Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Είναι καθοδόν σε εσένα

Δεν θα πληρώσεις τελωνείο η τίποτα άλλο.

Λογικά σε 2-3 μέρες θα το έχεις.

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση απλα 8α ηθελα να ξερω τι σημαινουν αυτοι οι κωδικοι για επομενες παραγγελιες.το δικο μου περασε τελωνειο?

Επεξ/σία από giagka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, giagka είπε

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση απλα 8α ηθελα να ξερω τι σημαινουν αυτοι οι κωδικοι.το δικο μου περασε τελωνειο?

Δεν πέρασε τελωνείο στο είπα και πριν,ηρέμησε :)

 

Μ.Δ σημαίνει μονάδα διανομής :) πάει προς το κέντρο διανομής και μετά στα ΕΛΤΑ  στο μέρος σου.

 

Θα σ έρθει χωρίς καμία χρέωση.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν βελτιωθεί οι χρόνοι επεξεργασίας από την στιγμή που φτάνει ο σάκος στο αεροδρόμιο ή είναι ιδέα μου;


Έχω δεκάξι (16) συστημένα πακέτα από την Κίνα και την Σιγκαπούρη μέχρι 22ΕΥΡΩ - και έρχονται και άλλα - τα οποία όλα τα παρέλαβα σε 19 έως 24 ημέρες.

(Η διαφοροποίηση ήταν κυρίως λόγω μεσολάβησης σαββατοκύριακου, διακοπές του ταχυδρόμου κλπ)

Επεξ/σία από taksidiotis2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρης refund τα εξοδα τελωνειου απο αγορα αξιας 123 ευρω ,απο gearbeast με μεθοδο αποστολης PDM netherlads post συτημενο( μηδεν μεταφορικα εξοδα )που μετατραπηκε αυτοματα απο αυτους και σταλθηκε με DDP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Εννοείται φίλε μου αυτό.

Δηλαδή εμένα που μου έστειλε ο Κινέζος σε προσφορά επειδη είχα εκπτωτικά κουπόνια ένα tv box στα 30€ που κανονικά είχε 90€ θα μου το πιάσουν σαν 30€ ?

Εννοείται όχι. Το πιάνουν με την κανονική και τρέχουσα τιμή του αντικειμένου. Και έτσι είναι το σωστό.

Ε

Το σωστό ειναι η τιμή αγορας, οχι η τιμή καταλόγου. Το φπα (για ολες τις αγορες - μιλω ακομα και για σουπερ μαρκετ) υπολογίζεται πάντα στην τιμή αγορας και οχι στην τιμή καταλογου (προ έκπτωσης).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, isay είπε

Το σωστό ειναι η τιμή αγορας, οχι η τιμή καταλόγου. Το φπα (για ολες τις αγορες - μιλω ακομα και για σουπερ μαρκετ) υπολογίζεται πάντα στην τιμή αγορας και οχι στην τιμή καταλογου (προ έκπτωσης).

Σωστά και το αναλύω.


Ο εκτελωνισμός γίνεται επί αξίας CIF όπου:
C=Custom (Τιμή ΑΓΟΡΑΣ)
I=Insurance (Κόστος ασφάλισης εάν υφίσταται)
F=Freight (Αξία μεταφορικών)

Το C αφορά την πραγματικά καταβληθείσα αξία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Πάντως, με συνομιλία που είχα με άτομο που πλήρωσε τελωνείο, οι τελωνειακοί είναι πλήρως ενημερωμένοι για το τι τιμές παίζουν και δεν ενδιαφέρονται αν εσύ το πήρες σε προσφορά. Δεν ξέρω πόσο νόμιμο είναι αυτό, απλά το αναφέρω. Συγκεκριμένα, σε κινητό που αγοράστηκε και ανοίχτηκε στο τελωνείο, η τιμή καταστημάτων Κίνας ήταν περίπου 80 ευρώ, με προσφορά στα 60. Το τελωνείο ανέφερε στον αγοραστή ως τιμή λίστας περίπου τα 80 ευρώ.

