Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@sotool76

Κατ' αρχάς, καλώς όρισες στο forum.

Έχεις μείνει λίγο πίσω σε ενημέρωση και, φυσικά, δεν γίνεται να γραφτούν, όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις, σε λίγες γραμμές.

Το τελωνείο ελέγχει σχεδόν όλα τα δέματα, ανεξάρτητα αν γράφουν ότι είναι δώρο κλπ. Για επιστροφή από επισκευή πρέπει να έχεις χαρτιά ότι έστειλες το αντικείμενο στο εξωτερικό. Από ιδιώτη σε ιδιώτη αποστολή, χωρίς να έχεις πληρώσει, η ατέλεια είναι για αξία CIF 45.

Επομένως, κανείς δεν μπορεί να σε συμβουλέψει πως θα αγοράσεις ακουστικά αξίας πάνω από 1000€, χωρίς να πληρώσεις τελωνείο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, burnin είπε

μια γρηγορη ερωτηση παιδια. θελω να αγορασω εναν ενισχυτη ακουστικων. τον βρηκα στο ιμπει σε πολυ καλη τιμη (60 ευρω) απο εναν πωλητη, ο οποιος ειναι στο ισραηλ.

Θεωρειται οτι ειναι στην ευρωπαικη ενωση ή οχι? το ξερω χαζη ερωτηση αλλα εδω η μακαμπι ειναι στην ευρωλιγδα στο μπασκετ. οποτε...

υπαρχει ο κινδυνος τελωνειου ή αποτελη εξαιρεση η συγκεκριμενη χωρα? ευχαριστω

Παρε απο Τουρκια αν εχει .

Διπλα ειναι , πιο γρηγορα θα ερθουν , και εχει ΦΕΝΕΡ & ΕΦΕΣ στην Ευρωλιγκα... Σιγα μην πληρωσεις τελωνειο με 2 ομαδες !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, coolerman είπε

Παραλαβή σήμερα με acs courier 3d printer + 1kg pla απο gearbest με(dpd Uk) 39 μέρες αναμονή,χωρίς παρατράγουδα τελωνεία κλπ!δεν έσπασε κάτι με μια ματιά που είδα :P 

Μια χαρά η παραδοση σε σχέση με τους συνηθεις χρόνους με dpduk. Αν θελεις να το δοκιμάσεις πάλι, το νου σου γιατι το gearbest παλι εκανε κουτουρου αποστολες αντι για dpduk. Το νου σου.

2 ώρες πριν, stavrouliasp είπε

Μια από τα ίδια εδώ με e-gadgetmall. Απάτη...

Πες πιο αναλυτικά την εμπειρία σου, να μενει αρχειο και να μαθαινουμε ολοι μας. Αν κάποιος άλλο stavroulias ειχε γράψει την εμπειρια του, ίσως το ειχες διαβασει και ειχες γλυτώσει τον μπελα

3 ώρες πριν, GioLever είπε

Παιδιά μια ερώτηση...αν πληρώσουμε στο eBay import charges για πράγματα από Αμερική...στην Ελλάδα έρχονται «καθαρά» χωρίς έξτρα τελωνειο;

λειτουργει δηλαδή όπως το Αμαζόν που έχει κάτι αντίστοιχο;

 

Να πω οτι δεν ειχες χρόνο να διαβάσεις τον οδηγό του makfil (που θα επρεπε για το καλό σου ) --> https://www.insomnia.gr/topic/473757-αγορές-από-το-εξωτερικό/

ίδια ερωταπάντηση ειναι στην προηγπυμενη και στην παραπροηγουμενη σελιδα

Ελεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπέρα. Αγόρασα απο ιμπει ενα ενισχυτη ακουστικών. Σύνολο με ταχυδρομικά, 50 ευρω. Από καναδα. Είπα στο παλικαρι και συμφώνησε να το στείλει  με Surface mail με Canada post. Τωρα μου στείλε πως παει να το στείλει με eco post. του 'στειλα ερώτηση τιναυτο, αλλα μαλλον δεν τον εχω προλάβει.

