετικη ομως με τα ΕΛΤΑ  > απο Αγγλια 3 πακετα (temp.glass/θηκη) με royal mail αφιξη μεσα σε 48 ωρες αρα αυτα που ερχονται απο EU ερχονται σε νορμαλ χρονους τουλαχιστον απο UK. (περιμενω και 1 απο Γερμανια....που φαινεται να αργει με dhl.de στα 12 ευρω αξια)

Αλλα πακετακια μικρα απο ali μe China post Small Packet Plus format UC1xxxxxxxCN κανανε 20 και 22 μερες να ερθουν απο ημν/νια παραγγελιας (οχι αποστολης) το νωριτερο ειναι οι 14 μερες αλλα ο seller θυμαμαι το εστειλε απο το AliExpress ακαριαια. Βεβαια ειναι πολυ μικρα αυτα για να πανε και για ελεγχο και ειναι και unregistered/untracked

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, dj-apollon είπε

Τυχερε, εγω περιμενω απο 1/2 και ακομα αναμενεται για Southall, αυτο που με φοβιζει μονο ειναι οι περιπτωσεις που εκανε 2 μηνες και να φτασει το πακετο.

Για τσεκαρε μπας καιι εισαι στο ιδιο κοντεινερ

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ειχα κανει παραγγελια απο gearbest με το priority nl post που ειχε βγαλει τελικα περασε τελωνειο το κκινητο που χα παρει εστειλα την αποδειξη αλλα επιστρεφουν μονο τα μισα χρηματα του τελωνειου σαν καλη θεληση οπως μου ειπαν 

Again please note that this is only a commercial gesture to show our good faith.:P

οποτε λιγο προσοχη που λενε οτι το gearbest πληρωνει ολο το ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Isay Μ αρέσουν τα στατιστικά στοιχεία σου 

:) :) :P

Γενικά κάποιοι εδώ κάνετε πάρα πολύ καλή κ χρήσιμη δουλειά. Κι εγώ προσωπικά σας ευχαριστώ γι αυτό.

4 ώρες πριν, kasp123 είπε

ακουστικα xiaomi μετα απο εξι μηνες χρησης χαλασε το δεξι ακουστικο.Αγορασμενα απο banggood, μου εδωσαν κατευθειαν 50% refund

Εγώ νομίζω πως μετά απο 6 μήνες με το 50% θα έλεγα απλά ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα παιδια, παρακολουθω αυτο το thread καμποσο καιρο, και ηρθε η ωρα να συνεισφερω και εγω:

2 Παραγγελιες απο eBay (και οι 2 σταλθηκαν απο Ιαπωνία).

- Η 1η ηταν μια πενα (πραγματικη αξια περιπου 75 ευρω μαζι με τα μεταφορικα - η ιδια στην ελλαδα κανει 170 ευρω), ηταν tracked (βλεπε φωτογραφια), και μαλιστα ο seller οχι μονο εστειλε απο μονος του  φωτογραφια του δεματος + φωτογραφια με τα στοιχεια (λιγες ωρες πριν στειλει το δεμα), αλλα δεχτηκε αμεσως να δηλωσει αξια χαμηλοτερη αξια (παλι, βλεπε φωτογραφια). Το δεμα εκανε την "τυπικη" εισοδο στο τελωνειο, και δε πληρωσα τιποτα.

- Η 2η απο αλλον πωλητη ηταν μελανι για την πενα (πραγματικη αξια 17 ευρω μαζι με τα μεταφορικα - το ιδιο στην ελλαδα κανει περιπου 30 ευρω), το οποιο μαλιστα ειναι σε γυαλινο μπουκαλι. Untracked αποστολη, εκανε 4-5 βδομαδες για να φτασει, αλλα ουτε για αυτη πληρωσα τιποτα.

Μου τα εφερε τα δεματα κανονικα ο ταχυδρομος μεχρι την πορτα, αν και ηταν λιγο ογκωδη δεματα (μαλιστα τα φερε και τα 2 μαζι).

 

Χωρίς τίτλο.jpg

s-l1600.jpg

Επεξ/σία από Mokiwipeout
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mokiwipeout είπε

Kαλησπερα παιδια, παρακολουθω αυτο το thread καμποσο καιρο, και ηρθε η ωρα να συνεισφερω και εγω:

2 Παραγγελιες απο eBay (και οι 2 σταλθηκαν απο Ιαπωνία).

