Προς το περιεχόμενο

Windows XP Pr.


xristoM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά. Δεν ξέρω αν έβαλα στη σωστή κατηγορία το θέμα μου καθώς θα αναφερθώ σε 2 πράγματα.

1ον: Μετά απο μεγάλο κόπο και πολύ ιδρώτα ( :P ) κατάφερα να κάνω φορμάτ σε ένα λάπτοπ απο Windows xp σε windows xp πάλι. Το θέμα δεν είναι πως κουράστηκα γιατί προέκυψαν διάφορα προβλήματα, αλλά ο,τι καταλάθος δημιούργησα 2 διαμερίσματα. Το ενα που υπήρχε ήδη και άλλο ένα καινούργιο. Επειδή δεν έβγαζα άκρη για το πως να το εξαφανίσω (το παλιό) και επειδή εξαντλήθηκε η υπομονή μου το διέγραψα απο την διαχείριση δίσκων και είναι κομπλέ. (το δοκίμασα και με επανεκκίνηση και δεν μπαίνει). Μπορεί κάποιος να μου πει αν γίνεται να εξαφανίσω τον άδειο (πλέον) δίσκο γιατί μου τον εμφανίζει κάθε φορά που ανοίγω το λάπτοπ; (είναι αντιαισθητικό  :P  )  Υπάρχει τρόπος εκτός απο φορμάτ;

 

2ον: Επειδή το μηχάνημα είναι παλιό και δε θέλω να σέρνεται απο βαριά anti-virus (όπως avast, avg) γνωρίζετε κανένα ελαφρύ όπως το Microsoft Security Essentials π.χ ? Δεν θέλω να κάνει παπάδες καθώς έχω περασμένο και malware bytes !

Ευχαριστώ για το χρόνο σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά. Δεν ξέρω αν έβαλα στη σωστή κατηγορία το θέμα μου καθώς θα αναφερθώ σε 2 πράγματα.

1ον: Μετά απο μεγάλο κόπο και πολύ ιδρώτα ( :P ) κατάφερα να κάνω φορμάτ σε ένα λάπτοπ απο Windows xp σε windows xp πάλι. Το θέμα δεν είναι πως κουράστηκα γιατί προέκυψαν διάφορα προβλήματα, αλλά ο,τι καταλάθος δημιούργησα 2 διαμερίσματα. Το ενα που υπήρχε ήδη και άλλο ένα καινούργιο. Επειδή δεν έβγαζα άκρη για το πως να το εξαφανίσω (το παλιό) και επειδή εξαντλήθηκε η υπομονή μου το διέγραψα απο την διαχείριση δίσκων και είναι κομπλέ. (το δοκίμασα και με επανεκκίνηση και δεν μπαίνει). Μπορεί κάποιος να μου πει αν γίνεται να εξαφανίσω τον άδειο (πλέον) δίσκο γιατί μου τον εμφανίζει κάθε φορά που ανοίγω το λάπτοπ; (είναι αντιαισθητικό  :P  )  Υπάρχει τρόπος εκτός απο φορμάτ;

 

2ον: Επειδή το μηχάνημα είναι παλιό και δε θέλω να σέρνεται απο βαριά anti-virus (όπως avast, avg) γνωρίζετε κανένα ελαφρύ όπως το Microsoft Security Essentials π.χ ? Δεν θέλω να κάνει παπάδες καθώς έχω περασμένο και malware bytes !

Ευχαριστώ για το χρόνο σας !

Για το 2ο το είπες και μόνος σου, "γνωρίζετε κανένα ελαφρύ όπως το Microsoft Security Essentials;", γιατί πολύ απλά δεν χρησιμοποιείς αυτό;

 

Όσον αφορά το 1ο, αν θες να διαγράψεις το διαμέρισμα κατεβάζεις το Ease Partition Manager και ενώνεις τα 2 διαμερίσματα και τα κάνεις 1 διαμέρισμα. Αν στην αρχή που ανοίγεις τον υπολογιστή σου ζητάει να επιλέξεις λειτουργικό σύστημα και δεν θες να στο βγάζει, κάνεις τα εξής απλά βήματα:

1) δεξί κλικ στο My Computer-->Properties

2) πηγαίνεις στην καρτέλα Advance

3) Επιλέγεις Settings από το Startup And Recovery

4) τα υπόλοιπα είναι εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου το επιτρέπει να το κατεβάσω απο την σελίδα της Microsoft γιατί λέει δεν εχω τα γνήσια windows xp (κάπως έτσι). Το βρήκα απο αλλού αλλά στο τέλος της εγκατάστασης μου έγραφε να μπω να κάνω κάτι στην Micorsoft, δε θυμάμαι τι ακριβώς. Οπότε μάλλον πάω για avira. Πιο πολύ ασφάλει στο ίντερνετ θέλω παρά στο σύστημα. Για σκανάρισμα εχω malware bytes. Ωραία. Θα το προσπαθήσω αυτό που μου είπες και θα σου πω αποτελέσματα. Σε ευχαριστώ πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει επικύρωση το mse από την ms και αν δεν έχεις περάσει το wga check δεν πρόκειται να μπει.

Μια άλλη καλή επιλογή είναι το panda cloud antivirus (free). Δεν κατεβάζει definitions και ελέγχει τις απειλές μέσω cloud computing αντί να απασχολεί τον επεξεργαστή σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...