ειναι εταιρία Κούριερ αυτη; γιατι δε βρήκα κατι στο ιντερνετ. Ξερω πως αν στείλει με καναντα ποστ, 35 ευρω παει το τελωνείο. Αν αυτο το πράγμα είναι Κούριερ την πάτησα; δεν ισχύει πλέον το 24% + 20 ευρω ταρίφα;

και τι μπορω να κανω αμα γινει η βλακεια και ειναι ασυμφωρο το τελωνειο; απο τη στιγμη που αλλα είπαμε και αλλιώς στέλνει; ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως αγόρασες από Ισραήλ και όχι από Καναδά;

Το eco post φαίνεται να έχει σχέση με το Ισραήλ και μου κάνει εντύπωση που λες ότι το έψαξες στο διαδίκτυο.

Είτε από Καναδά είτε από Ισραήλ, το ίδιο είναι σε ότι αφορά στο τελωνείο.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, makfil είπε

Μήπως αγόρασες από Ισραήλ και όχι από Καναδά;

Το eco post φαίνεται να έχει σχέση με το Ισραήλ και μου κάνει εντύπωση που λες ότι το έψαξες στο διαδίκτυο.

Είτε από Καναδά είτε από Ισραήλ, το ίδιο είναι σε ότι αφορά στο τελωνείο.

ωχου ειμαι αμπαλος. false alarm. αγορασα απο καναδα. ειχα στειλει σε ενα παλικαρι μηνυμα στο ιμπει επισης, ο οποιος πουλαγε απο ισραηλ.

και ειδα την απαντηση που μιυ εστειλε και νομιζα οτρι μιλαγα με τον καναδο.

τα αγγλικα του ισραηλινου φταινει γιατι μου εγραψε" we shipped via eco post registered mail." ε δε θελει και πολυ και με την τσιμπλα στο ματι, να μπερδευτεις.

ευχαριστω βρε παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι , αν στειλω πχ ακουστικα εξωτερικο για επισκευη υπαρχει καποιο εγγραφο που μπορω να εχω για οταν επιστρεψουν απο την επισκευη ωστε να μην πληρωσω κερατιατικα ?

Στις 7/29/2017 στις 6:21 ΜΜ, antolee είπε

Καλησπέρα κι από εμένα παιδιά. Θέλω να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου μαζί σας, ώστε να πω τον πόνο μου, από τη μία, αλλά και για να βοηθήσω όπου μπορώ, από την άλλη.

Είχα κάνει τέσσερις αγορές από Αμερική το τελευταίο διάστημα, τίποτα ηλεκτρονικό, τίποτα αξίας, όλα ήταν μικρά λούτρινα που χωράνε σε μια χούφτα, 5 δολάρια το ένα (αρχική αξία, στην μεταπώληση ακριβότερα), ταχυδρομημένα σε μικρούς φακέλους μέσω USPS. Ούτε για αστείο δεν φανταζόμουν να επιβληθούν δασμοί δηλαδή. Εξάλλου έχω παραγγείλει και στο παρελθόν, με τον ταχυδρόμο να μου τα παραδίδει σπίτι σαν γράμματα. Βλέπω μέσω tracking ότι φθάνουν Ελλάδα (με σημαντική καθυστέρηση σε σχέση με προηγούμενες αποστολές) και τα τρία από τα τέσσερα μπαίνουν τελωνείο. Δεν μου περνούσε από το μυαλό ότι υπήρχε περίπτωση να κληθώ να πληρώσω κάτι. Εν τέλει, δύο μέρες μετά, εκτελωνίζονται, πάνε Ρουφ, Αττική και Πειραιά. Το ένα που δεν μπήκε τελωνείο είχε πάει απευθείας Αττική και συνέχιζε για Πειραιά.

Χθες, 9 το πρωί, χτυπά το κουδούνι, σηκώνομαι να ανοίξω περιμένοντας τα τέσσερα δεματάκια, μου παραδίδει ο άνθρωπος το ένα (αυτό που δεν είχε μπει καθόλου τελωνείο, καθώς, όπως έμαθα αργότερα, στάθηκα τυχερός), υπογράφω και μου λέει πως έχω άλλα τρία. Του απαντώ, πολύ σωστά. Με ενημερώνει λοιπόν πως έχουν βγάλει δασμούς και πρέπει να πληρώσω στο ταχυδρομείο ώστε να τα παραλάβω. Πρώτο σοκ. Μου δίνει τρία χαρτιά, δεύτερο σοκ. Για το ένα δέμα συνολικής αξίας 10,25$ έπρεπε να πληρώσω 22,25€. Για το δεύτερο, αξίας 28$, 26€ και για το τρίτο αξίας 47$, το ποσό των 20,25€. Λογική στα ποσά, πουθενά. Εν τω μεταξύ αυτό που μου ήρθε κανονικά σπίτι, έκανε 18$, αλλά για κάποιον λόγο τη γλίτωσε.

