Προς το περιεχόμενο

Malls: συμφέρουν/αντιπροσωπεύουν τη μέση ελληνική οικογένεια/μέσο έλληνα;


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

... με πιάνει μια μελαγχολία που βλέπω μανάδες με πιτσιρίκια να τα βγάζουν βόλτα στο mall.

 

Είναι ανάγκη οι πρώτες εικόνες του (a.k.a οι παιδικές του αναμνήσεις) να είναι κατανάλωση και πλαστικές τηγανιτές πατάτες;  :-(

 

Child mall-esters... :unsure:

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ προσωπικά τα σιχαίνομαι, έχω βαρεθεί να πηγαίνω στο mall και το cosmos δεν έχουν τίποτα το ιδιαίτερο, πανάκριβο και απαίσιο φαί, βιτρίνες που μπορείς να βρεις και στο κέντρο και απορώ πως πάει κόσμος για περπάτημα.Τι να δεις εκεί;Καλύτερα να πας Τσιμισκή και Ερμού που εκτός από βιτρίνες έχει και άλλα να δεις.

Πραγματικά όταν πρωτοάνοιξε το cosmos έλεγα ουάου τώρα απλά δεν πηγαίνω.Τώρα μένω δίπλα στο Μall και αν χρειαστώ κάτι αναγκαστικά θα πάω εκεί όπου θα δω όλη την πιτσιρικαρία και μωρά στα καρότσια.Πφφ.



Α.Και δε νομίζω να συμφέρουν οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εργάζεσαι , οπότε έχεις χρήματα (λέμε τώρα) αλλά προφανώς επειδή εργάζεσαι δεν έχεις χρόνο. Τότε φυσικά αξίζουν. Ξέρεις πως δεν χάνεις τον χρόνο σου ψάχνοντας ένα μαγαζί, να μετακινηθείς, να παρκάρεις, να βραχείς αν βρέχει κλπ

Αν δεν έχει φράγκα και έχεις χρόνο τότε δεν είναι και άσχημα να ψάχνεις στα συνοικιακά. Απο οικονομικής άποψης? Οι επώνυμες μάρκες έχουν πάντα και παντού τις ίδιες τιμές. Οπότε κοιτάς ποικιλία και χρόνο.

 

Εγώ έχω βρει τη υγειά μου με τα μαλλ. Ξέρω ότι αν θέλω να ψωνίσω κάτι θα πάω σε 2-3 που υπάρχουν και βολευουν και άντε και σε καμιά πιάτσα με πολλά καταστήματα που δεν σε δυσκολεύουν στο ψάξιμο, πχ χαλάνδρι.

 

Φυσικά τυγχάνουν και μαγαζιά που έχουν τεραστιες και εξεζητημένες ποικιλίες τα οποία για όσους τα γνωρίζουν δεν είναι κακές επιλογές αν θέλουν κάτι συγκεκριμένο. 

 

Βέβαια κάποιοι ψωνίζουμε με την λογική αγοράζω αν κάτι μου αρέσει και γιατί τα απαραίτητα τα έχω. Οπότε πάλι το μαλλ βοηθάει σε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν μου αρεσουν Μισω τα mall για ψωνια και περισσοτερο για καφε. Οσες (ελαχιστες) φορες εχει τυχει να παω και να κατσω για καφε ειναι γιατι βολευει να συναντησω καποιον εκει και μονο εκει.

Για ψωνια πηγαινω μονο κεντρο γιατι εκει ξερω ακριβως που θα βρω το καθετι και νομιζω πως εχει και καλυτερες τιμες. Η τουλαχιστον μεγαλυτερη ποικιλια τιμων. 

Γενικα μου φαινονται εντελως απροσωπα τα mall για αγορες και ψυχαγωγια.

 

Η μοναδικη καφετερια που βρισκω συμπαθητικη και ενδεχομενως να πηγαινα αν βρισκοταν στο κεντρο ειναι το il barretto στο Golden Hall το οποιο νομιζω πως χαραμιζεται εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε mall, ούτε συνοικιακά.

 

Internetικό shopping.

 

Μεγαλύτερη ποικιλία, φθηνότερες τιμές, σε μια - δυο εργάσιμες στην πόρτα σου.

 

Προσωπικά για μένα τα φυσικά καταστήματα έχουν πεθάνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε mall, ούτε συνοικιακά.

 

Internetικό shopping.

 

Μεγαλύτερη ποικιλία, φθηνότερες τιμές, σε μια - δυο εργάσιμες στην πόρτα σου.

 

Προσωπικά για μένα τα φυσικά καταστήματα έχουν πεθάνει.

 

Ισχύει αν και τελευταία, αγοράζεις τζάμπα ποιοτικά ρούχα τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη. Εγώ συνήθως χαζεύω αλλά τελικά το αγοράζω ή κάτι παραπλήσιο από το internet :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρεσουν Μισω τα mall για ψωνια και περισσοτερο για καφε. Οσες (ελαχιστες) φορες εχει τυχει να παω και να κατσω για καφε ειναι γιατι βολευει να συναντησω καποιον εκει και μονο εκει.

Για ψωνια πηγαινω μονο κεντρο γιατι εκει ξερω ακριβως που θα βρω το καθετι και νομιζω πως εχει και καλυτερες τιμες. Η τουλαχιστον μεγαλυτερη ποικιλια τιμων. 

Γενικα μου φαινονται εντελως απροσωπα τα mall για αγορες και ψυχαγωγια.

 

Η μοναδικη καφετερια που βρισκω συμπαθητικη και ενδεχομενως να πηγαινα αν βρισκοταν στο κεντρο ειναι το il barretto στο Golden Hall το οποιο νομιζω πως χαραμιζεται εκει...