Ξέρουν πάνω κάτω τις τιμές γιατί περνάνε πολλά απο τα χέρια τους ΑΛΛΑ βαση νομου φπα βγαίνει στην τιμή αγορας και για αυτό ζητζνε παραστατικά paypal/κάρτα. Αν γίνει αυθαίρετη τιμολογηση ο αγοραστης εχει το δικαίωμα αναδασμολογησης, χρονοβορα διαδικασία. Τον πρώτο καιρό γινονταν δασμολογηση στις τιμες καταλογους (και οχι προσφορων)  αλλά ευτυχώς (να λέμε τα σωστα) αρχισαν να ζητάνε παραστατικά πριν δασμολογήσουν και μειώθηκαν πολύ οι αδικίες.

Ναι εννοείται οτι ακομα και τώρα γινονται λάθη ΑΛΛΑ πολύ λιγοτερα απο παλιοτερα. Βέβαια ακομα και τώρα υπάρχουν πονηρήδες που στέλνουν πλαστά παραστατικά, αλλα οι υπάλληλοι δεν ειναι χαζοι και τότε επιτηδες βαρανε στο θεό και ασε τον πονηρίδη να τρεχει για χρονοβορες αναδασμολογήσεις.

11 λεπτά πριν, re4male είπε

πληρης refund τα εξοδα τελωνειου απο αγορα αξιας 123 ευρω ,απο gearbeast με μεθοδο αποστολης PDM netherlads post συτημενο( μηδεν μεταφορικα εξοδα )που μετατραπηκε αυτοματα απο αυτους και σταλθηκε με DDP

Σ'ωραίος και τυχερός.

Θα ψωνίσεις ξανα κάτι ακριβό απο gearbest;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα και απο μενα

Σκεφτομαι να αγορασω ενα πικαπ απο Ιαπωνια το οποιο κοστιζει καπου 2500 ευρω. Τι ακριβως συννενοηση πρεπει να κανω με τον πωλητη και τι ακριβως θα πληρωσω σε περιπτωση που παει στο τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alex Adams είπε

Παιδια καλησπερα και απο μενα

Σκεφτομαι να αγορασω ενα πικαπ απο Ιαπωνια το οποιο κοστιζει καπου 2500 ευρω. Τι ακριβως συννενοηση πρεπει να κανω με τον πωλητη και τι ακριβως θα πληρωσω σε περιπτωση που παει στο τελωνειο?

Άξιζε να δώσεις τόσα πολλά χρήματα;

 

+ Όχι σε περίπτωση που παει τελωνείο.

 

Θα πάει 100000% τελωνείο με το ανάλογο κόστος που θα είναι αρκετά μεγάλο πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε Στελιο. Και πως ακριβως βγαινει το κοστος εκτελωνισμου? Θα μοτ ζητησουν σιγουρα αποδειξη πληρωμης απο το Paypal απο οτι εχω καταλαβει. Και μετα? Τι ακριβως προβλεπεται. Να δω αν τελικα αξιζει τον κοπο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Adams είπε

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε Στελιο. Και πως ακριβως βγαινει το κοστος εκτελωνισμου? Θα μοτ ζητησουν σιγουρα αποδειξη πληρωμης απο το Paypal απο οτι εχω καταλαβει. Και μετα? Τι ακριβως προβλεπεται. Να δω αν τελικα αξιζει τον κοπο....

Δεν έχεις γράψει τον τρόπο αποστολής.

Αν είναι με ταχυδρομείο ή με EMS, ΦΠΑ, δασμό ανάλογα με τη δασμοφορολογική κλάση του πικάπ και 50€ τέλος ΕΛΤΑ.

Αν είναι με άλλη courier τα 2 πρώτα συν αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εφόσον μόλις σου είπε τι παίζει ο makfil ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι κατά πιθανότητα δεν σε συμφέρει να κάνεις τόσο ακριβή αγορά ;)

 

Αν βέβαια επιμένεις δικά σου λεφτά είναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παραγγειλω αυτα τα ακουστικά: https://www.ebay.com/itm/BlitzWolf-BW-ES1-Graphene-Cuffie-Auricolari-Control-Microfono-In-Ear-Filo-Piatto/272757709691?epid=9010386277&hash=item3f81a05b7b:g:sc4AAOSwRH9ZcHmX

Θα ερθουν με Spedizione internazionale economica. Δεν ειναι courrier ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια. Βασικα...αποφασισα να σας ακουσω και να μην το διακινδυνευσω. Θα το ψαξω με αλλο τροπο. Τι στο καλο...στο 2018 ειμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...