Πηγαίνω λοιπόν εν εξάλλω στο ταχυδρομείο, με δεδομένο ότι θα γίνει καβγάς καθώς σχεδόν άκουγα να μου λένε "δεν είμαστε εμείς αρμόδιοι", "δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς", "καλέστε εδώ", "πηγαίνετε εκεί" και τα λοιπά γνωστά σε όλους μας. Τελικά, έρχεται η σειρά μου στον γκισέ για τα δέματα και δείχνω τα χαρτιά στην υπάλληλο. "Ωχ, δικά σου είναι όλα αυτά;" με ρωτάει. Της λέω εν συντομία πως έχει η κατάσταση και, παραδόξως, θέλει να με βοηθήσει και να με ενημερώσει.

Αρχικά, μου ανέφερε έναν προηγούμενο παραλήπτη, ο οποίος είχε αγοράσει δαχτυλίδι για πούρο μέσω ebay, αξίας 3$ και του είχαν ορίσει να πληρώσει 18€. Μου είπε πως δεν δέχτηκε να το παραλάβει και μάλιστα μου έδειξε το πακετάκι, για του λόγου το αληθές. Συνέχισε, λέγοντάς μου πως από 1η Ιουλίου έχει εκδοθεί νέα Εγκύκλιος, κατά την οποία, ό,τι προέρχεται εκτός ΕΕ, περνάει από τελωνείο, όσο ευτελές και αν είναι σαν ποσό ή προϊόν. Μου είπε πως πλέον θα επιβάλλονται δασμοί στα πάντα και πως έχω τρεις επιλογές. Ή θα πληρώσω και θα τα παραλάβω, ή θα συμπληρώσω μία φόρμα ότι αρνούμαι να πληρώσω και θα σταλούν πίσω, ή θα αμφισβητήσω την κοστολόγηση από τους τελωνειακούς, θα βάλω δικό μου εκτελωνιστή να τα επανεκτιμήσει και ίσως, να γλιτώσω κάτι. Σίγουρα πάντως όχι τα 15€ των μεταφορικών από το αεροδρόμιο στο κατάστημα του Πειραιά. Γιατί, προφανώς, πήγαν με κάποιον πύραυλο, εξού και 15€ ανά πακετάκι, ασχέτως που στο tracking φαίνεται να φορτώθηκαν το ίδιο δευτερόλεπτο στο φορτηγάκι και άρα, θα μπορούσα κάλλιστα να έχω χρεωθεί 15€ και για τα τρία, και όχι ξεχωριστά για το κάθε ένα, ποσό που, στο χαρτί που μου έδωσε ο ταχυδρόμος, δικαιολογούταν ως "λοιπές επιβαρύνσεις", έτσι γενικά και αόριστα!

Τελικά, κάνοντας την καρδιά μου κάτι παραπάνω από πέτρα, πλήρωσα, καθώς από βδομάδα δεν θα βρίσκομα Αθήνα και δεν μπορούσα να τρέξω το ζήτημα, ξέροντας ότι με έχουν κατακλέψει. Σχεδόν μου το είπε και η υπάλληλος, βλέποντας τις δυσαναλογίες, 10 δολάρια αξία, 20 ευρώ δασμοί.

Βγαίνοντας από το ταχυδρομείο, ένιωθα απλώς, ότι δεν θα αγοράσω ποτέ ξανά κάτι ηλεκτρονικά. Γιατί, αν τώρα, για αυτά τα προϊόντα, πλήρωσα τόσο, δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει με άλλες αγορές και άλλα ποσά. Επομένως, μόνο από ΕΕ. Από όπου, εγώ προσωπικά, δεν ψωνίζω ποτέ. Όχι επειδή σνομπάρω, απλώς επειδή δεν με καλύπτει η αγορά.