- Η 1η ηταν μια πενα (πραγματικη αξια περιπου 75 ευρω μαζι με τα μεταφορικα - η ιδια στην ελλαδα κανει 170 ευρω), ηταν tracked (βλεπε φωτογραφια), και μαλιστα ο seller οχι μονο εστειλε απο μονος του  φωτογραφια του δεματος + φωτογραφια με τα στοιχεια (λιγες ωρες πριν στειλει το δεμα), αλλα δεχτηκε αμεσως να δηλωσει αξια χαμηλοτερη αξια (παλι, βλεπε φωτογραφια). Το δεμα εκανε την "τυπικη" εισοδο στο τελωνειο, και δε πληρωσα τιποτα.

- Η 2η απο αλλον πωλητη ηταν μελανι για την πενα (πραγματικη αξια 17 ευρω μαζι με τα μεταφορικα - το ιδιο στην ελλαδα κανει περιπου 30 ευρω), το οποιο μαλιστα ειναι σε γυαλινο μπουκαλι. Untracked αποστολη, εκανε 4-5 βδομαδες για να φτασει, αλλα ουτε για αυτη πληρωσα τιποτα.

Μου τα εφερε τα δεματα κανονικα ο ταχυδρομος μεχρι την πορτα, αν και ηταν λιγο ογκωδη δεματα (μαλιστα τα φερε και τα 2 μαζι).

Χωρίς τίτλο.jpg

s-l1600.jpg

Με όλο το θάρρος . . Όπως είπαμε και πριν το να δηλώσει ο πωλητής χαμηλότερη αξία δεν σε βοηθάει πουθενά καθώς οι άνθρωποι στο τελωνείο Δεν είναι χαζοί . . Αν στο πακέτο γράφει mobile phone 19 euro . . Τι λες ? Θα το φάνε ? Ε δεν νομίζω . . Προφανώς αν έχω πάρει βρακιά ξέρω γω γράφει 5 ευρώ δεν θα ασχοληθούν ιδιαίτερα . . Αλλά σε συσκευή ηλεκτρονική κτλ θα το ψάξουν . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Mokiwipeout

Ωραίο το feedback και τυχερός στην πρώτη περιπτωση με το 25άρι δολλαρια. Αν χρειαστει αναλογη αγορά πες του να γράψει κάτι πιο αληθοφανες, πχ 24 ή 26 δολλαρια και προσεχε τοτε την ισοτιμία (γιατί τωρα 25 δολλαρια ειναι περιπου 21 ευρω). Παντως τυχερος που δεν το ανοιξαν (συνηθως το κανουν), φαινεται επεσες σε καλη ημερα του υπαλληλου.

Η δευτερη ήρθε και αυτή με japan post untracked;

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παίδες. Φίλος, από Ινδονησία μου έχει στείλει 4 "στεφάνια" φαναριού για την βέσπα μου. Τα 3 καινούργια, το ένα μεταχειρισμένο. Η αξία του ενός είναι περίπου 2€. Στο πακέτο του είπα να δηλώσει 10$ σύνολο σε περίπτωση που χανόταν, κτλ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κάποια απόδειξη αγοράς, μιας και δεν του έδωσα χρήματα (θα του τα δώσω όταν γυρίσει Ελλάδα). Το πακέτο έφτασε Ελλάδα σε 3 ημέρες και έχει κολλήσει εδώ και 2,5 εβδομάδες στα κλειστά του αεροδρομίου. Σε περίπτωση που μπει τελωνείο και ζητήσουν απόδειξη / PayPal κτλ, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?? Να κάτσω να φτιάξω καμμια απόδειξη στο PS ή υπάρχει άλλη λύση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Καλησπέρα, παίδες. Φίλος, από Ινδονησία μου έχει στείλει 4 "στεφάνια" φαναριού για την βέσπα μου. Τα 3 καινούργια, το ένα μεταχειρισμένο. Η αξία του ενός είναι περίπου 2€. Στο πακέτο του είπα να δηλώσει 10$ σύνολο σε περίπτωση που χανόταν, κτλ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κάποια απόδειξη αγοράς, μιας και δεν του έδωσα χρήματα (θα του τα δώσω όταν γυρίσει Ελλάδα). Το πακέτο έφτασε Ελλάδα σε 3 ημέρες και έχει κολλήσει εδώ και 2,5 εβδομάδες στα κλειστά του αεροδρομίου. Σε περίπτωση που μπει τελωνείο και ζητήσουν απόδειξη / PayPal κτλ, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?? Να κάτσω να φτιάξω καμμια απόδειξη στο PS ή υπάρχει άλλη λύση??

Δεν ξέρω τι θα γίνει αν σου ζητηθεί απόδειξη αλλά ΜΗΝ φτιαξεις πλαστή απόδειξη.