 

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕτσι

 

 

σωστος και τα λοιπα

 

 

Ούτε mall, ούτε συνοικιακά.

 

Internetικό shopping.

 

Μεγαλύτερη ποικιλία, φθηνότερες τιμές, σε μια - δυο εργάσιμες στην πόρτα σου.

 

Προσωπικά για μένα τα φυσικά καταστήματα έχουν πεθάνει.

 

σωστος

 

Ισχύει αν και τελευταία, αγοράζεις τζάμπα ποιοτικά ρούχα τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη. Εγώ συνήθως χαζεύω αλλά τελικά το αγοράζω ή κάτι παραπλήσιο από το internet :P

χμμ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ mallάρω που και που, αλλά με χαλάει τελικά... με πιάνει μια μελαγχολία που βλέπω μανάδες με πιτσιρίκια να τα βγάζουν βόλτα στο mall.

 

Πήγαινε βρε τσόκαρο το παιδάκι σε μια παιδική παράσταση. Κάτσε πες του μια ιστορία. Φέρε άλλα παιδάκια στο σπίτι να το κάνουνε μουνί... βάλ' το να κάνει κάτι δημιουργικό.

 

 

 

 

Είναι ανάγκη οι πρώτες εικόνες του (a.k.a οι παιδικές του αναμνήσεις) να είναι κατανάλωση και πλαστικές τηγανιτές πατάτες;  :-(

 

Προφανώς δεν έχεις παιδιά για αυτό το σκέφτεσαι έτσι. Το αν βλέπεις μια Κυριακή μεσημέρι γονείς με παιδιά στο mall δεν σημαίνει ότι τα πηγαίνουν μόνο σε malls και όχι σε παιδικές παραστάσεις ή σε παιδικές χαρές .

 

Οι γονείς που πάνε με τα παιδιά τους σε malls, το κάνουν για τους παρακάτω λόγους :

 

Θέλουν να κανονίσουν να βρεθούν με φίλους - γνωστούς και να κάνουν κάποια ψώνια και δεν θέλουν να αφήσουν τα παιδιά στο σπίτι.

 

Τα malls είναι οι μοναδικοί κλειστοί χώροι στην Ελλάδα που τηρείται η απαγόρευση του καπνίσματος

 

Έτσι μπορούν να κάτσουν για καφέ και να κάνουν κάποια ψώνια που σε άλλο χώρο δεν θα μπορούσαν..

 

 

Όσοι είναι γονείς φαντάζομαι συμφωνούν σε αυτό.

 

 

Όσο για τιμές κλπ. δεν συγκρίνονται.

Καταρχήν έχουν μόνο branded μαγαζιά, που αν είναι και αλυσίδες , έχουν φυσικά ίδιες τιμές με τα υπόλοιπα μαγαζιά τους εκτός malls.

 

Εκτός αν είναι στοκατζίδικα οπότε πουλάνε παλαιότερο στοκ σε καλές έως πολύ καλές τιμές (ανάλογα την εποχή) ,

κι έχουν σπασμένα νούμερα - χρώματα κλπ. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ

και απαγορεύεται να πουλήσουν τρέχον εμπόρευμα (στα Outlets πχ. όποιος πουλάει τρέχον εμπόρευμα)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που τα mall αυτα (ειναι και παρανομα) ανηκουν σε μεγαλα κεφαλια που ζητανε τρελλα νοικια,ειναι δεδομενο οτι θα εχουν και αυξημενες τιμες,αρα και πιο ακριβα προιοντα

ελεος την αλλη φορα πηγα να παρω ενα σουβλακι,ειχε 2.60(!) και ηταν πιο μικρο και πιο μουφα απ οτι μπορεις να φανταστεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης..λογω αυξημενων ενοικιων και 'εξασφαλισμενης επισκεψιμοτητας'.....το περιθωριο που εχουν οι εμποροι των μεγαλων εμπορικων κεντρων τυπου Mall για να δεχτουν καποιο πιθανο 'σκοντο' στην τιμη ή παζαρι ειναι περιορισμενο.

Ενω αντιθετα...τα εμπορικα μαζαγια του κεντρου ...με την κριση που τραβανε....μπορουν να δεχτουν το παζαρεμα για λογους τζιρου και ξεστοκαρισματος.

Οποτε ισως ειναι ακομα οικονομικοτερες οι αγορες απο τα συνοικιακα μαγαζια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που μενω Καστορια και εχω παει κανα 3 φορες στο cosmos θεσσαλονικη εχω να πω το εξης πολυ βαβουρα ρε παιδι μου ολοι ειναι σε ενα τρελο ρυθμο ακομα και οταν τρωνε η πινουν καφε εμενα με αγχωνει αυτο και δεν ειμαι αγοραφοβικος. Τα θεωρω εκτος Ελληνικης Κουλτουρας και νοοτροπιας σε αντιθεση με τους Αμερικαονυς που τρεχουν απο μωρα στα εμπορικα εχετε δει την σειρα ντοκυμντερ Mall Cops στον ΟΤΕ TV παρανοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω συνηθως ψωνιζω απο το ατικα, και ευκολη προσβαση και ολες οι μαρκες μαζεμενες. Ασε που αρκετες φορες βαζουν προσφορες σε καλλυντικα, σε ρουχα. Πριν τα χριστουγεννα ας που,ε ειχαν 20-30% σε αρκετες μαρκες.

 

Τα malls ομτως εχουν κοσμο, αλλα πας καθημερινη μεχρι το μεσημερι, ειναι μια χαρα. Με βολευουν πολυ, και το προτιμω το να χω ολα τα μαγαζια γυρω γυρω + τουαλετες, καφε, φαγητο, σινεμα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...