Συγγνώμη αν σας κούρασα, ελπίζω να μην έχετε αντίστοιχες περιπέτειες. Είναι κρίμα πάντως, εδώ και 6-7 χρόνια ψωνίζω τακτικά μέσω ebay, amazon κλπ και δεν είχα αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Κάτι μικροκαθυστερήσεις μόνο. Τώρα, αντίο ζωή.

 

7 χρονια που ψωνιζω ακουστικα κλπ εκτος ΕΕ δεν ειχα τελωνειο ουτε σε ενα πακετο (και ειχαμε καλομαθει)

πλεον ειναι οπως το ειπες φιλε μου , ''τωρα αντιο ζωη'' (η παραγγελιες μονο απο ΕΕ)

βλεπω εντωμεταξυ για κατι χρονους αναμονης στο τελωνειο 2-3 μηνες  σκεφτομαι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ρισκαρω ακουστικα των 1000 υρω να μεινουν πεταμενα 2-3 μηνες

fuck em , θα βρω κανα συγγενη απο αμερικη να τα φερει ο ιδιος αμα ερθει βολτα απο εδω και ας παρουν τα 3 μου οι τελωνειακοι με τα χαρατσια τους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makfil είπε

Υπάρχει διαδικασία στα ΕΛΤΑ για την εξαγωγή αντικειμένου σε τρίτη χώρα για επισκευή κλπ. και επανεισαγωγή του.

σε ευχαριστω για την ταχυτατη απαντηση , θα περασω απο ΕΛΤΑ να ζητησω αναλυτικες πληροφοριες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/14/2018 στις 10:54 ΜΜ, vonmike είπε

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα, δυστυχώς μπήκα σε αυτό το φόρουμ ΠΟΛΎ αργά και ως γνωστόν αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις. 09.02.18 έκανα παραγγελία με κατάθεση 399€ από λογαριασμό της εθνικής στο κατάστημα του από ότι διάβασα προβληματικόυ Gadgetmall (με έδρα τα Σόφια). Στης δεκαπέντε εργάσιμες μέρες τους έστειλα μήνυμα αν μπορούν να μου δώσουν ένα trucknumber διότι εγώ σαν πελάτης βασίστηκα στα αναγράφομενα ότι η παραδώση θα γίνει 10-25 εργάσιμες ημέρες. Μου έστειλαν ότι τελικά θα αργήση λόγο κινεζικής πρωτοχρονιάς και ότι θα μου στείλουν το αριθμό την επόμενη μέρα. Αυτή η επόμενη μέρα δεν έφτασε ποτέ τους έστειλα 6 μηνύματα και δεν υπήρχε απάντηση. Αναγκαστικά λόγο φόβου ότι τα χάσαμε τα λεφτά μας να τους κάνω καταγγελία στο ευρωπαϊκό κέντρο αγορών. Η καταγγελία έγινε δεκτή και χθες μου έστειλε το κατάστημα μετά από ένα μήνυμα μου ότι τους ήρθε. Εγώ βλέποντας ότι στη σελίδα έγραφαν πολλά άτομα που ρωτούσαν για τους χρόνους αποστολής έκανα κομεντ - ερώτηση - προειδοποίηση οτι περιμένω αρκετό καιρό και ότι δεν μου απαντάνε καν. Σήμερα λοιπόν βλέπω ότι με κάνανε μπλοκ στο να μην μπορώ να κάνω κομεντ και να μην μπορώ να τους στειλω μήνυμα. Ουσιαστικά έχουν κόψει κάθε επαφή μαζί μου και πια είμαι εν αναμονή της καταγγελίας. Το έγραψα εδώ για να ενημερώσω τους επόμενους ώστε μην τσιμπάνε στη χαμηλή τιμή αλλά να κοιτάνε πραγματικά το τι παίζει. 

 

Screenshot_20180318-230423.png

Μόλις τώρα, vonmike είπε

Screenshot_20180318-230423.png

Μετά από τόσες μέρες και 15 μηνύματα μου έστειλαν σήμερα αυτό... Τα έχω πάρει πολύ.. Μπορώ να πάω τράπεζα και να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής?? Έτσι και αλλιώς είναι εκτός χρονικόν ορίων... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, makfil είπε

Μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση με πρώτο βήμα την ακύρωση της κάρτας..

