Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, teotsi21 είπε

Παιδιά παραγγελία με Laos Post (τρακινγκ της μορφής LAOCC0000000000YQ) έφτασε Ελλάδα σύμφωνα με το tracking του Laos, αλλά στα ΕΛΤΑ δεν αναγνωρίζεται το νούμερο. Γνωρίζει κανείς μήπως είναι κάποιου είδους unregistered? 

unregistered ειναι,αν προσεξεις στο site των ελτα γραφει ποιοι ειναι οι "σωστοι" κωδικοι ιχνηλατισης

Ο κωδικός έχει 13 στοιχεία (2 λατινικά γράμματα ακολουθούμενα από 9 νούμερα και 2 λατινικά γράμματα) πχ PP123456785GR Κατ’ εξαίρεση, κάποια αντικείμενα καταγωγής Γερμανίας, μπορεί να φέρουν δωδεκαψήφιο κωδικό με αριθμητικούς μόνο χαρακτήρες αντί για τον κωδικό των 13 στοιχείων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

58 λεπτά πριν, alexserres2014 είπε

unregistered ειναι,αν προσεξεις στο site των ελτα γραφει ποιοι ειναι οι "σωστοι" κωδικοι ιχνηλατισης

Ο κωδικός έχει 13 στοιχεία (2 λατινικά γράμματα ακολουθούμενα από 9 νούμερα και 2 λατινικά γράμματα) πχ PP123456785GR Κατ’ εξαίρεση, κάποια αντικείμενα καταγωγής Γερμανίας, μπορεί να φέρουν δωδεκαψήφιο κωδικό με αριθμητικούς μόνο χαρακτήρες αντί για τον κωδικό των 13 στοιχείων.

Ευχαριστώ πολύ!

Για τα τυπικά, το δέμα σε 4 μέρες έφτασε Ελλάδα. Ευχάριστη έκπληξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/19/2018 στις 6:55 ΠΜ, makfil είπε

Νόμιζα ότι πλήρωσες με κάρτα και γιαυτό έγραψα να την ακυρώσεις και να κάνεις αμφισβήτηση στην τράπεζα.

Εκ των υστέρων διάβασα ότι είχες πληρώσει με μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό.

Πότε θα μάθουμε, επιτέλους, να αγοράζουμε από το εξωτερικό με την προστασία του paypal;

Δυστυχώς, δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο από το να περιμένεις ......

Θα ακολουθήσω τον δρόμο της αναμονής φίλε μου.. Απλά εντάξει είναι ξεφτίλες μετά από 35 μέρες θα περιμένω και ένα μήνα ακόμα.. Και το χειρότερο όταν έρθει θα έχω αλλάξει πόλη. 

Screenshot_20180320-124846.png

Επεξ/σία από vonmike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dioz είπε

Μήπως ξέρετε αν το παρακάτω site είναι αξιόπιστο?

https://www.eglobalcentral.eu/

Στέλνει από Ευρώπη ή υπάρχει κίνδυνος τελωνείου...?

αν και δεν έκανα κάτι επιστημονικό, μπορούσες και συ να το κάνεις,

δέχεται Paypal, που είναι θετικό και σου δίνει δικαίωμα να αμφισβητήσεις αγορές.

Θυμάμαι κάποιο περίεργο περιστατικό με αυτούς, λέγανε για αποστολή από Ευρώπη με ταχυδρομείο και τελικά στείλανε από Κίνα με κούριερ.
Δεν μπορώ να το εντοπίσω τώρα, δεν θυμάμαι που το έχω διαβάσει.

Αν προχωρήσεις, ρώτησε τους από που στέλνουν και με τι τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dioz είπε

Μήπως ξέρετε αν το παρακάτω site είναι αξιόπιστο?

https://www.eglobalcentral.eu/

Στέλνει από Ευρώπη ή υπάρχει κίνδυνος τελωνείου...?

Μάλον στέλνει από εκτός ΕΕ. Επίσης στο φόρουμ υπάρχουν αρκετα παράπονα για αυτούς.

Ενδεικτικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2018 στις 5:05 ΜΜ, sotool76 είπε

 


βλεπω εντωμεταξυ για κατι χρονους αναμονης στο τελωνειο 2-3 μηνες  σκεφτομαι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ρισκαρω ακουστικα των 1000 υρω να μεινουν πεταμενα 2-3 μηνες

 

Συγνώμη αλλά η προσωπική μου εμπειρία είναι πως για 16 πακέτα tracked (ακόμη και μεγάλες κούτες) μέχρι 22ΕΥΡΩ, η μέγιστη αναμονή door-to-door (CN/HK/SG - Athens) ήταν 28 ημέρες (και αυτό γιατί μεσολαβούσαν ΣΚ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ekkli είπε

αν και δεν έκανα κάτι επιστημονικό, μπορούσες και συ να το κάνεις,

δέχεται Paypal, που είναι θετικό και σου δίνει δικαίωμα να αμφισβητήσεις αγορές.

