Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, nasmania είπε

Στο Aliexpress σαν τελευταιο status αναφέρει : 2018.03.16 10.51 Started customs clearance process

ενώ απο το Elta Tracking 16/3/2018, 00:10:52    Κ.Α.Τ.    ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

Αρα ???

πρεπει να στειλεις αποδειξη αγορας στο mail του τελωνειου για να προχωρησουν την διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, CarbonFibre είπε

Παιδιά ισχύει ακόμα το όριο των 1000 ευρώ για online αγορά από εξωτερικό με κάρτα;

Γιατι υπηρχε τετοιο οριο?

Το οριο των 1000 ευρω ηταν στα εμβάσματα και εχει γινει 2300

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, alexserres2014 είπε

πρεπει να στειλεις αποδειξη αγορας στο mail του τελωνειου για να προχωρησουν την διαδικασια

την απόδειξη θα την στείλω,  η απορία μου όμως δεν είναι αυτή αλλά τι γίνεται από εκεί και μετά μιας και το ποσό του είδους είναι μικρότερο απο 20 ευρώ ! ....(4,93 για την ακρίβεια) ! Το ελευθερώνουν ? μου βάζουν ΦΠΑ + την πρώτη κατηγορία ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, nasmania είπε

την απόδειξη θα την στείλω,  η απορία μου όμως δεν είναι αυτή αλλά τι γίνεται από εκεί και μετά μιας και το ποσό του είδους είναι μικρότερο απο 20 ευρώ ! ....(4,93 για την ακρίβεια) ! Το ελευθερώνουν ? μου βάζουν ΦΠΑ + την πρώτη κατηγορία ?

Υπάρχει αυτη η ένδειξη στο τρακ σου (ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ )

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nasmania είπε

Να αναφέρω και εγώ με την σειρά μου το κουφό μπας έχει τύχει και σε κανέναν άλλο...

Παραγγέλνω από Aliexpress digitizer tablet αξίας 4.96 Ευρώ , το οποίο και έχει σκαλώσει τελωνείο ! 

Καλά από 20+ ευρώ δεν υπάρχει περίπτωση τελωνείου, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση που εμένα δεν είναι ουτε 5 ευρώ καλά - καλά ? να πάρω στο geta να τους τα ψάλω ? 

Εχει τύχει σε κανένα τίποτα αντίστοιχο ?

 

2 ώρες πριν, nasmania είπε

Στο Aliexpress σαν τελευταιο status αναφέρει : 2018.03.16 10.51 Started customs clearance process

ενώ απο το Elta Tracking 16/3/2018, 00:10:52    Κ.Α.Τ.    ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

Αρα ???

Αδιάβαστος. Σε βλεπω για Σεπτέμβρη.

Συνοπτικά:

  • Τα πάντα σταματάνε τελωνειο για ελεγχο ειδων ή ψευδους τιμολογησης. Η τιμή δεν εχει σημασία.
  • Στέλνεις αντιγραφο απο το paypal και εφόσον το cif ειναι κατω απο 22 ευρω, θα ξεκολλήσει χωρίς χρεωση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, nasmania είπε

Να αναφέρω και εγώ με την σειρά μου το κουφό μπας έχει τύχει και σε κανέναν άλλο...

Παραγγέλνω από Aliexpress digitizer tablet αξίας 4.96 Ευρώ , το οποίο και έχει σκαλώσει τελωνείο ! 

Καλά από 20+ ευρώ δεν υπάρχει περίπτωση τελωνείου, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση που εμένα δεν είναι ουτε 5 ευρώ καλά - καλά ? να πάρω στο geta να τους τα ψάλω ? 

Εχει τύχει σε κανένα τίποτα αντίστοιχο ?

Δεν είναι κουφό. Μέσα στην ατυχία σου είσαι τυχερός που πλέον ζητούν paypal ή τιμολόγιο ή απόδειξη αγοράς. Το στέλνεις και ξεμπλοκάρει το δέμα. Πριν από ένα 6μηνο περιπου, πριν ξεκινήσουν να ζητούν αποδεικτικό αγοράς, είχαν παρατηρηθεί αρκετές περιπτώσεις με χαμηλής αξίας digitizers (κάτω από 22€) που πέρασαν τελωνείο και χρεώθηκαν ανάλογα (και υπερβολικά). Για κάποιο λόγο, τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά πολλές φορές τα "χτυπάνε".

Επεξ/σία από FKLDS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. θα εχει απαντηθει αλλα ειναι και 806 σελίδες.... τελωνείο απο ευρωπαϊκή ένωση δεν έχουμε ετσι ??? πιο συγκεκριμένα για ενα dvd αυτοκινήτου απο γερμάνια. οσο και αν ειναι το ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, renaultgr είπε

καλησπερα. θα εχει απαντηθει αλλα ειναι και 806 σελίδες.... τελωνείο απο ευρωπαϊκή ένωση δεν έχουμε ετσι ??? πιο συγκεκριμένα για ενα dvd αυτοκινήτου απο γερμάνια. οσο και αν ειναι το ποσο?

Όχι κανένα θέμα τελωνείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kasp123 είπε

σημερα εφτασε Powerbank απο banggood με το turkey post.Μολις μπει ελλαδα χειριζεται σαν μικροδεμα

Που σημαίνει ότι δεν μπορείς να το εντοπίσεις στην Ελλάδα άρα αν "χαθεί" θα περιμένεις ακόμα να παραλάβεις και θα αναρωτιέσαι γιατί αργεί τόσο πολύ.

Είναι ένα μειονέκτημα αυτό με τις unregistered αποστολές αλλά και μονόδρομος με ρίσκο διότι δεν στέλνουν εύκολα μπαταρίες,power bank κ.λ.π άλλα καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stelios18120 είπε

2300€ είναι μου φαίνεται κ εμένα.

2300 είναι το μηνιαίο όριο αναληψης μετρητων. 2000 είναι το διμηνιαιο οριο αποστολης εμβάσματος στο εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...