 

Μόνο αυτό ξέρω να σου πω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Sokolata είπε

Με όλο το θάρρος . . Όπως είπαμε και πριν το να δηλώσει ο πωλητής χαμηλότερη αξία δεν σε βοηθάει πουθενά καθώς οι άνθρωποι στο τελωνείο Δεν είναι χαζοί . . Αν στο πακέτο γράφει mobile phone 19 euro . . Τι λες ? Θα το φάνε ? Ε δεν νομίζω . . Προφανώς αν έχω πάρει βρακιά ξέρω γω γράφει 5 ευρώ δεν θα ασχοληθούν ιδιαίτερα . . Αλλά σε συσκευή ηλεκτρονική κτλ θα το ψάξουν . .

Να σου πω την αληθεια, εγω ημουν ετοιμασμενος για να μου ραψουν κουστουμι, αφου το δεμα ηταν καπως ογκωδες, οποτε φοβομουν πολυ οτι θα το ανοιξουν.

Το καλο βεβαια ειναι οτι δηλωσε οτι ειναι ΣΤΥΛΟ (pen) και οχι ΠΕΝΑ (fountain pen), διοτι (κατ' εμε) ειναι πολυ πιο πιθανο να πιστεψει καποιος οτι ενα στυλο κανει 25 δολλαρια, παρα μια πενα.

Αλλα ειπα να το παιξω ολα για ολα, καθως αντι να πληρωσω περιπου 30 ευρω, θα μπορουσα δυνητικα να μη πληρωσω τιποτα (βεβαια αν βλεπαν οτι κοστιζει 170 ευρω, θα ειχαμε αλλα παρατραγουδα). 

Ξεχασα ωστοσο να πω οτι το δεμα ειχε το αυτοκολλητακι "τελωνειακως ελευθερο", οποτε προφανως δεν ειχαν ορεξη να ασχοληθουν περαιτερω.

 

3 ώρες πριν, isay είπε

@Mokiwipeout

Ωραίο το feedback και τυχερός στην πρώτη περιπτωση με το 25άρι δολλαρια. Αν χρειαστει αναλογη αγορά πες του να γράψει κάτι πιο αληθοφανες, πχ 24 ή 26 δολλαρια και προσεχε τοτε την ισοτιμία (γιατί τωρα 25 δολλαρια ειναι περιπου 21 ευρω). Παντως τυχερος που δεν το ανοιξαν (συνηθως το κανουν), φαινεται επεσες σε καλη ημερα του υπαλληλου.

Η δευτερη ήρθε και αυτή με japan post untracked;

Θεωρω τον εαυτο μου αρκετα τυχερο που δεν αγοραζει πολυς κοσμος πενες, και που ακομη λιγοτεροι αγοραζουν ΤΕΤΟΙΕΣ πενες μεσω eBay. Ομολογώ οτι δεν ηταν ομως μονο θεμα οτι επεσα σε καλη μερα του υπαλληλου, αλλα και οτι γενικα (θεωρω, δεν εχω ιδεα αν ειναι οντως ετσι), οι ελεγχοι επικεντρωνονται σε ηλεκτρονικες συσκευες, και οχι και σε αλλα ειδη που μπορει να ειναι εξισου ή και περισσοτερο ακριβα.

Ωστόσο, είναι γεγονος οτι αν τελικα ανοιγαν το δεμα, η πενα ειχε πανω αυτοκολλητακι που ελεγε ακριβως ποια ειναι, οποτε με μεγαλη ευκολια θα μπορουσαν να δουν οτι στην Ελλαδα κοστιζει 170 ευρω, και μετα να μου ραψουν ενα ωραιοτατο κουστουμι.

 

Το 2ο δεμα ηταν και αυτo με japan post untracked παρεμπιπτοντως. Αυτο ηταν ιδιαιτερα ογκωδες, αλλα ο πωλητης δε χρειαζοταν να δηλωσει αξια διαφορετικη απο την πραγματικη, αλλα και να το ανοιγαν, δε νομιζω οτι θα τους ενοιαζε πολυ για το μπουκαλι μελανι που θα βρισκαν.

Επεξ/σία από Mokiwipeout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα update για οσους την πατησαν με την αποτυχημενο μεθοδο του gearbest και εκτελωνιστηκαν τα πακετα τους:

Εστειλα ticket οσο ειχαν γιορτες, απαντησαν χθες και μου εκαναν refund 33 ευρω (οσα πληρωσα στο τελωνειο) μεσω PayPal, τελος καλο ολα καλα, και δεν ξαναπαταω το ποδι μου ποτε στο GB ξανα :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...