Θυμάμαι κάποιο περίεργο περιστατικό με αυτούς, λέγανε για αποστολή από Ευρώπη με ταχυδρομείο και τελικά στείλανε από Κίνα με κούριερ.
Δεν μπορώ να το εντοπίσω τώρα, δεν θυμάμαι που το έχω διαβάσει.

Αν προχωρήσεις, ρώτησε τους από που στέλνουν και με τι τρόπο.

 

8 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Μάλον στέλνει από εκτός ΕΕ. Επίσης στο φόρουμ υπάρχουν αρκετα παράπονα για αυτούς.

Ενδεικτικά

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...!

Τελικά βρήκα διάφορες αναφορές στο φόρουμ για το συγκεκριμένο...και δεν με βλέπω να ασχολούμαι...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο συγκεκριμενο ποσο απο το οποιο ενα δεμα εκτος ΕΕ περναει τελωνειο ?

Θελει η κοπελα να παρει ρουχα απο Κινα (romwe ) , ξερουμε τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Atallos1 είπε

Υπαρχει καποιο συγκεκριμενο ποσο απο το οποιο ενα δεμα εκτος ΕΕ περναει τελωνειο ?

Θελει η κοπελα να παρει ρουχα απο Κινα (romwe ) , ξερουμε τι παιζει?

22ΕΥΡΩ CIF

C= Αξία αγοράς
Ι= Αξίας ασφάλισης (συνήθως μηδέν)
F= Αξία αποστολής
Δηλαδή μέχρι 22ΕΥΡΩ συνολική αξία μαζί με τα μεταφορικά είναι το όριο ατέλειας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Atallos1 είπε

Οποτε πανω απο τα 22ε πληρωνει ΦΠΑ?

ΦΠΑ + γυρω στο 20αρικο για ολη την διαδικασια.

Ενδεικτικα για μενα στα 79ε που κοστισε το πακετο που μου δεσμευσαν πριν 2 εβδομαδες πληρωσα 34ε τελωνειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Atallos1 είπε

Οποτε πανω απο τα 22ε πληρωνει ΦΠΑ?

Ναι.22ευρώ έως 150ευρώ πληρώνεις + 24% ΦΠΑ + 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού, 150ευρώ και έως 500ευρω + 24% ΦΠΑ +20 ευρώ εκτελωνισμό + δασμό ανάλογα με την κατηγορία. Το σημαντικότερο όμως, να μην παραγγείλει από ROMWE γιατί είναι υπερκοστολογημένα, τα νούμερα είναι κινέζικα και δε θα βγάλει άκρη και τέλος τα ίδια τα βρίσκει πολύ φθηνότερα σε άλλες πλατφόρμες :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, georgep800 είπε

Πιο πιθανό είναι να έκαναν λάθος τα ΕΛΤΑ και το πάνε μια βόλτα απο Κρήτη...

Από aliexpress ο πωλητής μου λέει ότι είναι το σωστό tracking. Στα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έγινε λάθος και ότι ο κινέζος μου έχει δώσει άλλου αγοραστή tracking.

Η υπόθεση όμως προχωράει:

20/3/2018, 16:25:15 	Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 	ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Α.Τ.)
20/3/2018, 14:25:15 	Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 	ΑΦΙΞΗ ΣΕ
20/3/2018, 07:02:35 	Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 	ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
20/3/2018, 06:19:55 	Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 	ΑΦΙΞΗ ΣΕ
19/3/2018, 18:48:01 	Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ 	ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)
19/3/2018, 14:31:38 	Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ 	ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ ΧΑΝΙΩΝ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ))
19/3/2018, 12:31:38 	Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ 	ΑΦΙΞΗ ΣΕ

Υπάρχει περίπτωση να μην περάσει τελωνείο από Ελ. Βενιζέλος και να περνάει από Ηράκλειο; (λέω εγώ τώρα... δεν ξέρω...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, specre είπε

Υπάρχει περίπτωση να μην περάσει τελωνείο από Ελ. Βενιζέλος και να περνάει από Ηράκλειο; (λέω εγώ τώρα... δεν ξέρω...).

Όλα τα ταχυδρομικά δέματα που εισάγονται στη χώρα, εκτελωνίζονται στο αεροδρόμιο Αθηνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...