Καλησπέρα φίλε μου, ακύρωση της κάρτας τι εννοείς? Εγώ πχ πήγα τα είχα στο χέρι και τα έβαλα στον λογαριασμό τους (δεν έχω εθνική για να τα έβαζα απευθείας ebanking) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα σου έδωσαν tracking number που ειναι με συστημένο china post. Σε 4-5 ημέρες θα φανεί στο 17track και μετά θα παρακολουθεις την πορεία του μεχρι να μπει Ελλαδα, οπου μετα  θα το παρακολουθεις απο το site των elta. Στο site των ελτα θα φανεί αν θα μπει τελωνειο και την πορεία μεχρι το σπιτι σου.

Αμφισβήτηση συναλλαγής μπορεις (υπο προϋποθέσεις) να κάνεις αν εχεις πληρώσει με κάρτα, οχι με καταθεση μετρητών, που εκανες εσυ. Για απατες με καταθέσεις, θέλει μηνύσεις, αλλά στην περιπτωση σου ... σε ποιον; Βλέπεις το μπερδεμα; Εννοειται ειναι επιλογη σου το πως θα κινηθείς.

Στις παρουσες συνθήκες ο πιο απλός τρόπο για refund ειναι να στο κάνουν απο το site, επειδή καθυστέρησε η παραγγελία, αλλά τώρα που στο στείλανε, δυσκολα θα το δεχτουν (οχι οτι πριν θα ήταν πιο ευκολο)

Τι αγόρασες αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, isay είπε

Σήμερα σου έδωσαν tracking number που ειναι με συστημένο china post. Σε 4-5 ημέρες θα φανεί στο 17track και μετά θα παρακολουθεις την πορεία του μεχρι να μπει Ελλαδα, οπου μετα  θα το παρακολουθεις απο το site των elta. Στο site των ελτα θα φανεί αν θα μπει τελωνειο και την πορεία μεχρι το σπιτι σου.

Αμφισβήτηση συναλλαγής μπορεις (υπο προϋποθέσεις) να κάνεις αν εχεις πληρώσει με κάρτα, οχι με καταθεση μετρητών, που εκανες εσυ. Για απατες με καταθέσεις, θέλει μηνύσεις, αλλά στην περιπτωση σου ... σε ποιον; Βλέπεις το μπερδεμα; Εννοειται ειναι επιλογη σου το πως θα κινηθείς.

Στις παρουσες συνθήκες ο πιο απλός τρόπο για refund ειναι να στο κάνουν απο το site, επειδή καθυστέρησε η παραγγελία, αλλά τώρα που στο στείλανε, δυσκολα θα το δεχτουν (οχι οτι πριν θα ήταν πιο ευκολο)

Τι αγόρασες αν επιτρέπεται;

Κάλυψες ένα μεγάλο κενό φίλε μου, τώρα κατάλαβα ότι έχω κάνει μεγαλύτερη βλακεια από ότι νόμιζα. Λοιπόν έχω βρει άτομο που έχει παραγγείλει από εκεί εδώ και 3 μήνες και αυτός έχει χειρότερο θέμα... Εγώ παράγγειλα το Xiaomi mi mix 2. Δεν νομίζω να είμαι σε θέση να κάνω κάτι εν τέλει θα περιμένω... Και όταν έχω ανανέωσης θα στέλνω εδώ για ενημέρωση. Απλώς κάθε μέρα μπαίνω στη σελίδα τους στο φμπ και όταν βρήσκω στα κομεντ άτομα που ρωτάνε τους γράφω σε προσωπικό μήνυμα. Έτσι εδώ και μερικές μέρες έχω σώσει 18 άτομα)  ερώτηση εγώ επειδή θα αλλάξω τόπο διαμονής από νησί σε Αθήνα πρέπει να τους στείλω την νέα διεύθυνση τώρα? Πριν το δω στο 17τρακ? Γιατί νόμιζα ότι θα το δω σε μια μέρα όχι τέσσερις όπως είπες 

Επεξ/σία από vonmike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...